FIĽAKOVO. „Laci, ty snáď tie poklady priťahuješ,“ zvyknú si ho doberať známi. Napokon, od pravdy nemajú ďaleko. Známy hľadač pokladov Ladislav Oravec z Fiľakova si namiesto húb z hory priniesol už desiatky našich najvzácnejších drahokamov. Aj pred pár dňami sa z potuliek vrátil s kúskom čadiča, v ktorom sa skvel modrý zafír.
Jeho nálezy na rozhraní katastrov Hajnáčky a Gemerského Jablonca v okrese Rimavská Sobota vzbudili pozornosť aj na iných kontinentoch.
Najvzácnejšie kúsky zase obdivujú návštevníci múzeí. Medzi nimi aj rekordný, 2,5-centimetrový drahokam, nájdený toto leto. Ide o najväčší modrý zafír v bazalte, aký bol doposiaľ na Slovensku nájdený. Nazvali ho Slzou oceánu.

„Srdce oceánu už svet má, rovnako, ako oko. Takže Gemer má jeho slzu,“ uviedol Oravec pre MY Novohrad.
Vzorky budú skúmať aj v zahraničí
Amatérsky mineralóg tak len doplnil svoju unikátnu zbierku nálezov, pretože už niekoľko rokov prekonáva vlastné rekordy. Tá najnovšie neunikla ani pozornosti odborníkov v Japonsku.
„Požiadali ma o pár vzoriek, pretože zafíry z našich hôr chcú preskúmať. Už som im ich poslal. Som rád, že náš región a krajina sa aj takýmto spôsobom zviditeľnia v zahraničí,“ podotkol Oravec, ktorého drahokamy putovali aj do cambridgeskej univerzity, jednej z najstarších a najuznávanejších vysokých škôl vo svete.
Pár vzoriek už stihol poslať aj do Ruska, kde o unikátne nálezy z juhu Banskobystrického kraja tiež prejavili značný záujem. Skúma ich aj slovenský odborník Štefan Faršang, pôsobiaci na Ženevskej univerzite. Cenná zásielka putovala aj do Maďarska a Česka.

„Zafíry z Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina na budúci rok zviditeľnia aj v pripravovanej odbornej publikácii v Amerike,“ dodal Fiľakovčan.
Skompletizoval rekordný trojlístok
Spomínanú Slzu oceánu našiel amatérsky mineralóg a archeológ v júli tohto roka. Nádherný modrý zafír v bazalte ležal na dažďom vymytej lesnej ceste.
Ešte predtým stihli jeho nálezy rozpútať na Gemeri aj v Novohrade zafírovú horúčku, keďže o najväčší rozruch sa Oravec postaral už v roku 2016, keď našiel Kráľa. Tak pomenoval drahokam veľký 1,43 cm. Dovtedy išlo o najväčší modrý zafír v bazalte, nájdený v spomínanej oblasti.

Hľadač pokladov však už vtedy hovoril, že raz určite nájde aj Cisára. Mnohí len neveriacky krútili hlavami.
Avšak prešli štyri roky a svet šokoval ďalším veľkým drahokamom, veľkým 1,6 centimetra. Oravec tak prekonal vlastný rekord. Ani to ho však neuspokojilo. „Chcel som výnimočný trojlístok,“ povedal s úsmevom. Ten skompletizovala spomínaná Slza oceánu.