LUČENEC. Zachovajme samostatnosť Gymnázia B. S. Timravy, Neberte nám Gympel, Za Turkov (1590) vzniklo. Za koho zanikne?, Nemiešajme hrušky a jalbká ... . Aj s takýmito nápismi na transparentoch vyrazili vo štvrtok 14. novembra do ulíc študenti lučeneckého Gymnázia B. S. Timravy, vrátane pedagógov a zástupcov rodičov.
S pripravovaným spájaním stredných škôl, konkrétne spomínaného gymnázia s obchodnou akadémiou v Lučenci, ktorým sa čoskoro budú poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) zaoberať, nesúhlasia.
Obávajú sa o budúcnosť druhej najväčšej školy v okrese Lučenec. Aktuálne ju navštevuje 485 žiakov.
Župa argumentuje, že žiadny dôvod na obavy nie je. Zmeny sa majú dotknúť len administratívy. Žiaci ani rodičia ich nepocítia. Plánuje aj stretnutie s rodičmi.
Správy o spájaní ich nepríjemne prekvapili
„Nie sme radi, že to dospelo až sem. Pozorne sme si všímali argumenty ministra ohľadom škôl, ktoré sa budú spájať. Boli menované tie, ktoré sú poloprázdne, o ktoré nie je záujem, ktoré produkujú nezamestnaných absolventov, prípadne majú v meste duplicitné odbory. Pripadá nám to logické.
V našej škole v roku 1999 študovalo 347 žiakov. Teraz ich máme 485. Počet žiakov počas rokov narastal aj klesal, ale v konečnom dôsledku vzrástol. Záujem o nás je. Preto sme skutočne prekvapení, že sme boli zaradení do optimalizačného a racionalizačného projektu,“ vyjadrila sa Jarmila Muchová, riaditeľka Gymnázia B. S. Timravy v Lučenci.

Zdôraznila, že Lučenec má zvlášť nepriaznivé špecifiká v podobe nízkeho percenta vysokoškolsky vzdelaných ľudí.
Poukázala aj na fakt, že škola vychováva absolventov, ktorí na trhu práce chýbajú, konkrétne lekárov, z ktorých dnes mnohí ordinujú v dôchodkovom veku a bude ich treba nahradiť. Tiež informatikov, technikov a učiteľov.
Pripomenula, že gymnazisti prinášajú významné ocenenia z medzinárodných súťaží a olympiád, aj spoluprácu s vysokými školami v rámci projektu Via studii.
„Netvrdím, že sme dokonalou inštitúciu, ale stále sa chceme zlepšovať. Preto prosím poslancov BBSK, aby prehodnotili tento návrh. Sú demokraticky zvolení občanmi a ja ich prosím, aby zastávali aj záujmy Lučenčanov,“ dodala Muchová.
Rodičia sú proti
Martin Landl, člen rady školy a tiež občianskej iniciatívy Lučenec vyjadril obavy z dezinterpretácie aktivít, akou je aj protest. Tvrdí, že so záujmom spojiť gymnázium s obchodnou akadémiou nie je stotožnený z čisto vecného a odborného hľadiska.
„Neznamená to, že je tu niekto proti racionalizácii škôl a nepodporuje reformné aktivity. Práve naopak. Racionalizácia a optimalizácia stredných škôl, zavádzanie reformných postupov v školstve sú určite na Slovensku nevyhnutné. Problémom je, že ich robíme neodborne.

Prierez slovenskými strednými školami je veľmi rôznorodý. Nie je možné vzorce jedného odboru alebo odvetvia aplikovať na iné. Spôsobí to pokles výchovno – vzdelávacie procesu obidvoch dotknutých strán. V tomto prípade gymnázia a obchodnej akadémie, ktoré sú odborne veľmi špecifickými školami. Spojenie povedie nevyhnutne k neprirodzenému spájaniu vecí, ktoré spolu nesúvisia,“ povedal Landl.
Vyjadril aj ďalšie obavy, že spojenie škôl povedie napokon k niečomu celkom inému, hovorí o možnom zastieracom manévri.
„Obávam sa, že je tu veľmi veľká pravdepodobnosť, že ide len o zastierací manéver, nejaký prvý pokus o prelomenie tabu a následne, s odstupom pár rokov, sa situácia bude interpretovať tak, že keď už došlo k administratívnemu zlúčeniu, tak poďme ďalej.
Ak je problémom len úväzok nejakej pani účtovníčky či riaditeľky, tak to považujeme za absolútne nepochopenie problémov slovenského školstva, či už stredného alebo celoplošne. Opäť pôjde len predstieranie nejakých reformných krokov, ktoré v skutočnosti reformnými nie sú. Ak to niekto argumentuje takto, tak absurdnosť tejto optimalizácie je ešte väčšia, než sa javí,“ pokračoval člen rady školy.