UTEKÁČ. Bol prvým objektom, ktorý v kedysi chýrnej sklárni postavili. Živiteľku stovák rodín už zrovnali zo zemou, no on je naďalej najvyššou stavbou v Utekáči v okrese Poltár. Historický komín z roku 1787 dokonca získal atraktívne využitie, ktoré má do malej dediny prilákať návštevníkov nielen z našej krajiny, ale aj spoza hraníc.
Vybudovali na ňom lezeckú stenu, ktorá je jedinou svojho druhu v našej krajine, tiež sa zaradila medzi európske unikáty.
Komín zdolal za pár minút
„Ide o výnimočný komín. Široko – ďaleko taký s lezeckou stenou nie je. Na Slovensku o takom neviem. V Česku je jeden, ale nižší. Stojí v Prahe, je vysoký 30 metrov. Tento meria 42 metrov, pričom sa lezie do zhruba 39 metrovej výšky,“ uviedol Jan Mlejnek z Jablonca nad Nisou, ktorý lezeckú stenu vybudoval. Zároveň na komín už niekoľkokrát vyliezol. Trvalo mu to približne 8 minút.

Najvyšší komín, ktorý zdolal, meral 162 metrov. „Stál u nás v Jablonci, ale už ho zbúrali,“ podotkol športovec, ktorý má bohaté skúsenosti aj s lezením po skalách.
Konkretizoval, že na vrchol komína vedú dve trasy.
„Jedna je ľahšej obtiažnosti, druhá, určená pre tých, ktorí už majú s lezením skúsenosti, je náročnejšia. Na stene je namontovaných približne 180 chytov. Vrchný istiaci bod je prevŕtaný skrz celý komín. Urobili sme to tak, aby to bolo na 100 percent bezpečné a vydržalo na veky vekov, rovnako, ako tento komín. Okrem toho, že to musí byť funkčné, musí to byť aj estetické.“
V spodnej časti komína sa nachádza aj detská lezecká stena.

Potrebujú investorov
Miroslava Barutiaka, starostu Utekáča, teší, že komín sa podarilo zachrániť, dokonca z neho spraviť slovenskú atrakciu.
„Dal ho postaviť gróf Anton Forgáč, ktorý začal skláreň v našej obci budovať v roku 1787. V areáli fabriky ho postavili ako prvý objekt. No nebudovali len závod, ale celú infraštruktúru a bývanie pre zamestnancov,“ načrel starosta do histórie počas piatkového (6. 12.) oficiálneho otvorenia jedinečnej lezeckej steny.
Dodal, že niektoré fakty z dávnej minulosti si overoval aj v zahraničí. Podľa informácií z rakúskeho štátneho archívu bola utekáčska skláreň v roku 1887 najväčšou v Uhorsku.

Vo fabrike, preslávenej najmä výrobou termosiek, žiarovkových bánk či vianočných ozdôb, život nadobro utíchol v roku 1998. Neskôr chátrajúcu stavbu poslal 24. septembra 2020 k zemi plánovaný odstrel. Komín však naďalej zostal dominantou obce.
„Vždy sme ho chceli zachovať. Napokon sa nám to podarilo, získal atraktívne využitie. Mám rád zmysluplné projekty,“ pokračoval Barutiak s tým, že v areáli vznikol aj priestor pre investorov, ktorých v hladovej doline potrebujú ako soľ. Okres Poltár totiž patrí medzi menej rozvinuté a vyľudňujúce sa regióny.

„Priemyselný areál má rozlohu približne 33-tisíc merov štvorcových. Vybudované sú všetky siete. Rokujeme s viacerými investormi, tak uvidíme. Snáď aspoň jedného presvedčíme. Potrebujeme aj podporu od vlády, pretože na to, aby tu ľudia mohli lepšie žiť, potrebujeme vytvoriť pracovné miesta. To je hlavným cieľom tejto akcie. Spojiť minulosť s prítomnosťou aj vyhliadkou pre lepšiu budúcnosť,“ vyjadril sa Barutiak.