HNÚŠŤA, VRBOVCE. Na základe výsledkov diagnostiky musí banskobystrická župa obmedziť dopravu na piatich mostoch. Vládu žiada o systémové riešenie.
Aby mohli byť niektoré mosty prejazdné, je potrebné ich podoprieť. V jednom prípade je obchádzka možná len cez R1, ktorá je spoplatnená.
Celkové odhadované náklady, potrebné na riešenie ich kritického stavu, presahujú päť miliónov eur.
„V rámci celého Slovenska je v ohrození až dvetisíc mostov,“ informovala Lenka Štepáneková, hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) s tým, že obrovský investičný dlh, s ktorým odovzdala vláda mosty a cesty II. a III. triedy do majetku samospráv, si vyberá svoju daň.
Zdôraznila, že BBSK vykonáva obhliadky mostov pravidelne. Tento rok prešlo podrobnou diagnostikou dvadsaťsedem.
Cez niektoré mosty prejdú už len osobné autá
Konkretizovala, že spomínané obmedzenia, týkajúce sa mostov, ktoré vlastní BBSK, sa dotknú mostov v Hnúšti – nad železničnou traťou a nad riekou Rimavou, tiež nad Rimavou vo Vrbovciach, nad železničnou traťou Vrútky – Zvolen Trnavá Hora (v km 66,050) a cez Kýzov potok v Novej Bani (v km 0,965).
Pripomenula, že od minulého týždňa jazdia už len osobné autá aj po moste za Budčou, v smere na Ostrú Lúku.
Most cez železnicu v Hnúšti bude už od utorka 10. decembra úplne uzatvorený pre dopravu nad 12 ton. Pre autobusy a vozidlá údržby bude platiť výnimka. Doprava tu bude zúžená do jedného jazdného pruhu, striedavo ju bude riadiť semafor.

„Pracujeme na projektovej dokumentácii na podopretie mosta. Keď bude podopretý, doprava bude môcť byť zobojsmernená. Stále však bude neprejazdný pre vozidlá nad 12 ton," doplnil Róbert Machala, riaditeľ odboru cestnej infraštruktúry Úradu BBSK.
Vyčíslil, že predpokladané náklady na potrebné postavenie nového mosta presahujú 840-tisíc eur.
Do pozornosti dal obchádzkové trasy pre kamióny, ktoré povedú buď v smere na Rimavskú Baňu – Lukovištia – Teplý Vrch a Ratkovú, alebo v smere Tisovec – Muráň – Ratková.
„Druhý most v Hnúšti, konkrétne vedúci ponad rieku Rimava, ktorého sa obmedzenia týkajú, bude od zajtra ( 10. 12.) úplne uzavretý pre všetku dopravu. Obchádzky sú možné po miestnych komunikáciách a významný negatívny vplyv na dopravu nepredpokladáme. Po podopretí mosta a statických prepočtoch predpokladáme jeho sprejazdnenie pre všetku dopravu,“ pokračoval Machala.