DRÁBSKO/KYSUCA. Mnohí ju označujú za živý skanzen, návštevníkom pripomína známy Vlkolínec. Osada Kysuca, miestna časť malej horskej dediny Drábsko na pomedzí Novohradu a Horehronia je rajom pre chalupárov a tiež manželov Bitalovcov. Uprostred malebných dreveníc sú jedinými, ktorí tam majú trvalý pobyt.
Tvrdia, že na mieste, kde púta pohľady aj modrá kaplnka svätej Anny, našli na dôchodku pokoj v lone prírody.
„Prisťahovali sme sa z Brezna, avšak pre mňa ide o návrat, pretože som rodákom z Kysuce. Dnes ožíva najmä vtedy, keď poprichádzajú chalupári, no voľakedy tu bolo poriadne veselo,“ spomína hlava rodiny.
Hovorí o časoch, keď v osade žili aj mladí. V zime sa bavili sánkovačkou aj hokejom, v lete si zahrali futbal. „Nikdy tu nebývalo veľa ľudí, ale rozhodne sme sa nenudili.“

Na otázku, či im samým v osade nie je otupno, mávne rukou. „Ale kdeže, máme sa okolo čoho obracať. Chováme barance aj sliepky. A keď niečo potrebujeme, tak autobusom zájdeme do Brezna. Aj teraz sme sa vrátili od lekára,“ povedal Bitala.

Priamo do osady však autobus nejazdí. Po horskej ceste sa treba autom dopraviť k chátrajúcemu kaštieľu, ktorý kedysi patril grófskej rodine Forgáčovcov. Zastávka stojí proti rozľahlej historickej stavby, hneď pri ceste smerujúcej od Utekáča do horehronskej metropoly.


Cesta z osady autom trvá pár minút, pešo približne štvrťhodinu. Bitalovci sú už na zimu pripravení. Na terénnom aute sa im na kolesách lesknú reťaze.
O Kysucu javia veľký záujem nielen turisti, ale aj ľudia, túžiaci si postaviť drevenicu. V poslednom čase pribudli najmä v spodnej časti osady. Miesta na stavanie je však už mizivo, čo pre MY Novohrad potvrdila aj Martina Grgačová Kocová, starostka Drábska.