KAPLNKOVÁ HORA. Schádzal z Kaplnkovej hory, čnejúcej sa neďaleko Karanča, najvyššieho vrchu Cerovej vrchoviny, keď zrazu do niečoho kopol. Na zemi ležal starý kľúč nezvyčajného tvaru.

Vzhľadom na miesto, kde práve archeológovia a ich pomocníci nachádzali vzácnosti z dávnych čias, mu bolo jasné, že nejde o obyčajný predmet. Výnimočnosť nálezu, ktorý vzbudil veľkú pozornosť, napokon potvrdili aj odborníci.
A to zďaleka nie je všetko. Pod stromom ho čakalo ďalšie veľké prekvapenie.
Kľúč z povesťami opradenej kaplnky
„Keď som kľúč uvidel, takmer som onemel od úžasu. Akoby tam na mňa čakal stovky rokov. Len tak, pohodený na zemi,“ uviedol pre MY Novohrad Ladislav Oravec, amatérsky archeológ a mineralóg, ktorý spolupracuje s viacerými slovenskými aj zahraničnými múzeami.

Objasnil, že išlo o gotický kľúč z Kaplnky svätej Margity, postavenej v 13. storočí na kopci, týčiacom sa na pomedzí Slovenska a Maďarska. Ide o miesto opradené povesťami, spätými s uhorským kráľom Belom IV. aj anjelmi.
Na informačnej tabuli, umiestnenej na vyhľadávanom pútnickom mieste, sa totiž píše, že podľa povestí na Kaplnkovej hore oddychoval spomínaný panovník v roku 1241, počas úteku pred Tatármi.

Podarilo sa mu zachrániť a tak tam na slávu Boha dal neskôr postaviť svätyňu. V niektorých historických prameňoch sa však uvádza, že kaplnku dala postaviť jeho dcéra Margita.
Traduje sa, že pôvodne mala stáť na Karanči, nazývanom aj Palócky Olymp. No to, čo majstri cez deň postavili, to v noci anjeli preniesli na Kaplnkovú horu.
Stavitelia to vnímali ako želanie Panny Márie a tak svätyňu dostavali na novom mieste. Turci ju však zničili, dielo skazy dokončili plamene. Kostolík neskôr obnovili a dnes je dominantou pútnického miesta.
