FIĽAKOVO. Vo Fiľakove chcú výrazne obnoviť a zmodernizovať jednu z najväčších základných škôl v regióne. Pomôcť realizovať ambiciózny projekt za takmer 1,7 milióna eur by mala vyše 1,5 miliónová dotácia.
Mesto o ňu žiadalo už v roku 2023, avšak vtedy Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR celú výzvu zrušilo. Samospráva to však nevzdala. Projekt prepracovala a opäť adresovala ministerstvu. Aktuálne je vstave posudzovania žiadosti.
Ak uspeje, v Základnej škole Štefana Koháriho II. s vyučovacím jazykom maďarským, s vyše 600 žiakmi, obnovia nielen zastaralé kotolne a kuchyňu, ale aj zdevastované športoviská. V pláne je tiež doplnenie pomôcok, podporujúcich inklúziu žiakov. Novinkou má byť moderná, bezbariérová vonkajšia učebňa pri existujúcom altánku.
V škole sa vzdelávajú aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia a so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími problémami. „Hoci sa ich snažia integrovať, chýbajú im kompenzačné pomôcky, teda špeciálne stavebnice, psychotesty, dotazníky a príručky, IT vybavenie či bezbariérové sprístupnenie objektov,“ ozrejmila Erika Anderková, vedúca referátu stratégie a rozvoja mesta.
Je čo obnovovať
Na margo školského komplexu, postaveného v roku 1960 uviedla, že pozostáva z piatich blokov, navzájom prepojených krytou spojovacou chodbou. Škola má aktuálne 27 tried so 612 žiakmi. Pracujú v nej desiatky pedagógov, vychovávateliek, pedagogických asistentov, psychológov aj špeciálny pedagóg.

„Komplex má zastaralú a energeticky náročnú infraštruktúru. Kuchyňa pri školskej jedálni je hygienicky nevyhovujúca. Opadáva tu omietka, podlaha je nerovnomerná, elektrické vedenie nevyhovuje platným normám, chýba adekvátna zdravotechnika a vzduchotechnika. Vonkajšie športoviská sú zdevastované,“ priblížila Anderková.
Dodala, že prvý projekt rátal aj so zateplením dvoch hlavných budov školy, výmenou okien a rekonštrukciou spojovacej chodby. Bol zameraný aj na energetickú hospodárnosť. Avšak v novej výzve už nebolo možné na tento účel žiadať finančnú podporu.
„Väčšina ostatných častí projektu však ostala zachovaná, alebo sa prispôsobila podmienkam aktuálnej výzvy. Obnovou by tak mali prejsť kuchyňa pri školskej jedálni, kotolne, chýbať by nemali modernizácia vykurovacieho systému, výstavba novej vonkajšej učebne a zriadenie terapeutickej miestnosti, obnova športovísk či obstaranie nového IT vybavenia a kompenzačných pomôcok.“
Anderková pokračovala, že projekt počíta aj s čiastočnou obnovou technickej infraštruktúry.

„V kotolniach hlavných budov plánujeme osadiť tepelné čerpadlo a nahradiť zastaralé plynové kotly novými plynovými kondenzačnými kotlami v kombinácii s plynovými absorpčnými čerpadlami.“
Modernizáciou by mala prejsť aj kuchyňa pri školskej jedálni. Vymeniť by sa malo jej zastaralé technické zariadenie, opraviť elektroinštalácie, podlahy i steny, upraviť usporiadanie kuchyne a zabezpečená bude i bezbariérovosť. „Rekonštrukcia a modernizácia kuchyne pri školskej jedálni zaručí bezpečné a zdravé stravovanie pre všetkých bez obmedzení,“ ozrejmila.