LUČENEC. Bol jednou z tvárí Nežnej revolúcie v Lučenci, organizoval zhromaždenia po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a teraz spolu s ostatnými členmi a členkami Občianskej iniciatívy Lučenec zvoláva protesty proti krokom súčasnej vlády.
Aktivista KRASIMIR DAMJANOV je pravidelným rečníkom na zhromaždeniach v centre Novohradu a ľuďom sa prihovoril aj na piatkovom (31. 1.) pochode Slovensko je Európa.
Slovák s bulharskými koreňmi sa obáva vystúpenia z Európskej únie a návratu pred rok 1989.
Tvrdí, že protestami aj na juhu stredného Slovenska chcú dosiahnuť, aby sa vládna koalícia nesprávala ako dobyvateľ a aby vypočula aj hlasy ľudí, ktorí ju nevolili.
V rozhovore sa dočítate aj:
- V čom mu súčasná situácia pripomína protesty Nežnej revolúcie,
- či sa obáva vystúpenia z EÚ,
- mali by ľudia podľa neho pomýšľať na odchod do zahraničia,
- či aktuálny tlak protestujúcich postačí na zmenu.
Účasť na piatkovom proteste v Lučenci prekonala očakávania. Ešte trvá eufória?
Trvá, bolo to veľmi povzbudzujúce. Vzhľadom na predchádzajúce zhromaždenia som nečakal viac ako 150 ľudí, všetci sme boli veľmi príjemne prekvapení.
Musím však zdôrazniť, že sa nepretekáme s ostatnými mestami v tom, kto bude mať väčšiu účasť a zaujímavejších rečníkov. Teší nás len to, že čoraz viac ľudí takto vyjadrilo nesúhlas s krokmi aktuálnej vlády.

V piatok sa zhromaždeniu v Lučenci prihovoril aj bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský. Závisí účasť na protestoch aj od výberu rečníkov?
Zaujímavé meno, ktoré má ľuďom čo povedať, určite môže ovplyvniť počty, ale myslím si, že pokiaľ niekto z presvedčenia nechce vyjadriť svoj názor účasťou na proteste, tak nepríde len kvôli rečníkovi.
Ako Občianska iniciatíva Lučenec organizujete protesty v centre Novohradu a podporujete aj skupiny v okolitých mestách. Prečo?
Pretože nesúhlasíme s výkonom moci koalície Smer, SNS a Hlas a nepáči sa nám, že hlasy ľudí, ktorí túto koalíciu nevolili, ostávajú nevypočuté. Vyhrali v demokratických voľbách, no nemôžu sa k veciam verejným správať ako dobyvatelia.

Nepáči sa nám ani smerovanie slovenskej zahraničnej politiky. Slovensko sa pomaly otáča na východ a Robert Fico svojím správaním voči Ruskom napadnutej Ukrajine bezuzdne stupňuje napätie. To je absolútne neprijateľné.
Prečo tak premiér podľa vás koná?
Nie som politológ, no zrejme si za každú cenu chce udržať moc a tiež seba aj svojich komplicov zbaviť obvinení a hrozby potrestania.
Obávate sa, že Slovensko môže vystúpiť u Európskej únie?