LÁTKY. Tvrdenie ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, že z piatkového (7. 2.) stretnutia ohľadom zámeru vybudovať na Látkach - Čechánkach vodnú nádrž, odišli starostovia dotknutých obcí z Bratislavy spokojní, má ďaleko od pravdy.
Síce zdôrazňuje, že projekt prečerpávacej vodnej elektrárne je len vo fáze štúdie realizovateľnosti a nikoho nejdú vyvlastňovať, a ak by k tomu došlo, tak by išlo len o päť chát a jedno družstvo, Podpoľanci aj Novohradčania sú rozhorčení.
S výstavbou megaprojektu za takmer 2,4 miliardy eur v trvale obývanej aj chalupárskej oblasti nesúhlasia. Tiež majú obavy z obmedzení, ktoré by priniesli ochranné pásma.
Tarabov rezort zaradil spomínaný zámer do pripomienkového konania bez toho, aby hovoril s ľuďmi či predstaviteľmi obcí a župy.
Tí sa o ňom náhodne dozvedeli z informácií, kolujúcich po internete, len tento týždeň. Prekáža im, že o takejto vážnej téme dovtedy s nimi nikto z kompetentných nehovoril.
Nie sme spokojní, tvrdia starostovia
Starostovia Mário Kubiš (Látky), Pavel Šulek (Detvianska Huta), Igor Lacko (Málinec) a Jozef Melicher (Cinobaňa) sa ešte v piatok večer stretli v obci Látky s nespokojnými miestnymi aj chalupármi.
Sú rozhodnutí okamžite konať, keďže Taraba im dal len päť pracovných dní na to, aby si materiál preštudovali a pripomienkovali ho.

Hromadnú pripomienku s názvom Zastavme Tarabov megalomanský plán na Podpoľaní stihlo v priebehu piatka, do 23.00 h., podpísať vyše 12-tisíc ľudí.
Pod petíciou proti schváleniu strategickej investície a následnej výstavbe a realizácii novej vodnej nádrže a prečerpávacej elektrárne v lokalite Látky – Čechánky bolo v tom čase vyše 14-tisíc podpisov.

„My ako starostovia dotknutých obcí sme iniciovali pracovné stretnutie s ministrom Tarabom. To, čo bolo prezentované, že sme z neho odchádzali spokojní, sú klamstvá. Nie sme spokojní, ani so zámerom stotožnení. Ide o nádrž, ktorá by zasiahla celú miestnu časť Čechánky. Päť - šesť rodín, ktoré tam žijú, by muselo byť vysťahovaných," povedal Mário Kubiš na margo možnej výstavby nádrže s hrádzou vysokou 50 metrov a dlhou jeden kilometer.
Pokračoval, že ľudia tam majú pozemky a trvalo dlho, kým si ich vysporiadali. Sú tam aj chaty či roľnícke družstvo.

„Zatiaľ sa však bavíme len o zámere, ktorý je vo fáze štúdie realizovateľnosti,“ zdôraznil s tým, že dotknuté obce plánujú spolu s Banskobystrickým samosprávnym krajom podať spoločnú hromadnú pripomienku.
Tiež podotkol, že na ministerstve im priblížili viac variant možnej výstavby v spomínanej lokalite.
Ešte vlani v lete sa hovorilo o Ďubákove
Starosta Cinobane Jozef Melicher považuje za najväčšiu chybu v komunikácii vyjadrenia na minuloročnom výjazdovom zasadnutí vlády v Rimavskej Sobote.