DETVIANSKA HUTA. Zámer vybudovať vodnú nádrž na Čechánkach, ako súčasť projektu prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec – Látky, naráža na čoraz väčší odpor.
Po piatkovej (7. 2.) búrlivej diskusii v obci Látky bolo v pondelok 10. 2. podvečer rušno aj v susednej Detvianskej Hute.
Aj v jej katastri by niektoré nehnuteľnosti mohli skončiť pod vodou, ľudia by pocítili obmedzenia.

O chystanom štátnom megaprojekte za takmer 2,4 miliardy toho ľudia vedia žalostne málo. Napriek tomu, že niektorým rodinám aj podnikateľom by dramaticky zasiahol do života a činnosti.
V dedinách panujú dohady, množia sa otázky, pričom na väčšinu z nich ani starostovia nepoznajú odpoveď.
Napokon, aj oni sa o veľkých plánoch, ktorých realizácia by podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu znamenali pre rázovité Podpoľanie veľké bohatstvo, dozvedeli len uplynulý týždeň.
Niektoré mapy, týkajúce sa projektu, dokonca v piatok videli po prvýkrát.
Vyhlásenia projektu za strategickú investíciu, ku ktorému by malo dôjsť tento týždeň, sa obávajú. Spísali hromadné pripomienky, podpisujú petície. Aj v Detvianskej Hute zaznelo jednoznačné NIE. So spomínanou výstavbou nesúhlasia.
Taký je záver pondelkového zasadnutia obecného zastupiteľstva, ktoré zvolali na žiadosť tamojších obyvateľov.

„Od piatka evidujeme obrovský záujem občanov o vzniknutú situáciu, tiež rozhorčenie a nesúhlas. Do nášho katastra by až tak plánovaná nádrž nemala zasiahnuť, avšak Čechánky, ktoré by mali skončiť pod vodou, sú paradoxne bližšie k nám, ako k Látkam, ktorých sú miestnou časťou," vyjadril sa Pavel Šulek, starosta Detvianskej Huty.
Spresnil, že v Detvianskej Hute by sa zaplavenie malo týkať len jedného domu.
"Päť rodinných fariem by však muselo obmedziť, prípadne zmeniť svoje podnikanie. Medzi nami a obyvateľmi Látok, ktorý by sa výstavba dotkla oveľa viac, však panuje súdržnosť. Sme prepojení nielen kresťansky, keďže patríme pod jednu farnosť, ale aj rodinne a kultúrne."
Celkovo by na lazoch malo byť zaplavených 25 nehnuteľností, 28 domov by sa ocitlo v ochrannom pásme okolo nádrže. Bývať či chovať hospodárske zvieratá by v nich už pravdepodobne nebolo možné.
Župa žiada odborný a zákonný prístup
Jasný názor na neštandardný postup envirorezortu majú aj predstavitelia Banskobystrického samosprávneho kraja. Aj oni sa na pôde župy zaoberali vzniknutou situáciou.
„Piatkové stretnutie s ministrom Tarabom neprinieslo žiadne relevantné závery. Väčšinu časového priestoru si ponechal minister, ktorý sa snažil prítomných presvedčiť, že Látky sa po tejto investícii stanú „Dubajom Slovenska“.
Starostovia, ani zástupcovia Banskobystrického kraja zo stretnutia neodchádzali spokojní. Tento návrh je v rozpore s územným plánom kraja aj obcí, takže aj v rozpore so zákonom o strategických investíciách, kde je súlad s územným plánom jednou zo základných podmienok," uviedol predseda kraja Ondrej Lunter.
Zdôraznil, že verejnosť bola z pripomienkového konania vylúčená neoprávnene. Spolu s ďalšími predstaviteľmi župy žiada, aby sa k tejto investícii pristupovalo odborne a zákonne.

„V prípade, že sa priamo dotýka majetku občanov, mali by byť absolútne transparentne komunikované všetky podstatné okolnosti, teda z čoho sa takýto projekt bude reálne financovať, aká je jeho reálna návratnosť a aký reálny vplyv bude mať na okolie a ľudí, ktorí tam žijú. A tieto okolnosti majú byť aj odborne podložené faktami a analýzami, nie rozprávkami o 1000 a 1 noci, o Dubaji nad Málincom,“ pokračoval Lunter.
Dodal, že v tomto duchu uplatnila župa v pripomienkovom konaní oficiálne pripomienky.
Ľuďom chýbajú informácie od kompetentných
Na chýbajúce informácie od kompetentných poukázala na zasadnutí zastupiteľstva na Látkach aj advokátka Renáta Endrödyová.
Patrí k iniciátorom hromadnej pripomienky s názvom Zastavme Tarabov megalomanský plán na Podpoľaní, ktorú podpísalo vyše 21-tisíc ľudí.
Mimochodom, minister dal ľuďom na pripomienkovanie len päť dní.

„Prekáža mi, že mi nikto pádnymi argumentami nevysvetlil verejný záujem, ktorý by tu mal byť, a ktorý by mal štát oprávňovať do tak výrazného zásahu vlastníckych práv a celkového chodu života v tunajších obciach. Projekt nie je nový, celé desaťročia sa sporadicky otvárali témy takejto výstavby v neďalekom Ďubákove. Nové je akurát to, že stavba hornej nádrže by sa mala presunúť na Čechánky. Dozvedeli sme sa to nekorektným spôsobom, len zbežnými informáciami, ktoré sa šíria medzi ľuďmi," povedala.