BANSKÁ BYSTRICA, LUČENEC, POLTÁR. Napriek upozorneniam hasičov, že vypaľovať trávu a suché porasty je zakázané, vždy sa nájdu ľudia, ktorí to nerešpektujú. Svedčí o tom aj stredajší (5. 3.) počet zásahov v Banskobystrickom kraji.
„Išlo o sedem zásahov v súvislosti s požiarom trávy a suchého porastu. Zasahovalo 47 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) aj členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí,“ zverejnili z Krajského riaditeľstva HaZZ Banská Bystrica dennú štatistiku.

Mnohí si neuvedomujú, že vypaľovanie trávy im môže z peňaženky vytiahnuť pár stovák, dokonca aj tisíce.
„Jarné obdobie prináša aj upratovanie v záhradkách, spojené s častými prípadmi vypaľovania porastov bylín, kríkov a stromov. Avšak zákon o ochrane pred požiarmi myslí aj na túto oblasť. Za porušenie jeho ustanovení môže byť fyzickej osobe uložená pokuta do výšky 331 eur, právnickej osobe a fyzickej – podnikateľovi až do výšky 16 596 eur,“ informoval Peter Juríček, inšpektor z Oddelenia požiarnej prevencie Okresného riaditeľstva HaZZ Lučenec.

Podotkol, že sú prípady, kedy sa takéto vypaľovanie nezaobíde bez zranení, dokonca môže mať tragický koniec.
„Je pravda, že človek sa učí najlepšie na vlastných chybách, ale v tomto smere by sa mal poučiť z chýb ostatných,“ dodal inšpektor.
Ozrejmil, že zvýšenú pozornosť treba venovať pobytu detí v prírode, ktoré by nemali zostať bez dozoru. „Je potrebné neustále pamätať na to, že aj najmenšia nepozornosť, ako odhodená neuhasená cigareta alebo zápalka môže spôsobiť rozsiahle lesné požiare, spôsobujúce nielen veľké finančné, ale aj ekologické škody.“

Juríček zároveň pripomína turistom, že oheň možno zakladať len na určených miestach a pri odchode z nich treba venovať jeho uhaseniu zvýšenú pozornosť.
„Aj keď porovnanie štatistických údajov z minulého a predminulého roka vyznie pozitívne, stále je potrebná opatrnosť a ostražitosť pri manipulácii s otvoreným ohňom v prírodnom prostredí.“
Inšpektor špecialista pridal aj zopár čísel z okresov Lučenec a Poltár. V rokoch 2022, 2023 a 2024 tam hasiči zasahovali dovedna pri 173 požiaroch, ktoré zapríčinilo vypaľovanie. S ohňom bojovali aj pri desiatich lesných požiaroch. V tomto roku, konkrétne do 26. februára, už spomínaných okresoch hasili celkovo 14 požiarov, za ktorými bolo tiež vypaľovanie.
V spomínanom období bolo v okresoch Lučenec a Poltár najviac požiarov, zapríčinených vypaľovaním, v roku 2022. V roku 2023 ich počet značne klesol. V ďalšom roku zase vzrástol, avšak číslo z roku 2022 nebolo prekonané.
