RIMAVSKÁ SOBOTA. Začiatkom decembra minulého roka podrobili v rimavskosobotskej nemocnici CT vyšetreniu nezvyčajnú pacientku. Išlo o približne 3-tisíc rokov starú múmiu, na ktorú sa doktori naposledy pozreli v 70. rokoch uplynulého storočia pomocou röntgenu.
Až donedávna si všetci mysleli, že ide o múmiu ženy menom Tasheritnetiak z Abusír el-Meleku z pohrebiska na strednom Níle. Pravda však napokon môže byť úplne iná. Dokonca nie je isté, či skutočne išlo o ženu.

Tiež sa ukázalo, že mumifikovaná osoba, uložená v drevenom sarkofágu, sa dožila 30 – 40 rokov, čo je oveľa menej, než bolo známe doposiaľ. Tiež sa uvádzalo, že trpela osteoporózou. Podľa najnovších zistení však toto ochorenie vôbec nemala.
„Presné výsledky, týkajúce sa pohlavia prinesie až antropologický výskum,“ uviedla Éva Kerényi, riaditeľka Gemersko - malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote.
Dodala, že múmia je jedným z návštevnícky najpríťažlivejším vystaveným exponátom v múzeu. Je jednou z piatich egyptských múmií na Slovensku.
Do múzea sa dostala pred vyše 100 rokmi
„Jej príbeh sa začal písať v rokoch 1087 – 664 pred Kristom, v období 21. – 25. egyptskej panovníckej dynastie, ktoré bolo nazývané ako takzvané tretie prechodné obdobie. V roku 1910 ju do Rimavskej Soboty, spolu s ďalšími predmetmi, priviezol advokát, statkár a cestovateľ István Süteö-Munkácsi a daroval ju Gemerskému župnému múzeu,“ priblížila Kerényi.
Pokračovala, že múmiu na Gemer priviezli spolu so sarkofágom z figového dreva. Má bohatú farebnú a ornamentálnu výzdobu. Zaujímavý je na ňom aj hieroglyfický nápis na spodnej časti.

„Kráľ prináša obeť Usirovi, pánovi mesta Bisuris, prvému z obyvateľov západnej ríše mŕtvych, veľkému bohovi, pánovi mesta Abydu. Kiež nech prinesie invokačnú obeť chleba, piva, býkov, husí, látok, kadidla, mastí a všetkých krásnych a čistých vecí, ktorými sa upokojuje boh, ducha Tasherithnetiakh, dcére ... .“
Text je ďalej nečitateľný pre povrchové poškodenie sarkofágu.