ŠURICE. Desaťročia o ňom ľudia len hovoria. Niektorí sa ho dokonca vydali hľadať. Zatiaľ bezúspešne, avšak najnovšie nálezy a zistenia nasvedčujú, že lokalita nad dedinkou Šurice v okrese Lučenec môže ukrývať veľké tajomstvo.
Odpoveď na otázky, či na Ostrom vrchu kedysi skutočne stál tajomný hrad Čurgov, prípadne iný, môže dať len archeologický výskum. Avšak to, že tam ľudia žili už v praveku, je podľa najnovších nálezov isté.
Napokon, v blízkosti sú už zaznamenané zaujímavé archeologické náleziská. Okrem toho ide o miesto, atraktívne aj z geologického hľadiska. Pozoruhodný je najmä obrovský skalný útes s terasovitou plošinou uprostred, ktorý pôsobí priam magicky.

„Zrúcanina hradu Čurgov je zaznačená na starých mapách Novohradu. Mala by sa nachádzať na úpätí vrchu Monica (Monosa) vo výške 584 metrov nad morom,“ uviedol pre MY Novohrad Ladislav Oravec, amatérsky mineralóg a archeológ, ktorý sa zviditeľnil najmä nálezom najväčších drahokamov v oblasti nad Gemerským Jabloncom. Spolupracuje so slovenskými aj maďarskými múzeami.
Nájdené úlomky svedčia o dávnom osídlení
Počas nedávnej prechádzky po kopcoch nad Šuricami, odkiaľ je rodákom, začal nachádzať keramické úlomky. Okamžite vedel, že na mieste s výnimočnými výhľadmi na Soví vrch či Fiľakovo a okolie, nejde len o obyčajné črepiny.
Zaniesol ich známemu múzejnému archeológovi Alexandrovi Botošovi, ktorý má za sebou množstvo archeologických výskumov, na konte desiatky odborných a popularizačných článkov aj monografie. A ani okolie Šuríc mu nie je neznáme.

Napríklad vlani na jar vykonali spolu s Ladislavom Oravcom povrchový prieskum tamojšieho poľa. Našli viacero fragmentov s badateľným zdobením, ktoré svedčia o tom, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa tam kedysi nachádzala osada z obdobia neolitu a doby bronzovej.
Stredoveký hrad nie je vylúčený
Podľa súradníc miesta, na ktorom boli najnovšie črepiny objavené archeológ potvrdil, že skutočne ide o Ostrý vrch. Podľa zobrazenia tamojšieho povrchu vo webových aplikáciách sú tam náznaky opevnenia.