LUČENEC/SALGÓTARJÁN. Obyvatelia Novohradu sa po viac ako dvadsiatich rokoch dočkali. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) a Nógradská župa obnovili autobusové spojenie medzi Lučencom a maďarským Salgótarjánom aj medzi mestami Rimavská Sobota a Cered.
K novým linkám onedlho pribudne ďalšia, ktorá prepojí Lučenec s Budapešťou.
„Napriek tomu, že od roku 2004 prakticky hranica s Maďarskom neexistuje, tak sa pre ekonomické a ľudské vzťahy či cestovný ruch spravilo veľmi málo. Doprava je základ zlepšenia tejto situácie, preto spúšťame linky, ktoré dokážu rozprúdiť cezhraničnú spoluprácu a dosiahnu, aby tu žijúci ľudia nedoplácali na to, že bývajú na pohraničnom území,“ skonštatoval predseda BBSK Ondrej Lunter.
Župan zároveň verí, že po tomto kroku sa im postupne podarí obnoviť aj železničné spojenie.
Za lístok zaplatia cez tri eurá
Linky do Salgótarjánu a Ceredu začnú premávať od 15. marca. Fungovať budú v rámci Integrovaného dopravného systému (IDS) BBSK, prevádzkovať ich bude SAD Lučenec.
Autobusy budú bezbariérové a vybavené elektronickým informačným systémom pre cestujúcich, klimatizáciou, bezplatným WiFi pripojením či možnosťou nabíjania elektroniky cez USB-C zásuvky.
Spoje medzi Lučencom a Salgótarjánom budú cez pracovné dni a víkendy premávať štyrikrát denne. Medzi Rimavskou Sobotou a Ceredom trikrát v pracovných dňoch a dvakrát cez víkend.
„Ceny cestovných lístkov sú nastavené tak, aby boli dostupné pre širokú verejnosť. Napríklad cesta z Lučenca do Salgótarjánu bude pri základnom cestovnom a platbe v hotovosti stáť 3,50 eur, z Rimavskej Soboty do Ceredu 3,30 eur," konkretizoval Radoslav Vavruš, predseda predstavenstva spoločnosti Organizátor IDS BBSK.
"Cestujúci budú môcť využiť zľavy pre žiakov, študentov, dôchodcov a ďalšie skupiny či zľavu pri bezhotovostnej platbe,“ doplnil.
Hranicu prekračovali pešo
Priame autobusové spojenie medzi Lučencom a Salgótarjánom neexistovalo viac ako dve dekády. Do roku 2011 do Maďarska jazdili vlaky, no k obnove spojenia napriek snahám župy dodnes nedošlo.
Ľudia sa tak mohli nechať autobusom odviezť na hranicu, prejsť pešo do maďarskej obce Somoskőújfalu a tam nastúpiť na ďalší spoj.

„Už asi osem rokov vozíme dcéru do salgótarjánskej hudobnej umeleckej školy, kde hrá na violončelo. Doteraz sme to riešili autom, no po novom budeme môcť využívať aj autobusové spojenie. Mám viacerých známych, ktorí museli každý deň pešo prekračovať hranicu. Oni a mnohí ďalší nové spojenie určite ocenia,“ poznamenal Fiľakovčan Gábor Illés.
Predseda maďarskej župy Nógrad Nándor Skuczi prezradil, že k dvom spomenutým linkám od mája pribudne ďalšia, ktorá prepojí Lučenec a Budapešť. Autobus do maďarskej metropoly by mal stáť v Lučenci, Fiľakove a ďalších prihraničných obciach na slovenskej strane.
Primátorka Lučenca Alexandra Pivková verí, že ľudia budú nové linky do Salgótarjánu a Budapešti využívať. „Obnovené spojenie po vyše dvadsiatich rokoch je pre nás veľká vec a chcem sa za ňu v mene všetkých obyvateľov poďakovať. Ľudia, ktorí doposiaľ do Maďarska cestovali na nákupy, za športom, oddychom či kultúrou na autách dostanú novú možnosť. Verím tiež, že spojenie prospeje aj k rozvoju cezhraničnej spolupráce s partnerskými mestami,“ poznamenala.
Podpora cestovného ruchu
Pozitívne ohlasy očakáva aj starosta prihraničnej obce Šiatorská Bukovinka Peter Badinka.
„Vieme napríklad o jednom chlapcovi, ktorého museli voziť autom do Somoskőújfalu, kde nastúpil na autobus do Salgótarjánu. Obyvatelia Šiatorskej Bukovinky tam tiež radi chodia napríklad na obľúbené trhy a teraz sa budú môcť pohodlne prepraviť. Je to veľmi dobrá správa,“ povedal Badinka.

Primátor Fiľakova Attila Agócs povedal, že novinku ocenia tí, ktorí cestujú na nákupy, do škôl i za prácou. Zdôraznil, že sa tým môže zlepšiť aj cestovný ruch na oboch stranách.
„Je neporovnateľné, čo náš región dokázal v cestovnom ruchu ponúknuť pred vyše dvadsiatimi rokmi a čo dokáže ponúknuť dnes. Stačí prejsť hranicu a dostanete sa do Divína, Haliče, Lučenca, Fiľakova či na Šomošku, kde môžete vidieť množstvo obnovených pamiatok. To isté platí aj z opačnej strany. Dostali sme ďalší nástroj na rozvoj cestovného ruchu,“ vyhlásil Agócs.