LUČENEC. Prečo mladí odchádzajú z regiónu a zo Slovenska a ako tomu zabrániť? Aj týmito otázkami sa zaoberali na verejnej diskusii v lučenskej radnici. Akcia bola súčasťou série občianskych dialógov na aktuálne témy.
Diskusiu obohatili výstavou abstraktných obrazov Fera Guldana inšpirovaných odchodmi ľudí zo Slovenska.
Miroslav Pollák, vydavateľ, spisovateľ a expert na segregované komunity, v súvislosti s obrazmi zdôraznil, že v uplynulých desaťročiach sa udialo viacero momentov, kedy Slováci odchádzali za hranice.
„Dôvody boli rôzne - politické, etnické, ekonomické, sociálne či náboženské, no často išlo o ich kombináciu. Exody pokračujú, len dôvody sa menia. Zdá sa, že na začiatku 21. storočia prevládajú hlavne sociálne dôvody, pretože politická aj náboženská sloboda tu je a veľké etnické napätia neevidujeme,“ skonštatoval Pollák.
S myšlienkou na odchod do iného regiónu či za hranice sa podľa neho pohrávajú hlavne mladí a neusadení, ktorí si ešte len plánujú budúcnosť.
„Mladí sú citlivejší na prehnanú byrokraciu, prejavy korupcie a celkové neodborné fungovanie štátu. Je to pre nich veľmi ťažké, preto reagujú aj odchodom,“ dodal Pollák.
Nie je to len problém Slovenska
Tomáš Krahulec, expert Team Europe, skupiny odborníkov z rôznych oblastí, ktoré si vybralo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, zdôraznil, že problém sa netýka len Slovenska, ale aj iných, vrátane vyspelejších krajín.
„Je to celoeurópsky problém, s ktorým sa Európska komisia snaží bojovať rôznymi spôsobmi. V prvom rade si treba uvedomiť, že mladí doma nezostanú, to ani nie je naším zámerom. Dôležité je, aby sme im dokázali vytvoriť vhodné podmienky na návrat domov,“ povedal Krahulec.