TISOVEC. Ešte pred ôsmimi rokmi to vyzeralo tak, že kedysi slávne tisovské strojárne nadobro skončia. Po tom, ako ich ku dnu poslali protiruské sankcie, sa ocitli v konkurze.
V jednom z najmenej rozvinutých regiónov na Slovensku prišli ľudia o prácu, ktorú neskôr začali hľadať na západe krajiny, prípadne za hranicami.
Napokon sa však našiel investor, ktorý dal kedysi prosperujúcemu závodu druhú šancu.
Aj napriek neľahkým časom, poznačeným koronavírusovou pandémiou, vojnou na Ukrajine a stratou ruského trhu, na ktorý bola fabrika CSM Tisovec najviac orientovaná už od čias bývalého režimu, sa stupavskému finančníkovi Tomášovi Marošovi a jeho tímu podarilo živiteľku mnohých rodín v hladovej doline udržať, dokonca sľubne rozvíjať.

Vďaka dobrej spolupráci s ministerstvom obrany, zahraničnými partnermi aj ozbrojenými silami iných krajín, strojárne opäť napredujú.
Rozširujú výrobu, vznikajú nové pracovné miesta, funguje duálne vzdelávanie, dokonca avizujú ďalšie zaujímavé novinky, prínosné pre mesto, ktoré sa radí medzi najrýchlejšie vymierajúce samosprávy v krajine.
Napokon, podľa oficiálnych čísel Štatistického úradu SR mal v roku 2013 Tisovec 4 253 obyvateľov. O desať rokov neskôr ich bolo len 3632, čo znamená 14,60-percentný pokles.
Pod nelichotivý demografický vývoj sa podpísal najmä nezáujem väčších investorov o zaostalý región. Fungovanie CSM by mohlo pomôcť zvrátiť tento nepriaznivý trend.
Výroba Patrií sa už naplno rozbehla
V závode, do ktorého terajší majiteľ investoval od roku 2017 už deväť miliónov eur, má aktuálne zamestnanie zhruba 150 ľudí.
Len vďaka spusteniu výroby osemkolesových bojových vozidiel Patria AMV XP 8x8, na základe zmluvy nášho rezortu obrany s fínskou firmou Patria v roku 2022, vzniklo v závode približne 40 nových priamych pracovných miest. Príležitosť dostali aj subdodávatelia.
„Výroba Patrií je naplno rozbehnutá od vlaňajšieho septembra. Dovtedy sme pripravovali priestory, technológie, vyrábali niektoré komponenty, ktoré sa vozili do Fínska, kde sa naši ľudia chodili zaúčať. V prvej fáze by sme mali vyrobiť 76 vozidiel, z ktorých 12 sa vyrobilo vo Fínsku. Išlo však o ambulantné a veliteľské vozidlá. Takže 64 ich bude vyložene z Tisovca,“ vyčíslil majiteľ CSM.

Zdôraznil, že tento projekt je pre región veľmi dôležitý, keďže potreby armády sú obzvlášť v týchto časoch značné.
„Pridaná hodnota tohto produktu, vyrobeného na Slovensku, je naozaj veľmi vysoká, hlavne v kontexte regiónu, v ktorom sa vyrába a tiež slovenských znalostí a zručností. Verím, že tento projekt bude ďalej pokračovať.“
V Tisovci vyrábajú celý komplet bojového vozidla bez zbraňovej časti. Montáž veže EVPU s kanónom budú mať pod palcom v štátnej zbrojovke Konštrukta - Defence.
Kompletné Patrie by si mali Ozbrojené sily SR prevziať do roku 2027. V CSM sú momentálne pri výrobe osemnásteho kusa korby, vo výrobnej hale montujú prvých sedem týchto bojových vozidiel. Prvé je už hotové.

„Toto vozidlo považujeme v ozbrojených silách za jedinečné, niektoré konštrukčné prvky sú unikátne na trhu. Nové bojové obrnené vozidlá na platforme 8x8 nám nahradia vozidlá BVP-1, ktoré sú beznádejne zastarané,“ vyjadril sa ešte v septembri 2023 náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Daniel Zmeko.
Chcú motivovať mladých
Príchod fínskej technológie do mesta v okrese, ktorý sa už roky borí z najvyšším počtom nezamestnaných na Slovensku, má okrem produkcie pre vojsko aj iné poslanie. Maroš ho radí medzi prioritné.
„V rámci duálneho vzdelávania spolupracujeme so štyrmi strednými školami. Práve moderná technológia v našom závode by mohla pre školákov zatraktívniť štúdium strojárenských odborov. Chceme, aby neodchádzali za prácou do iných regiónov, ale uplatnili sa doma. Tiež aby sa odborníci, ktorí odtiaľto odišli, vrátili, pretože tu nájdu zaujímavé a dobre ohodnotené zamestnanie,“ priblížil ambiciózny podnikateľ.

Načrtol aj ďalšie pripravované benefity, ktoré má priniesť obnova ďalších priestorov v rozsiahlom závodnom areáli, kde nedávno zrekonštruovali jednu z hál. Výrobná kapacita a inovačné schopnosti CSM sa tak výrazne zvýšili.
„Ďalšie investície plánujeme nasmerovať do obnovy sociálneho vybavenia. Nevyužité kancelárie chceme prebudovať na byty. Vzniknú spoločenské miestnosti či fitnescentrum,“ uviedol Maroš a podotkol, že v CSM majú príležitosť presadiť sa aj ženy. „V manažmente tvoria až 50 percent,“ podotkol.
Orientácie na záchranné zložky
V úzadí nezostávajú ani tradičné UDS, ktoré už zďaleka nie sú tým, čím bývali. Ide o moderné stroje, vybavené najnovšou technikou, vhodné pre armádu aj civilné využitie, napríklad pri odstraňovaní následkov živelných pohrôm či vojnových konfliktov.

„S UDSkami sa chceme orientovať na záchranné zložky, avšak s pridanou hodnotou. Dnes už ide o sofistikovanejšie stroje, napríklad v kabíne majú filtrovú ventiláciu, tiež rôzne navijaky, balistickú ochranu, rôzne nadstavby. Ľudovo povedané, už nejde len o štandardný stavebný bager, ale moderný stroj pre záchranné zložky, ženijné jednotky a civilnú ochranu,“ zhrnul Maroš s tým, že aktuálne majú kapacitu vybookovanú na najbližšie dva roky. Ide o približne 50 kusov UDS.
„Snažíme sa predávať globálne. Čo sa týka spolupráce nevojenského charakteru, tak spolupracujeme s českou Tatrou, talianskym IVECOM, komponentná výroba beží pre ďalších medzinárodných partnerov v Nemecku, Francúzsku či Švédsku.“
Spolupráca s rezortom obrany prináša ovocie
Okrem výroby UDSiek a tiež Patrií sa CSM, ako seriózny partner, plánuje zapojiť aj do ďalších tendrov ministerstva obrany.
„S UDSkou máme obchodne rozpracované skoro všetky krajiny NATO. Veľmi dôležité sú však pre nás dobré referencie od našej armády. Vďaka nim začíname dodávať desiatky strojov do poľskej armády," povedal Tomáš a pokračoval:
„Tu musím vyzdvihnúť vynikajúcu spoluprácu s rezortom obrany a ministrom Robertom Kaliňákom, ktorý sa v rámci zahraničných pracovných ciest snaží výrazne podporiť slovenské produkty a takto propaguje aj naše UDSKy. Spomeniem napríklad nedávnu výstavu IDEX v Abu Dhabi, ktorej sme sa zúčastnili v slovenskom stánku ministerstva obrany aj my. Vďaka jeho návšteve v Azerbajdžane sa nám otvárajú dvere aj do tejto i iných krajín, s ktorými ministerstvo bilaterálne spolupracuje.
Slovenská armáda nám v ťažkých časoch skutočne pomohla. Teraz je to aj vďaka spolupráci medzi slovenským a českým ministerstvom obrany aj česká armáda, kde plánujeme tento rok dodať 13 kusov najmodernejších UDSiek."
