LUČENEC. Stovky detí, mládežníkov i dospelých si v centre Novohradu pripomenuli Svetový deň povedomia o autizme (2. 4.). Mesto a organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom s poruchami autistického spektra, pripravili v lučenskej synagóge podujatie, na ktorom šírili osvetu o tomto znevýhodnení.
Akcia sa oproti vlaňajšku rozrástla, keďže ju prišli podporiť aj miestne športové kluby.
„Môžu sa medzi sebou porozprávať a zúčastniť sa symbolického behu okolo synagógy. Výťažok z dobrovoľného štartovného použijeme na fungovanie našej klubovne Spektrum,“ povedala Lenka Jacová z občianskeho združenia Som človekom, ktoré združuje rodiny s autistickými deťmi.

Symbolický beh okolo lučenskej dominanty absolvovali skupiny v oblečení modrej farby, ktorá je symbolom porozumenia a podpory pre ľudí s autizmom. Klubovni, ktorú otvorili vlani v auguste, vyzbierali 380 eur.
„Sme radi, že športové kluby prijali naše pozvanie. Povedomie tak dvíhame aj cez týchto mladých ľudí, ktorí úspešne reprezentujú naše mesto. Medzi nami žijú skupiny ľudí, ktoré si vyžadujú našu podporu a toleranciu. Ich potreby, spôsob života, vzdelávanie a výchova sú iné ako pri zdravých deťom, preto o nich treba hovoriť,“ poznamenala primátorka Alexandra Pivková.
Suplujú štát
Svetový deň povedomia o autizme si v Lučenci nepripomenuli prvýkrát. V meste sa dávnejšie zorganizovala komunita rodín, ktorých blízki majú poruchu autistického spektra.
Schádzajú sa v klubovni Spektrum či komunitnom centre 3pé, spoločne trávia čas a snažia sa v okolí zvyšovať povedomie o autizme.
Pomocnú ruku im podáva aj celoslovenské občianske združenie Hans. Ambasádorka Vlasta Piecková Beňová priblížila, že pravidelne organizujú letné tábory, podporné skupiny pre rodičov i autistické deti a rôzne ďalšie aktivity.
„Páči sa mi myšlienka sieťovania a spolupráce, a preto ma teší, že sa nás schádza čoraz viac. Prišlo veľa organizácií, za čo som veľmi vďačná. Verím, že takto budeme pokračovať aj ďalej,“ podotkla.

Piecková Beňová zdôraznila, že OZ Hans a podobné organizácie musia v pomoci zdravotne znevýhodneným suplovať štát.
„Máme veľa jednorodičovských rodín, ktorým chýba podpora zo strany štátu a neraz aj zo strany blízkych. Chýbajú im peniaze na terapie, respektíve v okrese nemajú veľa možností ich absolvovať.“
„Usilujeme sa aj o vytvorenie štatistiky počtu ľudí s poruchami autistického spektra v jednotlivých regiónoch aj v rámci celého Slovenska, aby sme vedeli, koľko percent takýchto ľudí nám ročne pribúda,“ dodala Piecková Beňová.
Odpovede nehľadať na internete
Problémom v niektorých lokalitách sú aj dlhé čakacie doby na diagnostiku. S týmto sa snažia bojovať v Poltári, kde funguje Súkromné špecializované centrum poradenstva a prevencie pre deti a žiakov s autizmom.
Centrum sa venuje terapii, podpore sociálnych služieb aj vzdelávania u autistických detí. Riaditeľka Ľuboslava Porubovičová ozrejmila, že hlavnou službou je práve diagnostika.

„Zisťujeme prejavy autizmu u detí od 18 mesiacov až po dospelých s pomocou viacerých odborných zamestnancov. Psychológ, špeciálny a sociálny pedagóg či logopéd vytvoria veľmi podrobnú správu, s ktorou rodič, respektíve dospelý klient zamieri k psychiatrovi. Ten následne posúdi, či ide alebo nejde o autizmus,“ opísala riaditeľka.
V prípade potvrdenia poruchy autistického spektra sa ľudia v poltárskom centre dočkajú pomoci v podobe terapií, rozvíjania komunikačných schopností či nasmerovania na ideálnu cestu vzdelávania.
Porubovičová upozornila rodičov, aby sa v prípade podozrenia nesnažili hľadať odpovede na internete, ale aby sa obrátili na ich a podobné odborné centrá. „Vážime si rôzne rodičovské skupiny, kde si medzi sebou zdieľajú vedomosti, tipy a skúsenosti, avšak tie príznaky sú také variabilné, že ich musí posúdiť odborník.“
Bezplatné tréningy pre hendikepované deti
Deťom s poruchami autistického spektra ponúkajú priestor aj športové kluby. Jedným z nich je Hakutsuru Biely Žeriav, ktorý má v ponuke para karate pre deti s hendikepom. Tie sa tak pod vedením skúseného trénera hýbu na tréningoch a úspechy môžu zbierať aj na súťažiach.
„Aktuálne máme skupinu para karate plnú. Trénuje s nami osem detí, ktoré majú napríklad choré srdce, problémy s pohybovým ústrojenstvom, sú nedoslýchavé, prekonali detskú mozgovú obrnu alebo majú poruchu autistického spektra,“ prezradila Jana Gašperíková z karate klubu s tým, že tréningy pre zdravotne znevýhodnené deti organizujú už tretí rok a sú zadarmo.

Deti s hendikepom sa v klube Biely Žeriav stretávajú na špeciálnych tréningoch v rámci skupiny, no pripravujú sa aj so zdravými. Gašperíková vyzdvihla, že spoločná príprava pomáha sociálnej inklúzii a vzájomnému porozumeniu medzi zdravými a zdravotne znevýhodnenými deťmi.
„Všetci sa spoločne zúčastňujeme našich klubových súťaží, páskovania a ostatných aktivít. Skupiny neoddeľujeme, sme jeden klub. Je krásne vidieť, ako sa medzi našimi členmi rodia nové priateľstvá,“ dodala Gašperíková.
V rámci Svetového dňa povedomia o autizme osvetlili lučenskú synagógu a ďalšie objekty nielen v Novohrade modrou farbou.