POĽANA. S kamerou sa vydali na Liptov, nakrúcali aj v Bratislave a najmä v oblasti Poľany, ktorá bola hlavným dejiskom jedinečnej filmovačky. Napokon, horské lokality nad Hriňovou či Detvou sú známe hojným výskytom našej najväčšej šelmy, aj počtom jej stretov s ľuďmi.
Výsledkom je dokumentárna séria s názvom Lebo medveď, ktorá má za sebou minulotýždňovú predpremiéru v Bratislave aj Hriňovej.
Nechceli robiť klasický prírodopisný dokument
Šesť epizód, ktoré vznikli v réžii oceňovaného dokumentaristu Mira Rema, priblíži príbehy postáv, ktorých životy sú úzko späté s medveďmi. Zachytávajú aj dramatické stretnutia s týmto zvieraťom, sú plné autentických príbehov a unikátnych záberov.

„Nechceli sme robiť klasický prírodopisný dokument. Naším zámerom bolo ukázať, ako sa Slováci vedia popasovať s témami, ktoré ich rozdeľujú,“ uviedol Remo s tým, že v prípade hlavných postáv sa snažili hlbšie zamerať na ich myslenie a dôvody, prečo konajú tak, ako konajú.
Séria približuje životy rôzny postáv. Riaditeľka Chránenej krajinnej oblasti Poľana Vladimíra Fabriciusová sa snaží nájsť rovnováhu medzi ochranou prírody a bezpečnosťou obyvateľov. Čelí však legislatívnym obmedzeniam aj politickým tlakom.
Youtuber Radovan Haluza vyráža do lesa fotiť medvede, pričom zabúda na sny svojej priateľky. Politik a v čase natáčania dokumentu aj starosta Očovej Rudolf Huliak je zástancom radikálnych riešení. Ekológ Erik Baláž s ochranárom Jurajom Lukáčom chcú situáciu upokojiť vedeckými argumentami, no čelia tlaku verejnosti aj politikov, volajúcich po ráznom riešení.
„Všetky postavy sa v priebehu série vyrovnávajú so svojimi osobnými aj profesionálnymi dilemami,“ podotkol režisér.

Na otázku, či počas natáčania nastali aj nebezpečné situácie odpovedal, že sa báli najmä na začiatku, keďže s medveďom nemali žiadnu skúsenosť.
„Nikdy predtým som medveďa nevidel a to po horách chodím pomerne často. Nakúpili sme si aj spreje proti medveďom. Pamätám si na môj prvý pocit, keď som mal vystúpiť v noci z auta s tým, že tam niekde okolo chodí medveď. Pritom sme nemali ani poriadnu baterku. Mal som len kameru a takmer nič som nevidel,“ spomenul Remo.
Dodal, že hneď, ako vystúpil z auta, spadol s kamerou do jamy. Mal strach, ktorý, ako tvrdí, vyplýval z jeho nevedomosti, keďže najväčšiu šelmu našich hôr poznal len z televíznych reportáží.
„Médiá sú hladné po senzáciách. Aj vďaka nim prevláda názor, že medveď je útočiaca a nebezpečná šelma. A tento pocit v nás bol. Bol to však omyl.“
Za pol roka videl okolo 80 medveďov
Známy dokumentarista priblížil aj pre neho najpamätnejšie pozorovanie medveďov na Liptove s youtuberom Radom Haluzom.
„Boli sme na okraji lesa, na trase, po ktorej migrujú smerom do kukurice. V priebehu piatich minút okolo nás prešlo asi desať medveďov. Bol to neskutočne silný a intenzívny zážitok. To Radovi nikdy nezabudnem, jeden z tých top životných zážitkov,“ priblížil Remo.
Dodal, že bez rád influencera čo a ako robiť, ako sa pohybovať, by žiadne medvede nevideli. Tiež vyzdvihol cenný prínos šéfky CHKO Poľana pri filmovačke.
„Keby nás nezaviedli na miesta ich výskytov, tak by sme s veľkou pravdepodobnosťou nevideli nič. Spomenul som, že celý život chodím po horách a žiadneho medveďa som nevidel. A teraz som ich videl hádam aj 80 počas nakrúcania v priebehu pol roka,“ zdôraznil dokumentarista.
Na záver pripomenul, že celá séria, ktorú si diváci budú môcť pozrieť na televíznych obrazovkách prostredníctvom streamovacej služby Voyo od 11. apríla, je výpoveďou o tom, ako sa Slováci vedia popasovať s témami, ktoré ich rozdeľujú.
„Ide o ponor do myslenia postáv na oboch stranách konfliktu. V prípade tých hlavných sledujeme aj vývoj ich motivácií a snažíme sa nájsť dôvody ich konaní. Cestujeme v čase, za hranice bežného zrýchleného vnímania témy šelmy,“ zakončil držiteľ viac ako 60 ocenení z medzinárodných filmových festivalov.
