FIĽAKOVO. Až 68 500 návštevníkov si v priebehu šiestich rokov pozrelo podzemné priestory pod fiľakovským hradným vrchom. Patria k slovenským unikátom a sú lákadlom aj pre výletníkov spoza hraníc. Ide o niekdajšie protiletecké úkryty, obohatené o zaujímavé expozície.
Primátor Fiľakova Attila Agócs tvrdí, že Fiľakovský hrad, ktorý zažil turecké vpády, dodnes ukrýva mnoho tajomstiev.

„K nim určite patrí aj minulosť a funkcia chodieb, ktoré nie sú súčasťou hradného areálu, ale boli vyhĺbené do brala pod hradom ako protiletecké úkryty. Verím, že expozícia, ktorá sa v nich nachádza od roku 2018, a ktorú neustále zveľaďujeme, priláka ďalších návštevníkov do nášho mesta a tiež Hradného múzea,“ vyjadril sa Agócs.
Uniformy aj zneškodnená munícia
Riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove Viktória Tittonová priblížila, že pôvodne bol vstupný areál zatrávnený, avšak postupom času zostala z neho len ťažko prístupná plocha, plná blata. Dnes je to už minulosťou a vstup do podzemia má reprezentatívnu podobu.

V chodbách, vyhĺbených počas 2. svetovej vojny, v ktorých sa ľudia ukrývali počas náletov a bombardovania mesta, sa nachádza expozícia, dokumentujúca miestne udalosti druhej svetovej vojny.
„Návštevníkom ich približuje 19 náučných panelov a predmety, ktoré vo Fiľakove a jeho okolí používali počas vojny. Ide o míny, časti pušiek, zneškodnenú muníciu či vojenskú výstroj,“ vymenovala Tittonová.

Dodala, že okrem štyroch vitrín so spomínanými predmetmi sa v podzemí nachádza tiež veliteľské stanovište s vystavenými nemeckými a ruskými uniformami aj zbraňami. Nechýba zariadenie bunkra.

„Otvoreniu dvoch vzájomne prepojených podzemných chodieb predchádzal dôsledný historický výskum k ich pôvodu, čistenie priestorov, úprava terénu, montáž kovových vstupných dverí, zavedenie elektriny a príprava tematickej regionálnej expozície pod názvom Fiľakovo 1938 – 1945, ktorá sa zriadila v jednej z dvoch chodieb,“ pokračovala riaditeľka.
Prispela aj župa
Riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec doplnil, že v rámci druhej etapy projektu prebehla v roku 2019 montáž kompletného ventilačného systému na prúdenie vzduchu po celom úseku chodieb. Vlhkosť totiž znehodnocovala exponáty.

„Tretia etapa rozvojového zámeru bola realizovaná s finančnou podporou Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja, cez členský príspevok v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Turistický Novohrad vo výške takmer tritisíc eur,“ vyčíslil Krahulec.
Podzemné priestory sú pohodlne prístupné vďaka vybudovaniu chodníkov k obidvom vstupom do niekdajších úkrytov. Vstupný areál vyložili bazaltovými kockami, mierne terénne rozdiely vyriešili pomocou schodov.
