FIĽAKOVO. Dovedna 19 obcí bude zastrešovať nové Centrum zdieľaných služieb, ktoré v pondelok 14. 4. otvorili vo Fiľakove. Novinka má pomôcť menším mestám a obciam znížiť náklady spojené s riešením bežnej agendy.
Po Tornali tak ide o druhé otvorené centrum, pričom do konca roka ich plánujú spustiť 22 v rôznych lokalitách Slovenska. Najbližšie je naplánované otvorenie centra v Medzilaborciach.
„Je to projekt, do ktorého vkladáme veľké nádeje. Chceme, aby starostovia a primátori obcí, ktoré majú stavebný úrad, zabezpečujú mzdy či ekonomiku alebo musia pomáhať školstvu, mali tieto služby na vysokej úrovni za čo najmenej peňazí,“ poznamenal predseda parlamentu Richard Raši, ktorý na projekte spolupracoval ešte ako minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie spolu s rezortom vnútra.
Centrum vzniklo v budove na Biskupickej ulici, známej ako podnikateľský inkubátor. V priestoroch aktuálne sídli aj časť mestského úradu, keďže historickú radnicu rekonštruujú.
Príprava na vznik centra stála okolo 250-tisíc eur z plánu obnovy. Peniaze okrem úpravy interiérov použili aj na rekonštrukciu parkoviska i nákup vnútorného vybavenia a elektromobilu s nabíjacou stanicou.
„Ďalšie státisíce z eurofondov budú slúžiť na pokrytie personálnych nákladov na tri roky. Keďže chceme, aby centrum slúžilo dlhšie, tak sa starostovia zúčastnených obcí už čiastočne skladajú na mzdy, aby centrá mali pripravený balík peňazí a mohli pokračovať aj po trojročnom období čerpania eurofondov,“ ozrejmil Raši.
Pomoc odborníkov si nemohli dovoliť
Zapojené obce projekt vítajú, keďže nie všetky si mohli dovoliť využívať odborné služby.
„Dúfame, že na konci dňa zhodnotíme, že centrum nám zjednodušilo a skvalitnilo procesy tak, aby občan za okrúhlou pečiatkou videl istotu a všetky splnené náležitosti. Nám pomôže v rámci agendy životného prostredia či stavebných konaní,“ skonštatoval starosta obce Ratka Milan Spodniak.

Miroslav Malatinec, starosta Buzitky a predseda tamojšieho klubu starostov, doplnil, že podobnú agendu riešili vo vlastnej réžii s pomocou mesta Fiľakovo.
„Veríme, že teraz to bude kvalitnejšie, rýchlejšie a lacnejšie. Menšie obce si nemohli dovoliť zamestnať odborníkov napríklad v rámci projektového manažmentu, no teraz sa to vďaka centru zmení,“ povedal.
Miesto pre dvanásť zamestnancov
Vo Fiľakove už podobné skúsenosti majú, pretože v meste dlhšie fungoval spoločný obecný úrad pre mesto a ďalších osemnásť okolitých obcí. Agendu bude teraz zastrešovať nové centrum. V ňom bude pracovať tucet odborníkov, ktorí budú riešiť agendu stavebného úradu, personalistiky či miezd.
Primátor Fiľakova Attila Agócs poznamenal, že vidí priestor aj na poskytovanie služieb týkajúcich sa životného prostredia, smart agendy, verejného obstarávania, drobného projektového manažmentu, právneho poradenstva či kontroly výberu daní a poplatkov.

„Projekt je otvorený a dynamický, takže v priebehu času budeme reagovať na potreby zapojených obcí,“ povedal Agócs.
Centrum aktuálne zastrešuje 19 obcí, no záujem postupne prejavujú ďalšie samosprávy z okresu Lučenec. Tie majú dvere otvorené, keďže podľa primátora horná hranica neexistuje. „Viem o obci Becherov na východnom Slovensku, kde združujú viac ako 80 obcí, aj keď ide o samosprávy s menším počtom obyvateľov,“ doplnil.