UTEKÁČ. Unikátna lezecká stena, jediná svojho druhu na Slovensku, ktorú verejnosti oficiálne predstavili na sklonku uplynulého roka, je už prístupná pre záujemcov adrenalínových športov. Vybudovali ju na najvyššej stavbe v Utekáči, konkrétne na továrenskom komíne.
Historická stavba z roku 1787 tak získala netradičné využitie. Do dediny v okrese Poltár má prilákať aj výletníkov spoza hraníc.
Ako najnovšie zverejnila obec na svojej oficiálnej webovej stránke, atrakcia, patriaca k európskym unikátom, je v prevádzke od 1. apríla a liezť na komín je možné do 31. októbra.
„V prípade nepriaznivého počasia je výstup na lezeckú stenu zakázaný,“ upozorňujú z obce s tým, že záujemcovia o jej rezerváciu počas víkendov a sviatkov sú povinní nahlásiť to minimálne 24 hodín vopred.
Tržby použijú na údržbu a prevádzku atrakcie
Liezť na komín môžu bezplatne len členovia obecných športových klubov. Ostatní dospelí zaplatia za využitie hlavnej trasy za každú, aj začatú polhodinu 10 eur. V prípade detí, ktoré využívajú na lezenie bočnú trasu, vyjde poplatok jedno euro za každú, aj začatú polhodinu. Platba je možná len hotovosťou.
Získané peniaze obec použije výlučne na údržbu, opravy a iné náklady, ktoré priamo súvisia s prevádzkou lezeckej steny.
„Všetci návštevníci lezeckej steny berú na vedomie, že športovú aktivitu voľného lezenia vykonávajú na vlastnú zodpovednosť a nebezpečenstvo,“ zdôrazňujú z tamojšieho obecného úradu.
Dodávajú, že všetky dôležité informácie sú obsiahnuté v zverejnenom prevádzkovom poriadku lezeckej steny.

Pripomínajú, že osoby mladšie ako 15 rokov môžu vykonávať športové aktivity na lezeckej stene či voľné lezenie len pod priamym dohľadom svojho zákonného zástupcu, prípadne inej osoby, staršej ako 18 rokov.
Súhlas zákonného zástupcu vyžadujú aj v prípade osôb starších ako 15 rokov, avšak ešte nie plnoletých.
Profesionál komín zdolal za 8 minút
Fakt, že ide o výnimočný komín, potvrdil vlani v decembri aj Jan Mlejnek z Jablonca nad Nisou, ktorý na ňom lezeckú stenu vybudoval. Zároveň naň aj niekoľkokrát vyliezol. Trvalo mu to približne osem minút.
„Široko – ďaleko taký komín s lezeckou stenou nie je. Na Slovensku o takom skutočne neviem. V Česku je jeden, ale nižší. Stojí v Prahe. Je vysoký 30 metrov. Tento meria 42 metrov, pričom sa lezie do zhruba 39 metrovej výšky,“ uviedol Mlejnek, ktorý vo svojej bohatej lezeckej kariére zdolal aj 162-metrový komín.
„Stál u nás v Jablonci, ale už ho zbúrali,“ podotkol športovec, ktorý má skúsenosti aj s lezením po skalách.
Konkretizoval, že na vrchol komína vedú dve trasy.
„Jedna je ľahšej obtiažnosti, druhá, určená pre tých, ktorí už majú s lezením skúsenosti, je náročnejšia. Na stene je namontovaných približne 180 chytov. Vrchný istiaci bod je prevŕtaný skrz celý komín. Urobili sme to tak, aby to bolo na 100 percent bezpečné a vydržalo na veky vekov, rovnako, ako tento komín. Okrem toho, že to musí byť funkčné, musí to byť aj estetické.“
V spodnej časti komína sa nachádza aj detská lezecká stena.