RIMAVSKÁ SOBOTA. Každý mesiac patrí v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote zaujímavému zbierkovému predmetu. V máji, kedy si pripomíname koniec druhej svetovej vojny, je ním akordeón Royal Standart, pôvodne patriaci neznámemu vojakovi.
Po dlhom putovaní sa ho rozhodol vymeniť za bicykel. Pozoruhodný hudobný nástroj sa tak dostal do rodiny mlynára, žijúceho vo Vrbovciach v okrese Rimavská Sobota. Dnes ho môžu obdivovať návštevníci spomínaného múzea.
„Na jeho zadnej strane sú vyryté názvy dvadsiatich lokalít, v ktorých sa jeho majiteľ pohyboval. Prvým je zaznamenaný Rostov s datovaním 1943. Ide o mesto Rostov nad Donom, ktoré bolo až do oslobodenia vo februári 1943 okupované nemeckou armádou. Po jeho oslobodení Červenou armádou nemecký vojak, so svojím hudobným nástrojom, ustupoval juhom Ukrajiny,“ informovala etnografka Ľudmila Pulišová.

Dodala, že to naznačujú ďalšie, na harmonike zaznamenané lokality, napríklad Mariupol, Berdjansk, Cherson, Nikolajev, Kerč, Jalta, Sevastopol či Odesa. „Odtiaľ pravdepodobne pokračoval až na územie Slovenska,“ podotkla.
Posledné názvy lokalít sú už nečitateľné
Etnografka ozrejmila, že väčšina názvov na akordeóne je písaná latinkou, no viacerými typmi písma. „To by mohlo nasvedčovať, že niekoľkokrát zmenil svojho majiteľa. Posledné zaznamenané lokality sú už nečitateľné. Zle čitateľný je aj nápis v azbuke na prednej strane.“
Priblížila aj cestu akordeóna do múzea.
„Ako front postupoval, bojové akcie sa koncom roka 1944 preniesli aj na územie Gemera – Malohontu. Druhý ukrajinský front, jeho 40. sovietska a 4. rumunská armáda prenikali na toto územie postupne od juhovýchodu a juhu, cez Silickú planinu. Jednotky 50. streleckého zboru sovietskej armády 16. decembra 1944 oslobodili prvú obec na Gemeri – Kečovo. Rimavskú Sobotu oslobodili 21. decembra 1944. Tu nepriateľské jednotky nemeckej armádnej skupiny Juh, tvorenej ôsmou armádou a maďarskou prvou armádou postup Červenej armády, načas zastavili,“ konkretizovala Pulišová sled vojnových udalostí.
Vojak zbadal o stenu mlyna opretý bicykel
Pokračovala, že ďalší významnejší pohyb zaznamenali sovietske a rumunské vojská v januári 1945. Vtedy sa časť nemeckých a maďarských jednotiek musela stiahnuť smerom k Breznu.
„Jeden z ustupujúcich vojakov, posledný majiteľ akordeóna, zbadal vo Vrbovciach o stenu mlyna opretý bicykel. Rozhodol sa ho vziať a ako protihodnotu ponúkol tamojšiemu mlynárovi Jánovi Martinčokovi akordeón. Mlynár sa síce najprv bicykla nechcel vzdať, no napokon s výmenou súhlasil.“
Hudobný nástroj, ktorý so svojimi majiteľmi počas vojny pochodil kus sveta, napokon v roku 2021 darovala múzeu mlynárova dcéra Soňa Kmeťová.
