BANSKOBYSTRICKÝ KRAJ. Spomedzi 28 slovenských obcí sa o titul Dedina roka 2025 uchádzajú aj štyri z Banskobystrického kraja. Ako MY Novohrad informoval Roman Lebeda, vedúci oddelenia marketingu Slovenskej agentúry životného prostredia SAŽP, sú to Utekáč v okrese Poltár, Divín v okrese Lučenec, Rimavskosobotský okres zastupujú Kyjatice a Brezniansky Heľpa.

Uviedol, že tentokrát to súťaž dotiahla na najlepší ročník v celej svojej histórii, keďže sa do nej prihlásilo až 28 obcí. V minulom ročníku ich bolo len 12 zo šiestich krajov.
Zaujímavosťou sú nepochybne malé obce, ktoré chcú ukázať svoj potenciál, konkrétne Kyjatice so 69 obyvateľmi a Vladiča v okrese Stropkov so 62 obyvateľmi.
„Dedina roka 2025 musí splniť prísne hodnotiace kritériá vo všetkých oblastiach života samosprávy. Šancu uspieť však majú aj menšie obce, ktoré sa špecializujú na niektoré z oblastí,“ dodal Lebeda s tým, že okrem hlavnej ceny udelia organizátori ocenenia aj v kategóriách Dedina ako partner, ako hospodár, ako klenotnica a ako maľovaná.
„Mimoriadne ceny udelia aj ministerstvo životného prostredia a generálny partner COOP Jednota Slovensko.“
Juraj Moravčík, generálny riaditeľ SAŽP doplnil, že záštitu nad podujatím prevzal šéf rezortu životného prostredia Tomáš Taraba, ktorý vytvoril nový tím. Jeho úlohou bolo dostať národné ocenenie na úroveň svojich najlepších ročníkov.
„Som rád, že sa to podarilo a s 28 účastníkmi sme dorovnali najvyšší počet prihlásených obcí v histórii tejto prestížnej ceny od roku 2001,“ podotkol Moravčík.
Pripomenul, že sedem prihlásených obcí sa už v minulosti do súťaže zapojilo. Dvadsaťjeden je v nej nováčikom.

Najviac prihlásených, konkrétne päť, je z Nitrianskeho kraja. Spomedzi okresov má najväčšie zastúpenie Trnavský, ktorý reprezentujú až tri obce.
Najvyšší počet obyvateľov spomedzi zapojených obcí má Zákamenné, viac ako 5,5-tisíc a Močenok – takmer 4,5 tisíc. Najmenšími dedinkami, ktoré chcú ukázať svoj potenciál, sú Vladiča so 62 obyvateľmi a Kyjatice, ktoré majú 69 obyvateľov.
Moravčík je presvedčený, že aj maličké obce môžu obstáť v súboji s dedinami o veľkosti malých miest.
„Na veľkosti, počte obyvateľov či výške rozpočtu obce nezáleží. Potvrdzujú to aj minulé ročníky súťaží. Národná hodnotiaca komisia si všíma aj atmosféru, súdržnosť, spoluprácu občanov so samosprávou a tímového ducha obyvateľov, klubov, súborov, spolkov či združení. Silu komunity a veľké srdce môžu ukázať aj malé samosprávy a ich občania,“ vyjadril sa generálny riaditeľ SAŽP.

Laureáta titulu Dedina roka 2025 vyhlási Národná hodnotiaca komisia v septembri. Okrem odborníkov z ministerstiev, partnerských organizácií a enviroagentúry, sú členmi poroty i starostka Korne – Dediny roka 2023 Marianna Bebčáková, či ambasádorka tohto ročníka súťaže, šperkárka Petra Toth.
„S prestížnym titulom si Dedina roka 2025 odnesie aj finančnú odmenu 15-tisíc eur, ktorú bude môcť použiť na rozvojový projekt podľa vlastného výberu. Zároveň získa nomináciu na súťaž Európska cena obnovy dediny, ktorá bude prebiehať v roku 2026,“ zakončil Moravčík.

Mimo spomínaných obcí v Banskobystrickom kraji sa dedinou roka chcú stať aj Budmerice v Bratislavkom kraji. V Trenčianskom s to Dolná Súča, Vaďovce, Lehota pod Vtáčnikom, Lúky. V Trnavskom Veľká Paka, Dolná Krupá, Kátlovce, Zavar.
Nitriansky kraj zastupujú Dolné Obdokovce, Kalná nad Hronom, Močenok, Kravany nad Dunajom, Tesáre. Žilinský Ľubeľa, Zákamenné, Malatiná. Prešovský kraj – Vladiča, Spišská Teplica, Čirč. Z Košického kraja sa do súťaže prihlásili Kluknava, Matejovce nad Hornádom, Veľký Kamenec a Haniska.
