LEŠŤ. Takmer 1200 vojakov zo siedmich krajín v plnom nasadení, ostrá paľba, moderná bojová technika, vrátane dronov. Najväčšie medzinárodné cvičenie v našej krajine s názvom Slovenský štít 2025, ktoré vo vojenskom výcvikovom centre Lešť vyvrcholilo v pondelok 26. mája, preverilo pripravenosť vojakov bojovať v prípade vojenského konfliktu o hranice a územnú celistvosť Slovenska.
„Niektoré prvky sme integrovali po prvýkrát v histórii,“ uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) generál Daniel Zmeko.
Konkretizoval, že okrem príslušníkov OS SR sa do simulovaných bojov zapojili vojaci z Maďarska, Poľska, Gruzínska, tiež Národnej gardy štátu Indiana v USA či príslušníci Mnohonárodnej brigády pôsobiacej na Slovensku z Česka, Španielska a Rumunska.
„Slovak Shield 2025 je vyvrcholením výcvikových aktivít tohto roka v taktickej príprave pozemných síl. Samozrejme, za podpory ostatných zložiek ozbrojených síl. V tomto okamihu sa v teréne nachádza presne 1179 vojakov a vojačiek, 292 kusov techniky, podporovaných šiestimi kusmi leteckej techniky,“ spresnil Zmeko údaje, týkajúce sa záverečného dňa cvičenia. Začalo sa pred štyrmi dňami.
Ozrejmil, že cieľom je, okrem preverenia niektorých prvkov plánu obrany Slovenska v prípade krízy, aj zlepšenie interoperability výcviku so spojeneckými krajinami.
Priblížil, že prvá fáza cvičenia spočívala v zabezpečení štátnej hranice a vykonaní prieskumu. Druhá, ktorá trvala dva dni, priniesla boj o zabezpečovacie pásmo.
„Jednotky manévrovali v hĺbke do 15 kilometrov. Išlo o budovanie obrany, ničenie prieskumu nepriateľa, vykonávanie manévrov a prispôsobovanie zostavy v rámci brigády, aby reagovala na vzniknutú situáciu tak, aby pre veliteľov prinášala rozhodovacie procesy, ktoré sú extrémne dôležité,“ vysvetlil generál a pripomenul novinku v rámci taktiky.
Išlo o obranu proti dronom a využívanie autonómnych sledovacích prostriedkov, prípadne útočných dronov tak, aby dokázali spomaliť postup útočníka.
„Podarilo sa nám nielen bežné taktické cvičenie, ale malo aj charakter experimentálneho cvičenia. Po prvýkrát v histórii sa nám podarilo integrovať niektoré prvky domáceho obranného priemyslu s niektorými produktami, ktoré sú dokonca v prototypovej fáze. Napríklad využívanie dronov, ovládaných umelou inteligenciou,“ doplnil Zmeko.
V záverečnej fáze cvičenia nechýbali na bojovom poli ani nemecké tanky Leopard, ktoré získalo Slovensko za vojenskú pomoc Ukrajine, známe húfnice Zuzana 2, protitankový raketový systém Spike LR2 či bojové vozidlá Pandur. Priletela aj podpora z neba.
Stíhačky aj vrtuľníky v akcii
„Videli sme v priamej akcii naše bojové stíhačky F-16 Block 70, vrtuľníky Black Hawk, ktoré máme k dispozícii už niekoľko rokov,“ uviedol prezident Peter Pellegrini, ktorý je zároveň hlavným veliteľom OS SR. V pondelok pricestoval na Lešť aj s ministrom obrany Robertom Kaliňákom.

„Toto cvičenie ukazuje priamo v reálnom živote, akým modernizačným procesom prechádzajú Ozbrojené sily SR. Ukazuje sa, že skúsenosti z vojnového konfliktu na Ukrajine podstatne menia doterajší spôsob chápania a myslenie, ako bude vedený v budúcnosti vojnový konflikt. A na to sa treba adaptovať, na to treba naše ozbrojené sily aj pripraviť,“ povedala hlava štátu.
Pellegrini zároveň vyjadril podporu všetkým ďalším modernizačným projektom smerom k našej armáde.
„Som presvedčený, že do budúcna musí byť vybavená tou najmodernejšou technikou, aká k dispozícii je, aby bola kedykoľvek schopná brániť územnú celistvosť Slovenska, ochraňovať životy našich občanov, a aby bola schopná kedykoľvek poskytnúť pomoc aj pri pohromách a nešťastiach.“
Vrchol ľadovca
Šéf rezortu obrany Robert Kaliňák doplnil, že pondelková časť medzinárodného cvičenia bola len vrcholom ľadovca.
„Za tým všetkým je obrovský čas prípravy, logistiky, zabezpečenia a koordinácie. Ukazuje sa, ako je dôležité komunikovať medzi jednotlivými veleniami a štátmi, schopnosť vykonať spoločnú akciu.“
Dodal, že výcvikový priestor na Lešti je pre takéto typy cvičení výborne pripravený a modernizácia, ktorá tam prebiehala za uplynulých 15 rokov zabezpečila, že pre jednotky, ktoré sa výcvikov zúčastňujú, je vynikajúcou príležitosť na precvičenie všetkých prípadných scenárov.
„Toto je cesta, v ktorej budeme pokračovať,“ zakončil.