GEMERSKÝ JABLONEC. Opustený lom nad Gemerským Jabloncom je aktuálne miestom jedinečného nálezu. Po rekordných modrých zafíroch, doposiaľ najväčších nájdených na Slovensku, a tiež úctyhodnom zirkóne, ktorý je najväčším, aký zatiaľ našli v Karpatoch, prišlo ďalšie veľké prekvapenie.
Už tradične sa oň postaral známy hľadač pokladov Ladislav Oravec z Fiľakova.
To, čo našiel v kope bazaltu, už vzbudilo pozornosť aj v švajčiarskej metropole. Priamo na miesto nálezu pricestoval zo Ženevskej univerzity Štefan Faršang, ktorý s kolegami Danielom Ozdínom a Pavlom Uherom z bratislavskej Univerzity Komenského chystá odborný článok o mineráloch tejto lokality.
Tentokrát si na spiatočnú cestu pribalí niečo, čo dá odpovede na doposiaľ nezodpovedané otázky.
Získajú priamy dôkaz
Navonok nevýrazný kúsok horniny amatérskeho mineralóga z Novohradu okamžite zaujal.
„Mnohí by si ho určite ani nevšimli, no ja som hneď vedel, že ide o veľký objav. To mi napokon Štefan Faršang, s ktorým roky spolupracujem, aj potvrdil,“ povedal Oravec a úsmevom podotkol, že aby toho nebolo málo, tak v sobotu 19. júla spolu našli ďalší krásny drahokam.
Do jeho rozsiahlej zbierky tak pribudol ďalší modrý zafír, veľký 1 centimeter.

O čo ide v prípade unikátneho nálezu vysvetlil pre MY Novohrad Štefan Faršang.
V podstate ide o zafír, ktorý nie je priamo v kontakte s bazaltom, ako pri drvivej väčšine nálezov, ale je súčasťou xenolitu, teda cudzorodého úlomku horniny. V tomto prípade ide o xenolit materskej horniny, v ktorej zafír pôvodne pred miliónmi rokov vznikol.
„Zafíry totižto nevznikajú v bazaltovej magme, nie sú v nej chemicky stabilné. Tá ich vytrhla z podložia a jednou z veľkých otázok je, v akej hornine vlastne vznikajú.“ ozrejmil odborník zo Ženevskej univerzity.

„Z tejto vzorky najprv vyrobíme výbrus alebo nábrus. Vyleštenú vzorku následne zanalyzujeme rôznymi metódami. Ide napríklad o Ramanovu spektroskopiu, ktorá slúži na analýzu rôznych minerálov zastúpených v hornine“ vysvetlil Faršang.

Dodal, že vzorku budú študovať aj pomocou rastrovacieho elektrónového mikroskopu či elektrónovej mikrosondy. „Vďaka týmto analýzam sa zase dozvieme o chemickom zložení jednotlivých minerálov.“
Ľudia sa ho pýtajú, či je milionár
Ladislava Oravca nález mimoriadne teší. Rovnako, ako všetky zafíry či zirkóny, ktoré nad Gemerským Jabloncom či Hajnáčkou našiel. Keď sa ho niekto opýta, či je už milionár, zo žartom prehodí: „Jasné, ale taký s prázdnymi vačkami. Keby so ním bol, nežobral by som peniaze na vydanie knihy."
Drahokamy totiž hľadá nie pre biznis, ale preto, aby ich mohol poskytnúť odborníkom na Slovensku i v zahraničí. Záujemci ich rovnako môžu obdivovať v múzeách.

Do svojej záľuby investuje nemalé peniaze i voľný čas. Jeho snom je vydať, v spolupráci s odborníkmi, odbornú publikáciu, ktorá by zaujímavý, no veľakrát nepoznaný kút Banskobystrického kraja, ešte viac zviditeľnila aj za hranicami Slovenska.
„Je to beh na dlhé trate. Dobrodinci sa prispieť na niečo také nehrnú. Napriek tomu sa svojho úmyslu nevzdávam. Snáď sa raz niekto nájde, čo podporí dobrú vec,“ zakončil hľadač pokladov.
Najpozoruhodnejšie nálezy Ladislava Oravca
• Oblasť nad Gemerským Jabloncom je aktuálne najvýznamnejším náleziskom zafíru v celých Karpatoch. Spolu s opálom z Dubníka ide o jediné slovenské drahokamy.
• Doposiaľ najväčší zafír v bazalte na území Slovenska našiel Ladislav Oravec vlani v júli na dažďom vymytej lesnej ceste. Pre jeho tvar a farbu ho nazval Slzou oceánu. Meria takmer dva centimetre.
• Ešte predtým stihli jeho nálezy rozpútať na Gemeri aj v Novohrade zafírovú horúčku, keďže o veľký rozruch sa postaral už v roku 2016. Vtedy našiel Kráľa. Tak totiž pomenoval drahokam veľký 1,43 cm. O štyri roky šokoval ďalším 1,6-centimetrovým zafírom.
• Tento rok v máji vzbudil pozornosť nálezom zirkónu v bazalte. Je najväčším svojho druhý, aký bol doposiaľ nájdený v celom Karpatskom oblúku.
