Rok čo rok sa odohrá desiatka až stovka úrazov spôsobených elektrickým prúdom. A väčšina z nich sa stane práve v domácnostiach. Mnohým nehodám by sa však dalo predísť. Pravidelnou revíziou a taktiež jednoduchým zariadením, ktoré je často prehliadané – prúdovým chráničom. Je viac než isté, že ho máte aj vy doma. Viete však, či funguje správne, ako ho vyskúšať a na čo vlastne slúži?
Ako funguje prúdový chránič?
Prúdový chránič neustále sleduje, či nedochádza v elektrických rozvodoch k neželanému úniku elektrického prúdu. Je ako ochranka, ktorá pozorne kontroluje, či sa elektrina, ktorá prúdi zo siete napríklad do vášho kávovara, vracia späť presne v rovnakom množstve.
Inak povedané, prúdový chránič porovnáva elektrický prúd, ktorý preteká cez fázový vodič do spotrebiča s prúdom, ktorý sa následne vracia cez neutrálny vodič. Ak je prúd, ktorý „odchádza“ rovnaký ako ten, ktorý sa „vracia“, o prúdovom chrániči prakticky ani nemusíte vedieť. Iná situácia nastáva v momente, ak rozdiel presiahne stanovené hodnoty.
Nové typy prúdových chráničov, ktoré sú v rámci elektroinštalácií povinné v budovách, kde sa nachádza viac osôb (školy, škôlky, nemocnice a pod.), reagujú aj na riziko vzniku požiaru pri poruchách kontaktov. Príkladom je situácia, pri ktorej dochádza k prechodovému odporu a spoj sa začne prehrievať.

Kedy vypne prúdový chránič?
Čo sa však stane v prípade poruchy? Predstavte si, že sa niekto nechtiac dotkne neizolovanej časti kábla alebo elektrického spotrebiča, prípadne je izolácia na kábli poškodená a elektrina začne unikať mimo okruh. Vtedy sa časť prúdu nevráti, ale uniká. Napríklad cez telo človeka do zeme. Prúdový chránič tento rozdiel okamžite zaznamená. Ak presiahne stanovenú bezpečnostnú hodnotu (podľa normy je to 30 mA pre úraz), chránič preruší prívod elektriny, čím zabráni úrazu alebo dokonca požiaru (v tomto prípade je vypínacia hodnota ≤ 300 mA).
Najčastejšie situácie, kedy prúdový chránič vypne:
- Dotyk človeka s elektrickým vodičom – napríklad pri náhodnom kontakte so živou časťou spotrebiča, zásuvky alebo kábla.
- Poškodená izolácia káblov – prúd uniká cez poškodené miesto, napríklad pri prevŕtaní kábla v stene alebo poškodení predlžovačky.
- Vniknutie vody alebo vlhkosti do spotrebiča či zásuvky – typická situácia v kúpeľni, kuchyni alebo exteriéri, kde bol prúdový chránič vždy povinnou výbavou.
Môže byť prúdový chránič ako hlavný vypínač?
Prúdový chránič nie je konštruovaný na pravidelné ručné zapínanie a vypínanie. Častým mechanickým spínaním by sa výrazne znížila jeho životnosť a funkčnosť. Na tento účel slúži klasický hlavný vypínač. Prúdový chránič má predovšetkým bezpečnostnú funkciu – automaticky vypína obvod iba v prípade neželaného úniku prúdu. Preto je najlepšie používať oba prvky a prúdový chránič ako hlavný vypínač nepoužívať.

Ako vyskúšať prúdový chránič?
Každý prúdový chránič treba pravidelne kontrolovať, aby ste mali istotu, že spoľahlivo funguje a v prípade potreby ochráni osoby v domácnosti alebo majetok. Laické testovanie je rýchle, jednoduché a zvládne ho skutočne každý. Vedeli ste, že by ste ho mali robiť aspoň raz za pol roka?
Najjednoduchší spôsob je test pomocou testovacieho tlačidla označeného písmenom „T“, ktoré nájdete priamo na prúdovom chrániči. Ako na to?
- Stlačte tlačidlo „T“ – tým sa umelo simuluje situácia, akoby došlo k úniku elektrického prúdu.
- Prúdový chránič by mal okamžite vypnúť a prerušiť elektrický obvod.
Ak sa však po stlačení nič nestane, a prúdový chránič zostane zapnutý, je pravdepodobne poškodený alebo nesprávne zapojený. V takom prípade už patria ďalšie kroky do rúk odborníka.
Skúsený elektrikár zariadenie skontroluje a podľa potreby vymení za prúdový chránič od overených výrobcov. Širokú ponuku od elektroinštalačného materiálu pre elektrikárov cez svietidlá až po inteligentné alarmy nájdete v e-shope www.murat.sk. Výhodné ceny, atraktívne zľavy v rámci vernostného programu a tovar dostupný skladom aj v dvoch kamenných predajniach v Pezinku a v Lučenci prinášajú jednoduchú možnosť, ako predchádzať nebezpečným situáciám v súvislosti s elektrickým prúdom aj vo vašej domácnosti.
