LUČENEC. Päť dní, šesť krajín a desiatky muzikantov, spevákov a tanečníkov. Aj takto vyzeral tohtoročný Medzinárodný novohradský folklórny festival. Už 29. ročník podujatia ovládol v závere júla viacero miest na slovenskej aj maďarskej strane Novohradu (23. - 27 . 7.).
Publiku zatancovali súbory zo Slovenska, Maďarska, Slovinska, Severného Macedónska, Poľska a USA.
„Myslím, že sme vybrali veľmi dobré zahraničné súbory, ktoré naozaj kvalitne reprezentujú svoje národy a kultúry. Ich vystúpenia sa stretli s pozitívnymi reakciami,“ povedal Stanislav Spišiak, riaditeľ Novohradského osvetového strediska, ktoré je hlavným organizátorom festivalu.

Ovládli celý región
Festival už tradične otvorili pod hradom Šomoška pri slovensko-maďarskej hranici. Účinkujúci sa potom predstavili napríklad v reštaurácii v lučenskom parku, kde hostí aj seba navzájom učili svoje tradičné tance. Vystúpenia sa uskutočnili aj v Budinej, vo Fiľakove či na maďarskej strane v Šalgotarjáne a obci Bánk.
Hlavným bodom festivalu bol sobotný galavečer, no ešte o deň skôr sa na lučenskom amfiteátri predstavili regióne súbory. Tie vystúpili v programoch Čriepky z mladosti a Poklady minulosti.
Festival vyvrcholil v sobotu. Účinkujúci sa do amfiteátra v lučenskom parku vybrali pešo v krojovanom sprievode centrom okresného mesta. Tradičná udalosť opäť prilákala desiatky Lučenčanov, ktorí obdivovali krátke vystúpenia domácich aj zahraničných súborov priamo na hlavnej ceste.
Odtiaľ sa presunuli na amfiteáter, kde sa uskutočnil hlavný galavečer. V ňom vystúpili domáci zo súborov Železiar, Podpoľanec a Technik a zahraniční hostia. Účinkujúci aj organizátori sa s festivalom rozlúčili v nedeľu v maďarskej obci Bánk.
Americké tancovačky a severomacedónske kroje
Medzinárodný novohradský folklórny festival je každoročným lákadlom nielen pre milovníkov tradičnej ľudovej kultúry. Ľudí do Lučenca nepritiahnu len známe slovenské a regionálne súbory, ale aj vystúpenia zahraničných hostí.
V uplynulých ročníkoch sa predstavili hostia z Holandska, Česka, Bulharska, Grécka, Bosny a Hercegoviny, Malorky či Turecka. Tento rok na pódiá vystúpili zahraničné súbory z Maďarska, Slovinska, Severného Macedónska, Poľska a USA.

Slovinskú kultúru predstavilo zoskupenie Akademska folklorna skupina France Marolt z Ľubľany, ktoré založili pred 77 rokmi. Člen súboru Andrej Tomšič prezradil, že približne sedemdesiatka tanečníkov a muzikantov reprezentuje kultúru celého Slovinska, vrátane krajanov žijúcich v zahraničí.
„Našu kultúru predstavujeme tancom, odevom, spevom aj hudbou. Tie sa odlišujú podľa jednotlivých lokalít Slovinska, rozdiely v ľudových tradíciách našich regiónov sú značné,“ ozrejmil Tomšič.
Diváci mohli obdivovať aj tradičné odevy. Medzi tie najpestrejšie sa tento rok zaradili severomacedónske, ktoré ukázal súbor Megdan z mesta Bogdanci pri gréckych hraniciach.