Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Čo u nás určuje podmienky v ekonomike?

Je nepopierateľným faktom, že náš región patrí dlhodobo medzi zaostávajúce regióny Slovenska asi vo všetkých oblastiach. Zlá dostupnosť regiónu, vysoká nezamestnanosť, malý záujem investorov, veľký podiel menej prispôsobivej časti obyvateľov až odchody ml

adých, vysokoškolsky vzdelaných ľudí a mnohé ďalšie negatíva dnes charakterizujú toto územie. Ale nie vždy to bolo tak.
Z celoslovenského pohľadu bol podľa ekonomických údajov v povojnovom období región Lučenca najsilnejším hospodárskym centrom zo všetkých miest Slovenska. Pochopiteľne tu bola najsilnejšia základňa a tým aj najvyššia možnosť realizovať ekonomické projekty, ako aj sprievodné aktivity, ktoré s ekonomikou súviseli. I keď táto situácia bola na podstatne nižšej úrovni ako za predchádzajúce obdobia, na zotrvačnosť v rozvoji ekonomiky vplývala najmä surovinová základňa.
Koncepcia rozdelenia Slovenska v 50-tych rokoch (prof. Lukniš a kol.) počítala so 4 krajmi - západ s Bratislavou, východ s Košicami, sever so Žilinou a juh s Lučencom. Tento návrh zodpovedal aj hospodársky najdôležitejším centrám Slovenska. V týchto štyroch mestách a jeho spádových regiónoch bola sústredená viac ako polovica ekonomiky Slovenska. Koncepcia však nenašla dostatočnú podporu a vymyslel sa model, ktorý sa nazval úsporným. Vznikli len tri kraje a namiesto Žiliny a Lučenca len jedno krajské mesto - Banská Bystrica. Keďže v ekonomických ukazovateľoch Banská Bystrica zďaleka nekonkurovala ani Lučencu, ani Žiline, týmto krokom sa naštartovala ekonomická diskriminácia nášho regiónu.
V 70-tych a aj 80-tych rokoch sa z úrovne totalitného krajského politického orgánu prijali tzv. útlmové opatrenia v rozvoji južného Slovenska. A tak sa z nášho regiónu doslova vymietli viaceré priemyslové podniky s celoslovenskou pôsobnosťou. Buď sa zlikvidovali úplne alebo transformovali a preniesli do iných lokalít. Veľa profesionálne fundovaných ľudí tak odchádzalo za prácou z regiónu do iných centier. Znamenalo to, že sa znižovala nielen kvantita, ale najmä kvalita výrobných programov. Menej sa inovovalo, bolo stále menej možností zavádzať nové programy a projektové riešenia, čo z pochopiteľných dôvodov len „žmýkalo“ staré zariadenia v starých továrňach, pochopiteľne so stále nižšou a nižšou efektivitou. Už v tomto čase to predurčovalo zánik regiónu. Z hľadiska prijatých územno – plánovacích, t.j. rozvojových dokumentov, sa v rámci Slovenska odsunula z regiónu realizácia dôležitých projektov pre infraštruktúru.
Do popredia vystupovali nie celoslovensky hodnotené záujmy, najmä pre rozhodujúce komunikačné ťahy, ale regionálne, t.j. z úrovne Banskej Bystrice, sledované záujmy. Pôvodne predkladaný návrh trasovania diaľnice v smere Bratislava – Nové Zámky – Lučenec – Košice – a ďalej na východ, predkladaný najmä odborníkmi slovenskej regionálnej geografie (prof. Bašovský), stroskotal na krajských orgánoch z Banskej Bystrice. Až následne bol celý koridor tejto cesty preprojektovaný do podstatne náročnejšieho koridoru, v ktorom sa táto cesta dnes buduje. Pochopiteľne, že túto antirozvojovú koncepciu pre náš región nie je nutné komentovať a každý si utvorí úsudok.
Pokiaľ existovala posluhovačská politika bývalého režimu, nedalo sa ísť proti diktátu zhora. Dnes vieme, že počas tohto obdobia sa do spoločnej pokladne z nášho regiónu odvádzalo vysoké percento, avšak po následnom prerozdeľovaní sa späť vracalo podstatne menej, ako by nám prináležalo. Keď sme analyzovali štatistiku investičných prostriedkov, od ktorých rozvoj bezprostredne závisí, tak bol Lučenec za predchádzajúce obdobia najviac diskriminovanou aglomeráciou. Oproti tomuto zase napr. Banská Bystrica patrila medzi mestá, ktoré sa doslova umelo nafukovali. Samozrejme to bolo na základe titulu krajského mesta a partizánskych zásluh.
Po takom dlhom období diskriminácie sme nedokázali nájsť energiu, vôľu a prostriedky, aby sme tomuto vývoju zamedzili. Žiaľ, nestalo sa tak ani pri príprave nových rozvojových dokumentov. V žiadnom prípade neobstojí výhovorka, že to boli len a len stranícky modifikované rozhodnutia. V tom čase už prevládal ďalší aspekt - vybudoval sa v nás tak nezdravý stereotyp, že sme už vôbec nezápasili s problémami, ktoré náš život ovplyvňovali. Niesli sme sa ako súčasť jednej spoločnej masy, populácie, bez vlastných úsudkov.
V takomto kontexte nás zvonku zastihla revolúcia a priviedla rovno pred zmeny nového systému. Pochopiteľne, že sme sa tohoto stereotypu za jednu noc nezbavili, naďalej neriešili základné problémy. To nás voviedlo do dnešnej situácie, kedy profitovali len tí „šikovnejší“. Vznikom samostatného Slovenska vznikla ďalšia jednostranná diskriminačná politika jednostranného rozvoja, v ktorej sa na prvé miesto stavala Bratislava. Až následne sa preferuje Považie a potom severné Slovensko. Nie náhodou to transparentne odráža aj územnú príslušnosť politikov v rozhodujúcich pozíciách, z ktorých svojimi rozhodnutiami ovplyvňovali ekonomiku a rozvojové zámery. Nie náhodou sme sa ocitli v regióne VÚC Banská Bystrica, ktorému sa dostáva v rámci Slovenska zase najmenej a v mnohých ukazovateľoch ekonomického rozvoja a kvality života patrí medzi posledné.
Ak sme teda v analýze predchádzajúcich desaťročí došli k výsledku, že v predchádzajúcom období sme boli najviac diskriminovaným územím, tak situácia sa nijako nezmenila ani dnes. Z celoslovenského pohľadu Banskobystrický región participuje na najmenšom percente štátnych investícií i na záujme investorov. Nečudujme sa teda odrazu v zrkadle, ktoré poskytujú naše mestá. Každopádne, pokiaľ na Slovensku región Lučenec patril medzi prvé hospodárske centrá, tak dnes, po šesťdesiatich rokoch, tam rozhodne nepatrí.
Pokiaľ v roku 2004 bola priemerná mzda v SR 16 139 Sk, v Banskobystrickom samosprávnom kraji to bolo 13 390 Sk a v piatich okresoch – Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš - len 11 899 Sk. Nezamestnanosť s celoslovenským priemerom 13,9%, BBSK 19,9% a v našom regióne 26,32%. Obdobné ukazovatele sú i v oblasti tržieb za vlastné výkony a tovar v priemysle, resp. v stavebnej produkcii, ktorá je obrazom investícií v regióne. Počet obyvateľov nášho regiónu – v piatich spomenutých okresoch – predstavuje cca 5% z obyvateľov Slovenska, stavebná produkcia len 1% atď.
Čo nás teda čaká? Posledne spracovávané rozvojové dokumenty a investičné prostriedky z úrovne celého Slovenska alebo z úrovne VÚC Banská Bystrica boli pre nás naďalej diskriminačné. RK SOPK bola a je jedinou inštitúciou, ktorá k nim vždy zaujala nesúhlasné stanovisko. Sme pripravení o týchto argumentoch viesť diskusie. Sme pripravení viesť tvrdé konfrontácie v záujme spracovania a prijatia takých dokumentov, ktoré by zakotvili v rozhodnutiach rozvojový a nie antirozvojový charakter pre tento región.
Ak táto problematika prechádza v tomto období do kompetencie samospráv, je namieste otázka, prečo každá obec, resp. obecné zastupiteľstvo k územnému plánu VÚC, ktorý tento región v rozvojových zámeroch kladie na jedno z posledných miest, dali súhlasné stanoviská. Oprávnene sa pýtame prečo? Za uplynulých 10 rokov, odkedy sa tejto problematike vo väčšej miere venujeme, sme túto otázku kládli viackrát v okresoch Revúca, R. Sobota, Poltár, Veľký Krtíš a Lučenec. Vždy s rovnakým výsledkom. Aj z tohto dôvodu je dôležité, akí ľudia budú argumentovať, akí ľudia budú zápasiť za naše záujmy.
V súčasnosti schválené dokumenty nehovoria o paritnom rozložení investičných prostriedkov, či už v pomere ukazovateľov ekonomiky alebo ukazovateľov rozsahu osídlenia. Tobôž nie podľa ukazovateľov polohového a prírodného potenciálu. Ak by sme vedeli argumentovať týmito, vo svete najdôležitejšími ukazovateľmi pre plánovanie, tak by mal mať Lučenec a jeho región opačný trend rozvoja. Súčasné dokumenty je preto nevyhnutné v plnej miere prehodnotiť a zmeniť. Dostať ich do takého stavu, ktorý bude v konečnom dôsledku v mestách, v zariadeniach a v každodennom živote odzrkadľovať náš potenciál. K tomu je lepšie vyberať takých ľudí, ktorí nebudú viazaní len politickou závislosťou pri rozhodovaní, ktorí nebudú len prikyvovať, ale, naopak, budú správne argumentovať a na nižšie úrovne samospráv predkladať s plnou vážnosťou tento problém ako existenčný a rozhodujúci, najmä pre nasmerovanie budúceho ekonomického a spoločenského rozvoja.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 2. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 3. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 4. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 5. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 6. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 7. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 8. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 1. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 2. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 3. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 4. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 5. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 6. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 7. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 8. Kraj Sveta má novú atrakciu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 640
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 15 989
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 9 941
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 254
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 698
 6. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 5 453
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 828
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 317

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: Výstava: Obete komunizmu na Slovensku, Adam Droppa sa stal obeťou kolektivizácie
 2. Samuel Ivančák: Veľké mikropríbehy Mariana Zimu (rozhovor)
 3. Helena Michlíková: Leto a čo potom ?
 4. Marian Letko: V krajine slnka, hmly, dažďa a síry (2. časť)
 5. Roman Kebísek: Na hrob maliara Maleviča pri Moskve sa zabudlo a rozorali ho. Teraz je tam nová štvrť
 6. Štefan Vidlár: Bulo Hulo
 7. Ján Šeďo: Sulíkovi palec hore, konečne niekto nielen tára !
 8. László Bindics: Matovič vyhral (aj) nad demokraciou.
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 24 204
 2. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 345
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 7 969
 4. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 918
 5. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 4 471
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 4 122
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 427
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVb) 3 031
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 3. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 5. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Odhadovaná hodnota zákazky je takmer 8 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.


SITA 15 h
Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík (vľavo) na mieste, kde štát plánuje postaviť priemyselný park.

V stredu o tom na návrh Ministerstva hospodárstva SR rozhodla vláda.


SITA 17 h
Peniaze poputujú na opravy chodníkov.

Rimavská Sobotasi na financovanie prác vezme úver vo výške viac ako 250-tisíc eur.


TASR 20 h
Výrazná rekonštrukcia ciest v okrese Poltár stále prebieha.

Ešte v tomto roku sa prebehne oprava ďalších kľúčových úsekov.


5. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K nezvládnutej organizácii sa vyjadrili aj usporiadatelia z agentúry Profi Event.


5. júl

Strelnú zbraň použili prvý raz.


5. júl

Dve ostatné letá zahatal koronavírus Slovákom dovolenku pri mori. Tak začali objavovať čaro dovolenky doma.


4. júl

V tohtoročnom boji o primátorské kreslo zabojuje aj jedna žena.


14 h

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: Výstava: Obete komunizmu na Slovensku, Adam Droppa sa stal obeťou kolektivizácie
 2. Samuel Ivančák: Veľké mikropríbehy Mariana Zimu (rozhovor)
 3. Helena Michlíková: Leto a čo potom ?
 4. Marian Letko: V krajine slnka, hmly, dažďa a síry (2. časť)
 5. Roman Kebísek: Na hrob maliara Maleviča pri Moskve sa zabudlo a rozorali ho. Teraz je tam nová štvrť
 6. Štefan Vidlár: Bulo Hulo
 7. Ján Šeďo: Sulíkovi palec hore, konečne niekto nielen tára !
 8. László Bindics: Matovič vyhral (aj) nad demokraciou.
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 24 204
 2. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 345
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 7 969
 4. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 918
 5. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 4 471
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 4 122
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 427
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVb) 3 031
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 3. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 5. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu