Nedeľa, 5. júl, 2020 | Meniny má Cyril, MetodKrížovkyKrížovky
RODÁCI NOVOHRADU

Človek je veľký vtedy, keď je na kolenách

Geológ, konateľ Správy cirkevného majetku, s. r. o. SPES Štefan Kružliak sa narodil 24. 1. 1935 na Látkach, okres Detva. V rodnej obci navštevoval ľudovú školu, meštiansku školu navštevoval v r. 1947-51 v Detvianskej Hute. V r. 1952-56 študoval na Vyššej

priemyselnej škole geologickej v Spišskej Novej Vsi. V r. 1961-62 študoval popri zamestnaní inžiniersku geológiu na SVŠT v Bratislave, štúdium nedokončil. V r. 1956-60 pracoval ako geológ v Jáchymovských uránových baniach v Jáchymove (ČR), v r. 1960-62 ako geofyzik vo firme Geologický prieskum v Bratislave. V r. 1962-94 bol zamestnaný v n. p. Ipeľské tehelne Lučenec ako technológ, výrobný inšpektor a vedúci geologicko-meračského útvaru. V r. 1990-92 bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady (SNR) do Bratislavy, kde pôsobil v klube KDH vo výbore pre životné prostredie a ochranu prírody. Od r. 1994 je až doteraz konateľom Správy cirkevného majetku, s. r. o. SPES v Lučenci. Žije na dôchodku v Lučenci.

Skryť Vypnúť reklamu

Pán Kružliak, aké sú vaše spomienky na detstvo, na štúdiá?
Mojím rodiskom je podhorská obec Látky. Miestny pán dekan Ján Juhaniak na fare Detvianska Huta desaťkrát otváral farskú matriku, aby zapísal ďalšieho súrodenca. Mamička nám umrela ako 32-ročná a zanechala štyri siroty. Tá druhá mamička (tak sme ju všetci volali) šesťkrát rodila v mimopôrodnicových priestoroch. Všetky deti mala rovnako rada a my všetci sme jej za to boli veľmi vďační. Ľudovú školu som navštevoval v osade Nový Svet a následne meštianku v Detvianskej Hute. Ďalšie štúdium bolo zo sociálnych dôvodov nemysliteľné. Až po ročnom zamestnaní sa na výstavbe závodu ZŤS Detva, sa mi podarilo nastúpiť na Vyššiu priemyselnú školu geologickú v Spišskej Novej Vsi, kde som maturoval v r. 1956.
Priblížte, prosím našim čitateľom, niekoľko zaujímavých momentov z vášho prvého pracoviska – Jáchymova.
Spišskonovoveská škola prakticky všetkých chlapcov umiestňovala do Jáchymovských dolov, š. p. Jáchymov, kde som aj ja nastúpil ako úsekový geológ. Asi 60% zamestnancov tu boli politickí väzni – prevažne cirkevní hodnostári, ktorí tu pracovali pod vedením ruských odborníkov. Každý civilný zamestnanec musel podpísať prehlásenie, ktoré ho zaväzovalo jednať s väzňami len úradne. Pri porušení podpísaných zásad mohlo vedenie závodu nariadiť väzbu na 5 rokov aj bez súdneho procesu. Zo súcitu som občas aj ja dal mojim trom figurantom-väzňom cigarety a potraviny. Za dobré však dobré nečakaj a tak ma raz jeden z nich prezradil, že som sa len s Božou pomocou zachránil. Z dôvodu krutého zaobchádzania s väzňami zo strany dozorcov som chcel z Jáchymova odísť, čo sa mi podarilo až na štvrtú výpoveď.
Kedy ste prišli do Lučenca?
Do Lučenca som prišiel z Bratislavy v r. 1962 a v máji som sa oženil s mojou životnou partnerkou Martuškou. Zamestnal som sa v Ipeľských tehelniach Lučenec, kde som zastával rôzne pracovné zaradenia od majstra až po vedúceho geologicko-meračského útvaru. Geológia ako taká je veľmi zaujímavá disciplína a vždy mi prinášala celoživotné uspokojenie. Vyžaduje však presnosť, vysokú zodpovednosť a cieľavedomosť. Vo svojom odvetví som musel spolupracovať na rôznych úrovniach včítane Ministerstva stavebníctva, Ministerstva poľnohospodárstva a Banského úradu.
Vaše poslanecké roky?
V r. 1990-92 som pôsobil v SNR ako poslanec vo výbore pre životné prostredie a ochranu prírody. Bolo to mimoriadne zaujímavé obdobie, kedy sa prijímali také zákony, ktoré neboli pod vplyvom vedúcej úlohy KSS. Zvýšenú pozornosť som venoval školstvu, zdravotníctvu a poľnohospodárstvu, ktoré majú pre chod štátu osobitné postavenie. V r. 1990 som získal vrátenie Misijného domu vo Vidinej ešte na výnimku zo zákona, pretože Zákon o vrátení majetku cirkvám a náboženským spoločnostiam bol prijatý až v r. 1993 pod č. 282/1993 Zb. Po prijatí uvedeného zákona bolo potrebné usporiadať cirkevný majetok a dohodnúť nájomné vzťahy, a preto som svoj pracovný pomer v Ipeľských tehelniach ukončil v r. 1994. Zriadili sme Správu cirkevného majetku, s. r. o. a ja som doposiaľ jej konateľom. Od r. 1994 sme opravili starú faru, pristavili novú faru, zgenerálkovali farský kostol a opravili budovu, v ktorej dnes sídli Cirkevná základná škola a Cirkevná základná umelecká škola sv. Jána Bosca.
Mohli by ste v krátkosti charakterizovať aktuálnu situáciu okolo výstavby nového kostola Krista Kráľa na Rúbanisku III. v Lučenci?
V r. 1995 sme požiadali vedenie Mesta Lučenec, aby bol v rámci územného plánu mesta určený priestor pre výstavbu nového kostola v oblasti Rúbanísk. Po veľkých ťažkostiach určenia miesta a jeho uvoľnenia od podzemných sietí (čo je ťažké opísať) sme 11. októbra 2004 získali stavebné povolenie na samotnú stavbu. V tento istý deň bola pre tento účel odslúžená svätá omša v Jeruzaleme. Oficiálne miesto stavby požehnal Mons. Eduard Kojnok, diecézny biskup dňa 18. mája 2005. Nový kostol Krista Kráľa v Lučenci je môj sen a budem ďakovať Pánu Bohu a prosiť ho, aby sa stal skutočnosťou.
Prezradíte nám niečo z vášho súkromného života?
Moje životné predstavenie je v horizonte posledného dejstva. Pohľad späť: Sedem žijúcich súrodencov s vysokým stupňom porozumenia je zásluhou rodičov. Jáchymov – príklad nenávisti, akého je schopný len človek. Bratislava a Lučenec je pre mňa obdobím životného leta v práci a v kruhu vlastnej rodiny. Radosť a vďačnosť Pánu Bohu za dcéru Vierku s mužom Jožkom a syna Vladka s manželkou Ivetkou sa nedá opísať. Plody ich životov – osem vnúčat – je ten najväčší dar a odmena. V poslednom životnom dejstve má človek ešte veľa nedokončenej práce – starosť o jestvujúci cirkevný majetok, o faru, farský kostol, cirkevnú základnú i základnú umeleckú školu. Započatá stavba nového kostola si vyžaduje osobitný harmonogram. Svoje životné spomínanie by som chcel zakončiť nasledovne: Človek je veľký vtedy, keď je na kolenách. Tu je miesto a čas, kedy vyslovujeme: „Odpusť nám Pane tak, ako aj my odpúšťame tým, s ktorými žijeme a stretávame sa“.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 3. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 5. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 6. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 7. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 8. Najrýchlejší dopravný prostriedok je bicykel
 9. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 10. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave
 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 3. Štart sezóny F1 je za dverami
 4. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 6. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 7. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 8. Hrdinovia bez potlesku
 9. Odvezte sa Ľadovým expresom spoznávať juh Slovenského raja
 10. Herec a dabér Pavel Soukup: můj test autokamery Mio MiVue 798
 1. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 22 775
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 16 724
 3. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 16 200
 4. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 475
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 12 554
 6. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 963
 7. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 473
 8. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 10 010
 9. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 9 656
 10. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 9 164
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Tomášovský pohár si ukoristila Mýtna, Dolná Strehová tretia

O trofej bojovali Mýtna, Dolná Strehová, Halič a Tomášovce.

Mýtna
Šoférka pri zameraní išla rýchlejšie o vyše 50 km/h.

Mimel posilnil slovenský reprezentant aj brazílsky futsalista

Lučenec skladá káder na ďalší ročník.

Martin Směřička.

VÍKENDOVÝ SERIÁL: Narodili sa s hudbou v krvi

Pohľad na rómskych hudobníkov vo Fiľakove je aj kúskom histórie mesta samotného.

Hudobná skupina Ernesta Bariho v tridsiatych rokoch 20. storočia: Ernest Bari – primáš; Július Bary (syn Ernesta) – druhé husle; Emil Barry (syn Ernesta) – bubon.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Orave sa na športovom sústredení nakazilo 12 detí

Regionálna hygienička predpokladá, že počet infikovaných bude rásť.

Kde sa stratila ľudskosť?

Víkendové noci v centre mesta poznačili výtržnosti i bitka.

FOTO: Beh na Chatu pod Magurou

Obdivuhodné výkony podali všetci pretekári a pretekárky. Najrýchlejší bol Tibor Ponek, z Turčianskych Kľačian vybehol na Chatu pod Magurou za 28:06 min.

Už ste čítali?