V Bulharoch vraj žila bosorka
Biskupice preslávila pšenica
Pšenica z tejto obce bola vraj najvyhľadávanejšou na lučenských trhoch. Tunajší gazdovia boli mimoriadne dobrí hospodári.
V Dobroči je banské pole Gustáv
V katastri obce Dobroč sa nachádza banské pole Gustáv so zasypanými štôlňami, v ktorých sa ťažila železná ruda. V budúcnosti by bolo možné túto pamiatku využiť ako technickú atrakciu.
V Lentvore natáčali film
V roku 1978 Československá televízia Bratislava v Slovenskej filmovej tvorbe, v Štúdiu hraných filmov Bratislava-Koliba, tu natočila film Pustý dvor. Ide o 74-minútovú baladu o tragickej láske dvoch mladých ľudí. Dej sa odohráva v období pred druhou svetovou vojnou. V Lentvore sa prechádzali hlavní hrdinovia filmu Magda Vašáryová a Michal Dočolomanský.
Pražania sú na kalich hrdí
Najväčším pokladom slovenskej Prahy je kalich z obdobia založenie obce. Obec vznikla v dobe panovania Jána Jiskru z Brandýsa na Slovensku v 15. storočí.
Jatky v Radzovciach
V rokoch 1939 – 1945 boli Rapovce pripojené k horthyovskému Maďarsku. V osade Obručná bola ubytovaná časť partizánskej jednotky Nógradi. Obyvatelia zásobovali partizánov potravinami a niekoľkí z obce sa k nim aj pridali. Dňa 25. decembra 1944 partizáni zastrelili nemeckú hliadku. O dva dni Nemci prepadli Radzovce aj Obručnú. Zastrelili 17 partizánov a šesť civilistov. Obec aj osadu vyrabovali.
V Šávoli oddychoval aj cár
Maximilián Coburg bol bulharským cárom. Chodil na poľovačky do okolia Fiľakova. Rád oddychoval pri storočnom dube neďaleko Šávoľa.
Pýchou Starej Haliče je zvonica
Podľa záznamov zvonicu dal postaviť kapitán haličského hradu Ján Makfalvay. Ten padol v roku 1666 do tureckého zajatia. Tam sľúbil, že ak sa z neho dostane von, dá postaviť v Starej Haliči vežu. Sľub dodržal.
Pri Trebeľovciach je vraj poklad
Do trebeľovského chotára patrí časť Láza. Podľa miestnej legendy neďaleko mosta Durinda vraj stál kláštor. Bývali v ňom mnísi. Pri tureckých vpádoch bol kláštor zničený. Mnísi tu vraj zanechali obrovské bohatstvo, ktoré zakopali pod vrchom Šafy, ktoré sa doteraz nepodarilo nájsť.
Rarita vo Veľkej nad Ipľom
Náhrobný kameň farára Gézu Borbáša je vyrobený z 20 miliónov rokov starej skameneliny. Bola to jeho posledná vôľa. Za pomoci vplyvnej rodiny grófa Forgáča z neďalekého Haličského zámku sa vec podarila. V 50-tych rokoch si spomínaný náhrobok pozreli aj Magda Husáková, prvá manželka vtedajšieho prezidenta ČSSR a Ctibor Filčík, známy herec Slovenského národného divadla.
Vo Vidinej je misijný dom
Nachádza sa v barokovom kaštieli z roku 1706. V roku 1927 bol v priestoroch kaštieľa otvorený Misijný dom Božského Srdca Ježišovho. Jeho úlohou bolo šíriť misijné myšlienky, pripravovať študentov na misijné povolanie a poskytovať podmienky pre rehoľný život.
Najväčšia jaskyňa je pri Lupoči
Jaskyňu objavili v roku 2001. Preskúmali ju speleológovia František Radinger a Peter Nociar. Jaskyňa meria 54,5 metrov a je hlboká 20,5 metra. Na jej prehliadku potrebujete horolezeckú výstroj. Táto pseudokrasová jaskyňa sa zaraďuje medzi najväčšie a najkrajšie v okolí Lučenca.
Tatárske pivnice pri Ľuboreči
Nájdete ich v kopci. V týchto dierach sa ukrývali počas tatárskych nájazdoch miestni obyvatelia. Ľudia pred 753 rokmi pravdepodobne najskôr vyhĺbili menší otvor a potom ho postupne rozširovali až do súčasných rozmerov. Jedna pivnica slúžila pre ľudí, druhá pre dobytok. Na stenách sa nachádzajú rytiny.
Mašková má ľudovú školu
Expozícia sa nachádza v pôvodnej zrekonštruovanej budove ľudovej školy a bola sprístupnená v roku 1994. Približuje kultúrne, školské a národopisné tradície obce a regiónu. Nájdete tu aj hračky, s akými sa kedysi hrávali deti z dediny.