Štvrtok, 2. júl, 2020 | Meniny má BertaKrížovkyKrížovky
RODÁCI NOVOHRADU

Urológii som venoval podstatnú časť môjho života

Lekár-urológ, vysokoškolský učiteľ Prof. MUDr. Ján Kliment, CSc. sa narodil 15. 1. 1946 v Horných Strhároch, okres Veľký Krtíš. Strednú všeobecnovzdelávaciu školu (SVŠ) navštevoval v Modrom Kameni, maturoval v r. 1963. V r. 1963-69 študoval medicínu na Le

kárskej fakulte (LF) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. V r. 1969 pracoval na Chirurgickom oddelení v nemocnici v Poprade. Od 1. 11. 1969 pôsobí až doteraz na Urologickej klinike Jesseniovej LF UK v Martine. Absolvoval študijné pobyty v Prahe, Aténach, Janove, Nijmegene, Londýne a Mníchove. Prednostom Urologickej kliniky JLF UK v Martine je od r. 1987, univerzitným profesorom od r. 1997. Je členom výboru Slovenskej urologickej spoločnosti, členom Európskej urologickej spoločnosti, členom Medzinárodnej urologickej spoločnosti (SIU) ... Žije v Martine.

Skryť Vypnúť reklamu

Pán profesor, vráťme sa úvodom tohto rozhovoru v myšlienkach do vašej rodnej obce do povojnového obdobia ...
Detstvo som prežil v mojej rodnej obci Horné Strháre. Tak ako iste väčšina z nás aj ja rád spomínam na toto bezstarostné obdobie života. Ľudovú školu som vychodil v rodnej obci, bol som bezproblémovým žiakom a po škole som sa plne venoval detským zábavám, najmä futbalu. Vyrastal som v usporiadanej rodine spolu so staršou sestrou. Naši rodičia nám poskytli všetko, čo mohli a nesmierne si ich za to vážim. Z povojnových rokov mi v pamäti utkveli niektoré momenty, ktoré sa dotkli našej rodiny. V 50-tych rokoch znárodnili otcovi obchod v obci a poslali ho do výroby. V období, keď sa do Sudet vysťahovávali majetnejší roľníci (kulaci), bola v rodine napätá situácia, pretože vysťahovanie hrozilo aj môjmu starému otcovi. Našťastie sa to nestalo. Do ZDŠ som dochádzal do Veľkého Krtíša. Po skončení ôsmej triedy som sa prihlásil na SVŠ v Modrom Kameni. Bol som výborným, schopným žiakom, športovcom a preto bolo pre mňa i pre rodičov veľkým sklamaním oznámenie, že ma neprijímajú a že mám nastúpiť na poľnohospodársku školu. Nakoniec však všetko dobre dopadlo. Zásluhou profesora Jozefa Kvietika som sa vlastne na SVŠ-ku dostal. V tom čase mala škola veľmi kvalitné obsadenie stredoškolskými profesormi. Za všetkých spomeniem dnes už nežijúceho triedneho profesora Jozefa Kvietika a profesora slovenského jazyka Jozefa Kružliaka, ďalej profesora fyziky Pavla Ferka, ktorý sa neskoršie stal vysokoškolským profesorom na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici ... Oni, ale aj ostatní, ktorých som nespomenul, nás pre život výborne pripravili po vedomostnej i ľudskej stránke. Takmer všetci moji vtedajší spolužiaci sa v živote výborne uplatnili a dosiahli aj vysoké odborné a spoločenské postavenie. Za všetkých spomeniem môjho vynikajúceho priateľa JUDr. Jána Valka, ktorý pôsobil v diplomatických službách vo viacerých štátoch a v súčasnosti je veľvyslancom Slovenskej republiky v Španielsku.
Aká bola vaša cesta k medicíne?
Rozhodovanie o ďalšom štúdiu nebolo celkom jednoduché. Bol som výborným študentom, schopným zvládnuť viaceré odbory, výborné výsledky som dosahoval v atletike, pretekal som za atletický oddiel v Lučenci. Zvíťazila však medicína a myslím si, že to rozhodnutie bolo správne. Prvú časť štúdia som absolvoval Bratislave a druhú v Martine. Štúdium medicíny je však veľmi náročné, snažil som sa mu plne venovať a ostatné záujmy museli ísť do ústrania. Po ukončení štúdia medicíny som veľmi krátko pracoval na Chirurgickom oddelení nemocnice v Poprade, vtedy to bola ešte stará nemocnica v Spišskej Sobote. Ešte v tom istom roku som sa vrátil do Martina na Urologickú kliniku, kde pôsobím doteraz.
Porozprávajte nám niečo, prosím z vašej dlhoročnej praxe vysokoškolského učiteľa a lekára-urológa ...
Počas môjho dlhoročného pôsobenia v odbore urológia, ktorému som venoval celý profesionálny život i podstatnú časť môjho súkromného života, sa urológia významne zmenila zásluhou vedeckého pokroku, nových medicínskych technológií, nových farmaceutických prípravkov i nových chirurgických postupov. Dnes sa už napr. klasické otvorené operácie pre močové kamene takmer nepoužívajú, sú nahradené menej invazívnymi metódami. Benígna hyperplázia prostaty sa lieči väčšinou medikamentami a tiež klasické operácie pre toto ochorenie sú zriedkavé. Urologické ochorenia detí sa dnes diagnostikujú ihneď po narodení, liečia sa v útlom veku, dokonca niektoré ochorenia sa zisťujú už pred narodením. A tak by som mohol pokračovať. Študenti medicíny musia dnes zvládnuť nárast nových vedeckých poznatkov, moderných diagnostických a liečebných metód. Medicínsky základ však, ktorý sme si osvojovali ešte v mojich študentských rokoch, zostáva platný dodnes. Podľa mojich pozorovaní na našej Jesseniovej lekárskej fakulte UK môžem potvrdiť, že máme výborných študentov so všetkými predpokladmi stať sa dobrými lekármi.
Aký vývin čaká na urológiu v najbližšej budúcnosti?
Podobne ako v iných odboroch aj v urológii bude pokračovať trend inovácie diagnostických i liečebných metód. Určite sa budú modernizovať diagnostické prístroje, budú sa rozvíjať menej invazívne laparoskopické operácie v urológii. Veľká pozornosť sa bude venovať ochoreniam vyššieho veku, pretože sa očakáva dlhšie prežívanie našej populácie. Týka sa to predovšetkým ochorení prostaty a porúch funkcie močového mechúra. Väčšia pozornosť sa musí venovať onkologickým urologickým ochoreniam, ich prevencii, včasnej diagnostike a aj včasnej liečbe, ktoré môžu zabezpečiť vyliečenie postihnutých ľudí. Veď kým úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia vo svete za posledné 2-3 desaťročia zaznamenala významný pokles, tak úmrtnosť na zhubné nádory sa vo všeobecnosti nezmenila.
V čom vidíte zmysel života?
V mojej práci som doteraz nachádzal uspokojenie a aj splnenie svojich ambícií. Tešili ma dobré výsledky a spokojnosť pacientov. Na druhej strane sa v medicíne nedá vyhnúť ani sklamaniam a neúspechom. A tie som ja osobne veľmi zle prežíval. Preto dúfam a aj si prajem, aby v mojej ďalšej činnosti zostali v absolútnej prevahe iba pocity z perfektne urobenej práce.
PhDr.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 2. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 3. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 4. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 6. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 7. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 8. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 9. Najrýchlejší dopravný prostriedok je bicykel
 10. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave
 1. Štart sezóny F1 je za dverami
 2. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 3. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 4. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 5. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 6. Hrdinovia bez potlesku
 7. Odvezte sa Ľadovým expresom spoznávať juh Slovenského raja
 8. Herec a dabér Pavel Soukup: můj test autokamery Mio MiVue 798
 9. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 10. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 1. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 23 884
 2. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 16 419
 3. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 11 147
 4. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 835
 5. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 10 664
 6. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 10 601
 7. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 474
 8. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 9 633
 9. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 9 297
 10. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 157
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Rokovania o veľkosti bezzásahovej zóny v NP Muránska planina pokračujú

Predseda parlamentu Boris Kollár už nie je proti 50 percentnej bezzásahovej zóne.

Sprava predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina), minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) a minister pôdohospodárstva SR Ján Mičovský.

Tomášovský trávnik bude dejiskom futbalového turnaja

V sobotu sa na tamojšom ihrisku zídu štyri tímy dospelých. Zahrajú si aj mládežníci.

FK Slovan Tomášovce.

Cezhraničné stretnutie netradične na železničnej stanici v Tisovci

Podpísala sa pri ňom zmluva o spolupráci medzi susednými regiónmi.

Podpis zmluvy o spolupráci medzi župami sa udial na stanici v Tisovci v blízkosti parnej lokomotívy, ktorá pamätá ešte časy v spoločnom štáte.
MŠK Tisovec.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická dopravná nehoda pri Nitrici. Zahynul jeden človek

Tragickú dopravnú nehodu vyšetrujú policajti pri obci Nitrica. Pri zrážke kamióna s osobným autom zahynula jedna osoba. Cesta je momentálne uzavretá.

Z okna v nitrianskej nemocnici vyskočil pacient

Mladý muž ležal v chirurgickom pavilóne. Prípad preveruje polícia.

Kysuce sú pod vodou, prietrž narobila škody

Nižný koniec v Oščadnici je zaplavený.

Už ste čítali?