. Výchovno-vzdelávací proces zabezpečuje 44 pedagógov, 7 vychovávateliek školskej družiny, 11 technických zamestnancov a 6 pracovníčok školskej jedálne. Okrem žiakov z Lučenca do školy dochádzajú aj deti z obcí (asi 280 žiakov) – Lipovany, Veľká nad Ipľom, Jelšovec, Rapovce, Trebeľovce, Mikušovce a Boľkovce.
TALENTY RASTÚ AKO HUBY PO DAŽDI
Škola má výborné podmienky na vyučovanie odborných predmetov v odborných učebniach prírodopisu, chémie, fyziky, hudobnej výchovy, etickej výchovy, elektroučebne, technického vyučovania, rodinnej výchovy a v 2 učebniach práce s počítačom. Na športové činnosti slúžia 2 telocvične, posilňovňa a pomerne rozľahlý športový areál s futbalovým a hádzanárskym ihriskom, atletickou dráhou a hádzanárskym sektorom. „Veľkú pozornosť venujeme na škole výchove k životnému prostrediu, čoho dôkazom sú aj vkusne upravené priestory interiéru a exteriéru. Súčasťou je i políčko s kompostoviskom, so skleníkom, slúžiace na vyučovanie pestovateľských prác. V posledných rokoch pribudla pri škole bylinková špirála, skalky, jazierko a nádoby na kvety. Vnútorné priestory krášlia v stene zabudované akváriá. V roku 2000 sme získali certifikát Škola podporujúca zdravie. Na základe ďalšieho projektu Infovek nám boli pridelené nové počítače s pripojením na internet, prostredníctvom ktorých modernizujeme vyučovanie rôznych predmetov a prehlbujeme spoluprácu so školami v zahraničí. V rámci spolupráce s Asociáciou mladých pre vedu a techniku (AMAVET) sa žiaci zoznamujú s rôznymi prírodnými a fyzikálnymi javmi prostredníctvom hry a úspechy našich žiakov sú známe už aj v zahraničí. Akousi tradíciou posledných rokov je výchova k ľudovým tradíciám nášho národa. Folklórna spevácka skupina Zvonček spieva najmä piesne nášho regiónu. V roku 1999 nahrala kazetu s piesňami Novohradu. S ňou sa naša škola zapojila i do medzinárodného projektu Zaspievajme si spolu roku 2001. Vlani získala titul Slávik 2005 Lenka Spodniaková a na Zlatej guľôčke v posledných rokoch víťazila Ivana Ecetová. Do našej školy chodil aj Maťo Koreň, ktorý sa dostal do finále SuperStar a na televíznej obrazovke nezabudol fotografiou ani na nás. Od vzniku školy sa zameriavame na rozšírené vyučovanie cudzích jazykov. V súčasnosti je možné na škole študovať anglický, nemecký a francúzsky jazyk. Na škole pracujú mnohé záujmové krúžky: ekologický, spevácky, tanečný, športový, výtvarný, dramatický, počítačový, redakčný, stolno-tenisový, krúžok šikovných rúk, varenia a ďalšie. V školskom športovom stredisku pri škole sa úspešne rozvíjajú talenty v džude (Novotka, Péterová). V atletike zasa dominuje na dlhých Dominika Bodnárová, ktorá je aj majsterkou Slovenska v cezpoľnom behu. Pred dvomi rokmi sme zvíťazili aj v malom futbale a získali titul majsteriek Slovenska v rámci družstva dievčat. V rámci Otvorenej školy prevádzkujeme knižnicu (približne 5-tisíc kníh), ktorá v dopoludňajších hodinách slúži na vyučovanie a popoludní v rámci krúžkov si žiaci môžu vypožičať knihy, alebo sa zdokonaľovať na internete. Počas pracovných dní do knižnice a na internet môže prísť aj široká verejnosť v čase od 15. do 17. hodiny. Informácie o škole ochotne poskytneme aj na čísle 047/4333794 alebo na webovej stránke www.zsvajanlc.edu.sk,“ hovorí riaditeľka ZŠ Ľudmila Lacová.
MAJÚ AJ ŽIACKY
PARLAMENT
Pred niekoľkými rokmi začal na škole pracovať žiacky parlament, ktorý má vypracovaný vlastný štatút. Tvoria ho zástupcovia tried 4. - 9. ročníka. Stretávajú sa jedenkrát do mesiaca a riešia podnety žiakov. „Rôzne pripomienky, návrhy, námety, ktoré žiaci na lístkoch vhadzujú do krabice, umiestnenej na chodbe na nástenke žiackeho parlamentu. Vyjadrujú sa tiež k problematike chodu školy, k školskému poriadku, navrhujú činnosti, napríklad zimné radovánky, deň detí a iné. Práve na podnet školského parlamentu vznikol školský časopis Bzučoviny, ďalej tento parlament kontroluje čistoty interiéru, ako i exteriéru školy, pomáha pri zberoch, robí aj ekologické aktivity - zavedenie separovaného zberu odpadu, využitie odpadu, jeho recykláciu, zapojenie sa do „Týždňa kompostovacích aktivít“, do „Týždňa šetrenia energiou“, hodnotí súťaže, pripravuje nový školský poriadok a mnohé iné,“ skonštatovala Ľudmila Lacová.
Z HISTÓRIE ŠKOLY
1.9.1982 - slávnostné otvorenie školy
1.9. 1983 - odovzdanie do užívania všetkých priestorov, začiatok vyučovania cudzích jazykov
11.10. 1983 - nadviazanie družby so školou v Rumunsku
október 1983 - plynofikácia školy
jún 1992 - 1. školská akadémia
jún 1995 - 2. školská akadémia
1995 - Prvá fyzikálna výstava, Fyzika hrou
1996 - zriadenie učebne Etickej výchovy
december 1997 - účasť v televíznej súťaži v STV Bratislava Dokáž čo vieš?- 1. miesto
1998 - budovanie skaliek v areáli školy
1999 - Deň Zeme - EKO koše, zavedenie separového zberu papiera
november 1999 - nahrávka kazety Zvonček s ľudovou hudbou Ďatelinka
jún 2000 - začiatok budovania tradície kontaktov so žiakmi v Rakúsku, projekt Medzinárodný kontakt žiakov jazykových tried so školou v Rakúsku
september 2000 - získanie certifikátu „Škola podporujúca zdravie“ a zaradenie do siete“ Mierová škola“.
október 2000 - vznik Žiackeho parlamentu
2001 - otvorenie odborých učební - Elektroučebňa a Novohradská izba, prezentovanie školy na internetovej stránke prostredníctvom projektu „ Spievajte s nami 2001“.
jún 2001 - 3. školská akadémia
apríl 2001- Deň Zeme - druhotné využitie plastových nádob
jún 2002 - 4. školská akadémia - 20. výročie vzniku školy
jún - ekologické aktivity školy prezentované STV, estetická úprava vstupnej časti školy (akvárium), vybudovanie „bylinkovej špirály“, projekt INFOVEK - pripojenie na internet
október 2002 - Prvý Európsky deň rodičov a škôl
december 2002 - Predajná výstava Vianočných ozdôb a dekorácií
február 2003 - vznik oficiálnej internetovej školskej stránky www.zsvajanlc.sk
apríl 2003 - Veľkonočný bazár - prezentácia veľkonočných výrobkov na mestskom jarmoku
júl 2003 - Vybudovanie studne -projekt“Vážme si vodu“
september 2003 - Založenie školského klubu AMAVET
www.amavetko.szm.sk
riaditeľka ZŠ – Ľudmila Lacová