Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Stredné odborné učilište strojárske Rimavská Sobota

Od samého začiatku vzniku Stredné odborné učilište sídli na Školskej ulici v bývalej budove SPTŠ. Škola vznikla pre potreby rimavskosobotského okresu pri závode ZŤS. Škola sa cíti byť oprávnená prevziať štafetu stredného odborného školstva až po dnešný of

Z HISTÓRIE ŠKOLY
iciálny typ – Stredné odborné učilište strojárske. Po roku 1989 postupne upadal aj materský závod ZŤS Rimavská Sobota, až sa nakoniec dostal do konkurzu. Firmy a podniky nemali záujem o výchovu učňov. Stredisko praktického vyučovania pri ČSAD v Rimavskej Sobote sa taktiež rozpadlo, a preto sa vedenie SOU rozhodlo, že vytvorí nové podmienky, pracovné miesta a pracoviská pre každý odbor, o ktorý budú mať žiaci v budúcich rokoch záujem. Z tohto dôvodu sa prerobili dielenské priestory, vytvorili sa nové pracoviská a škola takto vytvorila komplexné výchovno-vzdelávacie zariadenie pre učňovskú mládež. Po zaradení školy do pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky od 1.4.1991 dostáva škola do správy všetok majetok. Bolo potrebné vyvinúť veľké úsilie na výstavbu športového ihriska, dielní a iných potrebných objektov v situácii, ktorá nebola bez problémov. Súčasne sa formovala tzv. trhová orientácia učilíšť, kde dominovala reorientácia väčšiny učebných odborov na potreby transformujúcich sa podnikov, závodov a inštitúcií. Dnes má škola koncepciu univerzálneho učilišťa a zabezpečuje vyučovanie v strojárskych a elektrotechnických profesiách. Manažment SOU vytvoril podmienky pre existenciu životaschopnej školy pod spoločnou strechou. Cieľ štúdia sa preorientoval na možnosť štúdia v rôznych profesiách a získanie viacerých úrovní vzdelania a odborností. Škola poskytuje priestor pre žiakov v dvojročnom a trojročnom učebnom odbore, v študijných odboroch, ako aj v nadstavbovom štúdiu. Riaditeľom školy je druhým rokom Ing. Karol Kisantal.
VYCHOVÁVAJÚ NAOZAJSTNÝCH ODBORNÍKOV
V posledných rokoch sa škola zameriava aj na výchovu mladých futbalistov a SOU sa pýši tým, že v zriaďovacej listine SOU sa nachádza klauzula, že SOU má štatút prípravy futbalistov „s vrcholovou športovou prípravou“. Preto priestor v rámci SOU dostávajú žiaci aj z iných oblastí a futbalisti nám prichádzajú z južných spádových okresov Rožňava, Revúca, Rimavská Sobota, Poltár, Lučenec a Detva. „Otvárame triedy so športovým zameraním na futbal, kde chlapci môžu navštevovať študijné odbory mechanik nastavovač - obrábacie stroje a linky, mechanik elektronik - spotrebná elektronika a mechanik elektronik - automatizačná technika. Žiaci, ktorí majú záujem o takéto štúdium, sa zúčastňujú talentových skúšok z telesnej výchovy formou výberového konania. V nich absolvujú vytrvalostný beh (JOJ test), sed - ľah, skok do diaľky z miesta, ale aj slalom s loptou, 5 x 10-metrový beh a zápas. Žiaci musia mať na prihláške potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti lekárom. Za futbalistu bude prijatý ten, kto preukáže overenú zdravotnú spôsobilosť a zručnosť i talent, potrebné na zvládnutie uvedeného športu. Ostatní žiaci budú v triedach evidovaní ako nefutbalisti,“ hovorí riaditeľ školy Karol Kisantal. V štvorročných študijných odboroch žiaci študujú v triedach s vyučovacím jazykom slovenským aj maďarským. „Okrem toho ponúkame aj študijný odbor operátor ekologických zariadení s vyučovacím jazykom slovenským. Okrem toho žiaci s vyučovacím jazykom maďarským prijímacie skúšky z matematiky a fyziky robia v materinskom jazyku. Vždy prihliadame na výsledky dosiahnuté v celoslovenskom testovaní žiakov 9. ročníkov ZŠ, aj na skutočnosť, či je uchádzač úspešným riešiteľom predmetovej olympiády alebo víťazom súťaže, ktorá súvisí so študijným odborom. V trojročných učebných odboroch s vyučovacím jazykom slovenským študujú žiaci v odboroch autoopravár - mechanik, autoopravár - elektrikár, autoopravár - karosár, operátor - operátorka a s vyučovacím jazykom maďarským v odbore autoopravár - mechanik. Okrem toho ponúkame možnosť denného dvojročného štúdia v učebnom odbore strojárska výroba s vyučovacím jazykom slovenským. V nadstavbovom štúdiu - študijnom odbore pre absolventov trojročných odborov ponúkame odbor strojárstvo s vyučovacím jazykom slovenským so zameraním na výrobu, montáž a opravy prístrojov, strojov a zariadení, obrábanie materiálov. V odbore dopravná prevádzka s vyučovacím jazykom slovenským sa zameriavame na cestnú a mestskú dopravu,“ povedal riaditeľ školy. V dvojročných učebných odboroch s osobitne upraveným učebným plánom môžu žiaci študovať strojársku výrobu (vyučovací jazyk slovenský) a technické služby v autoservise (vyučovací jazyk maďarský). Škola má aj vlastnú webovú stránku www.soustrojrs.sk a informácie o SOU strojárskom môžete získať aj na telefónnom čísle 047/5634231.
HISTORICKÝ FUTBALOVÝ ÚSPECH STROJÁROV
Desaťročná starostlivosť o futbalové talenty na Strednom odbornom učilišti strojárskom v Rimavskej Sobote priniesla svoje prvé ovocie. Aj keď futbalové triedy na škole nie sú po zmene zriaďovateľa nikým finančne podporovavané, škola to vzala na seba. Túto štafetu po Jurajovi Hrivňákovi prebral nový riaditeľ s veľkým športovým srdcom, Karol Kisantal. „Naši mladí futbalisti si veľmi úspešne počínali na Majstrovstvách SR študentov stredných škôl v halovom futbale v Banskej Bystrici 11. – 12. marca 2005. Do veľkého finále sa prebojovali cez okresné, oblastné i krajské turnaje. Poradili si aj s takými družstvami, ktoré majú ich futbalovú športovú prípravu na školách financovanú z prostriedkov Ministerstva školstva SR a sú na vynikajúcej úrovni. Svojim vystupovaním, technickým vybavením i herným prejavom sa naši chlapci stali miláčikom banskobystrických divákov. Remizovali s Novým Mestom nad Váhom 2:2 (góly dali Siheľský a Krnáč) a Levicami tiež 2:2 (Szabó, Siheľský). Porazili Ružomberok 5:2 (Siheľský, Szabó, Ulický, Krnáč a Szántó). V boji o postup do finále narazili na najväčšieho favorita a pozdejšieho víťaza majstrovstiev Spišskú Novú Ves, ktorej podľahli 1 : 4 (Krnáč). V zápase o bronz sme porazili Bratislavu 6:4 (Szabó - 2, Krnáč, Olšiak, Betík a Siheľský). O nečakaný, ale zaslúžený bronzový úspech sa postaral káder hráčov SOU strojárského v zložení: Peter Tóth, Tomáš Szabó, Ján Krnáč, Ján Betík, Milan Siheľský, Roman Ulický, Marek Olšiak, Tibor Szantó a Jaroslav Antal. Trénermi družstva boli Milan Špaček a Mgr. Štefan Szőke. Vysoko oceňujem tento úspech chlapcov a úprimne im ďakujem za vynikajúcu reprezentáciu školy v rámci Slovenska. Konečne sa nám podarilo prezentovať našu prácu s futbalovou mládežou na celoštátnej úrovni. Je to pre nás aj záväzok do budúcna. Víťazstvo v tomto turnaji by nás pasovalo v budúcom roku do role účastníka Majstrovstiev Európy. Dosiahnutý bronzový stupienok beriem za veľký historický úspech,“ hovorí riaditeľ školy Karol Kisantal.
MAJÚ VLASTNÝ DOMOV MLÁDEŽE
V ňom sú žiaci ubytovaní v izbách bunkového typu s vlastnou kúpeľňou a toaletou, kde každý deň nechýba teplá voda. Na každom poschodí sa nachádza kuchynka s chladničkou, varičom mikrovlnou rúrou na prípravu jedla. „Pre žiakov, ktorí majú nevyhovujúce spoje na dochádzku na odborný výcvik, je možnosť ubytovania bezplatne a pre tých, ktorí sú zo sociálne slabších rodín je možnosť ubytovania so zľavou, respektíve tiež bezplatne. V domove mládeže majú žiaci študovne, alebo sa môžu učiť aj vo vlastných izbách. Môžu využiť aj knižnicu a pripravovať sa na hodiny výpočtovej techniky a administratívy, pretože majú k dispozícii počítače, písacie stroje – mechanické, aj elektrické. Súčasťou domova mládeže sú priľahlé pozemky - futbalové a basketbalové ihrisko, ktoré sa cez zimu mení na ľadové klzisko s možnosťou zapožičania školských korčúľ. Priamo v budove DM máme posilňovňu a stolnotenisové herne. Žiaci sa môžu zapojiť aj do krúžkových aktivít, stačí len chcieť a vybrať si. Okrem toho organizujeme aj besedy s lekármi, spisovateľmi či rôznymi zaujímavými osobnosťami,“ skonštatoval K. Kisantal.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 3. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 4. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 5. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 7. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 8. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 379
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 468
 3. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 392
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 160
 5. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 7 836
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 6 987
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 586
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 952

Blogy SME

 1. Peter Paulík: Svetový úspech slovenského mosta
 2. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 3. Elena Antalová: Ohovárať iných "fasa", divák "ďakuje" za bulvár naživo.
 4. Jana Melišová: KRÁTKO O RODIČOVSTVE…
 5. Věra Tepličková: Osvetové aktivity alebo Malá inšpirácia zo zahraničia
 6. Soňa Bulbeck: O nevidteľnej ministerke a viditeľnej kultúre...
 7. Silvia Valkovič: Leto
 8. Daniel Bíro: Ako sa vyvracajú hoaxy. Rozhovor s novinárom Vladimírom Šnídlom
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 771
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 438
 3. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 261
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 7 996
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 882
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 3 615
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 259
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 991
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Výrazná rekonštrukcia ciest v okrese Poltár stále prebieha.

Ešte v tomto roku sa prebehne oprava ďalších kľúčových úsekov.


9 h
Pohľad z okna, z ktorého chlapec vypadol.

Chlapec dopadol na striešku nad vchodom, z ktorej spadol na zem.


16 h
Petra Šuleková (uprostred) získala na M-SR v Trnave pódiové umiestnenie

Rodáčka z Divína Petra Šuleková uzavrela sezónu na M-SR mužov a žien. Zaslúžený oddych vystrieda drina. Bežkyňa zostáva aj naďalej vo farbách ŠK ŠOG Nitra.


19 h
Prvé premietanie majú už lučenecké Letné Filmové Dvory (LFD) za sebou.

Podujatie prináša kvalitnú európsku kinematografiu iba za jedno euro.


4. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K nezvládnutej organizácii sa vyjadrili aj usporiadatelia z agentúry Profi Event.


15 h

Chlapec dopadol na striešku nad vchodom, z ktorej spadol na zem.


16 h

Strelnú zbraň použili prvý raz.


10 h

Naďalej platí mimoriadna situácia, je uzavretý pre autá, cyklistov a chodcov.


4. júl

Blogy SME

 1. Peter Paulík: Svetový úspech slovenského mosta
 2. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 3. Elena Antalová: Ohovárať iných "fasa", divák "ďakuje" za bulvár naživo.
 4. Jana Melišová: KRÁTKO O RODIČOVSTVE…
 5. Věra Tepličková: Osvetové aktivity alebo Malá inšpirácia zo zahraničia
 6. Soňa Bulbeck: O nevidteľnej ministerke a viditeľnej kultúre...
 7. Silvia Valkovič: Leto
 8. Daniel Bíro: Ako sa vyvracajú hoaxy. Rozhovor s novinárom Vladimírom Šnídlom
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 771
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 438
 3. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 261
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 7 996
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 882
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 3 615
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 259
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 991
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu