Piatok, 10. júl, 2020 | Meniny má AmáliaKrížovkyKrížovky

Stredné odborné učilište strojárske Rimavská Sobota

Od samého začiatku vzniku Stredné odborné učilište sídli na Školskej ulici v bývalej budove SPTŠ. Škola vznikla pre potreby rimavskosobotského okresu pri závode ZŤS. Škola sa cíti byť oprávnená prevziať štafetu stredného odborného školstva až po dnešný of

Z HISTÓRIE ŠKOLY
iciálny typ – Stredné odborné učilište strojárske. Po roku 1989 postupne upadal aj materský závod ZŤS Rimavská Sobota, až sa nakoniec dostal do konkurzu. Firmy a podniky nemali záujem o výchovu učňov. Stredisko praktického vyučovania pri ČSAD v Rimavskej Sobote sa taktiež rozpadlo, a preto sa vedenie SOU rozhodlo, že vytvorí nové podmienky, pracovné miesta a pracoviská pre každý odbor, o ktorý budú mať žiaci v budúcich rokoch záujem. Z tohto dôvodu sa prerobili dielenské priestory, vytvorili sa nové pracoviská a škola takto vytvorila komplexné výchovno-vzdelávacie zariadenie pre učňovskú mládež. Po zaradení školy do pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky od 1.4.1991 dostáva škola do správy všetok majetok. Bolo potrebné vyvinúť veľké úsilie na výstavbu športového ihriska, dielní a iných potrebných objektov v situácii, ktorá nebola bez problémov. Súčasne sa formovala tzv. trhová orientácia učilíšť, kde dominovala reorientácia väčšiny učebných odborov na potreby transformujúcich sa podnikov, závodov a inštitúcií. Dnes má škola koncepciu univerzálneho učilišťa a zabezpečuje vyučovanie v strojárskych a elektrotechnických profesiách. Manažment SOU vytvoril podmienky pre existenciu životaschopnej školy pod spoločnou strechou. Cieľ štúdia sa preorientoval na možnosť štúdia v rôznych profesiách a získanie viacerých úrovní vzdelania a odborností. Škola poskytuje priestor pre žiakov v dvojročnom a trojročnom učebnom odbore, v študijných odboroch, ako aj v nadstavbovom štúdiu. Riaditeľom školy je druhým rokom Ing. Karol Kisantal.
VYCHOVÁVAJÚ NAOZAJSTNÝCH ODBORNÍKOV
V posledných rokoch sa škola zameriava aj na výchovu mladých futbalistov a SOU sa pýši tým, že v zriaďovacej listine SOU sa nachádza klauzula, že SOU má štatút prípravy futbalistov „s vrcholovou športovou prípravou“. Preto priestor v rámci SOU dostávajú žiaci aj z iných oblastí a futbalisti nám prichádzajú z južných spádových okresov Rožňava, Revúca, Rimavská Sobota, Poltár, Lučenec a Detva. „Otvárame triedy so športovým zameraním na futbal, kde chlapci môžu navštevovať študijné odbory mechanik nastavovač - obrábacie stroje a linky, mechanik elektronik - spotrebná elektronika a mechanik elektronik - automatizačná technika. Žiaci, ktorí majú záujem o takéto štúdium, sa zúčastňujú talentových skúšok z telesnej výchovy formou výberového konania. V nich absolvujú vytrvalostný beh (JOJ test), sed - ľah, skok do diaľky z miesta, ale aj slalom s loptou, 5 x 10-metrový beh a zápas. Žiaci musia mať na prihláške potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti lekárom. Za futbalistu bude prijatý ten, kto preukáže overenú zdravotnú spôsobilosť a zručnosť i talent, potrebné na zvládnutie uvedeného športu. Ostatní žiaci budú v triedach evidovaní ako nefutbalisti,“ hovorí riaditeľ školy Karol Kisantal. V štvorročných študijných odboroch žiaci študujú v triedach s vyučovacím jazykom slovenským aj maďarským. „Okrem toho ponúkame aj študijný odbor operátor ekologických zariadení s vyučovacím jazykom slovenským. Okrem toho žiaci s vyučovacím jazykom maďarským prijímacie skúšky z matematiky a fyziky robia v materinskom jazyku. Vždy prihliadame na výsledky dosiahnuté v celoslovenskom testovaní žiakov 9. ročníkov ZŠ, aj na skutočnosť, či je uchádzač úspešným riešiteľom predmetovej olympiády alebo víťazom súťaže, ktorá súvisí so študijným odborom. V trojročných učebných odboroch s vyučovacím jazykom slovenským študujú žiaci v odboroch autoopravár - mechanik, autoopravár - elektrikár, autoopravár - karosár, operátor - operátorka a s vyučovacím jazykom maďarským v odbore autoopravár - mechanik. Okrem toho ponúkame možnosť denného dvojročného štúdia v učebnom odbore strojárska výroba s vyučovacím jazykom slovenským. V nadstavbovom štúdiu - študijnom odbore pre absolventov trojročných odborov ponúkame odbor strojárstvo s vyučovacím jazykom slovenským so zameraním na výrobu, montáž a opravy prístrojov, strojov a zariadení, obrábanie materiálov. V odbore dopravná prevádzka s vyučovacím jazykom slovenským sa zameriavame na cestnú a mestskú dopravu,“ povedal riaditeľ školy. V dvojročných učebných odboroch s osobitne upraveným učebným plánom môžu žiaci študovať strojársku výrobu (vyučovací jazyk slovenský) a technické služby v autoservise (vyučovací jazyk maďarský). Škola má aj vlastnú webovú stránku www.soustrojrs.sk a informácie o SOU strojárskom môžete získať aj na telefónnom čísle 047/5634231.
HISTORICKÝ FUTBALOVÝ ÚSPECH STROJÁROV
Desaťročná starostlivosť o futbalové talenty na Strednom odbornom učilišti strojárskom v Rimavskej Sobote priniesla svoje prvé ovocie. Aj keď futbalové triedy na škole nie sú po zmene zriaďovateľa nikým finančne podporovavané, škola to vzala na seba. Túto štafetu po Jurajovi Hrivňákovi prebral nový riaditeľ s veľkým športovým srdcom, Karol Kisantal. „Naši mladí futbalisti si veľmi úspešne počínali na Majstrovstvách SR študentov stredných škôl v halovom futbale v Banskej Bystrici 11. – 12. marca 2005. Do veľkého finále sa prebojovali cez okresné, oblastné i krajské turnaje. Poradili si aj s takými družstvami, ktoré majú ich futbalovú športovú prípravu na školách financovanú z prostriedkov Ministerstva školstva SR a sú na vynikajúcej úrovni. Svojim vystupovaním, technickým vybavením i herným prejavom sa naši chlapci stali miláčikom banskobystrických divákov. Remizovali s Novým Mestom nad Váhom 2:2 (góly dali Siheľský a Krnáč) a Levicami tiež 2:2 (Szabó, Siheľský). Porazili Ružomberok 5:2 (Siheľský, Szabó, Ulický, Krnáč a Szántó). V boji o postup do finále narazili na najväčšieho favorita a pozdejšieho víťaza majstrovstiev Spišskú Novú Ves, ktorej podľahli 1 : 4 (Krnáč). V zápase o bronz sme porazili Bratislavu 6:4 (Szabó - 2, Krnáč, Olšiak, Betík a Siheľský). O nečakaný, ale zaslúžený bronzový úspech sa postaral káder hráčov SOU strojárského v zložení: Peter Tóth, Tomáš Szabó, Ján Krnáč, Ján Betík, Milan Siheľský, Roman Ulický, Marek Olšiak, Tibor Szantó a Jaroslav Antal. Trénermi družstva boli Milan Špaček a Mgr. Štefan Szőke. Vysoko oceňujem tento úspech chlapcov a úprimne im ďakujem za vynikajúcu reprezentáciu školy v rámci Slovenska. Konečne sa nám podarilo prezentovať našu prácu s futbalovou mládežou na celoštátnej úrovni. Je to pre nás aj záväzok do budúcna. Víťazstvo v tomto turnaji by nás pasovalo v budúcom roku do role účastníka Majstrovstiev Európy. Dosiahnutý bronzový stupienok beriem za veľký historický úspech,“ hovorí riaditeľ školy Karol Kisantal.
MAJÚ VLASTNÝ DOMOV MLÁDEŽE
V ňom sú žiaci ubytovaní v izbách bunkového typu s vlastnou kúpeľňou a toaletou, kde každý deň nechýba teplá voda. Na každom poschodí sa nachádza kuchynka s chladničkou, varičom mikrovlnou rúrou na prípravu jedla. „Pre žiakov, ktorí majú nevyhovujúce spoje na dochádzku na odborný výcvik, je možnosť ubytovania bezplatne a pre tých, ktorí sú zo sociálne slabších rodín je možnosť ubytovania so zľavou, respektíve tiež bezplatne. V domove mládeže majú žiaci študovne, alebo sa môžu učiť aj vo vlastných izbách. Môžu využiť aj knižnicu a pripravovať sa na hodiny výpočtovej techniky a administratívy, pretože majú k dispozícii počítače, písacie stroje – mechanické, aj elektrické. Súčasťou domova mládeže sú priľahlé pozemky - futbalové a basketbalové ihrisko, ktoré sa cez zimu mení na ľadové klzisko s možnosťou zapožičania školských korčúľ. Priamo v budove DM máme posilňovňu a stolnotenisové herne. Žiaci sa môžu zapojiť aj do krúžkových aktivít, stačí len chcieť a vybrať si. Okrem toho organizujeme aj besedy s lekármi, spisovateľmi či rôznymi zaujímavými osobnosťami,“ skonštatoval K. Kisantal.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si správne vybrať akumulátorovú techniku?
 2. Rozdávajú sa dotácie na tepelné čerpadlá. Využite to, kým sa dá
 3. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 4. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 5. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 6. Morské oko vzniklo pred miliónmi rokov
 7. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 8. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 9. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 10. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 1. Viete, ako vzniká kvalitná šálka espressa?
 2. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 3. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 4. Rozdávajú sa dotácie na tepelné čerpadlá. Využite to, kým sa dá
 5. Morské oko vzniklo pred miliónmi rokov
 6. Keď sa inšpiráciou stane samotné víno
 7. Nezávislý test autokamer TESTADO dal vysoké hodnocení 9.1! Komu?
 8. O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku
 9. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 10. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 44 680
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 15 286
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 15 190
 4. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 13 922
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 13 702
 6. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 11 945
 7. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 11 583
 8. Morské oko vzniklo pred miliónmi rokov 10 718
 9. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 239
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 947
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Pri Hornej Strehovej sa zrazili tri autá.

Nepríjemné prekvapenia na cestách, šoféri bez vodičákov, jeden pod vplyvom drog

Policajné hliadky v kraji sa opäť presvedčili, že niektorí vodiči sú nepoučiteľní.

Policajné kontroly na cestách pokračujú.

Podujatie Lesná hudba má spojiť hudbu s ochranou prírody

Počas neho zaznie klasická i folklórna hudba, ale aj prednášky na rôzne témy.

ilustračné foto

Dorastenci MŠK Novohrad postúpili do druhej ligy

Mladíkov čakajú lákavé súboje.

MŠK Novohrad Lučenec.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nezvestného Mareka Michalíka z Kostolca vypátrali

Polícia odvolala pátranie po nezvestnom 35-ročnom Marekovi Michalíkovi s trvalým pobytom v Kostolci v okrese Považská Bystrica.

Už ste čítali?