Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Združená stredná škola poľnohospodárska Želovce

Počiatky Združenej strednej školy poľnohospodárskej v Želovciach siahajú do r. 1948, kedy bola zriadená Štátna roľnícka škola. Od svojho vzniku prešla vývojom od všeobecných základov poľnohospodárstva, špecializáciou cez mechanizáciu, ovocinárstvo, včelár

stvo, agropodnikanie a záhradníctvo. Škola zabezpečuje komplexný výchovno-vzdelávací proces, vrátane ubytovania žiakov v domove mládeže a celodenného stravovania v školskej jedálni. Škola je zameraná na prípravu žiakov v učebných a študijných odboroch pre poľnohospodársko-potravinársky komplex, cestovný ruch a podnikanie s prihliadnutím na to, že Slovensko je v EÚ, ktorej súčasťou je aj regionálna politika s cieľom zabezpečiť ekonomickú a sociálnu rovnováhu v jednotlivých regiónoch. Podporou znevýhodnených regiónov prostredníctvom štrukturálnych fondov sa dáva možnosť mladým ľuďom získať vzdelanie, ktoré prinesie nové ekonomické myslenie s podnikateľským a obchodným duchom. O škole sa dajú získať informácie aj prostredníctvom tel. 047/4893281, e-mailom zsspzelovceriad@stonline.sk aj webovej stránke www.zsspzelovce.szm.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

OTVÁRAME DVERE BUDÚCNOSTI
„Teoretické vyučovanie sa zabezpečuje v novej budove, kde sú zriadené odborné učebne a odborná učebňa na výpočtovú techniku, strojopis a chemické laboratórium. Žiaci získavajú po ukončení štúdia výučný list, alebo maturitné vysvedčenie v závislosti od druhu absolvovaného učebného alebo študijného odboru. Za výhodných podmienok získavajú aj vodičské preukazy. V štvorročných študijných odboroch, ktoré sú ukončené maturitou, robia absolventi ZŠ prijímacie skúšky zo slovenského jazyka, prírodopisu, respektíve matematiky. Absolventi trojročných učebných odborov môžu ďalej pokračovať v dvojročnom nadstavbovom štúdiu. Absolventi gymnázií a iných stredných škôl môžu využiť dvojročné pomaturitné kvalifikačné štúdium. Forma štúdia v obidvoch odboroch je denná, respektíve externá,“ povedal riaditeľ školy Ing. Pavel Pástor. Združená stredná škola poľnohospodárska v Želovciach ponúka dostatočné množstvo študijných a učebných odborov. Niektoré sú preferované a viac žiadané. „V dvojročných učebných odboroch máme odbory poľnohospodárska výroba a potravinárska výroba. V trojročných učebných odboroch sú to záhradník, viazač - aranžér kvetín, pestovateľ so zameraním na ovocinárstvo a včelárstvo, pestovateľ so zameraním na vinohradníctvo a cukrár. V štvorročných študijných odboroch ponúkame záhradníctvo so zameraním na viazačstvo a aranžérstvo a so zameraním na sadovnícku a krajinársku tvorbu, agropodnikanie, ekonomiku pôdohospodárstva a odbor pracovník marketingu - cestovný ruch. Absolventi trojročného odboru záhradník sa uplatnia v súkromných podnikateľských podnikoch, v predajniach a veľkoobchodoch pre záhradnícke produkty a materiály, v oblasti sadovníckych a parkových úprav, vo vinohradníckych a vinárskych firmách. Cukrári sú pripravení na praktickú činnosť spojenú s prípravou surovín, zhotovovanie cukrárskych výrobkov. Sú schopní uplatňovať moderné technologické postupy a prvky vo výrobe, obsluhovať technologické strojné zariadenia. Absolventi študijného odboru záhradníctvo získavajú uplatnenie v štátnych a súkromných záhradníckych podnikoch, predajniach záhradníckeho charakteru, poradenských službách, šľachtiteľských staniciach, škôlkárstve, v projekcii, parkových a sadovníckych úprav a ich realizácií a v agroturistike. Agropodnikatelia sa uplatnia v štátnych a súkromných podnikoch, poľnohospodárskej výroby a služieb, vo výskume a šľachtení, v štátnej správe, agroturistike aj v podnikateľskej činnosti. Pracovník marketingu so zameraním na cestovný ruch pozná prírodné, historické, kultúrne a ekonomické podmienky rozvoja cestovného ruchu vo svete a na Slovensku, je schopný vykonávať odborné činnosti súvisiace s praktickým marketingom v oblasti cestovného ruchu, hotelových a gastronomických služieb,“ povedal Pavel Pástor. Odborný výcvik a prax sa zabezpečuje na vlastných pracoviskách a iných zmluvných podnikoch podľa potreby a zamerania.
SPOLUPRACUJEME S KAŽDÝM
V rámci vzdelávacieho projektu „Grantovej schémy rozvoja ľudských zdrojov“ sa škola s Akadémiou vzdelávania vo Veľkom Krtíši zúčastňuje na príprave a tvorbe projektu slúžiaceho na rekvalifikáciu pracovníkov v oblasti záhradníckej výroby. „Spolupracujeme aj s Regionálnou rozvojovou agentúrou pre rozvoj regiónu Stredného Poiplia a s občianskym združením Victoria na podpore regionálneho rozvoja. V záujme rozšírenia sortimentu subtropických rastlín a ich skúseností z pestovania ako i pestovania liečivých rastlín a zavedenia uvedeného predmetu do učebných osnov, organizovania rôznych výstav, sme nadviazali spoluprácu s Botanickou záhradou pri SPÚ v Nitre. Takmer každoročne organizujeme za účasti mestského kultúrneho strediska, SZZ, Zväzu PD a OS vo Veľkom Krtíši výstavu ovocia, zeleniny a kvetín. V spolupráci s obecnými úradmi sa podieľame na príprave a realizácii projektov súvisiacich so skrášľovaním životného prostredia obcí. So základnými školami organizujeme súťaž v aranžovaní a Dni otvorených dverí. Nadviazali sme spoluprácu so školami záhradníckeho zamerania v Českej republike, za účelom získavania a rozšírenia skúseností z oblasti riadiacej práce, ako i nadobudnutia vedomostí a zručností pri výmennej praxi žiakov. Spolupracujeme s firmami Kvetozel s.r.o Veľké Zlievce a UKSUP Dolné Plachtince za účelom oboznamovania žiakov s novými technológiami pestovania rastlín, tiež spolupracujeme s Národným úradom práce vo Veľkom Krtíši za účelom zisťovania požiadaviek trhu práce, možností uplatnenia absolventov ako i získavania záujemcov o štúdium.
Žiaci sa zúčastňujú v rámci vyučovania rôznych súťaží aranžovania kvetín v rámci Slovenska, záhradníckych výstav a odborných exkurzií,“ tvrdí riaditeľ školy. V oblasti záujmovej a mimoškolskej činnosti žiaci pracujú pod vedením pedagogických zamestnancov v prírodovedných, aranžérskych a záujmovo-umeleckých krúžkoch. Rozvoj telovýchovy a športu ako i mimoškolských športových aktivít je možné realizovať v novovybudovanej telocvični.

Skryť Vypnúť reklamu

VIETE, ŽE ...
... škola priebežne poskytuje možnosť ubytovania pre študentov ako i ostatných záujemcov v domove mládeže. Zároveň pre ubytovaných poskytuje i celodennú stravu v školskej jedálni. Vždy na jar ponúka na predaj priesady zeleniny, kvetín, okrasné a ovocné výpestky a iné produkty?
... škola ponúka novozriadené študijné a učebné odbory - ekonomika pôdohospodárstva a pracovník marketingu a učebný odbor cukrár, ktoré ešte nie sú v regióne zaradené do siete. Týmito odbormi sa vytvorila lepšia základňa odborného potenciálu a predpoklady pre rozvinutie podnikania v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore, ako i celkovej podnikateľskej činnosti v tejto oblasti a v najbližšom regióne.
... škola slúži aj ako vzdelávacie zariadenie pre organizovanie rôznych vzdelávacích a rekvalifikačných kurzov.

ODBORNÉ UČILIŠTE ŽELOVCE
Od 1. septembra 1998 bolo KÚ v Banskej Bystrici zriadené odborné učilište, ktoré poskytuje pomocou osobitných výchovných a vyučovacích metód, prostriedkov a foriem výchovu a vzdelávanie mentálne postihnutým žiakom v učebných odboroch s upravenými učebnými plánmi. „Zabezpečujeme komplexný výchovno-vzdelávací proces, vrátane ubytovania žiakov v domove mládeže a celodenného stravovania. Po stránke priestorovej a materiálno-technickej je škola veľmi dobre vybavená a sú zriadené aj odborné učebne, učebňa na výpočtovú techniku, strojopis. Odborný výcvik prebieha v učebnom odbore poľnohospodárska výroba - záhradníctvo, stavebná výroba so zameraním na murárske práce a so zameraním na stavebné stolárstvo vo vlastných pracoviskách a dielňach. V ostatných odboroch sa odborný výcvik vykonáva v zmluvne zabezpečovaných pracoviskách. Okrem spomínaných učebných odborov ponúkame štúdium, ktoré je ukončené záverečnou skúškou ešte v odboroch potravinárska výroba so zameraním na pekárenskú výrobu a obchodná prevádzka so zameraním na prípravu jedál,“ povedal riaditeľ školy.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 3. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 4. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 10. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 142
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 16 053
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 322
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 448
 5. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 233
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 059
 7. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 405
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 234
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 103
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 864
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Dali by ste dieťaťu cigaretu? Mnohí áno

Dali by ste dieťaťu cigaretu, ak by si ju vypýtalo? Väčšina z nás áno. Dokumentuje to sociálny experiment a mystery shopping, ktoré zastrešila vzdelávacia iniciatíva NA VEKU ZÁLEŽÍ.

Aj v našom regióne začne od zajtra celoplošné skríningové testovanie

Potrvá až do 26. januára. Potom sa dozvieme kto bude patriť medzi lepšie alebo horšie okresy.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Rozsiahla rekonštrukcia prebieha podľa plánu

V Poltári vynovujú kultúrny dom, dočkajú sa aj digitálneho kina.

Kultúrny dom v Poltári sa dočkal rozsiahlej rekonštrukcie.

Lučenec sa po prehre s moskovským gigantom rozlúčil s Ligou majstrov

Novohradčania sa v aktuálnom ročníku prebojovali medzi 32 najlepších tímov Európy.

Mimel Lučenec.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Odišiel Ján Bartík

Hokejová rodina v Nitre stratila jedného zo svojich dlhoročných členov.

Vláda predĺžila zákaz vychádzania. Čaká nás testovanie, štátu majú pomôcť mestá a obce

Skríningové testovanie sa začne v pondelok 18. januára a potrvá do utorka 26. januára.

Druhý deň testovania v Nitre: Miera pozitivity klesla pod percento

Otestovať sa prišlo vyše 14-tisíc ľudí. Pozitívnych bolo podstatne menej ako pred týždňom.

Už ste čítali?