
stupňov pod nulou a životy ľudí, ktorí stratili strechu nad hlavou, boli ohrozené. Hoci má mesto Lučenec schválený program sociálneho rozvoja a v ňom je zahrnutá aj starostlivosť o ľudí bez prístrešia, realita je iná. Okresné mesto nemá zariadenie, kde by takíto ľudia prespávali. V čase najväčších mrazov však primátor Lučenca Milan Marko podal bezdomovcom pomocnú ruku. Mesto im poskytlo dve miestnosti v ubytovni na Rúbanisku. Budova patrí akciovej spoločnosti Spool.
„Prvú noc z 23. na 24. januára v ubytovni prespal jeden bezdomovec. Kapacita izieb je desať miest. No zatiaľ tam spali len piati. Poplatok dvesto korún za osobu na noc hradí mesto,“ informoval nás primátor. V najbližších dňoch dostanú bezdomovci zdarma aj tanier polievky. Najesť sa môžu prísť do reštaurácii Orava. Teplú stravu financuje primátor z tzv. reprezentačného fondu. Magistrát by v budúcnosti rád zriadil pre bezdomovcov azylový dom. „Priestory už máme vyhliadnuté. Sú na Herczovej ulici v dome, kde je denný pobyt pre dôchodcov. Už len nájsť financie na rekonštrukciu prízemnej časti budovy,“ dodal Milan Marko.
Podľa náčelníka Mestskej polície v Lučenci Milana Pješčáka sa v uliciach mesta pohybuje okolo 35 bezdomovcov. Oficiálne štatistiky však neexistujú. Pretože títo ľudia sú raz tu, potom odcestujú do iného mesta či obce. Väčšina z nich si o strechu nad hlavou prišla vlastným pričinením. Prespávajú na železničnej stanici, v starých hrobkách na cintoríne, pod mostom pri nemenovanom hypermarkete či v nefunkčných vodojemoch. „No nájdu sa medzi nimi ja takí, ktorí si vystriehnu chvíľu, kedy je vchod v panelákoch otvorený a ľahnú si pod schody. Pretože nedodržiavajú základné hygienické návyky, obyvatelia sa nám sťažujú na neznesiteľný zápach,“ hovorí M. Pješčák. Pred niekoľkými dňami sa pracovníkom mesta podarilo jedného bezdomovca umiestniť v azylovom dome v Klenovci.