Nedeľa, 5. júl, 2020 | Meniny má Cyril, MetodKrížovkyKrížovky

Stredná priemyselná škola potravinárska a Stredné odborné učilište služieb - Rimavská Sobota

Počiatky školy siahajú do konca 19. storočia a novodobá tradícia sa formuje od septembra 1946. Vtedy sa začalo vyučovanie v budove Reduty na Hlavnom námestí. Školský rok trval päť mesiacov kvôli rekonštrukciu budovy. S riadnym vyučovaním sa začalo vo febr

BOHATÁ HISTÓRIA ŠKOLY
uári nasledujúceho roka. Škola prešla aj niekoľkými názvami – Základná odborná škola, Učňovská škola, pri ktorej bol zriadený aj učňovský domov. Počet žiakov narastal a budova nezodpovedala potrebám výchovy. Preto bola v roku 1962 vytvorená komisia pre výstavbu novej školy. Nová školská budova na Športovej ulici bola slávnostne odovzdaná do užívania 10. decembra 1976, za prítomnosti ministra školstva. Zákon o novej školskej vzdelávacej sústave podstatne ovplyvnil rozšírenie pedagogického zboru, teoretického a praktického vyučovania a výchovy mimo vyučovania. Od 1.septembra 1979 dostala škola nový názov Stredné odborné učilište v Rimavskej Sobote a od 1. januára 1985 ako Stredné odborné učilište služieb. V roku 1990 bol do funkcie riaditeľa školy vymenovaný Ing. Alexander Pataki, od roku 1995 Ing. Pavel Ďurás a v roku 1999 PaedDr. Jaroslav Bagačka. Z pôvodnej učňovskej školy sa postupne vytvorili v rámci okresu štyri SOU - chemické Hnúšťa, odevné Tornaľa, strojárske v Rimavskej Sobote a SOU služieb R. Sobota. Niet pracoviska, kde by nebolo badať odborný vplyv školy. O škole si nájdete informácie na webovej stránke www.sousrs.edu.sk, emailový kontakt je souslrs@stonline.sk, a telefónny 047/5624222 a 5623011. Absolventi školy prispeli k rozvoju mesta, preslávili ho v minulosti a píšu kroniku jeho prítomnosti. Vznik Strednej priemyselnej školy potravinárskej v Rimavskej Sobote je úzko spojený so spoločenskými zmenami, ktoré sa u nás udiali po roku l989. Decentralizáciou riadenia školstva sa v školskom roku l99l/92 začalo vyučovanie na tejto novej škole. Škola úzko spolupracuje pri zabezpečovaní výchovno - vzdelávacieho procesu s významnými poľnohospodársko - potravinárskymi organizáciami v okrese R. Sobota. Študentom poskytuje úplné odborné stredoškolské vzdelanie. SPŠ potravinárska od svojho vzniku funguje v priestoroch SOU služieb pod spoločným riaditeľstvom. Obidve školy v tomto školskom roku navštevuje viac ako 700 žiakov a tak je škola najväčšou v okrese Rimavská Sobota. Jej doterajšími riaditeľmi školy boli Ing. Alexander Pataki, Ing. Pavel Ďurás, až po súčasného PaedDr. Jaroslava Bagačku.
KVALITOU NA CESTE
ZA ÚSPECHMI
Stredná priemyselná škola potravinárska ponúka zaujímavé študijné odbory. Prvé dva ročníky sa realizujú v integrovanom študijnom odbore potravinárstvo. „V odbore potravinárstvo ponúkame od 3. ročníka výber odborného zamerania ako potravinár kvalitár, podnikanie v potravinárstve, kvasná technológia, spracúvanie mäsa a spracúvanie mlieka. V pomaturitnom štúdiu potravinárstvo - hygiena potravín si po ukončení druhého ročníka žiaci vyberajú z nasledovných odborných zameraní - spracúvanie masa, konzervárstvo, podnikanie v potravinárstve, potravinár – kvalitár,“ povedal Jaroslav Bagačka. Aj SOU služieb ponúka atraktívne študijné odbory - obchodný pracovník a kozmetik. V nadstavbovom štúdiu sú to odbory elektrotechnika - výroba a prevádzka strojov a zariadení, odevníctvo, prevádzka obchodu - vnútorný obchod, spoločné stravovanie a vlasová kozmetika. V učebných odboroch SOU služieb vychovávame predavačov, elektromechanikov – stroje a zariadenia, krajčírov, murárov, maliarov aj kaderníkov. Ponúkame aj odbor kuchár čašník, kuchárka servírka – pohostinstvo. Okrem toho vyučujeme odbory obuvník, obuvníčka – zákazková výroba a oprava, aranžér, aranžérka. Dôležitou súčasťou výučby žiakov je odborný výcvik, kde žiaci získavajú pracovné zručnosti. Výučba sa realizuje v objekte historickej budovy na Hlavnom námestí pre odbory elektromechanik, kaderníčka, maliar, krajčírka, predavač a obchodný pracovník. Ďalšia budova na Železničnej ulici „ JUNIOR KOMPLEX“ poskytuje priestory pre odbornú výučbu kuchárov, čašníkov, kozmetičky a kaderníčky,“ hovorí riaditeľ školy. Odborný výcvik organizuje: Krajčír - súťaž ZENIT mladý módny tvorca,
Kaderník - súťaž v účesovej tvorbe pre 2. a 3. ročník – Junior Komplex, účesová show v rámci BBSK počas Dní mesta, Kozmetička - súťaž v dennom a večernom líčení, „Fantázia“, súťaž v líčení podľa vlastného návrhu na zvolenú tému pre 3. a 4. ročník, Obchodný pracovník - súťaž v darčekovom balení tovarov na zadanú tému – 4. A, Hlavné námestie – kuchár - súťaž „Najlepší učeň ročníka“ – príprava slávnostného menu, 3. ročník počas dní mesta v Junior Komplexe, Čašník - súťaž „najlepší učeň ročníka“ – slávnostné prestieranie podľa zadanej témy pre 3. ročník počas Dní mesta v Junior Komplexe.
KROKY K ZRUČNOSTI
A MÚDROSTI ŽIAKOV
Cieľom projektu Phare – Spoločný fond malých projektov medzi Stredným odborným učilišťom služieb Rimavská Sobota a Základnou a odbornou školou Ózd bolo formou výmenných exkurzií pedagógov a výmenných stáží študentov rozšírenie a prehĺbenie oficiálnych vzťahov medzi partnerskými školami, získanie vedomostí, profesionálnych zručností v podmienkach partnerskej školy a schopnosť adaptácie na nové podmienky, spoznávanie tradícií a zvyklostí susedných regiónov. „Príprava a realizácia projektu prišla v správnu chvíľu. Z hľadiska vzdialenosti medzi mestami a regiónmi je práve Ózd ideálny partner. Napriek nedostatku skúseností z podobných aktivít sa podarilo získať grant pre realizáciu navrhovaného projektu. Spolupráca s maďarským partnerom pri implementácii projektu bola veľmi dobrá. V jej riaditeľovi, zástupkyni riaditeľa a ďalších priateľoch sme našli odborne zdatných a ľudsky skvelých partnerov. Spoločne sme sa učili komunikovať, pracovať tímovo, spoločne sme robili kroky na ceste k zručnosti a múdrosti žiakov, spolupráci pedagógov. Je krásne pracovať s mladou generáciou,“ skonštatoval Jaroslav Bagačka.
VIETE, ŽE ...
... v škole začiatok školského roka je spojený s otvorením jedálne Čierny orol?
... škola každý rok usporiada týždeň maďarskej kuchyne?
... už tento piatok 10. februára usporiadajú futbalový turnaj zamestnancov škôl?
... škola usporiada volejbalový turnaj Memoriál Evy Zacharovej o pohár riaditeľa školy?
... nechýba ani týždeň slovenskej kuchyne s bohatou výzdobou?
... škola zrealizovala projekt a prvý ročník festivalu divadla a hudby ATRIUM ART?
... žiaci a pedagógovia sa zúčastnili na Dňoch partnerskej školy v Ózde?
... na celoštátnej školskej prezentačnej výstave žiackych výrobkov JUVYR Bratislava 2004 obsadila žiačka Eva Kaločaiová 3. miesto?
... šipkárske družstvo dievčat pod vedením Pavla Ďurása, získalo titul majsteriek Slovenska medzi strednými školami v Košiciach?
... motivujúcim prvkom v odbornom výcviku sú súťaže zručností, na ktorých získavajú žiaci školy iba výborné výsledky?
... obidve školy sa zapájajú do súťaže, ktorú poriada Územný spolok Červeného kríža?
... žiakom školy sa darí aj v stredoškolskej odbornej činnosti?

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 3. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 4. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 6. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 7. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 8. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 9. Najrýchlejší dopravný prostriedok je bicykel
 10. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave
 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 3. Štart sezóny F1 je za dverami
 4. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 6. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 7. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 8. Hrdinovia bez potlesku
 9. Odvezte sa Ľadovým expresom spoznávať juh Slovenského raja
 10. Herec a dabér Pavel Soukup: můj test autokamery Mio MiVue 798
 1. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 21 653
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 15 447
 3. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 15 271
 4. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 14 487
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 11 458
 6. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 944
 7. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 188
 8. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 918
 9. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 9 546
 10. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 8 878
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

VÍKENDOVÝ SERIÁL: Narodili sa s hudbou v krvi

Pohľad na rómskych hudobníkov vo Fiľakove je aj kúskom histórie mesta samotného.

Hudobná skupina Ernesta Bariho v tridsiatych rokoch 20. storočia: Ernest Bari – primáš; Július Bary (syn Ernesta) – druhé husle; Emil Barry (syn Ernesta) – bubon.

Medzi 29 novými prípadmi koronavírusu sú aj z okresov Revúca a Rimavská Sobota

Z nových prípadov zachytili až jedenásť v okrese Tvrdošín.

Testovanie vzoriek na ochorenie COVID-19.

Športové NAJ: Ostrieľaný Fehérvári zanechal na palubovkách svoj rukopis

Skúsený futsalista túžil po účasti na európskom a svetovom fóre.

Atilla Fehérvári sa lúči s reprezentáciou.
Ilustračná fotografia.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?