Utorok, 7. júl, 2020 | Meniny má OliverKrížovkyKrížovky

Gymnáziu M. Hrebendu, Hlavná 431 Hnúšťa

Významným dňom pre Hnúšťu a začiatkom histórie gymnázia bol 1. september 1933, keď sa začalo vyučovanie v novozriadenej štátnej meštianskej škole. Už o 6 rokov neskôr mala škola 7 tried a navštevovali ju žiaci z celej rimavskej doliny od Čerenčian až po H

ačavu. Najskôr sa vyučovalo v starej a nevyhovujúcej budove. Postupne stará budova nevyhovovala a ministerstvo školstva schválilo výstavbu novej školy a 20. februára 1946 sa meštianska škola presťahovala do novej budovy. V roku 1953 podľa nového školského zákona bola vytvorená jedenásťročná stredná škola s 11 triedami. Po postupnom rozrastaní sa 1. septembra 1965 sa odčlenila SVŠ od ZDŠ a stala sa samosprávou. Tento školský rok priniesol aj diferenciáciu vyučovania na dva študijné smery – prírodovedný a humanitný. V roku 1970 boli po prvýkrát otvorené dve triedy štvorročného gymnaziálneho štúdia – obidve prírodovedného zamerania. V roku 1993 bolo popri štvorročnom utvorené aj osemročné gymnázium so zameraním na cudzie jazyky. Pri príležitosti 200. výročia narodenia Mateja Hrebendu, ministerka školstva SR dňa 8. marca 1996 prepožičala škole čestný názov Gymnázium Mateja Hrebendu. Riaditeľkou školy je PhDr. Margita Féderová, zástupkyňou riaditeľky Mgr. Miroslava Pevná. Webovú stránku v škole v súčasnosti pripravujú, no informácie získate na emailovej adrese gymmh@isternet.sk a na telefónnom čísle 047/5422301. Gymnázium Mateja Hrebendu v Hnúšti je výberová škola, ktorá pripravuje žiakov v dvoch formách štúdia. V štvorročnom žiakov vo veku od 15 do 19 rokov a osemročnom štúdiu sú deti vo veku od 10 do 18 rokov. V tomto školskom roku má škola 278 študentov a 18 pedagógov. Okrem nich pomáhajú pri výučbe aj externí pracovníci vo výtvarnej výchove, hudobnej výchove a náboženstve.

Skryť Vypnúť reklamu

V ŠKOLE NEPOZNAJÚ NUDU
Gymnázium pripravuje žiakov na štúdium na rôzne typy vysokých škôl. Má všeobecný charakter. Dobrá jazyková príprava a schopnosť narábať s výpočtovou technikou umožňuje absolventom vykonávať množstvo rôznych povolaní. „Školu máme vybavenú odbornými učebňami informatiky a INFOVEKu, chémie, fyziky, jazykov, nechýba ani žiacka knižnica a telocvičňa. V študijných odboroch ponúkame štvorročné štúdium a osemročné štúdium s možnosťou vyučovania cudzích jazykov. Z vyučovacích predmetov máme na našej škole slovenský jazyk, cudzie jazyky (dominuje anglický a nemecký, ale je možnosť štúdia francúzskeho aj ruského jazyka), dejepis, náuka o spoločnosti, geografia, matematika, informatika, fyzika, chémia, biológia, telesná výchova, náboženská výchova, etická výchova, estetická výchova a v osemročnom štúdiu aj výtvarná a hudobná výchova. Z voliteľných predmetov sú to aplikovaná ekonómia, literárny seminár, seminár zo slovenského jazyka, seminár z dejepisu, spoločenský seminár, cvičenia z matematiky, fyziky, chémie, biológie, konverzácia v cudzom jazyku podľa výberu žiaka a informatika,“ povedala riaditeľka školy Margita Féderová. Žiaci sú mimoriadne aktívni aj v mimoškolskej činnosti. Podľa výberu pracujú v rôznych krúžkoch. „Sú to najmä krúžok ruského jazyka, matematický krúžok, cesta okolo sveta, nebojme sa programovania, cvičme v rytme, basketbalový krúžok, krúžok medzinárodnej spolupráce, historický krúžok, krúžok mladých žurnalistov, ale aj ďalšie krúžky ako nebojme sa nemčiny, biologický, biologické všehochúťky, chemické všehochúťky a krúžok ľudských práv. Naši žiaci sa zapájajú aj do súťaží v umeleckom prednese poézie a prózy , súťaže v literárnej tvorbe v slovenskom jazyku a cudzích jazykoch, olympiády v matematike, chémii, anglickom a nemeckom jazyku, biológii, geografii či ľudských práv. Tvoria si vlastný časopis, ale sú aktívni aj pri rôznych športových súťažiach a podujatiach, súťažiach zdravotníckych hliadok. Organizujú si zábavné popoludnia a diskotéky, prijímanie prvákov do cechu študentského, navštevujú výchovné koncerty a divadelné predstavenia. Navštívili aj Národnú radu SR a tradičnými sú tiež lyžiarske, plavecké kurzy a kurzy korčuľovania,“ dodala riaditeľka školy.

Skryť Vypnúť reklamu

ZAPÁJAJÚ SA DO PROJEKTOV
Gymnázium Mateja Hrebendu sa zapojila do niekoľkých projektov, ba dokonca aj medzinárodných. V rámci projektu SOKRATES škola spolupracuje so strednými školami v Španielsku, Taliansku, Maďarsku a Estónsku. „Názov projektu je Príbehy vojny a je zameraný na prípravu obrazovej alebo filmovej dokumentácie o reálnych účastníkoch vojny. Hlavným cieľom tohto školského projektu však nie je len výroba dokumentárneho materiálu, ale najmä umožnenie kontaktu mladých ľudí s účastníkmi druhej svetovej vojny a tiež stretávanie sa mládeže z rôznych krajín. Nezanedbateľné je aj získavanie zručností v cudzom jazyku. V rámci projektu INFOVEK sme v roku 2003 získali kompletne zariadenú učebňu výpočtovej techniky a non stop pripojenie na Internet. Učebňa sa využíva denne v rámci výuky jednotlivých predmetov, pri príprave projektových prác, stredoškolskej odbornej činnosti a pri práci v jednotlivých krúžkoch. Ďalším z projektov je projekt pod názvom One school one country. Pracuje pod záštitou medzinárodného Olympijského výboru a umožnil nám skontaktovať sa s Jazykovým lýceom v Turíne v Taliansku. V rámci tejto spolupráce si študenti môžu organizovať spoločné aktivity a nájsť si nových priateľov, s ktorými sú v písomnom kontakte cez Internet,“ hovorí Zuzana Vojteková.

Skryť Vypnúť reklamu

ÚSPEŠNE REPREZENTUJÚ ŠKOLU
Študenti školy spolupracujú so Základnou umeleckou školou vo výtvarnom a hudobnom odbore, tiež pripravujú programy pre obyvateľov Domova dôchodcov. Veľmi úspešne reprezentujú gymnázium v rôznych súťažiach a olympiádach. „Simon Koniar (2. A sekunda) sa zúčastňuje v geografických olympiádach, Patrik Macúrik (3. A tercia) je výborný v prednese prózy a Zuzana Huľuková (4. B) nám robí dobré meno na krajskom aj celoštátnom kole biologickej olympiády. V speváckych súťažiach, ba v tomto roku to skúšala aj v SuperStar žiačka 7. A septimy Mária Ďurčíková. Všestranne aktívna je Nikola Krekáňová (5. A kvinta) – v prednese prózy, tvorbe školského časopisu SORRY a v práci v HEVI klube. V prednese prózy, tvorbe časopisu a zdravotníckych súťažiach si úspešne počínajú aj Tamara Čipková (5. A kvinta), Lenka Mareková a Anna Morongová (obidve 6. A sexta). V próze je výborná aj žiačky 4. A kvarty Nikola Vančíková,“ skonštatovala Miroslava Pevná.

VIETE, ŽE …
… možnosť stravovania pre žiakov gymnázia je v Školskej jedálni pri ZŠ Nábrežie Rimavy Hnúšťa, ktorá je v susednej budove gymnázia?
… možnosti ubytovania sú v Domove mládeže pri Združenej strednej škole Hnúšťa?
… 14. marca tohto roku prídu do gymnázia zahraniční hostia z partnerských škôl?
… študenti 3. B triedy pomáhali obnovovať kalamitou postihnuté Tatry?

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 2. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 4. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 6. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 7. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 8. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 9. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 10. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 1. Garmin pridáva technológiu solárneho dobíjania
 2. Discover even more with the Spectacular Slovakia bundle offer
 3. Najviac slovenských dodávateľov vlastnej značky má COOP Jednota
 4. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 5. Nechceli ich pustiť na pozemok
 6. Užite si sedem dobrých rokov s hypotékou
 7. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 8. V Poprade pribudnú byty, Barbora už rastie
 9. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 10. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 32 177
 2. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 27 048
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 21 507
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 16 941
 5. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 14 342
 6. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 233
 7. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 11 862
 8. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 980
 9. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 585
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 725
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky.
Ilustračné foto

Divínska galéria je plná farieb a dynamiky

V galérii Bloom nájdu záujemcovia priam "rozkvitnutý svet".

Galéria Bloom existuje len vďaka húževnatosti jej majiteľa, Mariána Kompáneka.

Zimný pohár ostáva v Radzovciach

Nedeľné finále pohárovej súťaže rozhodli dva góly.

OŠK Radzovce.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hygienik Kapasný reaguje na nové štatistiky: Z okresu Žilina nebolo päť prípadov

Päť prípadov odhalilo testovanie na pracovisku Klinickej biochémie v Žiline.

Peniaze zo zbierky dostal každý, kto bol v autobuse smrti. Pozostalí sú nespokojní

V každej dedine zvolili iný kľúč na delenie peňazí. V jednej odhlasovali pomer 2:1 v prospech rodín, ktorých člen neprežil. V druhej dostali všetci rovnakú sumu.

Pri Ožďanoch sa zrazili dve autá, zasahovali aj leteckí záchranári

Úsek štátnej cesty, na ktorom došlo k nehode, bol uzatvorený.

Už ste čítali?