Ján: „Myslím, že je to téma, ktorú si vybrali schválne teraz pred voľbami. KDH trvá na tejto zmluve, aby sa zviditeľnilo. A SDKÚ podobne... Politici zistili, že do volieb už nie je ďaleko. Podľa toho, ako sa správajú, je im jedno, či budú voľby o tri mesiace skôr alebo nie. Zmluva s Vatikánom by sa mala riešiť až po voľbách, teraz sa zneužíva v predvolebnom boji. Nepoznám všetky detaily zmluvy, no podľa mňa ak to nemajú zmluvne zakotvené iné krajiny Európskej únie, tak by sme nemuseli byť prví.“
Július Koválik: „Neviem vám povedať, či by mali tú zmluvu schváliť alebo nie. Vôbec to nesledujem a, pravdupovediac, je mi to jedno. Súčasná politická kríza však môže súvisieť s blížiacimi sa voľbami.“
Miroslav Cimra: „Dalo sa čakať, že sa nedohodnú. Určite nie je dôvodom roztržky zmluva s Vatikánom, skôr je za tým privatizácia. Toto urobili iba naoko. Politika ma však veľmi nezaujíma. Nesledoval by som ju, keby sme mali doma viac televízorov. Takto sa musím prispôsobiť otcovi, ktorý správy pozerá. Základné veci by však mal poznať každý. Zmluvu, o ktorú sa poškriepili, poznám iba zbežne, viem, že v nej ide o to, aby napríklad ten, kto nechce v nedeľu pracovať, nemusel. A tiež o interrupcie...“
Jozef Môc: „Veľmi politiku nesledujem, podľa mňa je to špinavosť. Určite ovplyvňuje život ľudí, no k súčasnej kríze sa neviem vyjadriť. Neviem ani, o čo ide v zmluve s Vatikánom. Politické správy v televízii ma otravujú, ich sledovanie považujem za zbytočne zabitý čas. Nebol som ešte ani voliť, hoci som už mohol.“
Emil Vaňko: „Kvôli čomu vznikla táto kríza? Článok 1 Ústavy Slovenskej republiky hovorí o tom, že táto republika je založená na slobode vierovyznania a je oslobodená od ideológie a od akéhokoľvek náboženstva. Tu sa však presadzuje partikulárny záujem katolíckeho náboženstva. Niekto si nevie uvedomiť, že ak je vo vláde, musí konať v zmysle ústavy. Za krízou nebude iba táto zmluva, ale aj niečo iné. Niečo, čo vyjde najavo neskôr. Treba brať do úvahy blízkosť volieb, každý začína pripravovať svoju stratégiu. Bude to ešte pestré. A volebný výsledok môže byť úplne iný, ako si dnes niektorí myslia. Strany sa spoja nie na základe ideológie, ale spoločného záujmu. Najmä záujmu privatizačného...“
Marta Manišová: „Čakala som, že príde takáto kríza, pretože naši politici sú nemastní - neslaní. Ako dôchodkyni sa mi nepáči, ako sa naši politici správajú. Som neveriaca a vadilo by mi, keby podpísali takúto zmluvu. Viacmenej nahráva iba katolíkom. O politiku sa však až tak veľmi nezaujímam, mám dosť svojich starostí... Som znechutená. Aby som s peniazmi vôbec vyšla, musím popri dôchodku ešte pracovať.“
Eva Horáková: „Je to veľmi smutné, politici si presadzujú čisto svoje záležitosti. Vôbec ich nezaujíma, čo si myslia ľudia. Nepoznám pozadie krízy, ani zmluvu s Vatikánom. Nevenovala som sa tomu, veď obyčajní ľudia nemajú k tomu čo povedať. Viem, že navrhli už aj referendum... To by bolo zbytočné, ľudia referendá vôbec neakceptujú. Zmluva o výhrade svedomia by v určitých veciach mohla platiť. Ak je lekár nábožensky založený, mal by mať možnosť voľby. Treba však zasa zvážiť, či to niekto nezneužije, aby tu na základe schválenia zmluvy nevznikol nejaký cirkevný štát.“