PRIEKOPNÍCKA ČINNOSŤ GAZDOVSKÝCH ŠKÔL
konávali skutočne priekopnícku činnosť. Vďaka ním bolo z viac ako 6000 obyvateľov Hriňovej len 7% analfabetov. Po roku 1918 vybudovali nové základné školy v Krivci, Slanci, na Blate, Bielych Vodách, v Dolnej Riečke a na Priehaline. Školy boli strediskami kultúrno -osvetovej práce, bývala v nich knižnica, organizovali sa rôzne kurzy či divadelné krúžky. Bývalá meštianska škola v Hriňovej priestorovo nevyhovovala a preto sa v treťom štvrťroku 1964 začali zemné práce na I. Základnej deväťročnej škole v Hriňovej. Stavbu schválil Krajský investorský útvar pôvodne ako 14-triednu. 28.4.1964 došlo k dohode , že sa začala stavba 24 triednej školy celkovým nákladom 5 miliónov 500-tisíc korún s kapacitou 700 žiakov. Škola patrí medzi najmodernejšie v okrese, je moderne vybavená jedálňou, telocvičňou, školskými dielňami. V tejto budove sa začalo vyučovať k 1. septembru 1966. Prvým riaditeľom sa stal Martin Melicherčík zo Stožku. V školskom roku 1967-68 bolo na všetkých hriňovských školách asi 1500 žiakov a asi 67 učiteľov. Títo žiaci boli zadelení do 53 tried . Po oslobodení sa začala rozširovať aj sieť materských škôl, kde chodili žiaci od 3 do 6 rokov. Vedenia pedagogický zbor v školskom roku 2005/2006 tvoria riaditeľka školy Mgr. Emília Trebulová, zástucom riaditeľa školy pre I. stupeň Mgr. Mária Moravčíková, zástupcom riaditeľa školy pre II. stupeň ZŠ je Mgr. Juraj Francisty a zástupcom riaditeľa školy pre špeciálne triedy je Mgr. Viera Švoňavová. Výchovným poradcom je Mgr. Mária Lalíková. Škola má vlastnú internetovú stránku na www.zshrinova.edu.sk, e-mailovú adresu 1zs@zshrinova.edu.sk a telefónny kontakt na školu je 045/5497485. V súčasnosti má škola 30 tried, ktoré navštevuje 694 žiakov.
ZAPÁJAME SA DO PROJEKTOV
Od začiatku roka 2001 sa škola začala zapájať do rôznych projektov.
Prvou takouto aktivitou bol druhý ročník projektu INFOVEK. „Vďaka nemu máme moderne vybavenú počítačovú učebňu a permanentné pripojenie na internet. Zámerom projektu „Mama, otec, chcem žiť v Európe“ bolo priblížiť žiakom krajiny EÚ prostredníctvom partnerských inštitúcií, s ktorými naša škola spolupracuje pri projekte Európskej komisie - Socrates, podporiť záujem o vstup do EÚ u pedagogických pracovníkov i rodičov žiakov, definovať príspevok našej krajiny a nášho regiónu ku kultúrnemu dedičstvu Európy. Úspešne pokračujeme v projekte európskej spolupráce Socrates, na ktorom škola pracuje spolu s partnerskými inštitúciami zo Španielska a Talianska. Informačné technológie sa stali prostriedkom i cieľom tejto medzinárodnej spolupráce. Vďaka novej počítačovej učebni a pripojeniu na internet sme v minulom školskom roku úspešne nadviazali spoluprácu s novým partnerom St. Katherine‘s School, Ham Green, Pill, BS20 OHU Bristol v Anglicku. Naopak, v rámci projektu Socrates sme zvýšili tempo informatizácie našej školy pri každodennej komunikácii s partnerskými školami, formou e-mailov, chatu a videokonferencie, aj produkcii výstupov projektu - multimediálne CD, web-site. Z projektu Socrates je možné preinvestovať prostriedky na softwarové a hardwarové rozšírenie učebne. Takto sme už získali digitálnu webkameru (fotoaparát), ale aj tri ďalšie počítače pripojené na sieť. Svojich kamarátov sme privítali pod Poľanou a v júni minulého roka sa zúčastnili 4 učitelia a 7 detí našej školy na pracovnej návšteve v St. Katherines School v Bristole. Pracovná návšteva jednoznačne prispela k rozšíreniu kultúrnych a jazykových obzorov každého člena pracovnej skupiny. Počas troch rokov fungovania projektu škola získala viac ako pol milióna korún zo zdrojov Európskej komisie a zrealizovala tri zahraničné pracovné návštevy. Koordinátorom projektu je Mgr. Stano Horník. Podprojektom projektu Socrates je aj projekt s názvom „Mince na území Slovenska“. Keďže sa po vstupe do Európskej únie aj na území Slovenska zavedie nová mena euro, je práca projektu zameraná na vývoj mincí na území Slovenska od najstarších dôb až po súčasnosť (keltské, rímske obdobie, Veľká Morava, grošová, denárová a toliarová mena, konvenčná rakúska a korunová mena). Ďalší z projektov má názov „Venus Transit 2004“. V júni 2004 sme pomocou tohto projektu spoločne koordinovali pozorovanie prechodu Venuše cez slnečný disk.
NEZABUDNUTEĽNÝ
LYŽIARSKY VÝCVIK
Od 16. do 20. januára sa v Látkach – Prašivej uskutočnil ďalší lyžiarsky kurz pre našich žiakov. V nádhernom prostredí Veporských vrchov nechýbalo výborné počasie s dostatočnou nádielkou snehu. „Za päť dní lyžiarskej výučby sa podarilo prebrať všetky prvky a zručnosti z metodiky lyžovania. Žiakom sa podarilo vylepšiť bezpečný lyžiarsky štýl vrátane jazdy na vleku. V porovnaní s minulými obdobiami boli žiaci učenlivejší. Zdá sa, že všetci si vytvorili dostatočné predpoklady na ďalší rast pohybových zručností. Na záver lyžiarskeho výcviku nechýbali ani preteky a karneval. Ako najlepšie masky boli odmenení Barbora Marčišová, Daniel Martinský, Lenka Krnáčová a Michal Kamenský,“ hovorí riaditeľka školy.
VYCHOVÁVAJÚ VÝBORNÝCH ŠPORTOVCOV
V škole majú školské športové strediská – volejbal, futbal a bežecké lyžovanie. Mladí lyžiari priniesli z Majstrovstiev Slovenska cenné medaily. „Daniel Slovák vyhral a Mirko Šulek skončil druhý. Aj volejbalisti v rámci okresu víťazia a dostávajú sa až na krajské kolá. U nás vyrastajú aj výborní futbalisti a niektorí to dotiahli do ligy – Jano Tršo, Mário Michalík. Vychovali sme aj skokana do výšky Jána Zvaru. Zapájame sa aj do streethokeja, basketbalu a deti navštevujú aj 35 rôznych krúžkov. Spomeniem strelecký, futbalový, počítačový a od siedmej triedy majú žiaci hodinu informatiky povinne,“ povedala riaditeľka školy.
EŠTE MÔŽETE ZAPÍSAŤ PRVÁČIKA
Zápis žiakov do 1. ročníka sa uskutočnil 1. februára. Tí, ktorí sa zápisu nemohli zúčastniť v uvedenom termíne, môžu tak urobiť ešte do 15. februára v riaditeľni školy. „Stačí priniesť rodný list dieťaťa a vyplnený dotazník. Zápis sa týka detí, ktoré do 31. augusta tohto roku dovŕšia 6 rokov,“ informovala riaditeľka školy.
Autor: - pem -