Pondelok, 26. júl, 2021 | Meniny má Anna, HanaKrížovkyKrížovky

Základná škola s materskou školou, Družstevná č. 11, 985 11 HALIČ

Osemročná stredná škola, kde sa učilo až v troch budovách, vznikla v Haliči v roku 1950. Po 20 rokoch bohatej činnosti a odchovania jednej celej generácie sa začalo uvažovať o vybudovaní novej školy s veľkým školským areálom. V pôvodnej škole sa vyučovalo

História a súčasnosť
do roku 1980. Súčasným riaditeľom je Mgr. Dušan Šimov, zástutpkyňou riaditeľa pre ZŠ je PaedDr. Ľubica Beňová.
V roku 1970 sa výstavbou novej 22-triednej základnej školy začala písať novodobá história. Svoje brány otvorila v r.1980 a odvtedy sa v nej vystriedalo približne 125 pedagogických pracovníkov a školské lavice opustila viac ako tisícka žiakov. Z nich sa opäť do školy vracajú ako učitelia, iní na ňu s hrdosťou spomínajú. Právnu subjektivitu získala v roku 2002 a v tomto roku zároveň došlo k spojeniu základnej školy s materskou. Škola má vlastnú telocvičňu, športový areál (v súčasnosti v dostavbe), pestovateľský pozemok s dvoma skleníkmi a v tesnej blízkosti sa nachádza futbalové ihrisko. Súčasťou školy je školská jedáleň, v ktorej sa v súčasnosti stravuje 180 stravníkov.
Hlavná budova ZŠ
po zrekonštruovaní strechy
Spomínaným spojením základnej školy s materskou sa najmenšie ratolesti dostali do zdravšieho, čistejšieho a účelnejšieho prostredia, čo malo vplyv na zvýšenie počtu zapísaných detí zo samotnej Haliče, ale aj blízkeho okolia. Dve triedy s počtom 50 detí vedú 4 učiteľky s plnou kvalifikáciou. Aj pestrý výchovno-vzdelávací proces tomu zodpovedá. V tomto roku sa najstarší predškoláci hravou formou učia základom anglického jazyka prostredníctvom kvalifikovanej učiteľky ZŠ. Takmer 4 roky po zlúčení oboch subjektov možno bezpochyby konštatovať správnosť tohto rozhodnutia. Odstránenie prirodzeného stresu pri prechode dieťaťa do ZŠ a bezproblémová adaptácia na známe prostredie ma značne pozitívny vplyv na vývoj samotného dieťaťa. V roku 2000 sa podarilo neefektívnu, ovzdušie znečisťujúcu kotolňu na pevné palivo nahradiť plynovou. Následne sa v dvoch etapách zrekonštruovala stará zatekajúca strecha na hlavnej budove - na klasickú sedlovú. Tieto investície sa zrealizovali v celkovej výške takmer 13 miliónov korún. V dlhodobej stratégii školy je zapracovaná realizácia diferencovaného vyučovania slovenského jazyka a matematiky. Efektivita tohoto vyučovania je po ôsmich rokoch realizovania neodškriepiteľná a je tak v prospech výborných, ako aj slabších žiakov. V 3. a 4. ročníku sa vyučuje podľa jazykového variantu, a to anglický a nemecký jazyk. Pokračujúc v tradíciách školy aj naďalej kladie dôraz na umeleckú činnosť žiakov, zapája ich do kultúrnych programov, do esteticko-výchovných súťaží. Ústrednou snahou všetkých zamestnancov je vytvoriť čo najoptimálnejšie podmienky pre vedomostný a osobnostný rast všetkých žiakov školy.
Školský rok 2005/2006
V školskom roku 2005-2006 sú v škole vytvorené 2 triedy materskej školy, 6 tried na prvom stupni, 9 tried na druhom stupni a tri špeciálne triedy pre žiakov s mentálnym postihom. Počet detí v MŠ je 43 a počet žiakov v ZŠ je 338. Tento školský rok končí školskú dochádzku v deviatom ročníku 38 žiakov. V poobedňajších hodinách je v činnosti jedno oddelenie školského klubu, a to do 16.00 hodiny.
Škola bola medzi prvými vybranými v projekte Infovek – v poskytovaní počítačovej gramotnosti a neustáleho pripojenia na internet. V dvoch učebniach IKT sa v súčasnosti nachádza už 24 výkonných počítačov. Učebňa je aj naďalej centrom neobmedzeného poskytovania informácií a sprostredkovania spojenia s celým svetom. Tieto služby denne využívajú naši žiaci, ale aj ostatná verejnosť. V škole aj v tomto školskom roku prebieha výučba žiakov Základnej umeleckej školy (ZUŠ) – hudobný odbor, kde sa v poobedňajších hodinách stretáva aj žiacky spevokol „SRDIEČKO“. V popoludňajších hodinách v našej škole pracuje 27 krúžkov rozmanitého zamerania ako napr.: šikovné ruky, počítačové, výtvarné, športové hry, cudzie jazyky – anglický a nemecký, stolnotenisový, tanečný, literárno-dramatické, atď. Do školy dochádzajú žiaci zo 16 obcí, s väčšinou ktorých má zriaďovateľ – obec Halič - podpísanú dohodu o školskom obvode. Týmto žiakom sa uhrádzajú nemalé náklady na dopravu.
Život školy
Každoročne sa pre žiakov organizujú plavecké a lyžiarske kurzy, pobyty v prírode, zaujímavé poznávacie výlety a exkurzie. Kultúrne povedomie sa u žiakov vytvára výchovnými koncertmi, filmovými a divadelnými programami. Naši pedagógovia v spolupráci s obecným úradom pravidelne v predvianočnom období pripravujú benefičný koncert pre rodičov a obyvateľov z haličského regiónu. Finančný výťažok je už tradične poskytovaný zdravotníctvu a zdravotne postihnutým. Vyvrcholením školskej práce v školskom roku je koncoročná školská akadémia s oceňovaním najlepších žiakov a najvyšších dosiahnutých výsledkov súťaží. V minulých rokoch boli naši žiaci práve na okresných vedomostných súťažiach, recitačných, výtvarných, speváckych či športových úspešní, najlepší nás reprezentovali aj na krajských kolách. Taktiež oceňovanie najusilovnejšieho žiaka školy v trojmesačných cykloch, ktoré sponzoruje nadácia „Detský sen“, má motivujúci účinok najmä na výborných žiakov. V oblasti športu sa v prvých mesiacoch školského roka v telocvični pravidelne konajú Dni športu. Zúčastňujú sa ich prevažne žiaci druhého stupňa. Družstvá vytvorené z najlepších športovcov jednotlivých tried súťažia v loptových športoch: vybíjaná, basketbal, volejbal. Súčasťou Dní športu je aj tradičný beh Teryho Foxa. Krátkym behom po bežeckej dráhe každý žiak vyjadruje podporu celosvetovému boju proti rakovine. Symbolické „kolečko“ si žiaci odbehnú na hodinách telesnej výchovy. Vyvrcholením športových dní býva exhibičný zápas v basketbale, v ktorom sa na palubovku postavia naši žiaci proti hráčom basketbalového klubu E.S.O. Lučenec. Pri škole aj naďalej pokračuje vo svojej činnosti občianske združenie AMOS, ktorého úlohou je všeobecná podpora našej školy. Členovia združenia sú zamestnanci školy, ktorí svojimi aktivitami získavajú prostriedky používané aspoň na čiastočnú modernizáciu učebných pomôcok a podporu pre reprezentáciu našich žiakov. Touto cestou ďakujeme všetkým ochotným prispievateľom 2% z odvedených daní z príjmu fyzických a právnických osôb a zároveň dúfame, že nám zachováte priazeň.
Školská jedáleň aj tento rok ponúka našim stravníkom okrem obedov možnosť poskytovania aj známych „mliečnych desiat“. Kapacita dovoľuje prípravu teplých obedov aj pre cudzích stravníkov za slušné ceny. Po dohode s vedením školy je možné v školskej jedálni poriadať aj spoločenské posedenia s podaním stravy.
Mimovzdelávacie aktivity
Na základe projektu ÚPRaSV škola sprostredkúva deťom z rodín v hmotnej núdzi alebo z nízkopríjmových rodín všetky dostupné dotácie na stravu, školské potreby a motivačné príspevky, aj napriek neúmernej administratíve. Aj projekty absolventskej praxe a aktivačnej činnosti sa v haličskej škole realizujú naplno. Odhliadnuc od byrokratickej nekonečnej dokumentácie sú títo „uchádzači o prácu“ prínosom a úsporným riešením v používaní finančných prostriedkov organizácie.
Perspektíva
Organizačné zabezpečenie ďalšieho školského roka je po už realizovanom zápise detí do I. ročníka optimistické, nakoľko sa už druhým rokom celkový počet žiakov základnej školy stabilizoval, dokonca počty hovoria o miernom náraste. V materskej škole je stav ešte lepší. Veriac, že súčasný spravodlivejší spôsob financovania škôl bude aj po parlamentných voľbách pokračovať – môže byť so štedrejšími normatívami – bude škola môcť opäť časť finančných prostriedkov použiť na vylepšenie jej priestorov.
Mrzí nás diskriminovanie škôl s nevysporiadanými majetkoprávnymi vzťahmi a pozemkami smerom k čerpaniu prostriedkov EÚ. Ani kvalitne vypracovaný projekt tak nemá šancu na svoju realizáciu. O čo užitočnejšie by bolo na miestach najvyšších venovať sa týmto a podobným problémom, ako vynakladať energiu a prostriedky v žabomyších svároch.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu?
 2. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 3. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte
 5. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 8. Lenivý brunch s Muchom
 9. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 2. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 6. Lenivý brunch s Muchom
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 8. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 9. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 10. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 006
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 7 263
 3. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 788
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 297
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 262
 6. Od Česka až po Jadran 3 797
 7. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú 3 500
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 083
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 023
 10. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu 2 106
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Na miesto udalosti bol vyslaný súdny lekár.


TASR 2 h

Zaznamenaná bola aj škodová udalosť.


2 h
Z turnajového zápasu dvoch treťoligistov. Kalinovo sa v Slovnaft Cupe tentokrát nepredstavilo

Úvodné zápasy Slovnaft Cupu sa hrali uplynulý víkend (24.-25. júla). Pozrite sa, ako dopadli tímy z nášho regiónu a blízkeho okolia.


12 h
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Športovec, do ktorého sme vkladali na OH väčšie nádeje, neuspel. Odštartovala aj najvyššia futbalová súťaž, prekvapenie sa zrodilo už v úvodnom kole. Nitra zarezáva s mladíkmi.


13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Oheň zachvátil štyri zásobníky, v ktorých je uhlie, koks, drevná štiepka a ruda.


22 h

Viacero ciest zostalo neprejazdných. Obec vyhlásila tretí stupeň povodňovej aktivity.


TASR 10 h

Pôvodný vlastník zomrel v roku 1978.


10 h

Vodnú plochu v kameňolome využívajú tisíce ľudí, napriek tomu, že je tam zákaz kúpania aj vstupu. Dnes sa tam utopil mladý muž.


24. júl

Už ste čítali?