Piatok, 2. december, 2022 | Meniny má Bibiána

Základná škola s materskou školou, Družstevná č. 11, 985 11 HALIČ

Osemročná stredná škola, kde sa učilo až v troch budovách, vznikla v Haliči v roku 1950. Po 20 rokoch bohatej činnosti a odchovania jednej celej generácie sa začalo uvažovať o vybudovaní novej školy s veľkým školským areálom. V pôvodnej škole sa vyučovalo

História a súčasnosť
do roku 1980. Súčasným riaditeľom je Mgr. Dušan Šimov, zástutpkyňou riaditeľa pre ZŠ je PaedDr. Ľubica Beňová.
V roku 1970 sa výstavbou novej 22-triednej základnej školy začala písať novodobá história. Svoje brány otvorila v r.1980 a odvtedy sa v nej vystriedalo približne 125 pedagogických pracovníkov a školské lavice opustila viac ako tisícka žiakov. Z nich sa opäť do školy vracajú ako učitelia, iní na ňu s hrdosťou spomínajú. Právnu subjektivitu získala v roku 2002 a v tomto roku zároveň došlo k spojeniu základnej školy s materskou. Škola má vlastnú telocvičňu, športový areál (v súčasnosti v dostavbe), pestovateľský pozemok s dvoma skleníkmi a v tesnej blízkosti sa nachádza futbalové ihrisko. Súčasťou školy je školská jedáleň, v ktorej sa v súčasnosti stravuje 180 stravníkov.
Hlavná budova ZŠ
po zrekonštruovaní strechy
Spomínaným spojením základnej školy s materskou sa najmenšie ratolesti dostali do zdravšieho, čistejšieho a účelnejšieho prostredia, čo malo vplyv na zvýšenie počtu zapísaných detí zo samotnej Haliče, ale aj blízkeho okolia. Dve triedy s počtom 50 detí vedú 4 učiteľky s plnou kvalifikáciou. Aj pestrý výchovno-vzdelávací proces tomu zodpovedá. V tomto roku sa najstarší predškoláci hravou formou učia základom anglického jazyka prostredníctvom kvalifikovanej učiteľky ZŠ. Takmer 4 roky po zlúčení oboch subjektov možno bezpochyby konštatovať správnosť tohto rozhodnutia. Odstránenie prirodzeného stresu pri prechode dieťaťa do ZŠ a bezproblémová adaptácia na známe prostredie ma značne pozitívny vplyv na vývoj samotného dieťaťa. V roku 2000 sa podarilo neefektívnu, ovzdušie znečisťujúcu kotolňu na pevné palivo nahradiť plynovou. Následne sa v dvoch etapách zrekonštruovala stará zatekajúca strecha na hlavnej budove - na klasickú sedlovú. Tieto investície sa zrealizovali v celkovej výške takmer 13 miliónov korún. V dlhodobej stratégii školy je zapracovaná realizácia diferencovaného vyučovania slovenského jazyka a matematiky. Efektivita tohoto vyučovania je po ôsmich rokoch realizovania neodškriepiteľná a je tak v prospech výborných, ako aj slabších žiakov. V 3. a 4. ročníku sa vyučuje podľa jazykového variantu, a to anglický a nemecký jazyk. Pokračujúc v tradíciách školy aj naďalej kladie dôraz na umeleckú činnosť žiakov, zapája ich do kultúrnych programov, do esteticko-výchovných súťaží. Ústrednou snahou všetkých zamestnancov je vytvoriť čo najoptimálnejšie podmienky pre vedomostný a osobnostný rast všetkých žiakov školy.
Školský rok 2005/2006
V školskom roku 2005-2006 sú v škole vytvorené 2 triedy materskej školy, 6 tried na prvom stupni, 9 tried na druhom stupni a tri špeciálne triedy pre žiakov s mentálnym postihom. Počet detí v MŠ je 43 a počet žiakov v ZŠ je 338. Tento školský rok končí školskú dochádzku v deviatom ročníku 38 žiakov. V poobedňajších hodinách je v činnosti jedno oddelenie školského klubu, a to do 16.00 hodiny.
Škola bola medzi prvými vybranými v projekte Infovek – v poskytovaní počítačovej gramotnosti a neustáleho pripojenia na internet. V dvoch učebniach IKT sa v súčasnosti nachádza už 24 výkonných počítačov. Učebňa je aj naďalej centrom neobmedzeného poskytovania informácií a sprostredkovania spojenia s celým svetom. Tieto služby denne využívajú naši žiaci, ale aj ostatná verejnosť. V škole aj v tomto školskom roku prebieha výučba žiakov Základnej umeleckej školy (ZUŠ) – hudobný odbor, kde sa v poobedňajších hodinách stretáva aj žiacky spevokol „SRDIEČKO“. V popoludňajších hodinách v našej škole pracuje 27 krúžkov rozmanitého zamerania ako napr.: šikovné ruky, počítačové, výtvarné, športové hry, cudzie jazyky – anglický a nemecký, stolnotenisový, tanečný, literárno-dramatické, atď. Do školy dochádzajú žiaci zo 16 obcí, s väčšinou ktorých má zriaďovateľ – obec Halič - podpísanú dohodu o školskom obvode. Týmto žiakom sa uhrádzajú nemalé náklady na dopravu.
Život školy
Každoročne sa pre žiakov organizujú plavecké a lyžiarske kurzy, pobyty v prírode, zaujímavé poznávacie výlety a exkurzie. Kultúrne povedomie sa u žiakov vytvára výchovnými koncertmi, filmovými a divadelnými programami. Naši pedagógovia v spolupráci s obecným úradom pravidelne v predvianočnom období pripravujú benefičný koncert pre rodičov a obyvateľov z haličského regiónu. Finančný výťažok je už tradične poskytovaný zdravotníctvu a zdravotne postihnutým. Vyvrcholením školskej práce v školskom roku je koncoročná školská akadémia s oceňovaním najlepších žiakov a najvyšších dosiahnutých výsledkov súťaží. V minulých rokoch boli naši žiaci práve na okresných vedomostných súťažiach, recitačných, výtvarných, speváckych či športových úspešní, najlepší nás reprezentovali aj na krajských kolách. Taktiež oceňovanie najusilovnejšieho žiaka školy v trojmesačných cykloch, ktoré sponzoruje nadácia „Detský sen“, má motivujúci účinok najmä na výborných žiakov. V oblasti športu sa v prvých mesiacoch školského roka v telocvični pravidelne konajú Dni športu. Zúčastňujú sa ich prevažne žiaci druhého stupňa. Družstvá vytvorené z najlepších športovcov jednotlivých tried súťažia v loptových športoch: vybíjaná, basketbal, volejbal. Súčasťou Dní športu je aj tradičný beh Teryho Foxa. Krátkym behom po bežeckej dráhe každý žiak vyjadruje podporu celosvetovému boju proti rakovine. Symbolické „kolečko“ si žiaci odbehnú na hodinách telesnej výchovy. Vyvrcholením športových dní býva exhibičný zápas v basketbale, v ktorom sa na palubovku postavia naši žiaci proti hráčom basketbalového klubu E.S.O. Lučenec. Pri škole aj naďalej pokračuje vo svojej činnosti občianske združenie AMOS, ktorého úlohou je všeobecná podpora našej školy. Členovia združenia sú zamestnanci školy, ktorí svojimi aktivitami získavajú prostriedky používané aspoň na čiastočnú modernizáciu učebných pomôcok a podporu pre reprezentáciu našich žiakov. Touto cestou ďakujeme všetkým ochotným prispievateľom 2% z odvedených daní z príjmu fyzických a právnických osôb a zároveň dúfame, že nám zachováte priazeň.
Školská jedáleň aj tento rok ponúka našim stravníkom okrem obedov možnosť poskytovania aj známych „mliečnych desiat“. Kapacita dovoľuje prípravu teplých obedov aj pre cudzích stravníkov za slušné ceny. Po dohode s vedením školy je možné v školskej jedálni poriadať aj spoločenské posedenia s podaním stravy.
Mimovzdelávacie aktivity
Na základe projektu ÚPRaSV škola sprostredkúva deťom z rodín v hmotnej núdzi alebo z nízkopríjmových rodín všetky dostupné dotácie na stravu, školské potreby a motivačné príspevky, aj napriek neúmernej administratíve. Aj projekty absolventskej praxe a aktivačnej činnosti sa v haličskej škole realizujú naplno. Odhliadnuc od byrokratickej nekonečnej dokumentácie sú títo „uchádzači o prácu“ prínosom a úsporným riešením v používaní finančných prostriedkov organizácie.
Perspektíva
Organizačné zabezpečenie ďalšieho školského roka je po už realizovanom zápise detí do I. ročníka optimistické, nakoľko sa už druhým rokom celkový počet žiakov základnej školy stabilizoval, dokonca počty hovoria o miernom náraste. V materskej škole je stav ešte lepší. Veriac, že súčasný spravodlivejší spôsob financovania škôl bude aj po parlamentných voľbách pokračovať – môže byť so štedrejšími normatívami – bude škola môcť opäť časť finančných prostriedkov použiť na vylepšenie jej priestorov.
Mrzí nás diskriminovanie škôl s nevysporiadanými majetkoprávnymi vzťahmi a pozemkami smerom k čerpaniu prostriedkov EÚ. Ani kvalitne vypracovaný projekt tak nemá šancu na svoju realizáciu. O čo užitočnejšie by bolo na miestach najvyšších venovať sa týmto a podobným problémom, ako vynakladať energiu a prostriedky v žabomyších svároch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zimná ríša divov Maďarska
 2. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 3. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 4. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 5. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 7. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 8. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 1. V dôsledku nadmerného užívania alkoholu umiera čoraz viac ľudí
 2. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 3. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 4. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 5. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 6. Zimná ríša divov Maďarska
 7. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 8. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 11 951
 2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 4 882
 3. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 4 094
 4. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 3 437
 5. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 2 754
 6. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 1 958
 7. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj 1 413
 8. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás. 1 127

Blogy SME

 1. Ján Škerko: Ak sa neschváli rozpočet, tak nikto nedostane nič
 2. Adam Austera: Je teraz ten správny čas investovať do akcií?
 3. Martin Pekár: Slovenské železnice v Európe
 4. Štefan Vidlár: Žicá virgula
 5. Olívia Lacenová: Nespresso rozširuje ponuku o udržateľný sortiment
 6. Rudolfa Vallová: Turisti, krížovka pre Vás na prichádzajúci víkend!
 7. Portu Fin Blog: Má zmysel investovať aj po 40-ke?
 8. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Novinky zimného semestra – Ústav verejnej politiky FSEV UK
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 240 838
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 801
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 194
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 5 980
 5. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 374
 6. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 420
 7. Post Bellum SK: Bez nohavíc, s krvavými stehnami i nosom musel šliapať po ulici k mame 2 175
 8. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 1 997
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

V apríli skialpinista vyrazil na trať mimo prevádzky. Za krk ho zachytilo kotviace lano ratraka.

Tento rok už lyžiara zachytilo za krk kotviace lano ratraka. Mal šťastie, že mu nepreťalo tepny.


5 h
Fiľakovo - ilustračné foto

Samospráva i policajný zbor proti bitkám zakročili.


6 h

Vodiči sa musia v piatok pripraviť na obmedzenie na frekventovanej ceste. Potrvá do nedele do 13.00 hod.


24 h
Športovú halu na Fándlyho zaplnili až 135 džudisti z ôsmich klubov.

Džudistkám a džudistom klubu z Lučenca sa na domácom podujatí darilo.


24 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pôvodný vzhľad narušili v minulosti necitlivé stavebné zásahy.


23 h

Slovensko je posledná krajina v rámci Európskej únie, ktorá používa papierové testy.


1. dec

Drahú liečbu mi zamietli, pretože sa poisťovni neoplatím, tvrdí Ľudmila.


30. nov

HIPEC sa využíva vtedy, keď zlyháva systémová liečba chemoterapiou.


6 h

Blogy SME

 1. Ján Škerko: Ak sa neschváli rozpočet, tak nikto nedostane nič
 2. Adam Austera: Je teraz ten správny čas investovať do akcií?
 3. Martin Pekár: Slovenské železnice v Európe
 4. Štefan Vidlár: Žicá virgula
 5. Olívia Lacenová: Nespresso rozširuje ponuku o udržateľný sortiment
 6. Rudolfa Vallová: Turisti, krížovka pre Vás na prichádzajúci víkend!
 7. Portu Fin Blog: Má zmysel investovať aj po 40-ke?
 8. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Novinky zimného semestra – Ústav verejnej politiky FSEV UK
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 240 838
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 801
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 194
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 5 980
 5. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 374
 6. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 420
 7. Post Bellum SK: Bez nohavíc, s krvavými stehnami i nosom musel šliapať po ulici k mame 2 175
 8. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 1 997
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu