edovšetkým v oblasti financovania, majetko - právnych vzťahov, čiastočne aj v obsahovej prestavbe. ZŠ v Kalinove požiadala v roku 2000 o právnu subjektivitu, a to odštartovalo novú éru našej školy, ktorá ju pripravila na ostatné zmeny súvisiace s prechodom zriaďovateľskej kompetencie na obec. Riaditeľom školy je Mgr. Vladimír Melo, ktorý sa s elánom stará o všetky stránky školy. Hlavne jeho zásluhou v spolupráci s Obcou Kalinovo sa uskutočnili všetky aktivity.
Z histórie školy
V roku 1660 vznikla 1. evanjelická ľudová škola zásluhou ev. farára Michala Gótšu. Prvý učiteľ, rektor, sa volal Ján Kalinka (Kalínius) z Kyjatíc a školu navštevovalo 12 žiakov. V 17. storočí tu existovala šľachtická škola na úrovni nižších gymnázií, ktorú financoval vtedajší kalinovský zemepán Pavol Batta. V rokoch 1694 – 1695 chodil do triedy gramatistov významný vedec 18. storočia Matej Bel – Funtík z Očovej. V roku 1824 bola postavená nová budova ev. ľudovej školy. Navštevovalo ju 100 žiakov. V roku 1871 bola odovzdaná do užívania škola v Hrabove so 75 žiakmi. V roku 1909 bola odovzdaná do užívania štátna ľudová škola s piatimi triedami. Dodnes sa v nej vyučuje – tzv. stará škola. V roku 1910 bola pri štátnej ľudovej škole zriadená prvá detská opatrovňa. Opatrovateľkou v nej bola diplomová opatrovateľka Helena Miháliková. Zariadenie zrušili v roku 1921. Po oslobodení sídlila MŠ v budove obecného úradu. V roku 1960 vznikla nová desaťtriedna jednoposchodová budova. Dodnes sa jej hovorí „nová škola“. V roku 1961 ju navštevovalo 464 žiakov. V roku 1976 bola dostavaná budova MŠ, v ktorej sa v pekných priestoroch vyučuje dodnes.
Súčasnosť školy a vzdelávacie priority
V školskom roku 2005/2006 školu navštevuje 282 žiakov. Na prvom stupni 102 a na druhom stupni 180 žiakov. „Žiaci sa učia v dvoch budovách a 14 triedach. V budove tzv. starej školy máme počítačovú učebňu a školskú dielňu. Od školského roka 2002/03 sa užíva aj nová budova telocvične, ktorá sa po 15-ročných peripetiách dostavala. Slúži nielen žiakom školy, ale aj širšej športovej komunite, organizovanej v TJ či v iných oddieloch. Súčasťou komplexu školských budov je aj školská jedáleň, ktorej kuchyňa pripravuje stravu aj pre materskú školu,“ hovorí riaditeľ ZŠ s MŠ v Kalinove Mgr. Vladimír Melo.
Okrem plnenia vzdelávacích štandárd a učebných osnov sa škola orientuje už niekoľko rokov na získanie počítačovej gramotnosti žiakov v počítačovej učebni, ktorá sa podľa finančných možností dobudovávala do terajšej podoby. „Dúfam, že nie je konečná, pretože v rámci multimediálnej učebne plánujeme v hlavnej budove rozšíriť počet počítačov. Od tohto školského roka vyučujeme od 1. ročníka cudzí jazyk ako triedu s rozšíreným vyučovaním. Teraz je to anglický jazyk, na budúci rok to bude jazyk nemecký. Vyučovanie cudzích jazykov chceme v treťom alebo piatom ročníku rozšíriť na vyučovanie dvoch cudzích jazykov podľa požiadaviek rodičov, záujmu detí a personálnych možností školy. Naďalej pracuje Školské športové stredisko so zameraním na futbal a stolný tenis. Najmä stolnotenisový oddiel dievčat a chlapcov si počína veľmi úspešne. Naposledy získali tretie miesto na krajskom majstrovstve chlapcov. V zimnom období sa na hádzanárskom ihrisku udržiava v činnosti ľadová plocha, ktorá slúži celej dedine. Na našej škole pracujú takmer všetci žiaci (spolu 282) v 26 záujmových krúžkoch rôzneho zamerania, ktoré vedú pedagógovia školy, ale aj rodičia, čo si zvlášť vážime. V rámci počítačových krúžkov sa naši žiaci zapájajú do rôznych projektov organizovaných Infovekom (Janko Hraško ešte žije, Pohľadnice, Internetová vedomostná olympiáda, Strom, Galandova matka, Virgal a iné), kde sú viacerí žiaci úspešní. Talentovaní žiaci sa pod vedením pedagógov pripravujú na rôzne predmetové olympiády a súťaže, kde v rámci regiónu obsadzujú popredné miesta, ba prebojúvajú sa aj na celoslovenské súťaže. V minulom školskom roku to boli Ivan Repka v behu na 300 m a Daniel Demjanovič v prednese prózy na Hviezdoslavovom Kubíne. Dlhodobo venujeme pozornosť aj žiakom s vývinovými poruchami a poruchami správania, spolupracujeme veľmi intenzívne s odborníkmi (psychológovia a špeciálni pedagógovia) a v prípade ich odporúčania ich integrujeme a tak im pomáhame prekonať ťažkosti, ktoré by bez pomoci učiteľov, špecialistov a rodičov urobili pre nich zo školy strašiaka. V tomto školskom roku ich je 21,“ dodal V. Melo.
Majú výborné materiálno-technické podmienky
Riaditeľstvo školy spolu so zriaďovateľom – Obcou Kalinovo - v posledných rokoch, najmä od roku 2000, významne zlepšili podmienky na vyučovanie a život v škole. „Spomeniem napríklad generálnu opravu toaliet a elektroinštalácie obidvoch budov školy, generálnu opravu šatní, vybudovanie zastrešenej chodby medzi školou a telocvičňou, parkovú úpravu okolia školy a telocvične, skultúrnenie interiérov budov, rekonštrukciu kuchyne školskej jedálne, zastrešenie pieskoviska MŠ a schodiska MŠ či generálnu opravu kotolne MŠ. Pochváliť by som chcel posledný čin, ktorým bolo vlani v decembri zrekonštruovanie strechy školy preložením strešnej krytiny a výmena okien za plastové na čelnej strane budovy, čím sa významne zabránilo úniku tepla. Pri všetkých činnostiach myslíme aj na využitie priestorov na sklady, kabinety a archív školy,“ povedal Vladimír Melo. Telocvičňu môžu Kalinovčanom naozaj závidieť v širokom okolí. Jej súčasťou je nielen krásna hala a príslušenstvo šatní a skladov, ale aj fungujúce fitnes centrum, ktoré prevádzkuje obecný úrad. Zatiaľ málo je využitá relaxačná časť – hydromasážna vaňa, sauna – parová, aj suchá, infrakabína, masážny stôl, ktoré čakajú na prevádzkovateľa, pretože z rozpočtu školy ani obce to nie je možné. Aj v časovom využívaní haly sú ešte voľné miesta, ale prevádzka je na finančné možnosti školy neprimerane náročná. Solventný záujemca má tu dvere otvorené.
Plány do blízkej budúcnosti
Na škole sa snažia dokončiť výmenu okien v celej budove a upraviť fasádu budovy, aby komplex školských budov bol príťažlivým miestom a obec skrášľoval. „Výmenou starých školských lavíc za nový nábytok sme pokračovali v budovaní dôstojného prostredia pre také dôležité miesto, ako je vzdelávacia inštitúcia. V súlade s realizáciou rozšíreného vyučovania jazykov budeme v najbližšej budúcnosti budovať jazykovú učebňu a multimediálnu učebňu, v ktorej rozšírime možnosti využívania IKT priamo vo vyučovacom procese pre väčší počet žiakov. V súčasnosti takto pracujú žiaci I. stupňa, lebo počítačová učebňa je v ich budove, a využívajú už existujúce výukové programy. V spolupráci so Združením rodičov ZŠ v Kalinove budeme naďalej dopĺňať moderné učebné pomôcky, lebo kabinetné zbierky sú už veľmi zastaralé a neodzrkadľujú potrebu názorného vyučovania v dnešnej dobe vyspelých informačných technológií. V priestoroch školy pôsobí aj elokované pracovisko ZUŠ z Poltára v odbore hudobnom aj výtvarnom, takže deti nemusia cestovať do Poltára,“ tvrdí riaditeľ školy. Je toho dosť, čo sa dá ešte vylepšiť, no nezanedbateľná je otázka nepriaznivého demografického vývoja aj v tejto obci. Riaditeľstvo školy verí, že sa to v budúcnosti bude zlepšovať, ak mladí ľudia budú mať lepšie podmienky na plnohodnotný život.
Autor: - pem -