Nedeľa, 5. júl, 2020 | Meniny má Cyril, MetodKrížovkyKrížovky

Základná škola, Farská lúka 64/A, Fiľakovo

Škola sa nachádza na sídlisku, na okraji mesta. Tvorí ju administratívna budova, jednoposchodová budova s učebňami a telocvičňa. Rozlohou, počtom žiakov i zamestnancov sme v meste najmenšou školou. Výchovno-vzdelávací proces pre 189 žiakov zabezpečuje 13

učiteľov, 2 vychovávateľky. Ďalej na škole pracuje hospodárka, školník a dve upratovačky. Škola vznikla v roku 1995 a v roku 2002 prešla na právnu subjektivitu, riaditeľkou školy je Mgr. Ildikó Wágnerová, zástupcom riaditeľky školy je Mgr. Ivan Bystriansky. Zamestnancami školy sú vysoko kvalifikovaní odborníci, ktorých hlavným cieľom je zabezpečiť pre deti príjemné prostredie, kde sa budú vedieť pripraviť pre ďalšie štúdium a kde sa budú rady vracať aj po rokoch.

ZÍSKAVAME GRANTY
Škola je zabezpečená potrebnými učebnými pomôckami a didaktickou technikou. Počas prázdnin sa postupne prevádza vonkajšia i vnútorná rekonštrukcia školy (pravidelné maľovanie tried, chodieb, šatní, tabúľ v triedach, lavíc, stoličiek; tiež sa nám podarila rekonštrukcia fasády budovy a okien). Pri zabezpečovaní školy učebnými pomôckami využívame možnosť získavať granty od rôznych organizácií. Pravidelne vypracúvame projekty v oblasti environmentalistiky, informatiky, športu. V súčasnosti posledným predloženým projektom je náš nový projekt pod názvom Škola po novom. Cieľom projektu je premeniť tradičnú školu na modernú zriadením odborných učební pre všetky učebné predmety. O poskytnutie dotácie na realizáciu tohto projektu sme požiadali aj Ministerstvo školstva SR - sekciu európskej integrácie.
AKÁ
JE VLASTNE NAŠA ŠKOLA?
Napriek tomu, že sme najmenšia škola v meste Fiľakovo, snažíme sa túto skutočnosť využiť vo svoj prospech. V triedach máme nízky počet žiakov, čo využívame pre úzky kontakt žiakov s učiteľmi a rodičov s vyučujúcimi, čiže presadzujeme rodinný typ školy.
Žiakom ponúkame príjemné prostredie - priestranné učebne, vyzdobené chodby prácami našich detí a učiteľov, vestibul, ktorý je srdcom školy - väčšina akcií prebieha práve tu. Deň čo deň sa tu tiež stretávajú žiaci, ktorí si krátia čas hraním stolného tenisu. V popoludňajších hodinách majú možnosť navštevovať dve oddelenia školského klubu detí. Na základe požiadavok rodičov máme zriadené aj jedno oddelenie rannej družiny. Keďže chceme pripraviť našich žiakov na život v spojenej Európe, snažíme sa prispôsobiť aj výchovno-vzdelávací proces tejto skutočnosti. Vyučovanie cudzích jazykov - anglický jazyk a nemecký jazyk - prebieha povinne od 3. ročníka, nepovinne od 1. ročníka. Od roku 1998 máme zriadenú počítačovú učebňu, ktorú pravidelne dopĺňame a obnovujeme. Vo Fiľakove sme boli zaradení ako prvá základná škola, ktorá získala z projektu Infovek počítače a pripojenie na internet. Úspešným projektom Otvorená škola sme rozšírili počítačovú sieť v škole. Momentálne máme na škole 18 počítačov pripojených na internet, základy práce s počítačom sa žiaci učia na 6 počítačoch, ktoré nie sú pripojené na internet. Počítačovú učebňu okrem žiakov vo výchovno-vzdelávacom procese využívajú aj rodičia, učiteľky MŠ a široká verejnosť. Túto možnosť využitia majú aj cez víkendy a prázdniny .
Talent a nadanie našich žiakov podporujeme aj v bohatej krúžkovej činnosti. Na škole pracuje 15 krúžkov: športový - chlapci, športový - dievčatá, športový - I. stupeň, stolno-tenisový - liga, stolno-tenisový, aerobik, počítačový (5. ročník, 6. - 7. ročník, 8. - 9. ročník), literárno-divadelný, krúžok šikovných rúk, tanečný - I. stupeň, country tance, poľovnícky, matematický. V rámci nich sú žiaci pripravovaní na rôzne súťaže a olympiády. Športovo vyžiť sa môžu naši žiaci, ich rodičia i zamestnanci školy v novej telocvični, ktorá slúži okrem povinných hodín telesnej výchovy aj na realizácie rôznych športových aktivít a súťaží. Už druhý rok sme organizátormi v spolupráci s CVČ Magnet Lučenec obvodného, okresného a regionálneho kola v basketbale žiakov a žiačok. Našou snahou je sprístupnenie areálu školy pre športové aktivity žiakov, rodičov a širokej verejnosti, k čomu nám pomohol aj úspešný projekt Otvorená škola - oblasť športu.
Aby naši žiaci uspeli na prijímacích pohovoroch na vybrané stredné školy, prebiehajú pre nich bezplatné prípravy, hlavne z profilových predmetov matematika, slovenský jazyk, anglický jazyk a prírodopis.
Na školské akcie pravidelne prizývame aj deti z MŠ vo Fiľakove. V rámci týchto akcií chceme, aby sa deti pred vstupom do školy oboznámili s prostredím, naučili sa, že školy sa nemusia báť.
Na našej škole prebieha pestrý život. Pre žiakov pripravujeme veľa akcií a pravidelne sa zúčastňujeme súťaží, napr. Pasovanie prvákov, Deň zvierat, stolný tenis, akcie pre škôlkárov, Beh ulicami mesta, Halloweenska diskotéka, Timravina studnička, basketbal, Matematický druboj, Spievaj, že si spievaj, Posedenie pod jedličkou, Šaliansky Maťko, matematická olympiáda, prírodovedné súťaže, geografická olympiáda, olympiáda z nemeckého jazyka, olympiáda z anglického jazyka, karneval, Zápis detí do 1. ročníka, Monitor 9, Hviezdoslavov Kubín, Rozprávkové vretrienko, Matematický klokan, futbal, Deň narcisov, Pytagoriáda, Škola hľadá superstar, Miss bábika, výtvarné súťaže, Slovenský Slávik, Deň zeme, šach, Súťaž mladých poľovníkov, exkurzie, výlety, besedy. Medzi najväčšie úspechy patria umiestnenia našich žiakov v celoslovenskom kole súťaže Timravina studnička, v medzinárodnej výtvarnej súťaži Envirofilm, v medzinárodnej prírodovednej súťaži Spoločne chráňme prírodu, v celoslovenskej súťaži detskej kresby, kde naši žiaci získali cenu ministra školstva SR, cenu predsedu Bratislavského samosprávneho kraja, cenu predsedu poroty a mnohé ďalšie. Pri našej škole pracuje občianske združenie Kvapky rosy, ktoré nám pomáha pri organizovaní školských akcií. Záverom sa žiada poďakovať zriaďovateľovi, Mestu Fiľakovo, za postačujúce rozdelenie finančných prostriedkov na konci kalendárneho roka, bez ktorých by nebolo možné zabezpečiť plynulý chod školy, ako aj za pomoc pri rekonštrukcii strechy.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 3. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 4. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 6. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 7. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 8. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 9. Najrýchlejší dopravný prostriedok je bicykel
 10. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave
 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 3. Štart sezóny F1 je za dverami
 4. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 6. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 7. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 8. Hrdinovia bez potlesku
 9. Odvezte sa Ľadovým expresom spoznávať juh Slovenského raja
 10. Herec a dabér Pavel Soukup: můj test autokamery Mio MiVue 798
 1. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 21 533
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 15 305
 3. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 15 165
 4. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 14 682
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 11 340
 6. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 938
 7. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 192
 8. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 944
 9. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 9 577
 10. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 8 886
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

VÍKENDOVÝ SERIÁL: Narodili sa s hudbou v krvi

Pohľad na rómskych hudobníkov vo Fiľakove je aj kúskom histórie mesta samotného.

Hudobná skupina Ernesta Bariho v tridsiatych rokoch 20. storočia: Ernest Bari – primáš; Július Bary (syn Ernesta) – druhé husle; Emil Barry (syn Ernesta) – bubon.

Medzi 29 novými prípadmi koronavírusu sú aj z okresov Revúca a Rimavská Sobota

Z nových prípadov zachytili až jedenásť v okrese Tvrdošín.

Testovanie vzoriek na ochorenie COVID-19.

Športové NAJ: Ostrieľaný Fehérvári zanechal na palubovkách svoj rukopis

Skúsený futsalista túžil po účasti na európskom a svetovom fóre.

Atilla Fehérvári sa lúči s reprezentáciou.
Ilustračná fotografia.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?