Testy potvrdili vírus H5N1 na Slovensku
referenčné laboratórium Štátnej veterinárnej správy vo Zvolene. Subtyp H5N1 potvrdí ešte laboratórium vo Veľkej Británii, pričom výsledky by mali byť známe na budúci týždeň. Simon očakáva, že britské laboratórium potvrdí tieto výsledky. Minister zároveň varoval pred „kurínovou turistikou“ a upozornil, že každá neoprávnená osoba, ktorá vstúpi do chovu, kde sa neskôr preukáže vtáčia chrípka, pôjde do karantény. Simon dôrazne upozornil majiteľov prídomových chovov, aby rešpektovali opatrenia, ktoré nariadil. Inak sa vystavujú riziku, že nariadi likvidáciu ich chovov, aby predišiel verejnému ohrozeniu. „Na Slovensku sme schopní do šesť hodín od doručenia vzorky identifikovať vírus vtáčej chrípky H5N1 u človeka,“ vyhlásil vo štvrtok šéf rezortu zdravotníctva Rudolf Zajac po zasadnutí pandemickej komisie. „Máme na to pripravené tri pracoviská a do 10 hodín dokážeme reagovať, zaktivizovať osem infekčných oddelení a pripraviť centrum izolácie,“ zdôraznil Zajac. Účastníci pandemickej komisie dnes diskutovali aj o možnosti doočkovať občanov proti ľudskej chrípke, ako o preventívnom opatrení. K dispozícii je stále 100-tisíc očkovacích látok proti ľudskej chrípke. Podľa odborníkov očkovať možno aj počas epidémie ľudskej chrípky, ale človek musí byť zdravý. Predseda Správy štátnych hmotných rezerv podľa Zajaca informoval o zabezpečení ochranných pomôcok a liekov. Slovensko zabezpečilo antivirotiká tamiflu a relenzu. Dokončuje dovoz antivirotík pre preventívne podávanie rizikovým skupinám populácie. „Vírus vtáčej chrípky H5N1 je na človeka neprenosný. Predpoklad, že by tento rok došlo k mutácii vírusu vtáčej chrípky H5N1 a vírusu ľudskej chrípky a vznikla by mutácia prenosná z človeka na človeka, je podľa virológov relatívne nízky. Vírus vtáčej chrípky je podtypu A, kým vírus ľudskej chrípky je zo 70 percent typu B. Tento fakt zvyšuje šancu, že k ich mutácii nedôjde. Odborníci uvažujú, že by k mutácii oboch vírusov mohlo dôjsť na budúci rok, alebo až v roku 2009,“ vyhlásil Zajac.
Na paniku nie je dôvod
Podľa riaditeľa Regionálnej veterinárnej správy v Lučenci Tomáša Acela zatiaľ nie je dôvod na paniku. No prijaté opatrenia netreba brať na ľahkú váhu. V týchto dňoch si občania z nášho regiónu začínajú viac všímať uhynuté vtáky. „Mali sme prípad, keď nám ľudia zavolali, že našli uhynutého holuba. Po príjazde na miesto sme zistili, že ho zadrhla mačka. Snažíme sa nepodceňovať nijaký prípad. Na každý podnet reagujeme. Sme pripravení vyraziť do terénu a riešiť každú situáciu individuálne,“ tvrdí riaditeľ.
V lučenskom a poltárskom okrese sú tri zatvorené chovy hydiny. Tie sú pod neustálym veterinárnym dohľadom. Starostovia obecných úradov zvolili vyčkávaciu taktiku. Nechcú zbytočne znepokojovať obyvateľov. „V decembri sme vykonali veterinármi nariadený súpis hydiny. Zvláštna pozornosť sa venovala najmä holubom a husiam. Iné mimoriadne opatrenia zatiaľ nerobíme. Nechceme ľudí zbytočne zastrašovať,“ informovala Mária Gáfriková, starostka Gregorovej Viesky. Starosta obce Ľuboreč Ferdinand Ožvoldík sleduje média, ale nevidí dôvod na predčasné znepokojovanie sa. „V obci som sa nestretol so žiadnym prípadom, kedy by išlo o podozrenie z nákazy vtáčej chrípky. Ľudia chovajú hydinu tak ako doteraz. V prípade, že sa na Slovensku potvrdí prítomnosť nebezpečného vírusu H5N1, prijmeme opatrenia, ktoré nám nariadi regionálna veterinárna správa.“ Ján Šárkán, starosta obce Kalinovo, tiež nevidí dôvod na zbytočné panikárenie. „Pokiaľ nemám v rukách nariadenie od veterinárov, aby sme v obci prijali mimoriadne opatrenia, nebudem ľudí zbytočne strašiť,“ hovorí starosta. Dopyt po hydinovom mäse v niektorých lučenských predajniach však klesol. „Ľudia kupujú menej hydinového mäsa a to najmä posledné tri týždne,“ tvrdila nám predavačka Eva z nemenovaného hypermarketu.
Lučenské labute zimujú v krytej búdke
Vtáčia chrípka je na Slovensku a MY sme sa boli pozrieť na labute v lučenskom parku. „Sú zazimované v krytej drevenej búdke. Veterinári nám to udobrili, pretože naše čierne a biele labute zatiaľ neprichádzajú do kontaktu so žiadnymi inými vtákmi. Vonku vo voliére sú len pávy, ale ku nim sa nemajú ako dostať iné vtáky. Onedlho sa však rozpustí na jazere ľad a labute sa budú pýtať do vody. Potom bude oveľa ťažšie ochrániť ich pred stykom s divo žijúcimi kačkami a inými vtákmi. Labute sú aj veľkí maškrtníci. Najradšej majú granule pre zajace,“ hovorí správca mestského parku Róbert Gorelík.