inovníci sa tentoraz obávajú naozaj toho najhoršieho - krachu športu číslo jedna v obciach. Pre obyvateľov by to bola tragédia. „Je to jediná kultúrna akcia v našej dedinke. Ak futbal u nás zanikne, bude tu doslova mŕtvo,“ horekuje futbalový dedinský fanúšik. A právom! Obce už nejakú tú dobú trú biedu, naopak, ceny elektriny, benzínu či plynu stúpajú a „fanatikov – podnikateľov“, ktorí púšťajú bubáky do dedinského futbalu, je čoraz menej. Ako sme už avizovali, futbal zrejme čaká rok pravdy. My sme vám v spolupráci na ich žiadosť s nemenovanými manažérmi klubov 4. ligy, 5. ligy a ObFZ pripravili prehľad, koľko peňazí potrebujú na dedine, aby mohli takúto súťaž odohrať, respektíve koľko „bubákov“ obce investujú do športu číslo jeden a koľko ich kluby minú. V sumáre futbalisti, ako sme zisťovali, pozatínali za uplynulé sezóny poriadne sekery. My len dodajme, že výsledné položky sú si podobné vo väčšine klubov.
Piatoligisti zaťali 250-tisícovú sekeru
Piatu ligu môžeme bezpochyby nazvať horskou! Jej účastníkmi sú totiž najmä dediny. Až na pár výnimiek (napr. Fiľakovo) sú tieto kluby odkázané iba na obecné peniaze! Ako sme vysondovali, obec na futbal prispieva priemerne sumou 300 000 korún. Kluby však svorne tvrdia - Nestačí to! Podľa nich náklady na piatu ligu sú až okolo 500 000 korún. Aj to vraj musia veľmi-veľmi „žgrlošiť“! Nuž, čo teda s tou mínusovou bilanciou, s ktorou takmer 90 percent piatoligistov končí sezónu? Futbaloví činovníci ho vraj vyrovnajú neraz z rodinného rozpočtu, občas sa vraj podarí aj nejakého toho sponzora ukecať na pár drobných, no vo väčšine prípadov kluby zatínajú rok čo rok čoraz väčšiu sekeru. Nečudo, že futbaloví činovníci sa boja toho najhoršieho! Aj oni totiž vedia, že donekonečna to takto nepôjde a jednoducho raz budú musieť futbalové svätostánky zatvoriť!
„Dedinčania“ - 50 000 korún
Ako padli na minidedinkách družstvá, minifabriky, padol aj zdravý, „nepoškvrnený“ futbal na jednoduchej slovenskej dedine. Na nej totiž nielenže v obecnej pokladnici „bubákov“ niet, ale čo je alarmujúce, ubúdajú aj futbalisti. Futbalové predstavenie, ktoré na slovenskej dedinke okrem nedeľňajšej povinnej omše, je jedinou kultúrnou vložkou pre občanov, zdá sa každú chvíľu zatiahne nadobro svoju oponu. Kluby hrajúce v súťažiach ObFZ totiž nemajú jednoducho ani na tie najzákladnejšie veci. Neustále rastúce ceny elektriky, vody, plynu, či benzínu pomaly, ale isto zatínajú nôž do chrbta slovenského dedinského futbalu. Futbaloví činovníci na dedine síce bojujú statočne, ale stačí, ak pár ľudí z obecného zastupiteľstva vyškrtne z novoročného rozpočtu pár tisíc a môžeme z futbalovej mapy vygumovať ďalší klub. Realita je tu tvrdá! Viď posledný prípad Zlatna. Podľa všetkého to bude rok čo rok horšie. A pravdepodobne sa už tento rok na futbalovej mape nagumujeme až-až.
Štvrtoligisti zaťali
200-tisícovú sekeru
Štvrtoligistu podľa našich zistených informácii vyjde sezóna okolo jedného milióna. Cifra sa pohybuje smerom nahor a nadol podľa umiestnenia tímu v súťaži. Tým na spodných miestach tabuľky údajne stačí „iba“ niečo cez 650 000 korún. Mužstvá z čela tabuľky prekročia aj miliónovú hranicu. Až 1 100 000 korún minie jeden z nemenovaných klubov z čela tabuľky na jednu sezónu. No kto si myslí, že tieto kluby žijú v prepychu a doslova rozhadzujú, je na veľkom omyle! Kluby totiž minú najmä na položkách ako cestovné, prípadné sústredenie a kto chce mať kvalitného, renomovaného a kvalifikovaného trénera, musí jednoducho priplatiť korunu navyše. Kluby nám odostreli aj doposiaľ tabuizovanú tému – platy hráčov! Nuž, ani jeden z klubov netajil, že nejakú tú korunu „niektorým“ hráčom z tímu do vrecka dajú, ale vyžiť by z toho ani jeden štvrtoligista nedokázal. Okrem toho vreckové dostávajú najmä cezpoľní hráči, ktorí väčšinu zo sumy minú na cestovné, respektíve vynahradia si za to neplatené voľno v práci. Poviete si, tak nech hrajú len domáci a sústredenie tiež môžu oželieť. Problém je však v tom, že gró peňazí pohltia cestovné, režijné náklady, platba rozhodcov a poplatkov na futbalové zväzy. Kluby si môžu dovoliť niečo navyše, iba ak majú za sebou silného sponzora, lepšie povedané futbalového fanatika, ktorý do športu číslo jeden neustále vráža svoje „bubáky“.