Štvrtok, 28. október, 2021 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Základná škola Pavla Dobšinského, Rimavská Sobota

Základný kameň školy bol položený 3. novembra 1975. O tri roky neskôr začala škola svoju činnosť najprv vyučovaním na 1. stupni a od roku 1979 ako plne organizovaná škola. V roku 1995 bol na základe dosahovaných výsledkov škole prepožičaný čestný názov „Z

Š Pavla Dobšinského“. Škola je členom Národnej sekcie škôl podporujúcich zdravie v SR, od decembra 1999 sa stala školou Gemerskej mliekárne a v školskom roku 2004/2005 získala certifikát Zelená škola, ktorý pre tento školský rok obhajujeme. V súčasnej dobe navštevuje školu viac ako 800 žiakov, s ktorými pracuje 18 učiteľov na I. stupni, 37 učiteľov na II. stupni a 8 vychovávateliek v školskom klube detí. O fungovanie školy sa stará aj 17 hospodárskych zamestnancov a 11 zamestnancov školského stravovacieho zariadenia. Od 1. januára 2002 je škola samostatným právnym subjektom a stala sa ním z vlastného rozhodnutia všetkých zamestnancov. Škola počtom žiakov i svojou rozsiahlosťou patrí k najväčším na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

VEDENIE ŠKOLY
Mgr. Ivan Gecko, riaditeľ školy, Mgr. Ľubica Kubiňáková, zástupkyňa riaditeľa školy pre I. stupeň, Mgr. Iveta Vincelová, zástupkyňa riaditeľa školy pre II. stupeň, Elvíra Bodonová, vedúca vychovávateliek ŠKD, Milada Runyayová, vedúca úseku prevádzkovo-ekonomických činností, Anna Kosorínová, vedúca zariadenia školského stravovania.

ŠKOLA BAVÍ UČITEĽOV
I ŽIAKOV
Nové tisícročie bude obdobím mohutného rozvoja vzdelanosti, vedy a všetci na škole dúfajú, že aj humanity. ZŠ P. Dobšinského ponúka všeobecné vzdelanie základného typu, ktoré umožňuje po skončení študovať na ktoromkoľvek type strednej školy. „Ponúkame štandardnú znalosť cudzieho jazyka podľa výberu od 1. ročníka pre všetkých žiakov – anglický jazyk, nemecký jazyk podľa variantu rozšíreného vyučovania cudzích jazykov s podporou informačných komunikačných technológií (práca s počítačom). Deti môžu pracovať v školskom parlamente, majú možnosť športového, umeleckého, duchovného vyžitia, zapojiť sa do záujmových krúžkov a nepovinných predmetov. V tomto školskom roku si žiaci školy môžu vyberať z 34 záujmových krúžkov v škole a z 11 záujmových krúžkov v ŠKD. Plavecký výcvik absolvujú tretiaci a šiestaci. Do školy v prírode idú žiaci v 4. ročníka, prípadne podľa záujmu aj v iných ročníkoch. Lyžiarsky výcvik absolvujú siedmaci a kurz spoločenských tancov ôsmaci v spolupráci s Domom kultúry. Deti absolvujú aj letné tábory na Slovensku i v zahraničí a veľmi sa tešia pobytu pri mori. Na exkurzie chodia po celom Slovensku a zo zahraničia sú obľúbené cesty do Viedne i Paríža,“ hovorí riaditeľ školy Mgr. Ivan Gecko. Napriek zlej situácii v slovenskom školstve má škola k dispozícii viacero odborných učební. „Spomeniem dve počítačové učebne napojené na internet, učebne fyziky, prírodopisu, chémie, ekológie, výtvarnej výchovy, hudobnej výchovy, technickej výchovy, cudzích jazykov či dve telocvične. Žiaci majú k dispozícii žiacku knižnicu – pobočku okresnej knižnice, 8 samostatných oddelení školského klubu detí, školskú kuchyňu s 2 jedálňami, izbu Pavla Dobšinského a učebňu environmentálnej výchovy. Našou špeciálnou ponukou sú triedy pre intelektovo nadané deti s regionálnou pôsobnosťou od 1. ročníka po 9. ročník. Týmto sme sa zaradili medzi 20 škôl na Slovensku a sme prvý, ktorý tento projekt dotiahli do 9.ročníka. Možnosť navštevovať takéto triedy ponúkame širokej rodičovskej verejnosti aj mimo mesta a z blízkeho okolia. Rodičia, ktorí prejavia záujem o takéto vzdelávanie svojho dieťaťa, nech sa skontaktujú so školou a dostanú podrobné informácie. Máme vlastnú psychologickú poradňu, poradňu špeciálneho pedagóga a logopedickú poradňu v priestoroch školy, ponúkame prácu v krúžkoch a kluboch AMAVETu, prácu s učebňami LEGO-DACTA v počte 7 a školský bufet“, dodal riaditeľ školy.

Skryť Vypnúť reklamu

ÚSPEŠNÉ PROJEKTY
Škola bola a stále je zapojená do mnohých projektov. Do tohto obdobia sme vypracovali viac ako 30 projektov z rôznych oblastí a viac ako dve desiatky z nich boli úspešné. Medzi najväčšie patria Zdravie podporujúca škola, Strom života – zahŕňa oblasť environmentálnej výchovy, Regionálna výchova, Infovek 2000 – internetizácia školy, Farebný svet bez drog a mnohé iné krátkodobé projekty, ako napríklad Otvorená škola Infovek 2003 a 2005 – granty na zaobstaranie výpočtovej techniky a sprístupnenie internetu verejnosti vždy v piatok popoludní a v sobotu dopoludnia, Školy pre budúcnosť 2003, 2004, 2005 – granty pre triedy od konta Orange, projekt Digitálne Štúrovstvo 2005 – grant na doplnenie výpočtovej techniky atď. Škola organizuje aj krajské festivaly vedy a techniky Amavet (Asociácia pre mládež, vedu a techniku) pre základné a stredné školy a zúčastňujeme sa celoslovenských i medzinárodných festivalov. Škola si v poslednom období úspešne finančne prilepšuje získavaním darovaných 2 % z dane zo mzdy, ktoré sa používajú na zabezpečenie učebných pomôcok, ale najmä ako zdroj spolu financovania úspešných projektov. Dostali sme sa medzi prvé školy na Slovensku. Ktoré sa stali školiacim centrom Infoveku a vyškolili sme viac ako 200 učiteľov. V rámci otvárania sa školy verejnosti škola organizuje školenia v ovládaní výpočtovej techniky pre rodičov, skupinu nezamestnaných, aby sa tak lepšie zorientovali na trhu práce.

Skryť Vypnúť reklamu

TOTO SA NÁM TIEŽ PODARILO
V poslednom období sa škole v oblasti materiálneho zabezpečenia podarilo zriadiť druhú počítačovú učebňu s internetom, vymeniť časť podlahovej krytiny, v triedach aj na chodbách, zmodernizovať časť tieniacej techniky, škola bola úspešná v podaných projektoch, doplnilo sa zariadenie školského areálu, zrekonštruovala sa školská kotolňa, maľovaním sa postupne upravujú rozsiahle vnútorné priestory.

ŠKOLSKÝ KLUB DETÍ
Zariadenie navštevuje 213 detí, ale počet detí je veľmi pohyblivý a závislý od zamestnanosti rodičov. Práca všetkých oddelení je pravidelná, uplatňujú sa rôzne formy hier a iných činností, ktoré rozvíjajú zmyslovú a pohybovú aktivitu, ale tiež fantáziu, tvorivosť, upevňujú sa priateľské vzťahy medzi deťmi. Zaujímavými aktivitami sú srdiečkový deň, týždeň hlasného čítania, zelený deň, deň matiek , deň slnka, deň priateľstva a iné. Klub vydáva sa svoj vlastný časopis pod názvom Klubáčik. Rekreačný poldeň, ktorým je streda, sa v tomto zariadení využíva na vychádzky, výlety, exkurzie, návštevy zimného štadiónu a plavárne. Každý deň deti absolvujú najmenej 1 hodinu pobytu na čerstvom vzduchu, k čomu slúži najmä rozsiahly vonkajší areál školy vrátane športovej časti. V posledný deň každého týždňa sa koná tzv. krúžkový deň, keď si deti môžu vybrať z 8 rôznych krúžkov podľa svojho záujmu. Pravidelne sa organizuje aj klubová olympiáda. Každý deň od 16:00 až do 17:00 hodiny deti navštevujú krúžky výpočtovej techniky. Rôzne bohaté činnosti a aktivity boli ocenené rôznymi inštitúciami ako napríklad SAŽP, TV JOJ, HaZZ, miestnou hvezdárňou a pod. Najväčším ocenením je však spokojnosť detí a ich rodičov. Činnosť školského klubu detí, ktorý je zariadením základnej školy ,je veľmi bohatá a široko spektrálna, čo je zárukou jeho ďalšej činnosti, napredovania a neustáleho záujmu detí a ich rodičov.

NAŠE PLÁNY
Škola chce naďalej rozširovať a modernizovať počítačové učebne a zriadiť tretiu, pokračovať v prebudovaní športového a oddychového areálu školy, zrekonštruovať sociálne zariadenia, obnoviť fasády budov, pokračovať vo výmene podlahovej krytiny a tieniacej techniky, otvoriť sa viacej verejnosti sprístupnením počítačových učební a športového areálu, naďalej sa zapájať do projektov.

NAŠI PRIATELIA
Pri výchove a vzdelávaní škola spolupracuje s mnohými inštitúciami ako sú Mestský úrad, PPP, CVČ - Relax, Okresná knižnica M. Hrebendu, Dom Matice Slovenskej, Gemersko-malohontská hvezdáreň, Gemersko-malohontské múzeum, Dom kultúry, Akadémia vzdelávania, farské úrady. Veľmi aktívne sa na výchovno-vzdelávacej činnosti podieľa aj výbor rodičovského združenia, rada i triedne výbory rodičovského združenia. V ďalšom smerovaní a rozvoji školy zohráva dôležitú úlohu aj rada školy.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 2. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 3. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 4. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 5. Koniec Bratislavy? Pre túto firmu môžete pracovať aj cez polovicu republiky
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 8. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 9. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 10. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 1. 365.bank prináša digitálnu hypotéku s možnosťou podania žiadosti
 2. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 3. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 10 504
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 866
 3. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 537
 4. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 6 778
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 284
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 711
 7. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna 3 416
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 2 841
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 573
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi 1 982

Blogy SME

 1. Café Európa: Valí sa na nás energetická kríza?
 2. Šimon Briatka: Inšpiratívni ľudia 1: Roger Bannister, lekár, ktorý zabehol svetový rekord
 3. Naďa Serafínová: Ako sa naozaj testuje? Povedzme, že dosť zvláštne.
 4. Marián Lukáč: Blog č. 44- Múdrosť
 5. Miriam Studeničová: Cisár je nahý! Osobnosti sú nevedomé! Nepoznajú Pravdu!
 6. Stanislav Martinčko: Poľovačka na zajace a 50 000 Eur v zlate !!
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Aké ťažké je ľahko odpustiť?
 8. Miro Jankes: Októbrový výber
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 14 377
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 8 015
 3. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 793
 4. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 452
 5. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha". 4 887
 6. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 3 785
 7. Pavel Dvořák: Platby mobilom v Číne 3 734
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 3 685
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Rekordman v počte odohratých zápasov v drese hokejového Slovana Michal Sersen, bol hosťom Roba Kmeťa v pravidelnej štvrtkovej relácii MY Športujeme.


13m
Ilustračné foto.

Šéf rezortu zdravotníctva je ochotný rokovať o zmiernení opatrení v čiernych okresoch, ale len pre zaočkovaných.


a 1 ďalší 11 h
Covid semafor platný od 1. novembra.

Na juhu Banskobystrického kraja začínajú platiť najprísnejšie protipandemické opatrenia.


(mb) 19 h
 Gemerská Ves, miestna časť Šankovce, ktorou sa vlani prehnala veterná smršť.

Víchrica sa prehnala miestnou časťou Šankovce vlani v októbri.


SITA 20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Známy podnik na Nábreží Oravskej priehrady plamene úplne zničili.


21 h

V interiéri reštaurácie sa najedia len zaočkovaní.


18 h

Zakážu svadby, oslavy, zatvoria fitness centrá, wellness, akvaparky, v reštauráciách sa nenajete, v kaviarni nevypijete kávu, v hoteli sa neubytujete.


19 h

Ľuďom sa jej správanie nepáčilo, zavolali políciu.


26. okt

Blogy SME

 1. Café Európa: Valí sa na nás energetická kríza?
 2. Šimon Briatka: Inšpiratívni ľudia 1: Roger Bannister, lekár, ktorý zabehol svetový rekord
 3. Naďa Serafínová: Ako sa naozaj testuje? Povedzme, že dosť zvláštne.
 4. Marián Lukáč: Blog č. 44- Múdrosť
 5. Miriam Studeničová: Cisár je nahý! Osobnosti sú nevedomé! Nepoznajú Pravdu!
 6. Stanislav Martinčko: Poľovačka na zajace a 50 000 Eur v zlate !!
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Aké ťažké je ľahko odpustiť?
 8. Miro Jankes: Októbrový výber
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 14 377
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 8 015
 3. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 793
 4. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 452
 5. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha". 4 887
 6. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 3 785
 7. Pavel Dvořák: Platby mobilom v Číne 3 734
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 3 685
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu