Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Základná škola Pavla Dobšinského, Rimavská Sobota

Základný kameň školy bol položený 3. novembra 1975. O tri roky neskôr začala škola svoju činnosť najprv vyučovaním na 1. stupni a od roku 1979 ako plne organizovaná škola. V roku 1995 bol na základe dosahovaných výsledkov škole prepožičaný čestný názov „Z

Š Pavla Dobšinského“. Škola je členom Národnej sekcie škôl podporujúcich zdravie v SR, od decembra 1999 sa stala školou Gemerskej mliekárne a v školskom roku 2004/2005 získala certifikát Zelená škola, ktorý pre tento školský rok obhajujeme. V súčasnej dobe navštevuje školu viac ako 800 žiakov, s ktorými pracuje 18 učiteľov na I. stupni, 37 učiteľov na II. stupni a 8 vychovávateliek v školskom klube detí. O fungovanie školy sa stará aj 17 hospodárskych zamestnancov a 11 zamestnancov školského stravovacieho zariadenia. Od 1. januára 2002 je škola samostatným právnym subjektom a stala sa ním z vlastného rozhodnutia všetkých zamestnancov. Škola počtom žiakov i svojou rozsiahlosťou patrí k najväčším na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

VEDENIE ŠKOLY
Mgr. Ivan Gecko, riaditeľ školy, Mgr. Ľubica Kubiňáková, zástupkyňa riaditeľa školy pre I. stupeň, Mgr. Iveta Vincelová, zástupkyňa riaditeľa školy pre II. stupeň, Elvíra Bodonová, vedúca vychovávateliek ŠKD, Milada Runyayová, vedúca úseku prevádzkovo-ekonomických činností, Anna Kosorínová, vedúca zariadenia školského stravovania.

ŠKOLA BAVÍ UČITEĽOV
I ŽIAKOV
Nové tisícročie bude obdobím mohutného rozvoja vzdelanosti, vedy a všetci na škole dúfajú, že aj humanity. ZŠ P. Dobšinského ponúka všeobecné vzdelanie základného typu, ktoré umožňuje po skončení študovať na ktoromkoľvek type strednej školy. „Ponúkame štandardnú znalosť cudzieho jazyka podľa výberu od 1. ročníka pre všetkých žiakov – anglický jazyk, nemecký jazyk podľa variantu rozšíreného vyučovania cudzích jazykov s podporou informačných komunikačných technológií (práca s počítačom). Deti môžu pracovať v školskom parlamente, majú možnosť športového, umeleckého, duchovného vyžitia, zapojiť sa do záujmových krúžkov a nepovinných predmetov. V tomto školskom roku si žiaci školy môžu vyberať z 34 záujmových krúžkov v škole a z 11 záujmových krúžkov v ŠKD. Plavecký výcvik absolvujú tretiaci a šiestaci. Do školy v prírode idú žiaci v 4. ročníka, prípadne podľa záujmu aj v iných ročníkoch. Lyžiarsky výcvik absolvujú siedmaci a kurz spoločenských tancov ôsmaci v spolupráci s Domom kultúry. Deti absolvujú aj letné tábory na Slovensku i v zahraničí a veľmi sa tešia pobytu pri mori. Na exkurzie chodia po celom Slovensku a zo zahraničia sú obľúbené cesty do Viedne i Paríža,“ hovorí riaditeľ školy Mgr. Ivan Gecko. Napriek zlej situácii v slovenskom školstve má škola k dispozícii viacero odborných učební. „Spomeniem dve počítačové učebne napojené na internet, učebne fyziky, prírodopisu, chémie, ekológie, výtvarnej výchovy, hudobnej výchovy, technickej výchovy, cudzích jazykov či dve telocvične. Žiaci majú k dispozícii žiacku knižnicu – pobočku okresnej knižnice, 8 samostatných oddelení školského klubu detí, školskú kuchyňu s 2 jedálňami, izbu Pavla Dobšinského a učebňu environmentálnej výchovy. Našou špeciálnou ponukou sú triedy pre intelektovo nadané deti s regionálnou pôsobnosťou od 1. ročníka po 9. ročník. Týmto sme sa zaradili medzi 20 škôl na Slovensku a sme prvý, ktorý tento projekt dotiahli do 9.ročníka. Možnosť navštevovať takéto triedy ponúkame širokej rodičovskej verejnosti aj mimo mesta a z blízkeho okolia. Rodičia, ktorí prejavia záujem o takéto vzdelávanie svojho dieťaťa, nech sa skontaktujú so školou a dostanú podrobné informácie. Máme vlastnú psychologickú poradňu, poradňu špeciálneho pedagóga a logopedickú poradňu v priestoroch školy, ponúkame prácu v krúžkoch a kluboch AMAVETu, prácu s učebňami LEGO-DACTA v počte 7 a školský bufet“, dodal riaditeľ školy.

Skryť Vypnúť reklamu

ÚSPEŠNÉ PROJEKTY
Škola bola a stále je zapojená do mnohých projektov. Do tohto obdobia sme vypracovali viac ako 30 projektov z rôznych oblastí a viac ako dve desiatky z nich boli úspešné. Medzi najväčšie patria Zdravie podporujúca škola, Strom života – zahŕňa oblasť environmentálnej výchovy, Regionálna výchova, Infovek 2000 – internetizácia školy, Farebný svet bez drog a mnohé iné krátkodobé projekty, ako napríklad Otvorená škola Infovek 2003 a 2005 – granty na zaobstaranie výpočtovej techniky a sprístupnenie internetu verejnosti vždy v piatok popoludní a v sobotu dopoludnia, Školy pre budúcnosť 2003, 2004, 2005 – granty pre triedy od konta Orange, projekt Digitálne Štúrovstvo 2005 – grant na doplnenie výpočtovej techniky atď. Škola organizuje aj krajské festivaly vedy a techniky Amavet (Asociácia pre mládež, vedu a techniku) pre základné a stredné školy a zúčastňujeme sa celoslovenských i medzinárodných festivalov. Škola si v poslednom období úspešne finančne prilepšuje získavaním darovaných 2 % z dane zo mzdy, ktoré sa používajú na zabezpečenie učebných pomôcok, ale najmä ako zdroj spolu financovania úspešných projektov. Dostali sme sa medzi prvé školy na Slovensku. Ktoré sa stali školiacim centrom Infoveku a vyškolili sme viac ako 200 učiteľov. V rámci otvárania sa školy verejnosti škola organizuje školenia v ovládaní výpočtovej techniky pre rodičov, skupinu nezamestnaných, aby sa tak lepšie zorientovali na trhu práce.

Skryť Vypnúť reklamu

TOTO SA NÁM TIEŽ PODARILO
V poslednom období sa škole v oblasti materiálneho zabezpečenia podarilo zriadiť druhú počítačovú učebňu s internetom, vymeniť časť podlahovej krytiny, v triedach aj na chodbách, zmodernizovať časť tieniacej techniky, škola bola úspešná v podaných projektoch, doplnilo sa zariadenie školského areálu, zrekonštruovala sa školská kotolňa, maľovaním sa postupne upravujú rozsiahle vnútorné priestory.

ŠKOLSKÝ KLUB DETÍ
Zariadenie navštevuje 213 detí, ale počet detí je veľmi pohyblivý a závislý od zamestnanosti rodičov. Práca všetkých oddelení je pravidelná, uplatňujú sa rôzne formy hier a iných činností, ktoré rozvíjajú zmyslovú a pohybovú aktivitu, ale tiež fantáziu, tvorivosť, upevňujú sa priateľské vzťahy medzi deťmi. Zaujímavými aktivitami sú srdiečkový deň, týždeň hlasného čítania, zelený deň, deň matiek , deň slnka, deň priateľstva a iné. Klub vydáva sa svoj vlastný časopis pod názvom Klubáčik. Rekreačný poldeň, ktorým je streda, sa v tomto zariadení využíva na vychádzky, výlety, exkurzie, návštevy zimného štadiónu a plavárne. Každý deň deti absolvujú najmenej 1 hodinu pobytu na čerstvom vzduchu, k čomu slúži najmä rozsiahly vonkajší areál školy vrátane športovej časti. V posledný deň každého týždňa sa koná tzv. krúžkový deň, keď si deti môžu vybrať z 8 rôznych krúžkov podľa svojho záujmu. Pravidelne sa organizuje aj klubová olympiáda. Každý deň od 16:00 až do 17:00 hodiny deti navštevujú krúžky výpočtovej techniky. Rôzne bohaté činnosti a aktivity boli ocenené rôznymi inštitúciami ako napríklad SAŽP, TV JOJ, HaZZ, miestnou hvezdárňou a pod. Najväčším ocenením je však spokojnosť detí a ich rodičov. Činnosť školského klubu detí, ktorý je zariadením základnej školy ,je veľmi bohatá a široko spektrálna, čo je zárukou jeho ďalšej činnosti, napredovania a neustáleho záujmu detí a ich rodičov.

NAŠE PLÁNY
Škola chce naďalej rozširovať a modernizovať počítačové učebne a zriadiť tretiu, pokračovať v prebudovaní športového a oddychového areálu školy, zrekonštruovať sociálne zariadenia, obnoviť fasády budov, pokračovať vo výmene podlahovej krytiny a tieniacej techniky, otvoriť sa viacej verejnosti sprístupnením počítačových učební a športového areálu, naďalej sa zapájať do projektov.

NAŠI PRIATELIA
Pri výchove a vzdelávaní škola spolupracuje s mnohými inštitúciami ako sú Mestský úrad, PPP, CVČ - Relax, Okresná knižnica M. Hrebendu, Dom Matice Slovenskej, Gemersko-malohontská hvezdáreň, Gemersko-malohontské múzeum, Dom kultúry, Akadémia vzdelávania, farské úrady. Veľmi aktívne sa na výchovno-vzdelávacej činnosti podieľa aj výbor rodičovského združenia, rada i triedne výbory rodičovského združenia. V ďalšom smerovaní a rozvoji školy zohráva dôležitú úlohu aj rada školy.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 269
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 659
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 397
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 13 298
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 115
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 775
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 399
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 274
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 094
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 949
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

FTC Fiľakovo 2020/21.

Aj fiľakovskí futbalisti sa pripravujú samostatne. Kouč chce cez zimu vystužiť káder.

5 h

Pri dopravnej nehode pred obchodom v Rimavskej Bani sa našťastie nikto nezranil.

7 h
Nájdená bronzová sekerka a jej predpokladaná celková podoba vytvorená digitálne.

Počas pobytu v prírode sa oplatí byť všímavý.

8 h
BKM Lučenec - Spišskí Rytieri.

V stredu večer sa opäť hrá v lučeneckej Arene.

11 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

26. jan

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

26. jan

Výhrady zástupcov dolných Kysúc boli oprávnené.

26. jan

Mnohí vodiči odbočujú na Nedožerskej ceste v Prievidzi doľava, smerom do mestskej časti Necpaly. Podľa dopravnej značky to však robiť nemôžu, čo si mnohí doteraz neuvedomovali.

14 h

Už ste čítali?