Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky

Základná škola s materskou školou Kokava nad Rimavicou

Škola získala právnu subjektivitu 1. apríla 2002 a po spojení s materskou školou bol v obci vytvorený spoločný výchovno-vzdelávací komplex, ktorého súčasťou je aj jedno oddelenie školského klubu detí a školská jedáleň. Školské zariadenie do minulého roka

sídlilo v troch budovách. Materská škola vo svojej budove na Dobšinského ulici a žiaci základnej školy sa vyučovali v budovách na Hviezdoslavovej (1.-4.roč.) a Štúrovej (5.-9.roč.). Z racionalizačných dôvodov sa výchovno-vzdelávací proces žiakov školy od 1. novembra 2005 realizuje len v jednej budove. Tým sa zmenšili vyučovacie priestory, zmenila sa štruktúra vyučovania a došlo k redukcii špeciálnych učební. Teraz základnú školu navštevuje 349 žiakov, ktorí sa učia v sedemnástich triedach a výchovno-vzdelávací proces zabezpečuje 22 pedagogických zamestnancov. V dvoch oddeleniach materskej školy je umiestnených 59 detí od troch do šesť rokov a prevádzku zabezpečujú štyri učiteľky. Školský klub detí navštevuje v jednom oddelení 30 žiakov, popri vedúcej klubu pomáha v mimoškolskej činnosti aj asistent učiteľa. Celkom v škole pracuje 41 interných a 5 externých zamestnancov. Školu navštevujú okrem detí z Kokavy nad Rimavicou aj žiaci z okolitých obcí, ktoré patria do nášho školského obvodu - Zlatno, Liešnica, Vlkovo, Ďubákovo, Šoltýska a sedem žiakov z Českého Brezova.

Skryť Vypnúť reklamu

Z HISTÓRIE ŠKOLY
Obec Kokava nad Rimavicou bola v dávnej aj nedávnej minulosti centrom regiónu na hraniciach Malohontu a Gemera. Jej výhodná geografická poloha a vhodné životné prostredie boli dôsledkom osídlenia tejto oblasti už začiatkom 14. storočia. Písomné dokumenty potvrdzujú existenciu školy v obci koncom prvej polovici 16.storočia.
Na prelome 19. a 20. storočia dochádza k značnému nárastu počtu obyvateľov v Kokave a na okolitých lazoch a v dôsledku toho v tomto období navštevuje tunajšiu ročne priemerne 210 žiakov. Medzi prvými učiteľmi v Kokave boli známe osobnosti národného obrodenia ako napr. Ján Hrebenda – údajne starý otec Mateja Hrebendu, alebo Michal Bakulíni, ktorého pamätná tabuľa je umiestnená na budove pôvodnej školy postavenej v roku 1851. Po obsadení južného Slovenska bola kokavská meštianka jedinou školou v širokom okolí a dochádzali sem deti od Lučenca, Poltára a Rimavskej Soboty.
V roku 1955 bola postavená budova novej školy na Hviezdoslavovej ulici, ktorá je v prevádzke dodnes, ale vzhľadom na znižujúci sa počet žiakov a zvyšujúce sa prevádzkové náklady je dočasne opustená.
Budova terajšej školy bola otvorená v roku 1978. Zo školy vyšlo množstvo osobností spoločenského, kultúrneho verejného života.

Skryť Vypnúť reklamu

MATERSKÁ ŠKOLA
Poslaním nášho predškolského zariadenia je pripraviť budúcich žiakov školy po stránke intelektuálnej, sociálno-emocionálnej a fyzickej a v závislosti od ich veku zabezpečovať správny vývoj osobnosti.
Vo svojich aktivitách sa učiteľky zameriavajú na oblasť regionálnej výchovy s využívaním prvkov ľudového umenia, oblasť environmentálnej výchovy s prvkami využívania poznatkov o prírode a v oblasti prosociálnej s prvkami využívania výchovných metód a formovanie osobnosti budúceho žiaka. O zaradenie do predškolského zariadenia je veľký záujem no vzhľadom na obmedzené priestorové podmienky nedokážeme úplne uspokojiť záujem rodičov.

VÝCHOVNO-VZDELÁVACÍ PROCES
V tomto školskom roku školu navštevuje spolu 349 žiakov z toho 130 žiakov v ročníkoch 1.-4. a 219 v ročníkoch 5.-9. Prioritou školy je kvalitné vyučovanie cudzích jazykov, vyučovanie prírodovedných predmetov s posilnením regionálnych prvkov a zvyšovanie počítačovej gramotnosti. Škola bola medzi prvými v regióne zaradená do projektu INFOVEK. V priebehu piatich rokov sa podarilo zriadiť dve počítačové učebne, ktoré sa neustále snažíme dopĺňať novým zariadením a novými technológiami. V priebehu tohto kalendárneho roka plánujeme vybudovať multimediálnu učebňu a rozšíriť vyučovanie práce s PC, IKT a informatiky so základmi programovania. V súčasnom období začíname s aktualizáciou web – stránok školy, pri príprave ktorých počítame do budúcnosti aj so spoluprácou žiakov školy. Z roka na rok stúpa počet pedagogických pracovníkov, ktorí svoju dokumentáciu vedú v elektronickej forme a spolupracujú so žiakmi na multimediálnych projektoch.
Talentovaní žiaci sa pravidelne pripravujú a zúčastňujú školských súťaží a predmetových olympiád. Predpokladom k dosiahnutiu výborných výchovno-vzdelávacích cieľov bude predovšetkým v krátkej dobe realizovať rekonštrukciu budovy školy. Budova našej školy je asi jediná školská budova v regióne na ktorej sa od jej odovzdania do prevádzky v roku 1978 nerobili žiadne rozsiahlejšie opravy a rekonštrukcie. V závislosti od rastu cien energií bude nutné budovu zatepliť a zabezpečiť opravu okien. V spolupráci so zriaďovateľom , obcou Kokava nad Rimavicou, hľadáme možnosti finančného pokrytia a realizácie prác.

Skryť Vypnúť reklamu

MIMOŠKOLSKÁ ČINNOSŤ
Škola ponúka pre žiakov možnosť zapojiť sa do práce v krúžkoch a záujmových útvaroch. Väčšinu krúžkov vedú pedagogickí pracovníci, časť rodičia a krúžkoví nadšenci. Celkom pracuje na škole 19 krúžkov, prevažne sú zamerané na športovú a hudobno-tanečnú činnosť. Výsledky svojej záujmovej práce prezentujú na súťažiach a vystúpeniach v rámci regiónu a niektorí aj na celoslovenskej resp. medzinárodnej úrovni. Žiackym turnajom s najdlhšou tradíciou v regióne je asi basketbalový turnaj v Kokave nad Rimavicou. Založený bol v roku 1965 a mal názov „ Pohár oslobodenia Kokavy nad Rimavicou“ Po 25. ročníkoch v roku 1990 až dodnes sa hrá „O pohár starostu obce Kokava nad Rimavicou“. 1.3.2006 sa uskutočnil 41 ročník tohto turnaja. Bohatou tradíciou a hlavne mimoriadne úspešnou činnosťou sa môže pochváliť Detský folklórny súbor Kokavan, ktorý pracuje pri ZŠ a MKS v Kokave nad Rimavicou. Vznikol v roku 1946 pod vedením učiteľa Pavla Zajaca a vtedajšieho riaditeľa meštianskej školy Štefana Bobru ako jeden z prvých detských kolektívov na Slovensku, pričom až dodnes nikdy neprerušil svoju činnosť. Tanečná skupina detí vznikla s potreby spestriť rôzne školské či dedinské podujatia kultúrnym programom. V ďalších rokoch sa k Pavlovi Zajacovi pripojili ďalší vedúci: Mária Bobrová, Pavol Javor, Jozef Franko, a od roku 1976 pracuje DFS Kokavan pod vedením Mgr. Viery Brezinovej, učiteľky ZŠ. Súbor sa od začiatku do teraz orientuje na bohatý kokavský folklór. Pravidelne sa zúčastňoval okresných, krajských aj celoštátnych folkloristických prehliadok a súťaží pričom dosahoval stabilne popredné umiestnenia. Nemožno vymenovať všetky vystúpenia v 60 ročnej histórii, tak aspoň kultúrne zájazdy a vystúpenia v zahraničí - 1950 a 1967 v Nemecku, 1965 v Anglicku, 1969,1970,1989,1991 v Maďarsku. Od jeho vzniku dodnes sa v súbore vystriedalo obrovské množstvo detí, ktoré sem priviedla láska k ľudovým tradíciám. Mnohí z nich zostali a zostávajú verní tejto záľube a pracujú v rôznych folklórnych súboroch na Slovensku( Igor Kovačovič, Martin Bútor, Ivan Murín, atď).
V školskom roku 2005/2006 pracuje v súbore 26 detí -10 chlapcov a 16 dievčat a súbor vedú Ján Blahuta a Emília Blahutová.
Posledným úspechom súboru bolo minuloročné účinkovanie chlapčenskej zložky na Stredoslovenskom detskom folklórnom festivale v Likavke v programe „Hry na pastve“ a účinkovaním na Folklórnom festivale „Východná 2005“. Od roku 2001 naša škola v spolupráci s Ústavom pre výchovu a vzdelávanie pracovníkov lesného a vodného hospodárstva vo Zvolene organizuje lesnícky náučno-poznávací chodník pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií regiónov Malohont - Novohrad – Gemer „Mladí priatelia lesa“. Na tomto podujatí sa pravidelne prezentovali vystúpením sokoliari zo skupiny sv. Bavona z Banskej Štiavnice, exponáty trofejí lesnej zvery a loveckých zbraní predvádzali pracovníci múzea vo Svätom Antone a žiaci spoznávajú dreviny, rastliny, hmyz a vtáky našich lesov. Na posledných dvoch ročníkoch sa okrem detí z nášho okolia zúčastnili aj žiaci z iných regiónov Slovenska a podujatia sa celkom zúčastnilo takmer 800 ľudí. Udržiavaním tradícií a chránením krajiny a prírodného prostredia vedieme deti k láske k rodnému kraju, obci v ktorej vyrastajú a krajine v ktorej budú žiť.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príbehy investorov: Na čo si dávať pozor?
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 4. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 5. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 6. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 7. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 8. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 9. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 10. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 1. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 3. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 4. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 5. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 58 087
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 18 887
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 15 287
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 13 659
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 500
 6. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 697
 7. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 7 636
 8. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 384
 9. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 7 226
 10. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 7 065
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Priestory bývalého kina v Bánovciach nad Bebravou

Kiná či vnútorné priestory reštaurácií sa uvoľnení opäť nedočkali.

2 h
Poškodená značka.

V pláne rozvoja NP je prioritou mäkký turizmus.

4 h
Ilustračná fotografia.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) plne podporuje snahy slovenských pekárov, aby poslanci Národnej rady SR zachovali súčasné lehoty splatnosti faktúr.

7 h
Ilustračné foto.

Samospráva odporúča minimalizovať športovú činnosť v tejto oblasti.

7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Likvidácia autovrakov, ku ktorým sa nikto nehlási, je zložitá, no aby stáli bez povšimnutia na lúke niekoľko rokov, je nezvyčajné a svedčí o nevšímavosti úradov aj ľudí.

13 h

Muži dostali tresty vo výške 4,5 a 4 roky.

3 h

Ľudia berú zdravie na ľahkú váhu a sú málo informovaní o možných rizikách, tvrdí Oleksandr Olashyn.

4. máj

Z pôvodného bazéna vytvorili tri.

6. máj

Už ste čítali?