Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky

Základná škola s materskou školou Kokava nad Rimavicou

Škola získala právnu subjektivitu 1. apríla 2002 a po spojení s materskou školou bol v obci vytvorený spoločný výchovno-vzdelávací komplex, ktorého súčasťou je aj jedno oddelenie školského klubu detí a školská jedáleň. Školské zariadenie do minulého roka

sídlilo v troch budovách. Materská škola vo svojej budove na Dobšinského ulici a žiaci základnej školy sa vyučovali v budovách na Hviezdoslavovej (1.-4.roč.) a Štúrovej (5.-9.roč.). Z racionalizačných dôvodov sa výchovno-vzdelávací proces žiakov školy od 1. novembra 2005 realizuje len v jednej budove. Tým sa zmenšili vyučovacie priestory, zmenila sa štruktúra vyučovania a došlo k redukcii špeciálnych učební. Teraz základnú školu navštevuje 349 žiakov, ktorí sa učia v sedemnástich triedach a výchovno-vzdelávací proces zabezpečuje 22 pedagogických zamestnancov. V dvoch oddeleniach materskej školy je umiestnených 59 detí od troch do šesť rokov a prevádzku zabezpečujú štyri učiteľky. Školský klub detí navštevuje v jednom oddelení 30 žiakov, popri vedúcej klubu pomáha v mimoškolskej činnosti aj asistent učiteľa. Celkom v škole pracuje 41 interných a 5 externých zamestnancov. Školu navštevujú okrem detí z Kokavy nad Rimavicou aj žiaci z okolitých obcí, ktoré patria do nášho školského obvodu - Zlatno, Liešnica, Vlkovo, Ďubákovo, Šoltýska a sedem žiakov z Českého Brezova.

Skryť Vypnúť reklamu

Z HISTÓRIE ŠKOLY
Obec Kokava nad Rimavicou bola v dávnej aj nedávnej minulosti centrom regiónu na hraniciach Malohontu a Gemera. Jej výhodná geografická poloha a vhodné životné prostredie boli dôsledkom osídlenia tejto oblasti už začiatkom 14. storočia. Písomné dokumenty potvrdzujú existenciu školy v obci koncom prvej polovici 16.storočia.
Na prelome 19. a 20. storočia dochádza k značnému nárastu počtu obyvateľov v Kokave a na okolitých lazoch a v dôsledku toho v tomto období navštevuje tunajšiu ročne priemerne 210 žiakov. Medzi prvými učiteľmi v Kokave boli známe osobnosti národného obrodenia ako napr. Ján Hrebenda – údajne starý otec Mateja Hrebendu, alebo Michal Bakulíni, ktorého pamätná tabuľa je umiestnená na budove pôvodnej školy postavenej v roku 1851. Po obsadení južného Slovenska bola kokavská meštianka jedinou školou v širokom okolí a dochádzali sem deti od Lučenca, Poltára a Rimavskej Soboty.
V roku 1955 bola postavená budova novej školy na Hviezdoslavovej ulici, ktorá je v prevádzke dodnes, ale vzhľadom na znižujúci sa počet žiakov a zvyšujúce sa prevádzkové náklady je dočasne opustená.
Budova terajšej školy bola otvorená v roku 1978. Zo školy vyšlo množstvo osobností spoločenského, kultúrneho verejného života.

Skryť Vypnúť reklamu

MATERSKÁ ŠKOLA
Poslaním nášho predškolského zariadenia je pripraviť budúcich žiakov školy po stránke intelektuálnej, sociálno-emocionálnej a fyzickej a v závislosti od ich veku zabezpečovať správny vývoj osobnosti.
Vo svojich aktivitách sa učiteľky zameriavajú na oblasť regionálnej výchovy s využívaním prvkov ľudového umenia, oblasť environmentálnej výchovy s prvkami využívania poznatkov o prírode a v oblasti prosociálnej s prvkami využívania výchovných metód a formovanie osobnosti budúceho žiaka. O zaradenie do predškolského zariadenia je veľký záujem no vzhľadom na obmedzené priestorové podmienky nedokážeme úplne uspokojiť záujem rodičov.

VÝCHOVNO-VZDELÁVACÍ PROCES
V tomto školskom roku školu navštevuje spolu 349 žiakov z toho 130 žiakov v ročníkoch 1.-4. a 219 v ročníkoch 5.-9. Prioritou školy je kvalitné vyučovanie cudzích jazykov, vyučovanie prírodovedných predmetov s posilnením regionálnych prvkov a zvyšovanie počítačovej gramotnosti. Škola bola medzi prvými v regióne zaradená do projektu INFOVEK. V priebehu piatich rokov sa podarilo zriadiť dve počítačové učebne, ktoré sa neustále snažíme dopĺňať novým zariadením a novými technológiami. V priebehu tohto kalendárneho roka plánujeme vybudovať multimediálnu učebňu a rozšíriť vyučovanie práce s PC, IKT a informatiky so základmi programovania. V súčasnom období začíname s aktualizáciou web – stránok školy, pri príprave ktorých počítame do budúcnosti aj so spoluprácou žiakov školy. Z roka na rok stúpa počet pedagogických pracovníkov, ktorí svoju dokumentáciu vedú v elektronickej forme a spolupracujú so žiakmi na multimediálnych projektoch.
Talentovaní žiaci sa pravidelne pripravujú a zúčastňujú školských súťaží a predmetových olympiád. Predpokladom k dosiahnutiu výborných výchovno-vzdelávacích cieľov bude predovšetkým v krátkej dobe realizovať rekonštrukciu budovy školy. Budova našej školy je asi jediná školská budova v regióne na ktorej sa od jej odovzdania do prevádzky v roku 1978 nerobili žiadne rozsiahlejšie opravy a rekonštrukcie. V závislosti od rastu cien energií bude nutné budovu zatepliť a zabezpečiť opravu okien. V spolupráci so zriaďovateľom , obcou Kokava nad Rimavicou, hľadáme možnosti finančného pokrytia a realizácie prác.

Skryť Vypnúť reklamu

MIMOŠKOLSKÁ ČINNOSŤ
Škola ponúka pre žiakov možnosť zapojiť sa do práce v krúžkoch a záujmových útvaroch. Väčšinu krúžkov vedú pedagogickí pracovníci, časť rodičia a krúžkoví nadšenci. Celkom pracuje na škole 19 krúžkov, prevažne sú zamerané na športovú a hudobno-tanečnú činnosť. Výsledky svojej záujmovej práce prezentujú na súťažiach a vystúpeniach v rámci regiónu a niektorí aj na celoslovenskej resp. medzinárodnej úrovni. Žiackym turnajom s najdlhšou tradíciou v regióne je asi basketbalový turnaj v Kokave nad Rimavicou. Založený bol v roku 1965 a mal názov „ Pohár oslobodenia Kokavy nad Rimavicou“ Po 25. ročníkoch v roku 1990 až dodnes sa hrá „O pohár starostu obce Kokava nad Rimavicou“. 1.3.2006 sa uskutočnil 41 ročník tohto turnaja. Bohatou tradíciou a hlavne mimoriadne úspešnou činnosťou sa môže pochváliť Detský folklórny súbor Kokavan, ktorý pracuje pri ZŠ a MKS v Kokave nad Rimavicou. Vznikol v roku 1946 pod vedením učiteľa Pavla Zajaca a vtedajšieho riaditeľa meštianskej školy Štefana Bobru ako jeden z prvých detských kolektívov na Slovensku, pričom až dodnes nikdy neprerušil svoju činnosť. Tanečná skupina detí vznikla s potreby spestriť rôzne školské či dedinské podujatia kultúrnym programom. V ďalších rokoch sa k Pavlovi Zajacovi pripojili ďalší vedúci: Mária Bobrová, Pavol Javor, Jozef Franko, a od roku 1976 pracuje DFS Kokavan pod vedením Mgr. Viery Brezinovej, učiteľky ZŠ. Súbor sa od začiatku do teraz orientuje na bohatý kokavský folklór. Pravidelne sa zúčastňoval okresných, krajských aj celoštátnych folkloristických prehliadok a súťaží pričom dosahoval stabilne popredné umiestnenia. Nemožno vymenovať všetky vystúpenia v 60 ročnej histórii, tak aspoň kultúrne zájazdy a vystúpenia v zahraničí - 1950 a 1967 v Nemecku, 1965 v Anglicku, 1969,1970,1989,1991 v Maďarsku. Od jeho vzniku dodnes sa v súbore vystriedalo obrovské množstvo detí, ktoré sem priviedla láska k ľudovým tradíciám. Mnohí z nich zostali a zostávajú verní tejto záľube a pracujú v rôznych folklórnych súboroch na Slovensku( Igor Kovačovič, Martin Bútor, Ivan Murín, atď).
V školskom roku 2005/2006 pracuje v súbore 26 detí -10 chlapcov a 16 dievčat a súbor vedú Ján Blahuta a Emília Blahutová.
Posledným úspechom súboru bolo minuloročné účinkovanie chlapčenskej zložky na Stredoslovenskom detskom folklórnom festivale v Likavke v programe „Hry na pastve“ a účinkovaním na Folklórnom festivale „Východná 2005“. Od roku 2001 naša škola v spolupráci s Ústavom pre výchovu a vzdelávanie pracovníkov lesného a vodného hospodárstva vo Zvolene organizuje lesnícky náučno-poznávací chodník pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií regiónov Malohont - Novohrad – Gemer „Mladí priatelia lesa“. Na tomto podujatí sa pravidelne prezentovali vystúpením sokoliari zo skupiny sv. Bavona z Banskej Štiavnice, exponáty trofejí lesnej zvery a loveckých zbraní predvádzali pracovníci múzea vo Svätom Antone a žiaci spoznávajú dreviny, rastliny, hmyz a vtáky našich lesov. Na posledných dvoch ročníkoch sa okrem detí z nášho okolia zúčastnili aj žiaci z iných regiónov Slovenska a podujatia sa celkom zúčastnilo takmer 800 ľudí. Udržiavaním tradícií a chránením krajiny a prírodného prostredia vedieme deti k láske k rodnému kraju, obci v ktorej vyrastajú a krajine v ktorej budú žiť.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 754
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 794
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 681
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 859
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 15 647
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 172
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 567
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 325
 9. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 11 180
 10. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 055
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Po prvom dni testovania hlási Fiľakovo 25 pozitívnych. Otestovali 4164 ľudí

Samospráva sa pripravuje na druhý deň celoplošného testovania.

Vo Fiľakove sa pripravujú na ďalší deň celoplošného testovania.

V Hnúšti otestovali 2752 ľudí, 16 z nich je pozitívnych

V meste sa aktuálne pripravujú na nedeľné testovanie.

Po sobotňajšom testovaní v Hnúšti upratujú a dezinfikujú odberné miesta.

Koronavírus Banskobystrický kraj: Prvý deň testovania je za nami. Pokračuje sa v nedeľu (minúta po minúte)

Podrobné spravodajstvo z celoplošného testovania na Covid-19 v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Žiar nad Hronom, Zvolen a ostatných okresoch BB kraja.

Ilustračné foto.

V Tisovci doteraz otestovali viac ako 1 600 ľudí, šesť bolo pozitívnych

V zhruba štvortisícovom Tisovci bolo na víkendové testovanie zriadených päť odberných miest.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus Banskobystrický kraj: Prvý deň testovania je za nami. Pokračuje sa v nedeľu (minúta po minúte)

Podrobné spravodajstvo z celoplošného testovania na Covid-19 v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Žiar nad Hronom, Zvolen a ostatných okresoch BB kraja.

Koronavírus Žilinský kraj: Testovanie prebehlo bez výraznejších problémov (minúta po minúte)

Celoplošné testovanie na Covid-19 v okresoch Žilina, Martin, Čadca, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a ostatných okresoch ZA kraja.

Koronavírus Nitriansky kraj: Z vyše 30-tisíc ľudí v okrese Nitra je len 213 pozitívnych (minúta po minúte)

Spravodajstvo z celoplošného testovania na Covid-19 v okresoch Nitrianskeho kraja.

Už ste čítali?