Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Základná škola s materskou školou Kokava nad Rimavicou

Škola získala právnu subjektivitu 1. apríla 2002 a po spojení s materskou školou bol v obci vytvorený spoločný výchovno-vzdelávací komplex, ktorého súčasťou je aj jedno oddelenie školského klubu detí a školská jedáleň. Školské zariadenie do minulého roka

sídlilo v troch budovách. Materská škola vo svojej budove na Dobšinského ulici a žiaci základnej školy sa vyučovali v budovách na Hviezdoslavovej (1.-4.roč.) a Štúrovej (5.-9.roč.). Z racionalizačných dôvodov sa výchovno-vzdelávací proces žiakov školy od 1. novembra 2005 realizuje len v jednej budove. Tým sa zmenšili vyučovacie priestory, zmenila sa štruktúra vyučovania a došlo k redukcii špeciálnych učební. Teraz základnú školu navštevuje 349 žiakov, ktorí sa učia v sedemnástich triedach a výchovno-vzdelávací proces zabezpečuje 22 pedagogických zamestnancov. V dvoch oddeleniach materskej školy je umiestnených 59 detí od troch do šesť rokov a prevádzku zabezpečujú štyri učiteľky. Školský klub detí navštevuje v jednom oddelení 30 žiakov, popri vedúcej klubu pomáha v mimoškolskej činnosti aj asistent učiteľa. Celkom v škole pracuje 41 interných a 5 externých zamestnancov. Školu navštevujú okrem detí z Kokavy nad Rimavicou aj žiaci z okolitých obcí, ktoré patria do nášho školského obvodu - Zlatno, Liešnica, Vlkovo, Ďubákovo, Šoltýska a sedem žiakov z Českého Brezova.

SkryťVypnúť reklamu

Z HISTÓRIE ŠKOLY
Obec Kokava nad Rimavicou bola v dávnej aj nedávnej minulosti centrom regiónu na hraniciach Malohontu a Gemera. Jej výhodná geografická poloha a vhodné životné prostredie boli dôsledkom osídlenia tejto oblasti už začiatkom 14. storočia. Písomné dokumenty potvrdzujú existenciu školy v obci koncom prvej polovici 16.storočia.
Na prelome 19. a 20. storočia dochádza k značnému nárastu počtu obyvateľov v Kokave a na okolitých lazoch a v dôsledku toho v tomto období navštevuje tunajšiu ročne priemerne 210 žiakov. Medzi prvými učiteľmi v Kokave boli známe osobnosti národného obrodenia ako napr. Ján Hrebenda – údajne starý otec Mateja Hrebendu, alebo Michal Bakulíni, ktorého pamätná tabuľa je umiestnená na budove pôvodnej školy postavenej v roku 1851. Po obsadení južného Slovenska bola kokavská meštianka jedinou školou v širokom okolí a dochádzali sem deti od Lučenca, Poltára a Rimavskej Soboty.
V roku 1955 bola postavená budova novej školy na Hviezdoslavovej ulici, ktorá je v prevádzke dodnes, ale vzhľadom na znižujúci sa počet žiakov a zvyšujúce sa prevádzkové náklady je dočasne opustená.
Budova terajšej školy bola otvorená v roku 1978. Zo školy vyšlo množstvo osobností spoločenského, kultúrneho verejného života.

SkryťVypnúť reklamu

MATERSKÁ ŠKOLA
Poslaním nášho predškolského zariadenia je pripraviť budúcich žiakov školy po stránke intelektuálnej, sociálno-emocionálnej a fyzickej a v závislosti od ich veku zabezpečovať správny vývoj osobnosti.
Vo svojich aktivitách sa učiteľky zameriavajú na oblasť regionálnej výchovy s využívaním prvkov ľudového umenia, oblasť environmentálnej výchovy s prvkami využívania poznatkov o prírode a v oblasti prosociálnej s prvkami využívania výchovných metód a formovanie osobnosti budúceho žiaka. O zaradenie do predškolského zariadenia je veľký záujem no vzhľadom na obmedzené priestorové podmienky nedokážeme úplne uspokojiť záujem rodičov.

VÝCHOVNO-VZDELÁVACÍ PROCES
V tomto školskom roku školu navštevuje spolu 349 žiakov z toho 130 žiakov v ročníkoch 1.-4. a 219 v ročníkoch 5.-9. Prioritou školy je kvalitné vyučovanie cudzích jazykov, vyučovanie prírodovedných predmetov s posilnením regionálnych prvkov a zvyšovanie počítačovej gramotnosti. Škola bola medzi prvými v regióne zaradená do projektu INFOVEK. V priebehu piatich rokov sa podarilo zriadiť dve počítačové učebne, ktoré sa neustále snažíme dopĺňať novým zariadením a novými technológiami. V priebehu tohto kalendárneho roka plánujeme vybudovať multimediálnu učebňu a rozšíriť vyučovanie práce s PC, IKT a informatiky so základmi programovania. V súčasnom období začíname s aktualizáciou web – stránok školy, pri príprave ktorých počítame do budúcnosti aj so spoluprácou žiakov školy. Z roka na rok stúpa počet pedagogických pracovníkov, ktorí svoju dokumentáciu vedú v elektronickej forme a spolupracujú so žiakmi na multimediálnych projektoch.
Talentovaní žiaci sa pravidelne pripravujú a zúčastňujú školských súťaží a predmetových olympiád. Predpokladom k dosiahnutiu výborných výchovno-vzdelávacích cieľov bude predovšetkým v krátkej dobe realizovať rekonštrukciu budovy školy. Budova našej školy je asi jediná školská budova v regióne na ktorej sa od jej odovzdania do prevádzky v roku 1978 nerobili žiadne rozsiahlejšie opravy a rekonštrukcie. V závislosti od rastu cien energií bude nutné budovu zatepliť a zabezpečiť opravu okien. V spolupráci so zriaďovateľom , obcou Kokava nad Rimavicou, hľadáme možnosti finančného pokrytia a realizácie prác.

SkryťVypnúť reklamu

MIMOŠKOLSKÁ ČINNOSŤ
Škola ponúka pre žiakov možnosť zapojiť sa do práce v krúžkoch a záujmových útvaroch. Väčšinu krúžkov vedú pedagogickí pracovníci, časť rodičia a krúžkoví nadšenci. Celkom pracuje na škole 19 krúžkov, prevažne sú zamerané na športovú a hudobno-tanečnú činnosť. Výsledky svojej záujmovej práce prezentujú na súťažiach a vystúpeniach v rámci regiónu a niektorí aj na celoslovenskej resp. medzinárodnej úrovni. Žiackym turnajom s najdlhšou tradíciou v regióne je asi basketbalový turnaj v Kokave nad Rimavicou. Založený bol v roku 1965 a mal názov „ Pohár oslobodenia Kokavy nad Rimavicou“ Po 25. ročníkoch v roku 1990 až dodnes sa hrá „O pohár starostu obce Kokava nad Rimavicou“. 1.3.2006 sa uskutočnil 41 ročník tohto turnaja. Bohatou tradíciou a hlavne mimoriadne úspešnou činnosťou sa môže pochváliť Detský folklórny súbor Kokavan, ktorý pracuje pri ZŠ a MKS v Kokave nad Rimavicou. Vznikol v roku 1946 pod vedením učiteľa Pavla Zajaca a vtedajšieho riaditeľa meštianskej školy Štefana Bobru ako jeden z prvých detských kolektívov na Slovensku, pričom až dodnes nikdy neprerušil svoju činnosť. Tanečná skupina detí vznikla s potreby spestriť rôzne školské či dedinské podujatia kultúrnym programom. V ďalších rokoch sa k Pavlovi Zajacovi pripojili ďalší vedúci: Mária Bobrová, Pavol Javor, Jozef Franko, a od roku 1976 pracuje DFS Kokavan pod vedením Mgr. Viery Brezinovej, učiteľky ZŠ. Súbor sa od začiatku do teraz orientuje na bohatý kokavský folklór. Pravidelne sa zúčastňoval okresných, krajských aj celoštátnych folkloristických prehliadok a súťaží pričom dosahoval stabilne popredné umiestnenia. Nemožno vymenovať všetky vystúpenia v 60 ročnej histórii, tak aspoň kultúrne zájazdy a vystúpenia v zahraničí - 1950 a 1967 v Nemecku, 1965 v Anglicku, 1969,1970,1989,1991 v Maďarsku. Od jeho vzniku dodnes sa v súbore vystriedalo obrovské množstvo detí, ktoré sem priviedla láska k ľudovým tradíciám. Mnohí z nich zostali a zostávajú verní tejto záľube a pracujú v rôznych folklórnych súboroch na Slovensku( Igor Kovačovič, Martin Bútor, Ivan Murín, atď).
V školskom roku 2005/2006 pracuje v súbore 26 detí -10 chlapcov a 16 dievčat a súbor vedú Ján Blahuta a Emília Blahutová.
Posledným úspechom súboru bolo minuloročné účinkovanie chlapčenskej zložky na Stredoslovenskom detskom folklórnom festivale v Likavke v programe „Hry na pastve“ a účinkovaním na Folklórnom festivale „Východná 2005“. Od roku 2001 naša škola v spolupráci s Ústavom pre výchovu a vzdelávanie pracovníkov lesného a vodného hospodárstva vo Zvolene organizuje lesnícky náučno-poznávací chodník pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií regiónov Malohont - Novohrad – Gemer „Mladí priatelia lesa“. Na tomto podujatí sa pravidelne prezentovali vystúpením sokoliari zo skupiny sv. Bavona z Banskej Štiavnice, exponáty trofejí lesnej zvery a loveckých zbraní predvádzali pracovníci múzea vo Svätom Antone a žiaci spoznávajú dreviny, rastliny, hmyz a vtáky našich lesov. Na posledných dvoch ročníkoch sa okrem detí z nášho okolia zúčastnili aj žiaci z iných regiónov Slovenska a podujatia sa celkom zúčastnilo takmer 800 ľudí. Udržiavaním tradícií a chránením krajiny a prírodného prostredia vedieme deti k láske k rodnému kraju, obci v ktorej vyrastajú a krajine v ktorej budú žiť.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 4. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 5. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 7. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 8. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 379
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 439
 3. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 399
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 165
 5. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 7 820
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 6 985
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 586
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 952

Blogy SME

 1. Peter Paulík: Svetový úspech slovenského mosta
 2. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 3. Elena Antalová: Ohovárať iných "fasa", divák "ďakuje" za bulvár naživo.
 4. Jana Melišová: KRÁTKO O RODIČOVSTVE…
 5. Věra Tepličková: Osvetové aktivity alebo Malá inšpirácia zo zahraničia
 6. Soňa Bulbeck: O nevidteľnej ministerke a viditeľnej kultúre...
 7. Silvia Valkovič: Leto
 8. Daniel Bíro: Ako sa vyvracajú hoaxy. Rozhovor s novinárom Vladimírom Šnídlom
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 770
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 466
 3. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 261
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 8 015
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 882
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 3 614
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 259
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 991
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Výrazná rekonštrukcia ciest v okrese Poltár stále prebieha.

Ešte v tomto roku sa prebehne oprava ďalších kľúčových úsekov.


9 h
Pohľad z okna, z ktorého chlapec vypadol.

Chlapec dopadol na striešku nad vchodom, z ktorej spadol na zem.


16 h
Petra Šuleková (uprostred) získala na M-SR v Trnave pódiové umiestnenie

Rodáčka z Divína Petra Šuleková uzavrela sezónu na M-SR mužov a žien. Zaslúžený oddych vystrieda drina. Bežkyňa zostáva aj naďalej vo farbách ŠK ŠOG Nitra.


19 h
Prvé premietanie majú už lučenecké Letné Filmové Dvory (LFD) za sebou.

Podujatie prináša kvalitnú európsku kinematografiu iba za jedno euro.


4. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K nezvládnutej organizácii sa vyjadrili aj usporiadatelia z agentúry Profi Event.


15 h

Chlapec dopadol na striešku nad vchodom, z ktorej spadol na zem.


16 h

Strelnú zbraň použili prvý raz.


10 h

Naďalej platí mimoriadna situácia, je uzavretý pre autá, cyklistov a chodcov.


4. júl

Blogy SME

 1. Peter Paulík: Svetový úspech slovenského mosta
 2. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 3. Elena Antalová: Ohovárať iných "fasa", divák "ďakuje" za bulvár naživo.
 4. Jana Melišová: KRÁTKO O RODIČOVSTVE…
 5. Věra Tepličková: Osvetové aktivity alebo Malá inšpirácia zo zahraničia
 6. Soňa Bulbeck: O nevidteľnej ministerke a viditeľnej kultúre...
 7. Silvia Valkovič: Leto
 8. Daniel Bíro: Ako sa vyvracajú hoaxy. Rozhovor s novinárom Vladimírom Šnídlom
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 770
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 466
 3. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 261
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 8 015
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 882
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 3 614
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 259
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 991
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu