Štvrtok, 16. júl, 2020 | Meniny má DrahomírKrížovkyKrížovky

Knižniciam darujú knihy aj občania

Marec sa spája nielen s príchodom jari, ale patrí mu aj prívlastok - mesiac knihy. Takmer každý z nás určite rád siahne po dobrej knihe. Niekoho osloví príbeh zo života, iní si radi zacestujú s hlavnou postavou a spolu prostredníctvom knihy spoznávajú rôz

ne kraje. V poslednom čase sa veľa hovorí o kríze čítania. O tom, že dnes nielen dospelí, ale hlavne deti nemajú chuť siahnuť po knihe. Veď k dispozícii majú televíziu, internet, počítačové hry. MY sme zisťovali, ako je to s knižnicami v Lučenci, Poltári, Veľkom Krtíši, Tisovci a Rimavskej Sobote.
Novohradská knižnica v Lučenci plní funkciu mestskej knižnice pre okresné sídlo – občanov mesta Lučenec a funkciu regionálnej knižnice s pôsobnosťou v územnom obvode okresov Lučenec a Poltár. Poskytuje metodickú pomoc a poradenské služby najmä 82 obecným knižniciam a ich zriaďovateľom v oboch okresoch. „K 31. decembru 2005 sme evidovali 126-tisíc knižničných jednotiek, 3627 registrovaných používateľov, ktorým sme vypožičali spolu 166-tisíc absenčných a prezenčných výpožičiek. Problémom v uplynulom roku bol najmä nedostatok prostriedkov na nákup knižničného fondu v období január – až október. Pozitívnou skutočnosťou bol fakt, že v IV. štvrťroku sme vďaka príspevku Mesta Lučenec získali 500-tisíc korún, z grantu Ministerstva kultúry SR 100-tisíc korún a z účelového príspevku od BBSK ďalších 100-tisíc korún, a zakúpili viac ako tisíc nových kníh. To isté množstvo sme pre nedostatok finančných prostriedkov nakúpili aj za obdobie od januára do októbra minulého roka. Pozitívnou skutočnosťou bol aj fakt, že po rozsiahlej obnove priestorov sa decembri presťahovalo celé oddelenie náučnej literatúry so 45-tisíc knižničnými jednotkami do nových estetických priestorov vybavených novým zariadením. Oddelenie je otvorené pre verejnosť od 2. januára. Významným poslaním je aj organizovanie kultúrno-vzdelávacích podujatí najmä so žiakmi ZŠ a SŠ. Uskutočnilo sa ich spolu 203 za účasti 3720 žiakov. Knižnica už niekoľko rokov poskytuje aj služby pripojenia na internet. V tomto období sa pripravujeme na Týždeň slovenských knižníc, ktorý bude od 27. do 31. marca v rámci Mesiaca knihy. Atraktívnym podujatím bude iste podujatie „Noc s Andersenom“ s čítaním rozprávok a detskými hrami v priestoroch oddelenia pre deti od 31. marca do 1. apríla. Vyhlásili sme aj regionálne kolo výtvarnej súťaže pre žiakov základných škôl a základných umeleckých škôl v rámci 10. ročníka medzinárodnej súťaže EX LIBRIS 2006, v stvárnení knižných značiek. Naším poslaním aj v tomto roku bude poskytovanie čo najkvalitnejších knižničných služieb deťom a dospelým podľa ich požiadaviek a našich materiálnych a finančných možností,“ hovorí riaditeľ Novohradskej knižnice v Lučenci Pavol Urbančok.
Knižnica v Poltári funguje už od roku 1934. V posledných rokoch mesto vynaložilo nemálo finančných prostriedkov, aj síl na vybudovanie novej budovy pre knižnicu. „Bola zrealizovaná aj medzi knižničná spolupráca prostredníctvom počítačovej siete. V minulom roku sme sa snažili skvalitniť služby a rozšíriť možnosti rozvoja. Na zakúpenie kníh bolo z rozpočtu mesta vyčlenených pre knižnicu 30-tisíc korún, pre Slanú Lehotu a Zelené po 10-tisíc korún. Kvôli vysokej nezamestnanosti je obtiažne získať finančné prostriedky od málo prosperujúcich firiem a podnikateľov. V súčasnosti má poltárska knižnica asi 18-tisíc kníh. Ročne ich pribudne okolo 200. Hlavne romány, detektívky, rozprávky, náučné a odborné knihy pre mládež aj dospelých či encyklopédie,“ povedala knihovníčka Jana Galádová. V modernej dobe počítačovej techniky venuje čoraz menšiu pozornosť najmä mládež. Veľa závisí od ich vzťahu ku knihám, ale aj výchovy v rodinách. „Čítaniu kníh v Poltári sa viac venujú dospelí, ale musím podotknúť, že u nás nezaostáva mládež, hlavne študenti. Pre malých školákov v knižnici organizujú rôzne besedy a akcie. Pred necelými dvomi týždňami sa druháci základných škôl oboznámili s čitateľským poriadkom. Čítali si rozprávky a sľúbili, že svoje zážitky aj nakreslia. Najlepšie práce odmeníme malými vecnými darmi,“ povedal primátor Poltára Pavel Gavalec.
Mestská knižnica A. H. Škultétyho v Tisovci začala slúžiť v nových priestoroch s moderným vybavením v prístavbe Mestského kultúrneho strediska v máji 1989. V súčasnosti sú v knižnici otvorené úseky náučnej literatúry so študovňou, krásnej literatúry s čitárňou a detskej literatúry s rozprávkovou izbou. Činnosť knižnice nepoklesla ani v posledných rokoch. „Knižničný fond presiahol na prelome tisícročí číslo 33-tisíc zväzkov kníh, z toho 10774 náučnej literatúry, 13840 beletrie a deťom je k dispozícii 8400 kníh. Máme zaregistrovaných takmer tisíc čitateľov, z toho viac ako 300 detí do 14 rokov, takmer 400 študentov stredných a vysokých škôl a viac ako 250 dospelých čitateľov. Organizujeme aj vzdelávacie a kultúrne podujatia. Nadväzujúc na staré tradície, sa v knižnici organizuje množstvo podujatí pre všetky vekové kategórie - rozprávkové dopoludnia pre predškolákov, informatické hodiny pre školskú mládež, literárne hodiny a besedy o knihách, či spisovateľoch podľa záujmu škôl, besedy o histórii Tisovca, o významných osobnostiach. Prostriedkov na nákup literatúry je v tomto období málo, preto knižnica doplňuje svoj fond z knižných darov od obyvateľov Tisovca a vypracúva projekty na získanie grantov na nákup literatúry,“ tvrdí Mirka Kojnoková.
Snahou Hontiansko-novohradskej knižnice A. H. Škultétyho vo Veľkom Krtíši je, aby bol tento rok úspešnejší, ako ten vlaňajší. Vlani sa však podarilo knižnici naplniť takmer všetky zámery. „Naša knižnica pôsobí v okrese Veľký Krtíš od roku 1968 a prešla mnohými zmenami. Základné funkcie, ktorými sú získavanie, spracúvanie, uschovávanie, ochraňovanie a sprístupňovanie knižničného fondu však vykonávame nepretržite od svojho vzniku. Snažíme sa zvyšovať kvalitu ponúkaných služieb, plníme metodickú úlohu pre 70 obecných knižníc v okrese, knižný fond je spracovaný automatizovane. Vlani sme získali 1530 knižničných jednotiek, z toho kúpou 1213 kníh za 409-tisíc korún. Od roku 2004 nám prispieva sumou 50-tisíc korún ročne aj Mesto Veľký Krtíš. Z grantového systému Ministerstva kultúry sme získali 100-tisíc korún. Pomohol nám aj Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý prispel na nákup účelovou dotáciou vo výške 50-tisíc korún. Akvizícia je zameraná najmä na odbornú literatúru, ktorá je v knižnici aj najviac žiadaná, fond sa však pravidelne dopĺňa a obnovuje vo všetkých oddeleniach,“ hovorí riaditeľka knižnice Jana Strašková. Vo Veľkom Krtíši sa neustále snažia o získavanie nových čitateľov formou rôznych akcií. „Organizujeme informatickú prípravu žiakov nižších ročníkov základných škôl, pravidelné návštevy predškolákov všetkých materských škôl, besedy s regionálnymi spisovateľmi Jánom Feketem, Jánom Mäsiarom a Dušanom Gálikom. Dospelí čitatelia uvítali pravidelné besedy s historikom Pavlom Dvořákom v rámci Týždňa slovenských knižníc. Mnohých čitateľov sme získali poskytovaním internetových služieb, hlavne možnosťou hľadať si prácu na internete. Každý pondelok majú internet bez poplatkov. Okrem toho sme aj organizátorom úspešnej celoštátnej súťaže vo vlastnej literárnej tvorbe Škultétyho rečňovanky,“ dodala Jana Strašková.
Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote je zaujímavá aj tým, že sídli v historickej budove prvého župného domu Gemersko-malohontskej župy, postaveného vo francúzskom klasicistickom štýle s barokovými prvkami v roku 1798. Pamiatku pôvodného poslania budovy znázorňuje erb župy Gemer-Malohont na priečelí budovy. Na erbe je vyobrazená ruka držiaca vytasený meč, štít a v hornom poli erbu sú umiestnené hviezdičky a polmesiac. Pod erbom sa nachádza latinský nápis: STATUUM PROVIDENTIA POPULI SOLERTIA PUBLICIS USIBUS POSUIT. V slovenčine tieto slová znamenajú: Z prozreteľnosti štátu a usilovnosti ľudu pre všeobecný úžitok. „Útvar knižnično-informačných služieb našej knižnice tvoria oddelenie centrálnej evidencie, náučnej literatúry a študovňa, oddelenie umenovedné, zvukových dokumentov a videopožičovňa, oddelenie krásnej literatúry pre dospelých, čitáreň a klubčitáreň, oddelenie literatúry pre deti a mládež a oddelenie regionálnej bibliografie. Poskytujeme výpožičné služby s možnosťou predĺženia výpožičnej doby, bibliograficko-informačné služby, rešeršné služby aj medziknižničné služby,“ hovorí riaditeľka knižnice Táňa Mikitová. Ani v tejto knižnici nechýba internet, ale u čitateľskej verejnosti majú úspech aj tradície. „Pravidelne organizujeme autorskú prehliadku literárnych prác detí základných škôl a osemročných gymnázií mesta i okresu pod názvom Zlatá krajina, autorskú súťaž literárnych prác mladých a začínajúcich autorov regiónu Gemerská tvorba mladých, umelecko-dramatické a hudobné predstavenia pre verejnosť na nádvorí knižnice pod názvom Kultúrne leto a literárne, dramatické, výtvarné a hudobné podujatia v predvianočnom čase Literárna metelica,“ dodala riaditeľka knižnice v Rimavskej Sobote.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kuba má obrovský potenciál na výnimočné výnosy
 2. Chcete nové auto?
 3. Kaufland môže vašim školákom venovať čerstvé ovocie a zeleninu
 4. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 5. Podpora malého výrobcu ako Vlčie sirupy pomáha aj regiónu
 6. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 7. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 8. Dostaňte svoj regionálny produkt na pulty obchodného reťazca
 9. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty
 10. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 1. Kto spieva dvakrát sa modlí
 2. Nezávislý test autokamery Mio MiVue C570 řidičem CzechDriverem
 3. Chcete nové auto?
 4. Nalejte si pravú vodovodnú!
 5. 30 rokov po...
 6. Kuba má obrovský potenciál na výnimočné výnosy
 7. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 8. Kaufland môže vašim školákom venovať čerstvé ovocie a zeleninu
 9. Podpora malého výrobcu ako Vlčie sirupy pomáha aj regiónu
 10. Dopravca, ktorý dáva priestor prírode
 1. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 23 536
 2. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 17 219
 3. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 14 667
 4. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov 14 622
 5. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku 13 644
 6. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 10 933
 7. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 10 665
 8. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 10 193
 9. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 9 639
 10. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky 7 005
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Nezľakli sa a stihli si nájsť aj nové miesto

Slovenské alternatívne leto je asi jediným hudobným festivalom leta postihnutého koronakrízou, ktorý sa uskutoční na Strednom Slovensku.

Maroš Pavúk počas minulého ročníka festivalu Slovenské alternatívne leto, ktorý sa uskutočnil ešte na brehu Hrona.

Vláda vymenovala nových prednostov okresných úradov

V našom regióne prevládajú na týchto postoch po novom ženy.

Premiér Matovič dal občanom štyri dni na to, aby nahlasovali svoje vedomosti o prípadných morálnych prešľapoch jednotlivých 
kandidátov na prednostov okresných úradov.

Málinec bude po rokoch bez dorastencov. Chlapci sa o futbal nezaujímajú, tvrdí tréner

Vo futbalovom klube už dlhšiu dobu riešili otázku okolo dorasteneckého družstva. Už tak úzka kabína sa rozpadla a v tíme nemá kto hrať.

Dorast TJ Jednota Málinec v sezóne 2018/19.
Sídlo donedávna účtovne najbohatšej slovenskej firmy. Rozpadnutý dom sa nachádza v Hrnčiarskej Vsi.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nákladiak zdemoloval dve autá na výjazde na D1 v Považskej Bystrici

Jeden človek zahynul na mieste, troch zranených previezli do nemocnice.

Cyklistu zrazil nákladiak, plné auto sa prevrátilo. Na Záhorie letel vrtuľník

Prvá vážna dopravná nehoda sa stala včera popoludní v Malackách, druhá neďaleko Rohožníka.

Liptov: 12 tipov pre najlepšiu dovolenku

V seriáli Najlepšia dovolenka na Slovensku predstavujeme slovenské regióny a miesta, ktoré by ste mali navštíviť.

Už ste čítali?