Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Knižniciam darujú knihy aj občania

Marec sa spája nielen s príchodom jari, ale patrí mu aj prívlastok - mesiac knihy. Takmer každý z nás určite rád siahne po dobrej knihe. Niekoho osloví príbeh zo života, iní si radi zacestujú s hlavnou postavou a spolu prostredníctvom knihy spoznávajú rôz

ne kraje. V poslednom čase sa veľa hovorí o kríze čítania. O tom, že dnes nielen dospelí, ale hlavne deti nemajú chuť siahnuť po knihe. Veď k dispozícii majú televíziu, internet, počítačové hry. MY sme zisťovali, ako je to s knižnicami v Lučenci, Poltári, Veľkom Krtíši, Tisovci a Rimavskej Sobote.
Novohradská knižnica v Lučenci plní funkciu mestskej knižnice pre okresné sídlo – občanov mesta Lučenec a funkciu regionálnej knižnice s pôsobnosťou v územnom obvode okresov Lučenec a Poltár. Poskytuje metodickú pomoc a poradenské služby najmä 82 obecným knižniciam a ich zriaďovateľom v oboch okresoch. „K 31. decembru 2005 sme evidovali 126-tisíc knižničných jednotiek, 3627 registrovaných používateľov, ktorým sme vypožičali spolu 166-tisíc absenčných a prezenčných výpožičiek. Problémom v uplynulom roku bol najmä nedostatok prostriedkov na nákup knižničného fondu v období január – až október. Pozitívnou skutočnosťou bol fakt, že v IV. štvrťroku sme vďaka príspevku Mesta Lučenec získali 500-tisíc korún, z grantu Ministerstva kultúry SR 100-tisíc korún a z účelového príspevku od BBSK ďalších 100-tisíc korún, a zakúpili viac ako tisíc nových kníh. To isté množstvo sme pre nedostatok finančných prostriedkov nakúpili aj za obdobie od januára do októbra minulého roka. Pozitívnou skutočnosťou bol aj fakt, že po rozsiahlej obnove priestorov sa decembri presťahovalo celé oddelenie náučnej literatúry so 45-tisíc knižničnými jednotkami do nových estetických priestorov vybavených novým zariadením. Oddelenie je otvorené pre verejnosť od 2. januára. Významným poslaním je aj organizovanie kultúrno-vzdelávacích podujatí najmä so žiakmi ZŠ a SŠ. Uskutočnilo sa ich spolu 203 za účasti 3720 žiakov. Knižnica už niekoľko rokov poskytuje aj služby pripojenia na internet. V tomto období sa pripravujeme na Týždeň slovenských knižníc, ktorý bude od 27. do 31. marca v rámci Mesiaca knihy. Atraktívnym podujatím bude iste podujatie „Noc s Andersenom“ s čítaním rozprávok a detskými hrami v priestoroch oddelenia pre deti od 31. marca do 1. apríla. Vyhlásili sme aj regionálne kolo výtvarnej súťaže pre žiakov základných škôl a základných umeleckých škôl v rámci 10. ročníka medzinárodnej súťaže EX LIBRIS 2006, v stvárnení knižných značiek. Naším poslaním aj v tomto roku bude poskytovanie čo najkvalitnejších knižničných služieb deťom a dospelým podľa ich požiadaviek a našich materiálnych a finančných možností,“ hovorí riaditeľ Novohradskej knižnice v Lučenci Pavol Urbančok.
Knižnica v Poltári funguje už od roku 1934. V posledných rokoch mesto vynaložilo nemálo finančných prostriedkov, aj síl na vybudovanie novej budovy pre knižnicu. „Bola zrealizovaná aj medzi knižničná spolupráca prostredníctvom počítačovej siete. V minulom roku sme sa snažili skvalitniť služby a rozšíriť možnosti rozvoja. Na zakúpenie kníh bolo z rozpočtu mesta vyčlenených pre knižnicu 30-tisíc korún, pre Slanú Lehotu a Zelené po 10-tisíc korún. Kvôli vysokej nezamestnanosti je obtiažne získať finančné prostriedky od málo prosperujúcich firiem a podnikateľov. V súčasnosti má poltárska knižnica asi 18-tisíc kníh. Ročne ich pribudne okolo 200. Hlavne romány, detektívky, rozprávky, náučné a odborné knihy pre mládež aj dospelých či encyklopédie,“ povedala knihovníčka Jana Galádová. V modernej dobe počítačovej techniky venuje čoraz menšiu pozornosť najmä mládež. Veľa závisí od ich vzťahu ku knihám, ale aj výchovy v rodinách. „Čítaniu kníh v Poltári sa viac venujú dospelí, ale musím podotknúť, že u nás nezaostáva mládež, hlavne študenti. Pre malých školákov v knižnici organizujú rôzne besedy a akcie. Pred necelými dvomi týždňami sa druháci základných škôl oboznámili s čitateľským poriadkom. Čítali si rozprávky a sľúbili, že svoje zážitky aj nakreslia. Najlepšie práce odmeníme malými vecnými darmi,“ povedal primátor Poltára Pavel Gavalec.
Mestská knižnica A. H. Škultétyho v Tisovci začala slúžiť v nových priestoroch s moderným vybavením v prístavbe Mestského kultúrneho strediska v máji 1989. V súčasnosti sú v knižnici otvorené úseky náučnej literatúry so študovňou, krásnej literatúry s čitárňou a detskej literatúry s rozprávkovou izbou. Činnosť knižnice nepoklesla ani v posledných rokoch. „Knižničný fond presiahol na prelome tisícročí číslo 33-tisíc zväzkov kníh, z toho 10774 náučnej literatúry, 13840 beletrie a deťom je k dispozícii 8400 kníh. Máme zaregistrovaných takmer tisíc čitateľov, z toho viac ako 300 detí do 14 rokov, takmer 400 študentov stredných a vysokých škôl a viac ako 250 dospelých čitateľov. Organizujeme aj vzdelávacie a kultúrne podujatia. Nadväzujúc na staré tradície, sa v knižnici organizuje množstvo podujatí pre všetky vekové kategórie - rozprávkové dopoludnia pre predškolákov, informatické hodiny pre školskú mládež, literárne hodiny a besedy o knihách, či spisovateľoch podľa záujmu škôl, besedy o histórii Tisovca, o významných osobnostiach. Prostriedkov na nákup literatúry je v tomto období málo, preto knižnica doplňuje svoj fond z knižných darov od obyvateľov Tisovca a vypracúva projekty na získanie grantov na nákup literatúry,“ tvrdí Mirka Kojnoková.
Snahou Hontiansko-novohradskej knižnice A. H. Škultétyho vo Veľkom Krtíši je, aby bol tento rok úspešnejší, ako ten vlaňajší. Vlani sa však podarilo knižnici naplniť takmer všetky zámery. „Naša knižnica pôsobí v okrese Veľký Krtíš od roku 1968 a prešla mnohými zmenami. Základné funkcie, ktorými sú získavanie, spracúvanie, uschovávanie, ochraňovanie a sprístupňovanie knižničného fondu však vykonávame nepretržite od svojho vzniku. Snažíme sa zvyšovať kvalitu ponúkaných služieb, plníme metodickú úlohu pre 70 obecných knižníc v okrese, knižný fond je spracovaný automatizovane. Vlani sme získali 1530 knižničných jednotiek, z toho kúpou 1213 kníh za 409-tisíc korún. Od roku 2004 nám prispieva sumou 50-tisíc korún ročne aj Mesto Veľký Krtíš. Z grantového systému Ministerstva kultúry sme získali 100-tisíc korún. Pomohol nám aj Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý prispel na nákup účelovou dotáciou vo výške 50-tisíc korún. Akvizícia je zameraná najmä na odbornú literatúru, ktorá je v knižnici aj najviac žiadaná, fond sa však pravidelne dopĺňa a obnovuje vo všetkých oddeleniach,“ hovorí riaditeľka knižnice Jana Strašková. Vo Veľkom Krtíši sa neustále snažia o získavanie nových čitateľov formou rôznych akcií. „Organizujeme informatickú prípravu žiakov nižších ročníkov základných škôl, pravidelné návštevy predškolákov všetkých materských škôl, besedy s regionálnymi spisovateľmi Jánom Feketem, Jánom Mäsiarom a Dušanom Gálikom. Dospelí čitatelia uvítali pravidelné besedy s historikom Pavlom Dvořákom v rámci Týždňa slovenských knižníc. Mnohých čitateľov sme získali poskytovaním internetových služieb, hlavne možnosťou hľadať si prácu na internete. Každý pondelok majú internet bez poplatkov. Okrem toho sme aj organizátorom úspešnej celoštátnej súťaže vo vlastnej literárnej tvorbe Škultétyho rečňovanky,“ dodala Jana Strašková.
Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote je zaujímavá aj tým, že sídli v historickej budove prvého župného domu Gemersko-malohontskej župy, postaveného vo francúzskom klasicistickom štýle s barokovými prvkami v roku 1798. Pamiatku pôvodného poslania budovy znázorňuje erb župy Gemer-Malohont na priečelí budovy. Na erbe je vyobrazená ruka držiaca vytasený meč, štít a v hornom poli erbu sú umiestnené hviezdičky a polmesiac. Pod erbom sa nachádza latinský nápis: STATUUM PROVIDENTIA POPULI SOLERTIA PUBLICIS USIBUS POSUIT. V slovenčine tieto slová znamenajú: Z prozreteľnosti štátu a usilovnosti ľudu pre všeobecný úžitok. „Útvar knižnično-informačných služieb našej knižnice tvoria oddelenie centrálnej evidencie, náučnej literatúry a študovňa, oddelenie umenovedné, zvukových dokumentov a videopožičovňa, oddelenie krásnej literatúry pre dospelých, čitáreň a klubčitáreň, oddelenie literatúry pre deti a mládež a oddelenie regionálnej bibliografie. Poskytujeme výpožičné služby s možnosťou predĺženia výpožičnej doby, bibliograficko-informačné služby, rešeršné služby aj medziknižničné služby,“ hovorí riaditeľka knižnice Táňa Mikitová. Ani v tejto knižnici nechýba internet, ale u čitateľskej verejnosti majú úspech aj tradície. „Pravidelne organizujeme autorskú prehliadku literárnych prác detí základných škôl a osemročných gymnázií mesta i okresu pod názvom Zlatá krajina, autorskú súťaž literárnych prác mladých a začínajúcich autorov regiónu Gemerská tvorba mladých, umelecko-dramatické a hudobné predstavenia pre verejnosť na nádvorí knižnice pod názvom Kultúrne leto a literárne, dramatické, výtvarné a hudobné podujatia v predvianočnom čase Literárna metelica,“ dodala riaditeľka knižnice v Rimavskej Sobote.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 131
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 559
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 143
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 12 921
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 125
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 586
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 742
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 891
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 750
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 713
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

V Lučenci hľadajú posily do tímov v celoplošnom testovaní, denná odmena je 70 eur

Záujemcovia sa môžu hlásiť do pondelka 26. októbra do 9.00 hod.

Ilustračné foto.

Po prvom dni testovania hlásia štyri testované okresy 2 225 infekčných osôb

Otestovaných bolo za prvý deň celkovo 61 905 ľudí.

Premiér Igor Matovič pomáha priamo v odbernom tíme v Tvrdošíne.

Sezóna bola chudobná na súťaže. Trialistom sa aj tak darilo

Jazdci NovoCK Trial vynechali zahraničné aj vrcholové podujatia. Napriek tomu sú v klube spokojní.

Partia z NovoCK Trial Lučenec.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V piatok zachytili takmer 1 700 pozitívnych (minúta po minúte)

Na Orave sa začala pilotná časť celoplošného testovania na Covid-19.

TMR zatvára strediská Jasná a Vysoké Tatry

V prípade priaznivého vývoja situácie na Slovensku by mohli znova otvoriť 6. novembra.

Na Liptove pribudol v piatok dosiaľ najvyšší počet infikovaných

Situácia sa začína zhoršovať už aj v okrese Ružomberok.

Už ste čítali?