Sobota, 6. marec, 2021 | Meniny má Radoslav, RadoslavaKrížovkyKrížovky

Základná umelecká škola, Novohradská č. 2, 98401 Lučenec

Hlavným cieľom umeleckých škôl je výchova umením (formovanie osobnosti) výchova k umeniu (rozvoj schopnosti tvoriť a prijímať umenie) a výchova pre umenie (príprava na profesionálnu umeleckú činnosť). Umelecký špecifický systém vyučovania tvorí dôležitú z

ložku pri výchove osobnostného a mravného vývoja človeka.

ZUŠ Lučenec s právnou subjektivitou, ktorej zriaďovateľom je ÚBBSK, pôsobí v priestoroch budovy YMCA, (v strede mesta, čo je výhodné z hľadiska dochádzky žiakov z okolitých dedín a okresov). Je centrom umeleckého vzdelávania pre žiakov z mesta Lučenec a širokého okolia. Okrem kmeňovej školy v meste Lučenec sa vyučuje aj na detašovanom pracovisku v Haliči. Je najväčšou plnoorganizovanou ZUŠ v novohradskom, gemerskom a malohontskom regióne. Vyučovanie prebieha v štyroch odboroch - hudobnom, výtvarnom, tanečnom a literárno-dramatickom. Každoročne ju navštevuje približne 650 žiakov a čo je potešiteľné, počet záujemcov o štúdium neustále stúpa. Najpočetnejšie je zastúpený hudobný odbor, ktorý pozostáva z výučby klavírnej hry, spevu, akordeónu, huslí, gitary, keybordu a dychových nástrojov. Štúdiom v hudobnom odbore sú žiaci obohatení tvorivosťou, hudobnou vnímavosťou, predstavivosťou čím sa naučia hudbu pochopiť, milovať a objaviť jej krásny a bohatý svet. Takýto komplexný prístup vo významnej miere rozvíja hudobné a intelektuálne schopnosti žiakov.
Druhým najväčším odborom je výtvarný odbor, v ktorom sa študuje kresba, maľba, grafika, plastické a priestorové vytváranie a kombinovanie techník. Atraktívnosť tém, objavnosť nových technických postupov dáva žiakom nové vyjadrovacie prostriedky a nabáda ich ku kreativite. Podporuje rozvoj osobnosti dieťaťa a usmerňuje ho k celistvému nadpragmatickému pohľadu na svet. Smeruje k vytváraniu a k vyslovovaniu vlastných názorov a predstáv.
Tretím odborom je tanečný odbor, kde sa žiaci venujú klasickému, ľudovému a modernému tancu. Pri štúdiu získavajú rytmické a melodické cítenie, koordinačné schopnosti, fyzické dispozície a zmysel pre priestorovú orientáciu.
Štvrtým odborom je literárno-dramatický odbor, ktorého štúdium obsahuje dramatické, pohybové, rečové, prednesové a slovesné tvorivé činnosti, hru s bábkou a písané slovo, prostredníctvom ktorých pôsobí na celkový rozvoj myslenia, cítenia a konania žiakov. Harmonicky rozvíja osobnosť a pomáha vyrovnávať sa so situáciami ktoré prináša hra, škola a život. LDO vychováva z detí a mládeže budúcich amatérskych divadelníkov, režisérov, recitátorov a vzdelaných náročných divákov.
Do ZUŠ prípravných ročníkov sa prijímajú deti vo veku od 4 rokov Prvý stupeň štúdia pozostáva zo 7. ročníkov a končí sa absolventskou skúškou. V porovnaní so ZŠ je to obdobie 9 ročníka ZŠ. Po úspešnom ukončení prvého stupňa sa umelecké schopnosti rozširujú v druhom stupni v trvaní štyroch rokov a končí absolventskou skúškou /v porovnaní so strednou školou sú to maturitné ročníky/. Na škole je možné študovať aj dospelým osobám v štúdiu pre dospelých ktoré je vekovo neohraničené.
V roku 2004 si škola pripomenula 50. výročie svojho založenia. Slávnostného verejného koncertu poriadaného k tomuto výročiu sa zúčastnili aj hostia z Francúzska, Maďarska a Česka. ZUŠ v Lučenci dala základy vzdelania mnohým výkonným umelcom,ktorí reprezentujú našu vlasť nielen doma, ale i v zahraničí. Umenie a kultúra má v súčasnosti veľkú budúcnosť, pretože spája rôzne kultúry a národnosti sveta. ZUŠ Lučenec na základe medzinárodných kontaktov úspešne vstúpila medzi školy Európskej únie. V medzinárodnom projekte Socrates Coménius l vyvinula úzku spoluprácu s hudobnými školami Zeltweg – Rakúsko a Gyongyos – Maďarsko. Na základe tejto spolupráce škola reprezentovala mesto Lučenec svojim koncertom v Maďarskom meste Gyongyos, ako aj na Medzinárodnom fašiangovom koncerte v našej ZUŠ spoločne s hosťami z Maďarska a Rakúska. Zahraničné koncertné turné škola uskutočnila aj v južnom Francúzsku ,kde našu ZUŠ prijal senátor provincie Ardeche a kde sa koncert našich žiakov a pedagógov stretol s veľkým uznaním a obdivom. Na základe týchto úspechov sa vyvinul úzky kontakt medzi našou školou a hudobnou školou z mesta Aubenas –Francúzsko, čo potvrdilo aj jednoročné štúdium hry na klavír na našej škole 11-ročnej žiačky spomenutej školy. Hudobná škola z mesta Aubenas navštívila tiež mesto Lučenec a pri ich vystúpeniach sme si mohli porovnať úroveň umeleckého školstva medzi Francúzskom a Slovenskom. Zaujímavou a radostnou udalosťou pre výtvarníkov našej školy bola výstava výtvarných prác v súkromnej galérii v Paríži. Rozpracovaný projekt Vyšegradský fond nadviazal spoluprácu aj so ZUŠ Louny - Česko formou vzájomných družobných stykov. Dalšia medzinárodná spolupráca ZUŠ Lučenec sa týkala aj koncertného turné v Saronne v severnom Taliansku , kde naša škola oboznamovala a približovala talianskym priateľom kultúru a folklór nášho regiónu. Skúsenosti z cezhraničnej spolupráce nám potvrdzujú vysokú úroveň slovenského umeleckého školstva potvrdenú hlavne úspešnou reprezentáciou klasickej a slovenskej ľudovej hudby v zahraničí. ZUŠ Lučenec dáva priestor umeleckého vzdelávania aj pre zahraničných študentov. O štúdium prejavujú veľký záujem hlavne študenti z Francúzska, USA, Thajska, Austrálie, Brazílie, Nemecka atď.
Ako najväčšia ZUŠ na juhu Banskobystrického kraja po metodickej a organizačnej stránke v rámci OPK ZUŠ v Lučenci koordinuje l2 ZUŠ južného Slovenska až troch regiónov – Novohrad, Gemer, Malohont. Skúsenosti potvrdzujú, že vzájomná spolupráca má pozitívny vplyv na motiváciu a tvorivosť v umeleckej oblasti ako pre pedagógov, tak i pre študentov. Okresná predmetová komisia vznikla v roku l998 na pôde našej školy s myšlienkou podporovať mladé talenty okresu. Odštartovali sme súťažnú prehliadku Novohradské pódium mladých umelcov a pre obrovský záujem ostatných umeleckých škôl z iných okresov a regiónov v súčasnosti pravidelne organizujeme súťaže hudobného a výtvarného , tanečného a literárno-dramatického odboru pod názvom Pódium mladých umelcov, Paleta mladých umelcov, Pódium mladých tanečníkov a Pódium mladých divadelníkov. Stretnutie riaditeľov 12-tich ZUŠ troch regiónov pod záštitou ZUŠ Lučenec priniesli výsledný efekt. Úzkou spoluprácou s Konzervatóriom v Bratislave v rámci metodických dní sme zabezpečili aj umelecké a kultúrne aktivity pre najširšie vrstvy obyvateľstva formou koncertov, s vysokou umeleckou úrovňou. Tieto kontakty spájajú ZUŠ s konzervatóriami, prispievajú k naplneniu ideálov metodicky vedených detí a plynule nadväzujú na prácu pedagógov pri výchove profesionálnych umelcov a pedagógov.
Významné postavenie školy v rámci okresu vytvára priestor pre výchovu novej generácie, obohatenej duchovnými hodnotami a ponúka všetkým občanom možnosť zapojiť sa do umeleckého diania v našom regióne. ZUŠ Lučenec každoročne pripravuje žiakov na stredné a vysoké školy umeleckého a pedagogického zamerania. Zapája sa do kultúrneho života v meste organizovaním výchovných koncertov pre základné, materské a stredné školy, ktoré sa vždy stretávajú s veľkým ohlasom. Okrem toho, žiaci našej školy vystupujú na verejných koncertoch, na kultúrnych programoch, vystavujú svoje výtvarné práce pre rôzne organizácie mesta.
Uznanie škola získala aj svojím vystúpením v Prahe, kde bola pozvaná pri príležitosti prvej návštevy Prahy novozvoleného prezidenta SR Ivana Gašparoviča a kde svoje kvality preukázal komorný zbor ZUŠ Madrigal. Úroveň školy sa odzrkadľuje ako na kultúrnych vystúpeniach , výstavách v rámci školy a mesta, tak aj poprednými umiestneniami na medzinárodných a celoslovenských súťažiach. Žiaci školy získavajú významné ocenenia z medzinárodných výtvarných súťaží z Poľska, Indie, Slovinska, Česka, Španielska, Egypta, Macedónie, Maďarska a z medzinárodných výtvarných súťaží poriadaných na Slovensku. Z hudobných súťaží sú to medzinárodné súťaže a celoslovenské súťaže pre rôzne hudobné nástroje. Za umelecké pôsobenie a kultúrne aktivity naša škola obdržala z rúk primátora mesta Ing. Milana Marka cenu mesta Lučenec za rok 2004, a v decembri 2005 z rúk prednostu Krajského úradu v Banskej Bystrici prevzala pamätnú medailu a plaketu za rozvoj Banskobystrického kraja.
Škola je zapojená do rôznych organizácií v oblasti umeleckého školstva na Slovensku a aktívne sa zapája do riešení problémov, ktoré sa v umeleckom školstve vyskytujú v rámci celého Slovenska. Vedenie školy a umelecký manažment školy potvrdzuje, že v súčasnosti nevystačia osvedčené hodnoty našich predchádzajúcich kolegov, a preto sa snažíme prinášať stále nové spôsoby práce a využívať nové technológie , čím sa vytvára pozitívny trend a úspešné uplatnenie sa v súčasných podmienkach. Našim cieľom je dosiahnuť aby umenie v živote človeka plnilo všetky základné funkcie ako formovanie estetického cítenia, duševnej sféry, osobnostný a mravný vývoj, zmysluplnosť duchovných hodnôt, ktoré tvoria dôležitú zložku v kvalite kultúrnosti našej spoločnosti. Naďalej chceme zabezpečovať nosné idey školy, ktorými vytvárame opodstatnenosť svojej existencie ako dôstojného stánku produktov umenia.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 2. Nové číslo Historickej revue
 3. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 4. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 5. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 6. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 7. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 8. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 1. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 4. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 5. Nové číslo Historickej revue
 6. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 7. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 8. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 9. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 10. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 20 419
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 14 260
 3. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 10 612
 4. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 10 391
 5. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 10 068
 6. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 8 803
 7. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 7 756
 8. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 6 947
 9. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 396
 10. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 6 354
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Počas prvého marcového víkendu plánujú v centre Novohradu zaočkovať zhruba 600 ľudí pracujúcich v kritickej infraštruktúre, prevažne v školstve.

32m

Dopraváci zo Zvolena riešili vodiča, ktorý prekročil rýchlosť. Vtom k nim pristúpili traja cudzinci.

17 h
Ilustračné foto

Okres Rimavská Sobota bude podľa COVID automatu od pondelka 8. marca v čiernej zóne.

19 h
V skromnom príbytku sa rozhorel oheň.

Deti skončili v nemocnici.

21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mal iba 46 rokov. Štátna opera v Banskej Bystrici stráca výraznú osobnosť.

5. mar

Pribúda oveľa viac mladých pacientov.

4. mar

Majiteľa polícia obvinila z prečinu porušovania povinností za krízovej situácie.

5. mar

Budova patrí medzi najhodnotnejšie domy v Dolnom meste. Už roky je však fasáda v havarijnom stave. Majitelia sa menia.

18 h

Už ste čítali?