Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Základná umelecká škola, Novohradská č. 2, 98401 Lučenec

Hlavným cieľom umeleckých škôl je výchova umením (formovanie osobnosti) výchova k umeniu (rozvoj schopnosti tvoriť a prijímať umenie) a výchova pre umenie (príprava na profesionálnu umeleckú činnosť). Umelecký špecifický systém vyučovania tvorí dôležitú z

ložku pri výchove osobnostného a mravného vývoja človeka.

ZUŠ Lučenec s právnou subjektivitou, ktorej zriaďovateľom je ÚBBSK, pôsobí v priestoroch budovy YMCA, (v strede mesta, čo je výhodné z hľadiska dochádzky žiakov z okolitých dedín a okresov). Je centrom umeleckého vzdelávania pre žiakov z mesta Lučenec a širokého okolia. Okrem kmeňovej školy v meste Lučenec sa vyučuje aj na detašovanom pracovisku v Haliči. Je najväčšou plnoorganizovanou ZUŠ v novohradskom, gemerskom a malohontskom regióne. Vyučovanie prebieha v štyroch odboroch - hudobnom, výtvarnom, tanečnom a literárno-dramatickom. Každoročne ju navštevuje približne 650 žiakov a čo je potešiteľné, počet záujemcov o štúdium neustále stúpa. Najpočetnejšie je zastúpený hudobný odbor, ktorý pozostáva z výučby klavírnej hry, spevu, akordeónu, huslí, gitary, keybordu a dychových nástrojov. Štúdiom v hudobnom odbore sú žiaci obohatení tvorivosťou, hudobnou vnímavosťou, predstavivosťou čím sa naučia hudbu pochopiť, milovať a objaviť jej krásny a bohatý svet. Takýto komplexný prístup vo významnej miere rozvíja hudobné a intelektuálne schopnosti žiakov.
Druhým najväčším odborom je výtvarný odbor, v ktorom sa študuje kresba, maľba, grafika, plastické a priestorové vytváranie a kombinovanie techník. Atraktívnosť tém, objavnosť nových technických postupov dáva žiakom nové vyjadrovacie prostriedky a nabáda ich ku kreativite. Podporuje rozvoj osobnosti dieťaťa a usmerňuje ho k celistvému nadpragmatickému pohľadu na svet. Smeruje k vytváraniu a k vyslovovaniu vlastných názorov a predstáv.
Tretím odborom je tanečný odbor, kde sa žiaci venujú klasickému, ľudovému a modernému tancu. Pri štúdiu získavajú rytmické a melodické cítenie, koordinačné schopnosti, fyzické dispozície a zmysel pre priestorovú orientáciu.
Štvrtým odborom je literárno-dramatický odbor, ktorého štúdium obsahuje dramatické, pohybové, rečové, prednesové a slovesné tvorivé činnosti, hru s bábkou a písané slovo, prostredníctvom ktorých pôsobí na celkový rozvoj myslenia, cítenia a konania žiakov. Harmonicky rozvíja osobnosť a pomáha vyrovnávať sa so situáciami ktoré prináša hra, škola a život. LDO vychováva z detí a mládeže budúcich amatérskych divadelníkov, režisérov, recitátorov a vzdelaných náročných divákov.
Do ZUŠ prípravných ročníkov sa prijímajú deti vo veku od 4 rokov Prvý stupeň štúdia pozostáva zo 7. ročníkov a končí sa absolventskou skúškou. V porovnaní so ZŠ je to obdobie 9 ročníka ZŠ. Po úspešnom ukončení prvého stupňa sa umelecké schopnosti rozširujú v druhom stupni v trvaní štyroch rokov a končí absolventskou skúškou /v porovnaní so strednou školou sú to maturitné ročníky/. Na škole je možné študovať aj dospelým osobám v štúdiu pre dospelých ktoré je vekovo neohraničené.
V roku 2004 si škola pripomenula 50. výročie svojho založenia. Slávnostného verejného koncertu poriadaného k tomuto výročiu sa zúčastnili aj hostia z Francúzska, Maďarska a Česka. ZUŠ v Lučenci dala základy vzdelania mnohým výkonným umelcom,ktorí reprezentujú našu vlasť nielen doma, ale i v zahraničí. Umenie a kultúra má v súčasnosti veľkú budúcnosť, pretože spája rôzne kultúry a národnosti sveta. ZUŠ Lučenec na základe medzinárodných kontaktov úspešne vstúpila medzi školy Európskej únie. V medzinárodnom projekte Socrates Coménius l vyvinula úzku spoluprácu s hudobnými školami Zeltweg – Rakúsko a Gyongyos – Maďarsko. Na základe tejto spolupráce škola reprezentovala mesto Lučenec svojim koncertom v Maďarskom meste Gyongyos, ako aj na Medzinárodnom fašiangovom koncerte v našej ZUŠ spoločne s hosťami z Maďarska a Rakúska. Zahraničné koncertné turné škola uskutočnila aj v južnom Francúzsku ,kde našu ZUŠ prijal senátor provincie Ardeche a kde sa koncert našich žiakov a pedagógov stretol s veľkým uznaním a obdivom. Na základe týchto úspechov sa vyvinul úzky kontakt medzi našou školou a hudobnou školou z mesta Aubenas –Francúzsko, čo potvrdilo aj jednoročné štúdium hry na klavír na našej škole 11-ročnej žiačky spomenutej školy. Hudobná škola z mesta Aubenas navštívila tiež mesto Lučenec a pri ich vystúpeniach sme si mohli porovnať úroveň umeleckého školstva medzi Francúzskom a Slovenskom. Zaujímavou a radostnou udalosťou pre výtvarníkov našej školy bola výstava výtvarných prác v súkromnej galérii v Paríži. Rozpracovaný projekt Vyšegradský fond nadviazal spoluprácu aj so ZUŠ Louny - Česko formou vzájomných družobných stykov. Dalšia medzinárodná spolupráca ZUŠ Lučenec sa týkala aj koncertného turné v Saronne v severnom Taliansku , kde naša škola oboznamovala a približovala talianskym priateľom kultúru a folklór nášho regiónu. Skúsenosti z cezhraničnej spolupráce nám potvrdzujú vysokú úroveň slovenského umeleckého školstva potvrdenú hlavne úspešnou reprezentáciou klasickej a slovenskej ľudovej hudby v zahraničí. ZUŠ Lučenec dáva priestor umeleckého vzdelávania aj pre zahraničných študentov. O štúdium prejavujú veľký záujem hlavne študenti z Francúzska, USA, Thajska, Austrálie, Brazílie, Nemecka atď.
Ako najväčšia ZUŠ na juhu Banskobystrického kraja po metodickej a organizačnej stránke v rámci OPK ZUŠ v Lučenci koordinuje l2 ZUŠ južného Slovenska až troch regiónov – Novohrad, Gemer, Malohont. Skúsenosti potvrdzujú, že vzájomná spolupráca má pozitívny vplyv na motiváciu a tvorivosť v umeleckej oblasti ako pre pedagógov, tak i pre študentov. Okresná predmetová komisia vznikla v roku l998 na pôde našej školy s myšlienkou podporovať mladé talenty okresu. Odštartovali sme súťažnú prehliadku Novohradské pódium mladých umelcov a pre obrovský záujem ostatných umeleckých škôl z iných okresov a regiónov v súčasnosti pravidelne organizujeme súťaže hudobného a výtvarného , tanečného a literárno-dramatického odboru pod názvom Pódium mladých umelcov, Paleta mladých umelcov, Pódium mladých tanečníkov a Pódium mladých divadelníkov. Stretnutie riaditeľov 12-tich ZUŠ troch regiónov pod záštitou ZUŠ Lučenec priniesli výsledný efekt. Úzkou spoluprácou s Konzervatóriom v Bratislave v rámci metodických dní sme zabezpečili aj umelecké a kultúrne aktivity pre najširšie vrstvy obyvateľstva formou koncertov, s vysokou umeleckou úrovňou. Tieto kontakty spájajú ZUŠ s konzervatóriami, prispievajú k naplneniu ideálov metodicky vedených detí a plynule nadväzujú na prácu pedagógov pri výchove profesionálnych umelcov a pedagógov.
Významné postavenie školy v rámci okresu vytvára priestor pre výchovu novej generácie, obohatenej duchovnými hodnotami a ponúka všetkým občanom možnosť zapojiť sa do umeleckého diania v našom regióne. ZUŠ Lučenec každoročne pripravuje žiakov na stredné a vysoké školy umeleckého a pedagogického zamerania. Zapája sa do kultúrneho života v meste organizovaním výchovných koncertov pre základné, materské a stredné školy, ktoré sa vždy stretávajú s veľkým ohlasom. Okrem toho, žiaci našej školy vystupujú na verejných koncertoch, na kultúrnych programoch, vystavujú svoje výtvarné práce pre rôzne organizácie mesta.
Uznanie škola získala aj svojím vystúpením v Prahe, kde bola pozvaná pri príležitosti prvej návštevy Prahy novozvoleného prezidenta SR Ivana Gašparoviča a kde svoje kvality preukázal komorný zbor ZUŠ Madrigal. Úroveň školy sa odzrkadľuje ako na kultúrnych vystúpeniach , výstavách v rámci školy a mesta, tak aj poprednými umiestneniami na medzinárodných a celoslovenských súťažiach. Žiaci školy získavajú významné ocenenia z medzinárodných výtvarných súťaží z Poľska, Indie, Slovinska, Česka, Španielska, Egypta, Macedónie, Maďarska a z medzinárodných výtvarných súťaží poriadaných na Slovensku. Z hudobných súťaží sú to medzinárodné súťaže a celoslovenské súťaže pre rôzne hudobné nástroje. Za umelecké pôsobenie a kultúrne aktivity naša škola obdržala z rúk primátora mesta Ing. Milana Marka cenu mesta Lučenec za rok 2004, a v decembri 2005 z rúk prednostu Krajského úradu v Banskej Bystrici prevzala pamätnú medailu a plaketu za rozvoj Banskobystrického kraja.
Škola je zapojená do rôznych organizácií v oblasti umeleckého školstva na Slovensku a aktívne sa zapája do riešení problémov, ktoré sa v umeleckom školstve vyskytujú v rámci celého Slovenska. Vedenie školy a umelecký manažment školy potvrdzuje, že v súčasnosti nevystačia osvedčené hodnoty našich predchádzajúcich kolegov, a preto sa snažíme prinášať stále nové spôsoby práce a využívať nové technológie , čím sa vytvára pozitívny trend a úspešné uplatnenie sa v súčasných podmienkach. Našim cieľom je dosiahnuť aby umenie v živote človeka plnilo všetky základné funkcie ako formovanie estetického cítenia, duševnej sféry, osobnostný a mravný vývoj, zmysluplnosť duchovných hodnôt, ktoré tvoria dôležitú zložku v kvalite kultúrnosti našej spoločnosti. Naďalej chceme zabezpečovať nosné idey školy, ktorými vytvárame opodstatnenosť svojej existencie ako dôstojného stánku produktov umenia.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Pomáhajte čítaním
 1. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 2. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 3. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 4. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 8. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 9. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 10. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 091
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 145
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 634
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 030
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 541
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 432
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 567
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 557
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 461
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 427
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Ďalší cestný pirát je ľahší o pár stovák

Ingoroval najvyššiu povolenú rýchlosť v obci.

Vodič tohto auta je o pár stovák ľahší.

Štát dá na opravu cesty pri Muráni 5 miliónov eur, „netušíme, ako vláda dospela k tejto sume“ reaguje vedenie župy

„Netušíme, prečo vláda ťarchu zvyšných 2,5 milióna eur ponechala na pleciach BBSK a jeho obyvateľov,“ píše sa v stanovisku kraja.

Spoločnosť Skanska SK začala cestu II/531 medzi Muráňom a Prednou Horou opravovať v polovici októbra.

Medzi ďalšími úmrtiami na koronavírus, aj jedno v Lučenci

Za utorok pribudlo 2 887 pozitívne testovaných a osem úmrtí.

ilustračné foto

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Celoplošné testovanie v Nových Zámkoch a Šuranoch: ZOZNAM odberných miest

Testovať sa bude aj v kine či športovej hale. Fungovať bude aj pojazdné odberné miesto.

Za útok na verejného činiteľa hrozí až doživotie

Policajti z Trenčína obvinili 21-ročnú ženu z okresu Trenčín za obzvlášť závažný zločin útoku na verejného činiteľa.

Už ste čítali?