Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Základná umelecká škola, Novohradská č. 2, 98401 Lučenec

Hlavným cieľom umeleckých škôl je výchova umením (formovanie osobnosti) výchova k umeniu (rozvoj schopnosti tvoriť a prijímať umenie) a výchova pre umenie (príprava na profesionálnu umeleckú činnosť). Umelecký špecifický systém vyučovania tvorí dôležitú z

ložku pri výchove osobnostného a mravného vývoja človeka.

ZUŠ Lučenec s právnou subjektivitou, ktorej zriaďovateľom je ÚBBSK, pôsobí v priestoroch budovy YMCA, (v strede mesta, čo je výhodné z hľadiska dochádzky žiakov z okolitých dedín a okresov). Je centrom umeleckého vzdelávania pre žiakov z mesta Lučenec a širokého okolia. Okrem kmeňovej školy v meste Lučenec sa vyučuje aj na detašovanom pracovisku v Haliči. Je najväčšou plnoorganizovanou ZUŠ v novohradskom, gemerskom a malohontskom regióne. Vyučovanie prebieha v štyroch odboroch - hudobnom, výtvarnom, tanečnom a literárno-dramatickom. Každoročne ju navštevuje približne 650 žiakov a čo je potešiteľné, počet záujemcov o štúdium neustále stúpa. Najpočetnejšie je zastúpený hudobný odbor, ktorý pozostáva z výučby klavírnej hry, spevu, akordeónu, huslí, gitary, keybordu a dychových nástrojov. Štúdiom v hudobnom odbore sú žiaci obohatení tvorivosťou, hudobnou vnímavosťou, predstavivosťou čím sa naučia hudbu pochopiť, milovať a objaviť jej krásny a bohatý svet. Takýto komplexný prístup vo významnej miere rozvíja hudobné a intelektuálne schopnosti žiakov.
Druhým najväčším odborom je výtvarný odbor, v ktorom sa študuje kresba, maľba, grafika, plastické a priestorové vytváranie a kombinovanie techník. Atraktívnosť tém, objavnosť nových technických postupov dáva žiakom nové vyjadrovacie prostriedky a nabáda ich ku kreativite. Podporuje rozvoj osobnosti dieťaťa a usmerňuje ho k celistvému nadpragmatickému pohľadu na svet. Smeruje k vytváraniu a k vyslovovaniu vlastných názorov a predstáv.
Tretím odborom je tanečný odbor, kde sa žiaci venujú klasickému, ľudovému a modernému tancu. Pri štúdiu získavajú rytmické a melodické cítenie, koordinačné schopnosti, fyzické dispozície a zmysel pre priestorovú orientáciu.
Štvrtým odborom je literárno-dramatický odbor, ktorého štúdium obsahuje dramatické, pohybové, rečové, prednesové a slovesné tvorivé činnosti, hru s bábkou a písané slovo, prostredníctvom ktorých pôsobí na celkový rozvoj myslenia, cítenia a konania žiakov. Harmonicky rozvíja osobnosť a pomáha vyrovnávať sa so situáciami ktoré prináša hra, škola a život. LDO vychováva z detí a mládeže budúcich amatérskych divadelníkov, režisérov, recitátorov a vzdelaných náročných divákov.
Do ZUŠ prípravných ročníkov sa prijímajú deti vo veku od 4 rokov Prvý stupeň štúdia pozostáva zo 7. ročníkov a končí sa absolventskou skúškou. V porovnaní so ZŠ je to obdobie 9 ročníka ZŠ. Po úspešnom ukončení prvého stupňa sa umelecké schopnosti rozširujú v druhom stupni v trvaní štyroch rokov a končí absolventskou skúškou /v porovnaní so strednou školou sú to maturitné ročníky/. Na škole je možné študovať aj dospelým osobám v štúdiu pre dospelých ktoré je vekovo neohraničené.
V roku 2004 si škola pripomenula 50. výročie svojho založenia. Slávnostného verejného koncertu poriadaného k tomuto výročiu sa zúčastnili aj hostia z Francúzska, Maďarska a Česka. ZUŠ v Lučenci dala základy vzdelania mnohým výkonným umelcom,ktorí reprezentujú našu vlasť nielen doma, ale i v zahraničí. Umenie a kultúra má v súčasnosti veľkú budúcnosť, pretože spája rôzne kultúry a národnosti sveta. ZUŠ Lučenec na základe medzinárodných kontaktov úspešne vstúpila medzi školy Európskej únie. V medzinárodnom projekte Socrates Coménius l vyvinula úzku spoluprácu s hudobnými školami Zeltweg – Rakúsko a Gyongyos – Maďarsko. Na základe tejto spolupráce škola reprezentovala mesto Lučenec svojim koncertom v Maďarskom meste Gyongyos, ako aj na Medzinárodnom fašiangovom koncerte v našej ZUŠ spoločne s hosťami z Maďarska a Rakúska. Zahraničné koncertné turné škola uskutočnila aj v južnom Francúzsku ,kde našu ZUŠ prijal senátor provincie Ardeche a kde sa koncert našich žiakov a pedagógov stretol s veľkým uznaním a obdivom. Na základe týchto úspechov sa vyvinul úzky kontakt medzi našou školou a hudobnou školou z mesta Aubenas –Francúzsko, čo potvrdilo aj jednoročné štúdium hry na klavír na našej škole 11-ročnej žiačky spomenutej školy. Hudobná škola z mesta Aubenas navštívila tiež mesto Lučenec a pri ich vystúpeniach sme si mohli porovnať úroveň umeleckého školstva medzi Francúzskom a Slovenskom. Zaujímavou a radostnou udalosťou pre výtvarníkov našej školy bola výstava výtvarných prác v súkromnej galérii v Paríži. Rozpracovaný projekt Vyšegradský fond nadviazal spoluprácu aj so ZUŠ Louny - Česko formou vzájomných družobných stykov. Dalšia medzinárodná spolupráca ZUŠ Lučenec sa týkala aj koncertného turné v Saronne v severnom Taliansku , kde naša škola oboznamovala a približovala talianskym priateľom kultúru a folklór nášho regiónu. Skúsenosti z cezhraničnej spolupráce nám potvrdzujú vysokú úroveň slovenského umeleckého školstva potvrdenú hlavne úspešnou reprezentáciou klasickej a slovenskej ľudovej hudby v zahraničí. ZUŠ Lučenec dáva priestor umeleckého vzdelávania aj pre zahraničných študentov. O štúdium prejavujú veľký záujem hlavne študenti z Francúzska, USA, Thajska, Austrálie, Brazílie, Nemecka atď.
Ako najväčšia ZUŠ na juhu Banskobystrického kraja po metodickej a organizačnej stránke v rámci OPK ZUŠ v Lučenci koordinuje l2 ZUŠ južného Slovenska až troch regiónov – Novohrad, Gemer, Malohont. Skúsenosti potvrdzujú, že vzájomná spolupráca má pozitívny vplyv na motiváciu a tvorivosť v umeleckej oblasti ako pre pedagógov, tak i pre študentov. Okresná predmetová komisia vznikla v roku l998 na pôde našej školy s myšlienkou podporovať mladé talenty okresu. Odštartovali sme súťažnú prehliadku Novohradské pódium mladých umelcov a pre obrovský záujem ostatných umeleckých škôl z iných okresov a regiónov v súčasnosti pravidelne organizujeme súťaže hudobného a výtvarného , tanečného a literárno-dramatického odboru pod názvom Pódium mladých umelcov, Paleta mladých umelcov, Pódium mladých tanečníkov a Pódium mladých divadelníkov. Stretnutie riaditeľov 12-tich ZUŠ troch regiónov pod záštitou ZUŠ Lučenec priniesli výsledný efekt. Úzkou spoluprácou s Konzervatóriom v Bratislave v rámci metodických dní sme zabezpečili aj umelecké a kultúrne aktivity pre najširšie vrstvy obyvateľstva formou koncertov, s vysokou umeleckou úrovňou. Tieto kontakty spájajú ZUŠ s konzervatóriami, prispievajú k naplneniu ideálov metodicky vedených detí a plynule nadväzujú na prácu pedagógov pri výchove profesionálnych umelcov a pedagógov.
Významné postavenie školy v rámci okresu vytvára priestor pre výchovu novej generácie, obohatenej duchovnými hodnotami a ponúka všetkým občanom možnosť zapojiť sa do umeleckého diania v našom regióne. ZUŠ Lučenec každoročne pripravuje žiakov na stredné a vysoké školy umeleckého a pedagogického zamerania. Zapája sa do kultúrneho života v meste organizovaním výchovných koncertov pre základné, materské a stredné školy, ktoré sa vždy stretávajú s veľkým ohlasom. Okrem toho, žiaci našej školy vystupujú na verejných koncertoch, na kultúrnych programoch, vystavujú svoje výtvarné práce pre rôzne organizácie mesta.
Uznanie škola získala aj svojím vystúpením v Prahe, kde bola pozvaná pri príležitosti prvej návštevy Prahy novozvoleného prezidenta SR Ivana Gašparoviča a kde svoje kvality preukázal komorný zbor ZUŠ Madrigal. Úroveň školy sa odzrkadľuje ako na kultúrnych vystúpeniach , výstavách v rámci školy a mesta, tak aj poprednými umiestneniami na medzinárodných a celoslovenských súťažiach. Žiaci školy získavajú významné ocenenia z medzinárodných výtvarných súťaží z Poľska, Indie, Slovinska, Česka, Španielska, Egypta, Macedónie, Maďarska a z medzinárodných výtvarných súťaží poriadaných na Slovensku. Z hudobných súťaží sú to medzinárodné súťaže a celoslovenské súťaže pre rôzne hudobné nástroje. Za umelecké pôsobenie a kultúrne aktivity naša škola obdržala z rúk primátora mesta Ing. Milana Marka cenu mesta Lučenec za rok 2004, a v decembri 2005 z rúk prednostu Krajského úradu v Banskej Bystrici prevzala pamätnú medailu a plaketu za rozvoj Banskobystrického kraja.
Škola je zapojená do rôznych organizácií v oblasti umeleckého školstva na Slovensku a aktívne sa zapája do riešení problémov, ktoré sa v umeleckom školstve vyskytujú v rámci celého Slovenska. Vedenie školy a umelecký manažment školy potvrdzuje, že v súčasnosti nevystačia osvedčené hodnoty našich predchádzajúcich kolegov, a preto sa snažíme prinášať stále nové spôsoby práce a využívať nové technológie , čím sa vytvára pozitívny trend a úspešné uplatnenie sa v súčasných podmienkach. Našim cieľom je dosiahnuť aby umenie v živote človeka plnilo všetky základné funkcie ako formovanie estetického cítenia, duševnej sféry, osobnostný a mravný vývoj, zmysluplnosť duchovných hodnôt, ktoré tvoria dôležitú zložku v kvalite kultúrnosti našej spoločnosti. Naďalej chceme zabezpečovať nosné idey školy, ktorými vytvárame opodstatnenosť svojej existencie ako dôstojného stánku produktov umenia.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 2. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 3. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Takto ochránite peniaze pred infláciou
 6. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 7. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť!
 1. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 2. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 3. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 4. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 5. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 6. P3 stavia pri Lozorne novú halu
 7. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 8. Až dve tretiny Slovákov chcú mať všetky služby v jednom balíku
 9. A čokoládového Oscara získava – táto slovenská pralinka! Mňam!
 10. Takto ochránite peniaze pred infláciou
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 9 481
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 390
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 034
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 354
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 225
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 696
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 230
 8. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 444
 9. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 399
 10. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 360

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Jáchymov najväčším väzením sveta?
 2. Ján Marton: Slizká uhlíková čiara za priemyselným chovom dojníc. Vráťme kravy na hospodárstva, pasienky a mlieko do kanvíc.
 3. Dušan Vršanský: Chcete e-certifikát po očkovaní? Nebuďte naivní, nedostanete nič, časť2.
 4. David Talian: Čože je to 50 000€?
 5. Štefan Vidlár: Pokapala pri Levicách slaňina
 6. Robert Škerko: Naša prvá dovolenka na Sázave .
 7. Adriana Boysová: Stretnutie
 8. Martina Paulenová: Ako som medzi dvoma kojeniami vyšla nad hmlu a videla slnko
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 450
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 13 314
 3. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 10 243
 4. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 462
 5. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 576
 6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 298
 7. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 144
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 976
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Očkovanie proti ochoreniu covid-19.

Juh Banskobystrického kraja je celkovo na tom v zaočkovanosti najhoršie v krajine.


10 h
Likvidácia zaistených cigariet a tabaku.

Cigarety mal slovensko - bulharský gang pašovať do krajín EÚ v náklade drevnej štiepky.


14 h
Strecha na jednej z najhonosnejších budov v Lučenci je už kompletne zrekonštruovaná.

V priestoroch Novohradskej knižnice sa uskutoční zaujímavá beseda.


(vr) 13 h
ilustračné foto - MsÚ Revúca

Na realizáciu projektu získala samospráva žiadanú podporu 237 618 eur.


SITA 14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľuďom sa jej správanie nepáčilo, zavolali políciu.


15 h

Otec a dve deti utrpeli zranenia.


25. okt

Dievčina na viaceré výzvy, aby sa upokojila, vôbec nereagovala.


25. okt

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši prerušil vyučovanie na týždeň.


16 h

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Jáchymov najväčším väzením sveta?
 2. Ján Marton: Slizká uhlíková čiara za priemyselným chovom dojníc. Vráťme kravy na hospodárstva, pasienky a mlieko do kanvíc.
 3. Dušan Vršanský: Chcete e-certifikát po očkovaní? Nebuďte naivní, nedostanete nič, časť2.
 4. David Talian: Čože je to 50 000€?
 5. Štefan Vidlár: Pokapala pri Levicách slaňina
 6. Robert Škerko: Naša prvá dovolenka na Sázave .
 7. Adriana Boysová: Stretnutie
 8. Martina Paulenová: Ako som medzi dvoma kojeniami vyšla nad hmlu a videla slnko
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 450
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 13 314
 3. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 10 243
 4. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 462
 5. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 576
 6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 298
 7. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 144
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 976
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu