Štvrtok, 2. júl, 2020 | Meniny má BertaKrížovkyKrížovky

Gymnázium B. S. Timravy, Haličská cesta Lučenec

V októbri minulého roku si škola pripomenula 415. výročie vzniku. Historickými medzníkmi sú roky 1490 – vznik školy a rok 1870, kedy škola ukončila existenciu cirkevnej formy vzdelávania a stala sa štátnym kráľovským gymnáziom. Ďalším významným rokom je

rok 1918 a samozrejme rok 1970, kedy gymnázium nadobudlo súčasnú podobu. Počas 415 ročnej histórie škola mestu Lučenec, regiónu Novohrad a Slovensku dala významné osobnosti v oblasti vedy, kultúry a vzdelanosti. Tak ako je historicky dané, škola aj v súčasnosti napĺňa jedinečný cieľ a to prípravu študentov na vysokoškolské štúdium.

ŠTUDIJNÉ PROGRAMY A FORMY VZDELÁVANIA
V súčasnej dobe na škole existujú dve základné formy štúdia, a to štvorročné štúdium, ktoré je určené pre žiakov základnej školy, ktorí úspešne ukončili štúdium 9. ročníkom a majú záujem o vysokoškolské štúdium. Táto forma štúdia je bez zamerania a študenti od roku 2004 študujú podľa alternatívneho plánu, ktorý študentom 4. ročníka umožňuje okrem povinných predmetov: slovenský jazyk, dva cudzie jazyky a telesná výchova zvoliť si 18 vyučovacích hodín z predmetov, o ktoré majú záujem a samozrejme potrebujú ich pre ďalšie štúdium na vysokej škole. Alternatívna forma štúdia v plnom rozsahu korešponduje s požiadavkami nového maturitného systému. Druhá forma štúdia je osemročné štúdium so zameraním na biológiu a chémiu. Táto forma štúdia je určená pre mimoriadne nadaných a talentovaných žiakov základnej školy, ktorí úspešne ukončili 4. ročník ZŠ. Neoddeliteľnou organizačnou súčasťou školy je Jazyková škola pri Gymnáziu Boženy Slančíkovej – Timravy, ktorá zabezpečuje vzdelávanie v oblasti cudzích jazykov, a to anglický, nemecký jazyk a vieme zabezpečiť aj vzdelávanie v ruskom a francúzskom jazyku. Vzdelávanie v jazykovej škole je určené pre širokú verejnosť, s jedinou podmienkou, že žiak, ktorý vstupuje do vzdelávacieho procesu musí mať minimálne 13 rokov. Najúspešnejší študenti svoje vzdelávanie v jazykovej škole môžu ukončiť štátnou jazykovou skúškou.

STAROSTLIVOSŤ
O TALENTOVANÝCH ŽIAKOV
Mimoriadnu pozornosť škola venuje talentovaným a nadaným žiakom. Pri prijímacom konaní výrazne zvýhodňuje úspešných riešiteľov predmetových olympiád. Následne vytvára podmienky pre rozvoj ich talentu a nadania a v spolupráci s rodičovskou radou ročne investuje do rozvoja ich talentu približne 80 – 100 tisíc korún. Vytvára neformálne krúžky riešiteľov olympiád, podporuje účasť žiakov na sústredeniach nadaných žiakov na Slovensku. Umožňuje talentovaným a nadaným žiakom študovať podľa individuálneho študijného plánu, tzn., že žiak si sám určuje pracovné tempo a rozvoj talentu.
MEDZINÁRODNÁ SPOLUPRÁCA A ZAHRANIČNÉ PROJEKTY
Významnú prioritu v škole má aj vyučovanie cudzích jazykov a na základe toho škola rozvíja a podporuje všetky aktivity, ktoré umožňujú študentom komunikovať v cudzom jazyku, ktorý sa vyučujú. V rokoch 2001 – 2005 v rámci projektu AFS na škole študovalo desať študentov zo zahraničia: Brazília - dvaja, Nový Zéland - jeden, USA - jeden, Taliansko - jeden, Francúzsko - jeden, Nemecko - dvaja, Haiti - jeden, Thajsko - jeden. Takisto naši študenti mali možnosť absolvovať študijný pobyt v Nemecku, Švajčiarsku a USA. V rámci projektu SOKRATES sa škola zapojila do medzinárodnej spolupráce Grécko – Taliansko – Slovensko a v rámci projektu Iuventa – „Mládež bez hraníc“ sa dvadsať študentov zúčastnilo študijno-poznávacieho pobytu vo Francúzsku. Za významnej pomoci lektora z Mierových zborov sa študenti našej školy zúčastnili dvojtýždňového študijného pobytu v USA. V tomto období na škole pôsobil aj lektor na vyučovanie anglického jazyka a vďaka dobrej spolupráci s Aliance Francaise na našej škole pôsobia lektori na vyučovanie francúzskeho jazyka. U žiakov sú v obľube medzinárodné exkurzie a projekty, ktoré sme v uplynulých rokoch organizovali, a to: Poľsko – Oswienčim, exkurzia Bratislava – Viedeň, bioexkurzia Budapešť a najväčší záujem bol o bioexkurziu Monaco – Marseille – Paríž. V súčasnej dobe sa pripravuje medzinárodná exkurzia troch hlavných miest Európy, Bratislava – Viedeň – Brno – Praha.

ÚSPECHY ŠKOLY
V rokoch 2000 – 2005 škola dosiahla mimoriadne úspechy v oblasti olympiád a športových súťaží. Najväčšiu radosť nám robia žiaci osemročného štúdia, ktorí v okresných kolách olympiád v mnohých prípadoch nemajú premožiteľov. Za najväčší úspech však považujeme výsledky dosiahnuté na Medzinárodnej matematickej olympiáde v rokoch 2001 – 2005, kde sme mali päťnásobné zastúpenie: Marek Tesař, súrodenci Hana a Ondrej Budáčovci, ktorí pre našu školu a Slovensko vybojovali tri bronzové a jednu striebornú medailu. Tak isto sa nám darilo aj na celoštátnych kolách, v ktorých mala naša škola zastúpenie viac ako 50-krát. Všetci účastníci celoštátnych kôl sa stali úspešnými riešiteľmi a v dvanástich prípadoch zaujali pozíciu na prvom až treťom mieste. Za uplynulých päť rokov úspešnými riešiteľmi olympiád v krajskom kole sa stalo viac ako 180 žiakov vo všetkých predmetových olympiádach. Napriek týmto krásnym výsledkom za najvýraznejší úspech školy považujeme 90-percentnú úspešnosť prijatia absolventov na vysoké školy. Mimoriadne oceňujeme aj výsledok externej časti nových maturitných skúšok, kde naša škola v rámci Banskobystrického samosprávneho kraja bola zaradená medzi tri najúspešnejšie gymnáziá.
Dvaja študenti, Marek Tesař a Ondrej Budáč, boli ocenení najvyšším ocenením ministra školstva, ktoré môže získať študent strednej alebo vysokej školy, a to Pamätným listom svätého Gorazda. Súrodenci Budáčovci boli ocenení za vynikajúce študijné výsledky a reprezentáciu Slovenskej republiky prezidentom Slovenskej republiky.

PROGRES A VYBAVENIE ŠKOLY
V rokoch 2000 – 2005 škola zaznamenala výrazný rozvoj. Vzrástol počet žiakov z 359 na 606 a tak isto vzrástol počet tried z 13 na 18. Vďaka rodičovskej rade sa výrazne zlepšili podmienky pre vyučovací proces. Dobudovali sa tri nové učebne informatiky s patričným materiálnym a technickým vybavením. Čiastočne sa zmodernizovali laboratóriá biológie, fyziky a chémie. Doplnili sa zbierky kabinetov, najmä modernými audiovizuálnymi pomôckami. Čiastočne sa vykonala rekonštrukcia telocvične a dobudovala sa na škole posilňovňa a gymnastická sála. Dynamický rozvoj nastal aj v zmene učebných plánov v štvorročnom aj osemročnom štúdiu, ktoré zabezpečujú v súčasnej dobe optimálne podmienky pre prípravu žiakov na nové maturitné skúšky.

Skryť Vypnúť reklamu

DOPLŇUJÚCE FORMY VZDELÁVANIA A MIMOŠKOLSKÉ AKTIVITY
Nevyhnutnou súčasťou vzdelávacieho procesu sú aj ďalšie aktivity, ktoré škola zabezpečuje pre harmonický rozvoj osobnosti žiaka. Sú to: exkurzie, lyžiarsky kurz, plavecký kurz, biologicko-turistický kurz, škola v prírode, športové súťaže, kurz na ochranu človeka a prírody, koncoročné výlety, imatrikulácia, akadémia, gymnaziálny ples, dopravná výchova. Žiaci sa môžu zapojiť do dvadsiatich záujmových krúžkov a denne je im k dispozícii internet v mimoškolskom čase od 14.00 hod. do 17.00 hod.

SLOVO NA ZÁVER
Škola dosahuje vynikajúce výsledky pod vedením kvalitného pedagogického zboru, ktorý pozostáva z 39-ich interných a 7-ich externých profesorov. Všetci členovia pedagogického zboru v plnom rozsahu spĺňajú kvalifikačné predpoklady a maximálne sa venujú vyučovaciemu procesu. Záujemcom o našu školu poskytneme bližšie informácie osobne alebo na tel. číslach: 047/43 33232, 43 33231 alebo ich môžete získať na internetovej adrese www.gbstlc.edu.sk.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 2. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 5. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 6. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 7. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 8. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 9. Najrýchlejší dopravný prostriedok je bicykel
 10. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave
 1. Štart sezóny F1 je za dverami
 2. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 3. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 4. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 5. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 6. Hrdinovia bez potlesku
 7. Odvezte sa Ľadovým expresom spoznávať juh Slovenského raja
 8. Herec a dabér Pavel Soukup: můj test autokamery Mio MiVue 798
 9. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 10. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 1. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 23 999
 2. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 16 562
 3. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 11 099
 4. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 820
 5. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 10 717
 6. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 10 618
 7. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 548
 8. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 9 778
 9. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 9 261
 10. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 129
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Rokovania o veľkosti bezzásahovej zóny v NP Muránska planina pokračujú

Predseda parlamentu Boris Kollár už nie je proti 50 percentnej bezzásahovej zóne.

Sprava predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina), minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) a minister pôdohospodárstva SR Ján Mičovský.

Tomášovský trávnik bude dejiskom futbalového turnaja

V sobotu sa na tamojšom ihrisku zídu štyri tímy dospelých. Zahrajú si aj mládežníci.

FK Slovan Tomášovce.

Cezhraničné stretnutie netradične na železničnej stanici v Tisovci

Podpísala sa pri ňom zmluva o spolupráci medzi susednými regiónmi.

Podpis zmluvy o spolupráci medzi župami sa udial na stanici v Tisovci v blízkosti parnej lokomotívy, ktorá pamätá ešte časy v spoločnom štáte.
MŠK Tisovec.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická dopravná nehoda pri Nitrici. Zahynul jeden človek

Tragickú dopravnú nehodu vyšetrujú policajti pri obci Nitrica. Pri zrážke kamióna s osobným autom zahynula jedna osoba. Cesta je momentálne uzavretá.

Z okna v nitrianskej nemocnici vyskočil pacient

Mladý muž ležal v chirurgickom pavilóne. Prípad preveruje polícia.

Už ste čítali?