Založili odbory a skončili!

Keď pred rokom ukončili výstavbu fabriky na spracovanie skleného vlákna v Kriváni, všetci boli spokojní. Ľudia zo štátnej správy, nemecký majiteľ, aj starostovia okolitých obcí... Veď OMFA Kriváň mohla byť dôležitým pilierom zamestnanosti v regióne. Všetk

o tomu nasvedčovalo. Aj preto znela príliš prekvapujúco informácia a prepustení všetkých zamestnancov. O to prekvapujúcejšie znel aj dôvod – založenie odborov. Zarážajúce je tiež, že fabrika doteraz fungovala bez kolaudácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PRVÁ A POSLEDNÁ PETÍCIA
Dôvodom vzniku odborov bola snaha zlepšiť pracovné podmienky pracovníkov. Z viac ako tridsiatich zamestnancov vstúpilo do odborovej organizácie dvadsaťštyri. Prvou akciou odborárov bola petícia, ktorou žiadali majiteľa, aby odvolal vedúceho výroby. Podľa petície tu fungoval neľudský prístup k zamestnancom, nekompetentnosť, sabotáž výroby, manipulácia s informáciami... Petícia bola prvá a posledná. Majiteľ podľa slov zamestnancov odmietol s odbormi vyjednávať a fabriku zo dňa na deň zatvoril. Do prvého marca dostali zamestnanci platené voľno. Ešte skôr, ako sa marec skončil, dostali doporučené obálky, v ktorých im zamestnávateľ oznámil, že im pracovná zmluva skončila.

SkryťVypnúť reklamu

POD HROZBOU PREPUSTENIA
Hoci na začiatku dostali pracovníci pracovné zmluvy na tri mesiace, posledne štyrikrát po sebe dostali mesačné pracovné zmluvy. Tí, čo nastupovali v decembri, dostávali už iba mesačné zmluvy. „Dôvodom založenia odborov bolo jednanie a prístup nášho nadriadeného – vedúceho výroby. Neustále sa nám vyhrážal prepustením,“ povedal Matúš Budáč, ktorého si odborári zvolili za predáka. (S vedúcim výroby sme sa skontaktovali telefonicky. Obvinenia označil za nepravdivé a dodal, že nie je kompetentný vyjadrovať sa k podrobnostiam týkajúcich sa
ďalšieho vývoja fabriky.) Ani sám majiteľ sa k svojim slovenským zamestnancom vraj nesprával najlepšie. „Majiteľ nás nemal za nič, nevážil si našu robotu,“ dodal Rudolf Števuška, ktorý do odborov ani nestihol vstúpiť. Prepustili ho ešte v decembri. Známy záchranár dostal výpoveď po tom, čo asistoval pri odstraňovaní havarovanej cisterny pri Mýtnej. Mal síce ústny súhlas od majiteľa, no napriek tomu ho prepustili.

SkryťVypnúť reklamu

NÁDEJ UMRELA V PONDELOK
Po tom, čo sa odborári ozvali, dočkali sa rozlúčkového 10. marca. Odvtedy sú doma. Podľa odborárov došlo k niečomu podobnému predtým aj v materskej firme v Drahovciach. „Keď sa pokúsili založiť odbory, majiteľ rozprášil polovicu fabriky,“ dodal Števuška. Aj preto jednali Krivánčania tajne a ozvali sa až ako legitímna odborová organizácia. Nepomohlo im to. Obrátili sa na viceprezidenta KOZ Škultétyho. Ani ten nepochodil, hoci osobne prišiel do Kriváňa. Desiateho marca odchádzali z fabriky ešte ako zamestnanci, hoci tušiaci najhoršie. Napriek tomu nádej ešte žila... Minulý pondelok umrela. Aj v čase nášho rozhovoru dostávali oznámenia o ukončení pracovného pomeru. Ten, kto ho nemal v rukách, pre istotu zavolal domov. „Už aj ja,“ smutne si povzdychol jeden z mužov, ktorý do Kriváňa dochádzal z Detvy.
Kritiku obrátili odborári aj proti starostovi Kriváňa, ktorý sa za nich vraj odmietol postaviť. Krivánčanov nepracovala vo fabrike ani tretina, ďalší boli z Detvy a Hriňovej. Ešte skôr, ako začali ľudia „zarezávať“ v Kriváni, strávili niekoľko týždňov až mesiacov v Drahovciach. Niektorí dlhšiu dobu, iní kratšiu... Napriek tomu viacerí skončili už v decembri, kedy z fabriky odišlo asi dvadsať ľudí. Dôvody prepustenia, lepšie povedané - nepredĺženia zmluvy? „O tom rozhodoval vedúci. Kto mu povedal pravdu do očí, letel... Je to jednoduchá matematika,“ dodal Matúš Budáč.

SkryťVypnúť reklamu

JEDLI PRI MAŠINÁCH
„Chceme, aby to bola výstraha pre iných. Toto určite nie je posledný prípad,“ povedal Rudolf Števuška. Spracovanie skleného vlákna nie je jednoduché, vlákno sa dostáva do pracovného oblečenia. Každý zamestnanec má právo na obedňajšiu prestávku. Vo fabrike v Kriváni tiež. „Stroj som však vypnúť nemohol. A tak sme jedli v prachu pri mašinách. Jedli sme a zároveň robili,“ dodal Matúš Budáč. Ani takáto prestávka vraj „nehrozila“, ak bol vo fabrike nemecký majiteľ. Ani vtedy, keď bol v nej osem hodín.


Aby sa k zamestnancom správali ako k ľuďom
Na malom proteste pred fabrikou v Kriváni sa zúčastnilo okolo dvadsať ľudí. Vlastne išlo o väčšinu zamestnancov. Podporiť ich prišiel aj odborový predák detvianskej PPS-ky Stano Ľupták. Prečo? „Som rád, že sa títo ľudia rozhodli zabojovať. Počtom ich tu nie je veľa, no o to väčšia je myšlienka,“ povedal a dodal: „Obyčajný zamestnanec nemá inú možnosť, ako sa brániť.“ Hoci v regióne nedochádza k spontánnemu vzniku odborov, na odborárov z PPS-ky sa často obracajú zamestnanci firiem so žiadosťou o radu. Podľa Ľuptáka využívajú zamestnávatelia neznalosť legislatívy u svojich zamestnancov. „Každý na to nemá čas,“ dodal odborár. Každý sa potom bráni sám. Kto si však pri problémoch môže dovoliť najať si právnika a firmu prípadne zažalovať! „Z tohto protestu by mal vyjsť akýsi odkaz všetkým zamestnávateľom – aby sa k zamestnancom správali ako k ľuďom,“ dodal Stano Ľupták.

Starosta: Nao picha do osieho hniezda?
Príčinou odkladajúcej kolaudácie fabriky je podľa odborárov neskolaudovaná obecná kanalizácia. „To nie je príčinou,“ rozhodne poprel ich informácie starosta Kriváňa Jozef Klimo. Stavebné povolenia sa podľa neho vydávali na jednotlivé časti fabriky a podľa toho musia byť aj kolaudované. Až potom sa skolauduje fabrika ako celok. K tomu by malo dôjsť v najbližších dňoch. Navyše, majitelia začali s kolaudáciou až vlani v decembri. „Ak si niekto myslí, že kolaudácia je ako tlieskanie na nejakej schôdzi, tak je na veľkom omyle,“ odkázal starosta zrejme odborárom, s ktorými viditeľne spoločnú reč nenašiel. „Ak si myslia, že je teraz vhodná doba ísť do takýchto krajností... Majiteľ predsa postavil fabriku, do ktorej investoval milióny a je pochopiteľné, že bude rozhodovať, ako uzná za vhodné,“ zastal sa starosta nemeckého investora, ktorý mal podľa neho s Kriváňom veľké zámery. Aj keby konal protizákonne? „Právo na to, aby sa ozvali, im neberiem, no načo pichať do osieho hniezda? Mohli vydržať,“ dodal starosta.

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 20 157
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 873
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 947
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 402
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 401
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 924
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 558
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 315
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 454
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 925
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 336
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 315
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 454
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 925
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 336
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu